Popis kurzu:
Kurzem „Sběr bylinek a jejich praktické použití“ vás provede lektorka Anna Bednářová. Poví vám o blahodárných účincích léčivých bylinek, dozvíte se, jak je správně sbírat a sušit a jaké výrobky si z nich můžete připravit.
Poznávání léčivých rostlin a tvoření s nimi přináší do života skutečnou radost, zdraví a spojení s přírodou. V bylinkovém kurzu se naučíte rozpoznat základní bylinky a vyrábět všechny základní bylinkové výrobky, jako jsou tinktury, masti, sirupy nebo likéry. Nejprve se naučíte zásady bylinkaření – jak sbírat bylinky, jak s nimi správně nakládat a jak je správně sušit.
V kurzu se dozvíte:
- jaké jsou zásady pro sběr a sušení bylinek
- jaké bylinky jsou vhodné na čaj a jak míchat čajové směsi
- jak vyrobit tinkturu z bylin a jak si vyrobit mast, likér nebo sirup
- jaké jsou účinky a možnosti zpracování kostivalu lékařského
- jaké jsou účinky a možnosti zpracování pampelišky / smetanky lékařské
- jaké jsou účinky a možnosti zpracování hlohu obecného
- jaké jsou účinky a možnosti zpracování šípku a šípkové růže
- jaké jsou základní jarní bylinky
- jaké bylinky jsou vhodné na vlasy nebo při péči o pleť
- jaké bylinky se nám budou hodit v kuchyni
- jaké bylinky jsou vhodné na podporu imunity
Každý bylinkář si musí umět vyrobit svou bylinkovou tinkturu, sirup, mast nebo likér. Všechny postupy si podrobně popíšeme a názorně ukážeme na několika příkladech léčivých rostlin.
Naučíme se velmi dopodrobna účinky několika základních léčivých rostlin, jako je pampeliška, kostival, hloh, šípky a šípková růže. Povíme si o jarních bylinkách, názorně si je ve videu ukážeme, popíšeme a podíváme se i na to, co z nich můžeme vyrábět. Čeká nás také video o imunitě, kde se dozvíte, jaké bylinky pomáhají na kašel, jaké jsou vhodné při nachlazení a virózách a jak si vyrobit bylinný čaj na imunitu.
(zobrazit celý popis kurzu)
Tento online kurz bylinek obsahuje 15 komplexních videí. V prvních dvou dílech, které jsou zdarma, se dozvíte vše o sbírání a poznávání bylinek. Kde sbírat bylinky, jaké bylinky sbírat na jaře, jaké zase naopak na podzim, v jakou denní dobu je to nejlepší, abychom získali co nejvíce účinných látek a co je důležité dodržovat, abychom z nasbíraných bylin měli co největší užitek. Představíme si také tři základní způsoby výroby bylinkových sirupů a povíme si, které jsou vhodné pro konkrétní druhy bylinek.
Díky tomuto kurzu už budete při svých procházkách poznávat léčivé rostliny a sami si z nich budete umět vyrobit své bylinkové pomocníky pro sebe a pro své blízké.
Lekce kurzu:
V prvním dílu se dozvíte, kde a jak bylinky sbírat, na co brát při sběru bylin zřetel a co je důležité dodržovat, abychom měli z nasbíraných bylinek co největší užitek. Povíme si také, jaké části bylinek jsou pro nás důležité a v jakou denní a roční dobu je nejvhodnější bylinky sbírat.
Existují tři základní druhy výroby bylinkových sirupů a k různým bylinkám se hodí různé způsoby výroby. V tomto videu vám ukážu všechny tři varianty. Řekneme si, proč sbírat čerstvé bylinky a připravíme si jitrocelový, tymiánový a šípkový sirup.
Správně usušit bylinky není jen tak. Pokud chceme, aby si zachovaly co nejvíce účinných látek, měli bychom vědět, co je důležité dodržovat při jejich sušení. Řekneme si, kde bylinky sušit, jaké používat materiály a povíme si také o specifikách sušení u různých druhů bylinek.
Jak kombinovat bylinky na čaj? Díky dodržování jednoduchých zásad si můžeme namíchat vlastní účinný a lahodný bylinkový čaj. Kromě obecných zásad dostanete v tomto dílu také tipy na konkrétní čajové směsi.
Tinktura je velice účinný a výhodný způsob zpracování bylin. Má ale svoje zásady, které bychom měli dodržet, abychom doma měli opravdovou léčivou tinkturu. V tomto videu se dozvíte, z jakých bylinek je možné ji vyrábět, jaký alkohol lze použít a jak tinkturu dávkovat.
