Zamilovali jste se do křupavých pickles a toužíte poznat tajemství domácí kvašené zeleniny? Odhalte, proč je kvašená zelenina tak oblíbená a jak si ji připravit. Přinášíme vám jednoduché recepty, díky kterým se naučíte, jak kvasit zelí či připravit perfektní domácí pickles, a to vše s nádechem humoru a osobních příběhů.

Pro více informací si můžete přečíst celý článek nebo se podívat na náš videokurz Příprava kvašené zeleniny – kysané zelí na našem webu Kurzy pro radost.

V tomto článku se dozvíte:

 • Kvašená zelenina – proč je tak populární
 • Jak kvasit zeleninu – základy procesu kvašení
 • Domácí kvašená zelenina – krok za krokem
 • Jak kvasit zelí – staročeské umění v moderním kabátě
 • Domácí pickles – tipy pro dokonalou chuť a křupavost
 • Jak na pickles – vychytávky a triky pro perfektní výsledky

 

Kvašená zelenina – proč je tak populární

Jste-li milovníkem chutných a zdravých pochoutek, pak vás jistě neobejde trend kvašené zeleniny. Tato tradiční metoda konzervace se stala v poslední době velkým hitem, a to nejen mezi gurmány, ale i mezi těmi, kteří dbají na své zdraví. Kvašená zelenina není jen skvělým doplňkem k různým pokrmům, ale také se může pochlubit celou řadou pozitivních účinků na naše tělo.

 • Natural probiotika: Kvašením dochází k přirozenému procesu fermentace, který podporuje růst prospěšných bakterií. Tyto bakterie jsou známé jako probiotika a pomáhají udržovat zdravou střevní mikroflóru.
 • Zlepšení trávení: Probiotika vytvořená při fermentaci mohou napomoci lepšímu trávení a dokonce zmírňují některé zažívací potíže.
 • Vysoký obsah vitamínů: Během fermentačního procesu se zvyšuje obsah některých vitamínů, zejména skupiny B.
 • Dlouhodobá konzervace: Kvašení je fantastickou metodou pro dlouhodobé uchování zeleniny bez nutnosti používání umělých konzervantů.
 • Obohacení chuti: Fermentací dochází k rozvinutí komplexních chutí, které dodávají pokrmům nový rozměr.

Ale víte co? Kromě těchto úžasných vlastností je domácí příprava kvašené zeleniny taky ohromná zábava! Mnozí lidé považují proces za terapeutický – od pečlivého vybírání ingrediencí až po sledování proměny obyčejné okurky ve šťavnaté pickles. Navíc si můžete být jisti, že vaše domácí pickles neobsahují žádné škodliviny či nadbytečné látky.

Tip: Pokud chcete začít s kvašením doma a nevíte jak na to, určitě se podívejte na kurz Příprava kvašené zeleniny – kysané zelí, který vám poskytne veškeré informace o tom, jak si vyrobit svoje první kysané zelí!

 

Jak kvasit zeleninu – základy procesu kvašení

Když se řekne kvašená zelenina, mnohým z nás se vybaví lahodné domácí kyselé okurky, které jsou nejen chutné, ale i plné prospěšných bakterií. Kvašení je v podstatě jedním z nejstarších způsobů konzervace potravin, při kterém dochází k přirozené fermentaci za pomoci mikroorganismů. A co je na tom nejlepší? Naučit se, jak kvasit zeleninu není vůbec složité!

Proces kvašení si můžete představit jako čarování s chutěmi, ale abyste dosáhli skvělého výsledku, musíte dodržet pár základních pravidel:

 • Vyberte kvalitní a čerstvou zeleninu - to je alfa a omega úspěchu.
 • Připravte si roztok soli a vody (tzv. lázeň), který bude sloužit jako ochranné prostředí pro fermentaci.
 • Zajistěte správné podmínky - teplota okolo 18-22°C je ideální pro většinu typů fermentace.
 • Nechte zeleninu dostatečně dlouho kvasit - obvykle několik dní až týdnů, v závislosti na druhu zeleniny a požadované intenzitě chuti.

Aby byl váš pickles recept opravdu dokonalý, pamatujte, že trpělivost se vyplácí. Kvašená zelenina postupně nabývá na intenzitě chuti a vyzráváním se stává lepší a lepší.

Tip: Jestliže jste ve světě kvašení nováčkem, začněte s menšími dávkami zeleniny, abyste si osvojili postup a nemuseli vyhazovat velké množství, pokud experiment nedopadne podle vašich představ.

