Popis kurzu:
Kurzem „Reflexní terapie nohy“ vás provede lektorka Miroslava Kuprová Stodůlková. Naučí vás základy reflexologie, názorně ukáže, jak najít reflexní plošky jednotlivých orgánů či částí těla a poví vám, kdy je terapie vhodná.
Reflexní terapie patří k technikám alternativní medicíny. K jejímu praktikování nepotřebujeme žádné vybavení, stačí nám pouze ruce, kterými působíme na reflexní plošky a můžeme tak sobě nebo svým blízkým pomoci od řady neduhů a potíží a podpořit tak svoje zdraví.
V kurzu se dozvíte:
- jaká je historie této techniky
- jaké jsou kontraindikace reflexní terapie
- jaké jsou základní principy této metody
- jak se vyznat v anatomii nohy
- jaké jsou orientační body na noze
- jak a kde najdeme reflexní plošky jednotlivých orgánů, systémů a tkání
- jakými způsoby můžeme ovlivňovat reflexní plošky
Technika reflexní terapie je staletími ověřená. Díky moderním poznatkům anatomie nohy a možnosti naučit se základní orientační body na noze pomocí videí, můžete do této techniky během krátké doby proniknout i vy.
(zobrazit celý popis kurzu)
V kurzu reflexní terapie plosky nohy se vám pokusím tuto techniku blíže představit a zároveň vás naučit, jak s její pomocí zlepšit své zdraví. Mými kurzy prošly již stovky účastníků – od laiků po lékaře. Díky tomu jsem se naučila, jak co nejefektivněji předávat své znalosti a zkušenosti. Jednou z možností je i online vzdělávání, které nám umožňuje učit se z pohodlí svého domova.
Ve své praxi jsem poznala mnoho systémů reflexní terapie a každý z nich mě obohatil. V tomto kurzu se zaměřím na „evropskou“ reflexní terapii nohy. Má sice prameny prakticky celosvětové, ale z posledních terapeutů ji nejvíce rozvíjela Hanne Marquardt z Německa a u nás pak Jiří Janča a jeho žák Július Pataky.
Reflexní terapie je krásným dědictvím minulých civilizací, jejich pozorovacího talentu a intuice. Díky mnoha terapeutům, kteří ji využívali jako léčebnou techniku, ji dnes můžeme používat i my. S úctou jsem tuto techniku přijala tak, jak mi byla předána, a jen jsem si upravila svůj přístup k ní. Promítám si do ní anatomii a fyziologii lidského těla, principy čínské medicíny a k tomu všemu jemnější přístup. Mnoho lidí se diví, že reflexní terapie nemusí bolet, aby pomohla. O svůj přístup a lásku k této technice se nyní ráda podělím i s vámi, v tomto kurzu reflexní masáže nohou.
Lekce kurzu:
V prvním dílu kurzu reflexní terapie plosky nohy se dozvíte, na co všechno se můžete těšit. Pojďme se na to společně podívat.
V tomto dílu si povíme něco o historii reflexní terapie, která sahá hluboko do minulosti. Máme to štěstí, že jsme tuto techniku mohli „zdědit“ od našich předchůdců, kteří pochopili její sílu, nenechali si toto tajemství pro sebe, ale předali ho dál.
Nevíte, zda je pro vás reflexní terapie vhodná? Poslechněte si, jaké jsou její výhody a nevýhody, a poté se sami rozhodněte.
Ve čtvrtém dílu si povíme, jak reflexní terapie funguje a jaké jsou její principy.
V tomto dílu se dozvíte o teorii přenášení zón z těla na chodidlo.
V šestém dílu si ukážeme, jakým způsobem můžeme stimulovat reflexní plošky na noze.
Podívejme se na to, kdy je vhodné reflexní terapii použít.
Ne vždy je tato terapie vhodná. V osmém dílu se proto podíváme na to, kdy reflexní terapii použít nesmíme.
Pro začátek je důležité porozumět tomu, jak noha vypadá, proto si v tomto dílu řekneme něco málo z anatomie kostí a kloubů nohy.
Kromě kostí a kloubů potřebujeme vědět něco i o svalech na noze.
V tomto dílu si představíme důležité místo na noze, podle kterého se budeme na chodidle moci orientovat při vyhledávání jednotlivých reflexních plošek.