V tomto dílu si ukážeme tři způsoby výroby mastiček včetně přesného postupu, abyste si doma mohli připravit svou oblíbenou a účinnou bylinkovou mastičku. Povíme si také, jaký způsob zpracování je vhodný pro jakou bylinku, a které suroviny k tomu budeme potřebovat.
Jak si vyrobit výborný bylinkový likér? Naučím vás tři způsoby a prozradím vám také, pro jaké bylinky je která varianta vhodná.
Pampeliška je všestranně účinná a velmi přínosná bylinka. Její výhodou je, že ji každý pozná a roste u nás téměř všude. Jaké má účinky a jak ji můžeme zpracovávat? To vše se dozvíte v tomto dílu.
Hloh obecný je na našem území velmi rozšířená léčivá rostlina. Povím vám, jak moc je hloh přínosný pro naše zdraví, jaké jsou jeho účinky a jaké máme možnosti zpracování.
Kostival je nádherná a užitečná bylinka. Jak ji ale používat a k čemu všemu je vhodná? Podíváme se na výrobu kostivalové masti a tinktury a řekneme si o účincích a možnostech použití kostivalu.
Shrneme si účinky pěti oblíbených a velice přínosných jarních bylinek: bršlice kozí noha, fialka / violka vonná, kopřiva, medvědí česnek, ptačinec a hluchavka nachová.
Bylinkové čaje patří mezi tzv. babské rady na posílení imunity. V tomto videu si ukážeme základní bylinky, které pomáhají právě na podporu imunity. Můžeme je používat při běžných nachlazeních a virózách nebo když nás trápí kašel. Rodiče se také často ptají na bylinky na imunitu pro děti. V tomto dílu si povíme i o tom, co můžeme dávat při různých potížích právě dětem.
Ženy se mě často ptají, jaké používat bylinky proti vypadávání vlasů nebo jaké jsou vhodné bylinky na růst vlasů. V tomto videu si řekneme, jak si vyrobit bylinkový oplach na vlasy, z čeho připravit výživnou pleťovou vodu nebo jak si doma udělat pěstící bylinkový olejový macerát.
Bylinky v kuchyni jsou také jedním z velkých témat. Z bylinek si můžeme připravit vlastní kořenicí směsi nebo domácí vegetu. Ukážeme si také, jak si vyrobit domácí bylinkové oleje a octy.
Šípky mají velké množství blahodárných účinků pro lidské zdraví. Po tomto videu si šípky zamilujete a už se budete těšit, až si je sami budete moci nasbírat a něco si z nich vyrobíte.
Zde můžete komunikovat s lektorem a ostatními účastníky kurzu.
O lektorovi:
Anna Bednářová - bylinkářka
1 kurz
Jmenuji se Anna Bednářová a jsem nadšená bylinkářka, milovnice přírody, léčivých rostlin a domácího tvoření. Učím bylinkaření ve svých online kurzech a také v živých kurzech praktického bylinkaření. Poskytuji bylinkové konzultace.
Bylinky a jejich léčivé schopnosti mi před více jak deseti lety naprosto učarovaly a proto jsem se rozhodla do jejich studia ponořit hlouběji. Začala jsem samostudiem herbářů a pokračovala různými bylinkovými kurzy. Nejdůležitější pro mne byly v roce 2018 roční Bylinková škola praktického bylinkaření a v roce 2022 Akademie léčivých rostlin, která se zaměřuje na prokázané účinky bylin českých i cizokrajných.
Léčivé rostliny považuji za úžasný dar přírody. Při práci s nimi navazujeme na tradice a moudrost předků. Bylinky jsou všude kolem nás, často jsou dostupnější, než si myslíme, učí nás propojení s přírodou a vnímat cyklus přírody hlouběji. Léčivé rostliny jsou součástí mého života, téměř denně je sbírám, zkouším nové chutě a možnosti tvoření s nimi. Vyrábím si vlastní tinktury, masti, sirupy, likéry, suším si vlastní bylinky na směsi, používám byliny do jídla.
Učím ve svých kurzech, jak bylinky správně používat, aby skutečně fungovaly. Učím o účincích bylin, jak nám mohou pomoci s naším zdravím, a jak s nimi krásně tvořit a tím je zahrnout do našeho života. Nyní vám nabízím svůj komplexní bylinkový kurz. V něm se naučíte od základů bylinkaření přes výrobu tradičních bylinkových produktů až ke konkrétním bylinkám a jejich účinkům a možnostem použití.
Marcela Mařecová
14.9.2023
Dobrý den,koupila jsem si kurz na bylinky.Vždycky jsem chtěla umět znát bylinky,některé používám.Sama mám problém s ledvinami,funguji jen na 50%.Tak se něco naučím.Děkuji.Hezký den