 

Domácí kvašená zelenina – krok za krokem

Jste připraveni obohatit svůj jídelníček o skvělou, chutnou a zdravou pochoutku? Domácí kvašená zelenina je nejen vynikající pro vaše střeva díky obsahu probiotik, ale také nesmírně univerzální. Ať už si připravujete sendvič, salát nebo hledáte pikantní doplněk k hlavnímu chodu, domácí pickles jsou tou pravou volbou. Následujte tento jednoduchý postup a připravte si lahodnou kvašenou zeleninu ve vlastní kuchyni!

 1. Výběr zeleniny: Začněte s čerstvou a kvalitní zeleninou. Oblíbené jsou okurky, mrkev, cibule, květák či papriky.
 2. Příprava nálevu: V míse smíchejte vodu s mořskou solí (poměr asi 1 lžička soli na 1 šálek vody) do rozpuštění soli.
 3. Krájení zeleniny: Zeleninu nakrájejte podle preferencí - plátky, tyčinky nebo klidně celé kusy.
 4. Sterilizace nádob: Sklenice důkladně vyčistěte a sterilizujte, aby se zabránilo kontaminaci.
 5. Nakládání: Do sklenic vrstvěte zeleninu a mezi jednotlivé vrstvy můžete přidat i koření jako je koprové semínko, černý pepř nebo chilli.
 6. Zalití nálevem: Zeleninu zalijte připraveným slaným nálevem, ať je kompletně ponořena.
 7. Vylučování vzduchu: Ujistěte se, že ze sklenice odstraníte veškerý vzduch a že je zelenina plně ponořená v nálevu.
 8. Kvašení: Sklenici uzavřete víčkem tak, aby bylo možné uvolňování plynu (existují speciální fermentační víčka), a nechte na teplém místě kvasit po dobu několika dnů až týdnů podle typu zeleniny a požadovaného stupně zkvašení.
 9. Kontrola a skladování: Pravidelně kontrolujte stav kvašení. Jakmile dosáhnete požadované chuti, přesuňte pickles do chladničky, což proces kvašení zpomalí.

A to je vše! S trochou trpělivosti a experimentováním s různými druhy koření si můžete vytvořit opravdu jedinečné kombinace. Nezapomeňte, že proces kvašení je flexibilní – jakmile se naučíte základy pomocí tohoto postupu, můžete začít tvořit opravdu originální recepty.

Tip: Pokud jste začátečník v oblasti fermentace, může být velmi užitečné sledovat online kurzy nebo workshopy. Například kurz „Příprava kvašené zeleniny – kysané zelí“ nabídne praktické video ukázky a podrobné instrukce.

 

Jak kvasit zelí – staročeské umění v moderním kabátě

Když se řekne kvašená zelenina, mnohým z nás se vybaví právě kysané zelí. Tento tradiční pokrm má dlouhou historii a je známý svými prospěšnými účinky na trávení i celkovou vitalitu. Kvašení zelí je jednoduché, a přesto to může být pro nováčky trochu věda. Jak tedy doma kvasit zelí? Připravte se na malou dobrodružnou cestu do světa fermentace s chutným a šťavnatým koncem.

Začínáme výběrem správného typu zelí - ideální je tvrdé a šťavnaté, nejlépe od místních farmářů. Vezměte si dostatek času na jeho důkladné omytí a nakrájení. Potom přichází na řadu další klíčová surovina – sůl. Množství soli by mělo být asi 1,5 % hmotnosti nakrájeného zelí. Nyní už stačí jen směs pevně utlačit do čisté sklenice nebo keramické nádoby a zajistit, aby bylo zelí ponořené pod slaným nálevem.

Teď přichází ta pravá magie kvašení! Nechte svoji práci odpočinout si na teplém místě, ale ne příliš horkém, aby se proces fermentace mohl spustit. Bublinky, které uvidíte stoupat nahoru, jsou znakem toho, že vaše zelí začíná nabývat na chuti a charakteru.

 • Chcete-li experimentovat s chutěmi, zkuste přidat koření jako kmín, bobkový list nebo třeba jablka pro sladší chuť.
 • Vyzkoušejte různé druhy nádob – každý materiál dodá vašemu kvašenému zelí unikátnost.

Po několika týdnech trpělivosti a občasné kontroly se vaše snaha promění v lahodný poklad plný probiotik – dokonalý doplněk k jitrnici nebo ke grilovaným masům.

 

Domácí pickles – tipy pro dokonalou chuť a křupavost

Při přípravě domácích pickles je několik tajných triků, které vám pomohou dosáhnout té nejlepší chuti a ideální křupavosti. Vezměte to jako malý recept na úspěch ve světě fermentace! Nebojte se experimentovat a najít si svůj oblíbený pickles recept.