Ve dvanáctém dílu si ukážeme, jak vyhledat další orientační body. Jedná se o kloubní štěrbiny prstů a nártní kosti.
Další místo, podle kterého se můžeme orientovat, je štěrbina mezi kostí nártní a kostí klínovou.
Ve čtrnáctém dílu se budeme věnovat štěrbinám mezi články prstů.
Podívejme se na štěrbinu mezi I. a II. článkem palce.
V šestnáctém dílu si ukážeme další velmi důležitý orientační bod – drsnatinu malíkové nártní kosti.
Dole pod videem máte ke stažení pracovní listy. Jsou interaktivní, takže si vezměte pastelky a podle jednotlivých videí s reflexními ploškami si do vytištěných materiálů zakreslete jednotlivé plošky.
V prvním dílu placené části si ukážeme reflexní plošky jednotlivých částí páteře.
V tomto dílu si ukážeme, kde najdeme reflexní plošky velkých kloubů.
Ve dvacátém dílu se budeme zabývat hlavními vnitřními orgány. Začínám vnitřní orgány podle principů tradiční čínské medicíny (TCM). Koloběh energie v našem těle začínají játra a k tomuto orgánu do jeho energetického systému patří žlučník a oči.
V tomto a dalším dílu se budeme zabývat srdcem. Podle čínské medicíny do tohoto energetického okruhu patří i osrdečník – obal srdce (ten v reflexní terapii nemáme samostatně). Dále sem patří tři ohně (hormonální systém) a tenké střevo. Z tkání sem patří ještě cévy, které také nemají reflexní plošku, ale můžeme použít plošku sleziny jako krvetvorného orgánu (podle čínské i západní medicíny).
Ukážeme si druhotnou plošku srdce na nártu, u které používáme pouze vyhlazování.
V tomto dílu kurzu reflexní masáže nohou si najdeme reflexní plošku sleziny. Podle TCM je slezina a slinivka břišní jedním energetickým orgánem. Do její kompetence patří trávení, a proto do jejího energetického systému z dalších orgánů řadíme i žaludek.
Reflexní ploška slinivky břišní je z pohledu TCM velmi důležitá (patří do energetického okruhu slezina-slinivka). Z pohledu západní medicíny patří také k systému hormonálnímu, neboť kromě trávicích šťáv produkuje i hormon inzulin. POZOR! Masáží reflexní plošky není možné nahrazovat inzulinovou léčbu!!!
Ukážeme si, kde se nachází reflexní ploška plic. Dle TCM do tohoto energetického systému kromě plic řadíme i tlusté střevo a kůži. Kůže nemá svoji reflexní plošku, ale právě při kožních potížích vybíráme pro stimulaci plošku plic a tlustého střeva.
Reflexní plošku plic, která je na nártní straně, stimulujeme pouze vyhlazováním.
V tomto dílu se budeme zabývat ledvinami. Jedná se o hlavní orgán energetického systému ledvin. Z pohledu TCM sem dále řadíme celé močové a pohlavní ústrojí, kosti (které opět nemají svoji plošku) a uši.
Ve 28. dílu se budeme zabývat reflexní ploškou žlučníku. Podle TCM i západní medicíny řadíme žlučník k játrům.
V dalším dílu si ukážeme, kde se nachází reflexní ploška první části tenkého střeva – dvanácterníku nebo též dvanáctníku. Zde se z pohledu západní medicíny nachází důležité místo našeho trávení, vyústění žlučových cest a trávicích šťáv ze slinivky břišní. Tuto plošku tedy můžeme využívat při různých trávicích obtížích.
Podíváme se i na reflexní plošku dvanácterníku na nártní straně.
V tomto dílu kurzu reflexní terapie si najdeme reflexní plošku tenkého střeva (a dalších částí – lačníku a kyčelníku). Můžeme ji stimulovat při různých trávicích obtížích (zejména v oblasti kolem pupku), ale také pro podporu energetického systému srdce, ke kterému patří. Tenké střevo je také velmi důležité pro imunitu našeho těla.
Ukážeme si nártní plošku tenkého střeva, u které používáme pouze vyhlazování.