 • Výběr zeleniny: Začněte s čerstvou a pevnou zeleninou. Ideální jsou okurky bez měkkých míst, ale nebojte se zkvasit i jiné druhy zeleniny.
 • Solný roztok: Základem dobrých pickles je správný solný roztok. Poměr soli k vodě by měl být asi 1 lžička soli na 1 šálek vody.
 • Koření: Kreativitě se meze nekladou! Klasika jako koprová semínka, hořčičná semínka, česnek a pepř jsou skvělý začátek, ale klidně přidejte i nové chutě podle vašeho vkusu.
 • Tepelné zpracování: Pro křupavost okurek je důležité je rychle povařit (tzv. blanšírování) a pak ihned zchladit ledovou vodou. To pomůže udržet jejich texturu.
 • Fermentační doba: Trpělivost se vyplatí. Fermentujte zeleninu na chladném místě a dávejte pozor, abyste ji nenenechali kvasit příliš dlouho.

Pamatujte, že každý má jiné chutě a co jednomu chutná, nemusí sednout druhému. Proto je si náš recept postupem času upravte přesně k vaší chuti. A pokud si s fermentací nevíte rady, mrkněte na kurz „Příprava kvašené zeleniny – kysané zelí“, kde se dozvíte spoustu užitečných informací o tomto procesu.

Tip: Před samotným kvašením nezapomeňte zeleninu řádně umýt a sterilizovat nádoby. Je to klíč k výborné chuti a bezpečnosti vašich domácích pickles!

 

Jak na pickles – vychytávky a triky pro perfektní výsledky

Když se řekne domácí pickles, mnozí z nás si představí ty chutné, křupavé a osvěžující kousky zeleniny, které dokážou proměnit i ten nejběžnější pokrm v malý kulinářský zázrak. Ale jak dosáhnout opravdu skvělých výsledků? Zde je pár tipů, které vám pomohou zdokonalit vaše umění fermentace.

 • Vyberte správnou zeleninu: Jak na pickles? Je klíčové začít s čerstvou a pevnou zeleninou. Stará nebo povadlá zelenina nebude mít tu správnou texturu ani chuť.
 • Čistota je polovina úspěchu: Při přípravě receptu na kvašenou zeleninu je důležité použít čisté nádoby a nástroje, abyste předešli kontaminaci nežádoucími bakteriemi.
 • Solné roztoky podle druhu zeleniny: Různé typy zeleniny vyžadují různé koncentrace solného roztoku. Obecným pravidlem je použít silnější roztok pro tvrdší druhy zeleniny, jako jsou okurky, a slabší pro jemnější druhy, jako je například kapusta. Jak kvasit zelí se dozvíte v tomto kurzu

  Zde je pár tipů, které vám pomohou zdokonalit vaše umění fermentace.

 • Vyberte správnou zeleninu: Pro jak na pickles je klíčové začít s čerstvou a pevnou zeleninou. Stará nebo povadlá zelenina nebude mít tu správnou texturu ani chuť.
 • Čistota je polovina úspěchu: Při přípravě kvašené zeleniny recept je důležité použít čisté nádoby a nástroje, abyste předešli kontaminaci nežádoucími bakteriemi.
 • Solné roztoky podle druhu zeleniny: Různé typy zeleniny vyžadují různé koncentrace solného roztoku. Obecným pravidlem je použít silnější roztok pro tvrdší druhy zeleniny, jako jsou okurky, a slabší pro jemnější druhy, jako je například zelí. Jak kvasit zelí se dozvíte v tomto kurzu.
 • Koření a bylinky: Nebojte se experimentovat s různými kombinacemi koření a bylinek, aby váše domácí pickles bylo jedinečné. Klasiky jako koprové semínko nebo hořčičné semínko jsou skvělé, ale zkuste třeba i badyán nebo chilli papričky!
 • Tepelné podmínky: Fermentace potřebuje teplotu kolem 18-22°C pro optimální aktivitu bakterií. Vyvarujte se uložení nádob na přímém slunečním svitu nebo ve velmi chladném prostředí.

Nyní, když máte obecné tipy, možná se budete chtít ponořit hlouběji do tématu. Pokud ano, určitě se podívejte na kurz jak kvasit zeleninu, který vám nabídne detailní postupy a zajímavosti o fermentaci.

Tip: Nezapomeňte na ochutnávku! Pravidelné testování vašich pickles vám umožní najít tu správnou dobu, kdy je zelenina dostatečně nakvašená a připravená k jídlu. Chuť se bude vyvíjet postupem času, takže každý den může přinést nový objev!

 


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.

Přihlaste se do svého účtu


— nebo —