V 33. dílu kurzu se budeme zabývat žaludkem. V případě žaludečních obtíží nezapomeneme ani na reflexní plošku slinivky, případně sleziny, do jejichž energetického systému žaludek patří. Často se také při narušení funkce žaludku podílí zvedající se jaterní energie. Zejména při refluxu (GERD) je vhodné ošetřit kromě žaludku i plošku jater, slinivky a dvanácterníku.
Stimulací reflexní plošky tlustého střeva si můžeme pomoci při různých potížích s trávením a vyprazdňováním. Neměli bychom zapomenout ani na nadřazený orgán – plíce, do jejichž energetického okruhu tlusté střevo patří. Nezapomeneme ani při různých druzích kožních obtíží či alergií.
Najdeme si reflexní plošky močového ústrojí, jejichž nadřazeným orgánem jsou ledviny.
V tomto dílu se budeme zabývat hormonálním systémem a hlavní reflexní ploškou hypofýzy (podvěsku mozkového), která má vedoucí úlohu pro další žlázy s vnitřní sekrecí. Plošku stimulujeme do hloubky – vrypem a nevynecháme ji při žádném ošetření, kde potřebujeme ovlivňovat jakoukoliv část hormonálního systému.
Pokud je hypofýza vedoucím orgánem – generálním ředitelem hormonálního systému, štítná žláza je mistrem na dílně. Stimulaci reflexní plošky štítné žlázy opět nevynecháme při žádném ošetření jakékoli hormonální nerovnováhy.
Najdeme si druhotnou reflexní plošku štítné žlázy na nártní straně nohy.
Brzlík patří z hlediska reflexní terapie k harmonizačním bodům (spolu s bodem C2, který je zařazen až na konci), a tak je to opět jeden z bodů, který by neměl chybět v žádné sestavě. Evropská medicína mu přisuzuje důležitost při správném růstu těla v dětství a je také velmi důležitým orgánem pro naši imunitu.
V tomto dílu si vyhledáme druhotnou reflexní plošku brzlíku na nártu nohy.
Nadledviny jsou podle evropské medicíny důležité při jakémkoli zánětlivém onemocnění. K jejich produkci patří i tzv. stresové hormony a proto jsou velmi přetěžované při stresu.
V tomto dílu kurzu reflexní terapie si vyhledáme reflexní plošky pohlavních orgánů – vaječníků u žen a varlat u mužů. Z pohledu TCM nezapomeneme na nadřízený orgán z energetického systému – ledviny.
Podíváme se i na reflexní plošky vejcovodů u žen a chámovodů u mužů. Z pohledu TCM opět nezapomeneme na nadřízený orgán z energetického systému – ledviny.
V neposlední řadě se budeme zabývat i stimulací reflexní plošek dělohy u žen a prostaty u mužů. Z pohledu TCM nezapomeneme na nadřízený orgán z energetického systému – ledviny.
V tomto dílu se budeme zabývat reflexními ploškami pohlavních orgánů, respektive všech orgánů ukrývajících se v malé pánvi a to včetně konečníku (který je poslední částí tlustého střeva) a zevních genitálií. Z pohledu TCM nezapomeneme na nadřízený orgán z energetického systému – ledviny.
TCM řadí bolesti a potíže prsů k akupunkturní dráze žaludku (která prochází mj. přímo prsní bradavkou). U obtíží prsů tedy stimulujeme kromě reflexních plošek prsou i plošku žaludku a slinivky a nic nepokazíme, pokud nezapomeneme na ledviny.
Ve 47. dílu kurzu reflexní terapie se budeme zabývat smyslovými orgány, konkrétně očima. Kromě reflexní plošky očí přidáme i plošku nadřazeného orgánu ze systému, kterými jsou játra.
V tomto dílu budeme pokračovat se smyslovými orgány. Tentokrát si najdeme reflexní plošku uší a přidáme i stimulaci plošky nadřazeného orgánu ze systému, kterými jsou ledviny.
Budeme se zabývat lymfatickým systémem (též důležitá součást imunitního systému), konkrétně reflexní ploškou mandlí. Plošku stimulujeme, i když jsou mandle odstraněny.
Další součástí lymfatického systému jsou uzliny hlavu a krku. Vyhledáme si tedy i jejich reflexní plošky.
Pokračovat budeme stimulací reflexních plošek podpažních uzlin.
V tomto dílu se budeme zabývat stimulací reflexních plošek tříselných uzlin, které taktéž spadají pod lymfatický systém.
V dalším dílu si najdeme reflexní plošku lymfatického systému pánve.
Reflexní ploška apendixu, kterou najdeme na nártní straně, je také velmi důležitá, ale nikdy ji nesmíme stimulovat při podezření na apendicitidu („zánět slepáku“). Toto podezření vždy vyžaduje lékařské vyšetření!!!
V posledním dílu kurzu reflexní terapie plosky nohy se budeme zabývat reflexní ploškou tzv. C2 bodu (centrální bod). Jedná se o jeden ze dvou harmonizačních bodů, druhým harmonizačním bodem je brzlík (ten je zařazen v bodech hormonálního systému).
Při tonizační stimulaci (stimulující, kdy potřebujeme orgán nebo část těla vyburcovat k činnosti) používáme silnější tlak a palec je v pozici, že tlačí na plošku téměř kolmo. Tlak a směr přítlaku je kolmý, i když palec není natažen. Stejně tak u tlaku prsty.
Při sedativní stimulaci (zklidňující, kdy potřebujeme orgán nebo část těla zklidnit) používáme jemný tlak a palec je na plošku spíše položen. Palec může být natažen, ale volně, aby mohl vyhlazování nebo kroužky provádět plynule. Stejně tak u vyhlazování ostatními prsty.
Při stimulaci do plošky postupně "vstupujeme a vystupujeme". I při stlačování i při kroužcích či vyhlazování tam a zpět jde o jakési "zanořování a vynořování". Rozdíl je samozřejmě v síle přítlaku u tonizace a sedace. Pokud si nejsme jisti, zda tonizovat nebo sedovat, provádíme stimulaci "ani tak - ani tak". Je něco mezi sedativní a tonizační stimulací, kroužky jsou hladivé (sedativní stimulace), ale jsou razantnější a jdou více do hloubky (tonizační stimulace). Úhel přítlaku je asi 45°.
Síla přítlaku musí respektovat fyziologickou bariéru tkáně. To znamená, že tlak je "akorát". Tlak nesmí být tak silný (drtivý), aby odradil klienta od další terapie a navíc i proto, aby nám neubíral sílu a energii pro stimulaci dalších plošek. Stimulace by neměla působit velkou bolest. Jediná bolest, která je dovolená je bolest příjemná (laskavě vlezlá).
Pokud je ploška větší, volíme posouvání. Palec se po ní plynule posouvá vždy jen o pár milimetrů, abychom plošku celou postupně ošetřili středem bříška. Stejně tak u plošky, která vyžaduje jemnou stimulaci (např. vejcovody, tříselné uzliny nebo močovody) se po plošce jemně posouváme jakýmsi "píďalkovitým přísunem". Ten zaručí reflexní "posun" a tím stimulaci směru peristaltiky - tj. přirozený směr postupu (vajíčka, lymfy, moči) v orgánu či tkáni.
Zde můžete komunikovat s lektorem a ostatními účastníky kurzu.
Irena Kolářová
5. 12. 2024
Děkuji za kurz reflexní terapie nohy, kde jsou názorně ukázaná potřebná místa a kde je i podrobně popsáno, kde přesně je najít. K ukázkám se vracím a už se orientuji dobře.
Kurzy pro radost
Zdravíme Vás, Ireno,
děkujeme Vám za krásné hodnocení a Vašich pět hvězdiček! 😊 Máme velkou radost, že Vám kurz reflexní terapie nohy pomohl a že se v něm už dobře orientujete. Názorné ukázky a podrobný popis jsou skvělými průvodci na cestě k osvojení této zajímavé techniky, a je úžasné, že se k nim vracíte.
Pokud budete mít chuť, napište nám, jakých pokroků se Vám podařilo dosáhnout, nebo jak Vám kurz pomohl. Budeme moc rádi! 😊
Víťa z Kurzů pro radost
Miroslava Kuprová Stodůlková
Milá paní Ireno,
děkuji za krásná slova. Moc mě těší, že kurz splnil Vaše očekávání a že je pro Vás užitečný. Přeji hodně zdaru s touto krásnou technikou (mojí srdcovou záležitostí :) a také hodně zdraví Vám i Vašim blízkým.
Mirka