Kolečkové brusle jsou skvělým způsobem, jak si užít pohyb na čerstvém vzduchu a zároveň posílit tělo. Ale jak vybrat kolečkové brusle, které vám budou vyhovovat? Jak se naučit na kolečkových bruslích nebo jak brzdit na kolečkových bruslích? To vše se dozvíte v tomto článku a podíváme se třeba i na to, jak rozhýbat ztuhlé koleno. Připravte se na jízdu plnou zábavy!

Pokud si chcete prohlédnout videokurz o inline bruslení, navštivte náš web Kurzy pro radost: Inline bruslení pro každého.

Jaká témata najdete v tomto článku?

 • Jak vybrat kolečkové brusle: Základní tipy a rady
 • Jak vybrat kolečka na brusle: Co je důležité vědět
 • Jak vybrat kolečkové brusle pro děti: Na co se zaměřit
 • Jak se naučit jezdit na kolečkových bruslích: První kroky
 • Jak brzdit na kolečkových bruslích: Bezpečnost především
 • Jak rozhýbat ztuhlé koleno a jiné tipy pro zdraví

 

Jak vybrat kolečkové brusle: Základní tipy a rady

Výběr správných kolečkových bruslí může být klíčovým faktorem pro vaše pohodlí a bezpečnost při jízdě. Je důležité zvážit několik základních aspektů, abychom si zajistili co nejlepší zážitek z jízdy. Nejprve bychom měli brát v úvahu naše zkušenosti s bruslením. Pokud jste začátečníci, doporučujeme volit modely s nižšími a širšími kolečky, které nám poskytnou větší stabilitu. Pro pokročilejší bruslaře jsou vhodnější rychlejší a užší kolečka.

Když přemýšlíte o tom, jak vybrat kolečkové brusle, je dobré zaměřit se na následující body:

 • Velikost a pohodlí: Brusle by měly dobře padnout na nohu, aniž by byly příliš těsné nebo volné. Ideální je mít možnost si je vyzkoušet osobně.
 • Typ boty: Existují tvrdé a měkké boty. Tvrdé boty poskytují lepší podporu kotníkům, zatímco měkké boty jsou pohodlnější pro delší jízdy.
 • Kvalita koleček: Kolečka mají různé velikosti a tvrdost. Menší kolečka jsou ideální pro začátečníky, zatímco větší kolečka jsou určena pro rychlejší jízdu.
 • Ložiska: Kvalitní ložiska zajistí plynulejší jízdu.

Při výběru koleček bychom měli zohlednit nejen jejich velikost, ale také materiál.

Doporučujeme vám podívat se na kurz Inline bruslení pro každého, který vám pomůže získat potřebné znalosti a dovednosti pro bezpečné a efektivní bruslení.

 

 

 

Jak vybrat kolečka na brusle: Co je důležité vědět

Výběr správných koleček na brusle může zásadně ovlivnit váš zážitek z jízdy. Pokud se rozhodujete, jak vybrat kolečkové brusle, neměli byste podceňovat ani volbu koleček. Zde je několik klíčových faktorů, které byste měli zvážit:

 • Velikost koleček: Velikost určuje rychlost a stabilitu jízdy. Menší kolečka (70-80 mm) jsou vhodná pro začátečníky a rekreační ježdění, zatímco větší kolečka (90-110 mm) nabízejí vyšší rychlost a jsou určena pro pokročilejší bruslaře.
 • Tvrdost koleček: Tvrdost se měří v jednotkách A. Měkčí kolečka (74A-82A) poskytují lepší přilnavost a pohodlí, ideální pro hrubé povrchy. Tvrdší kolečka (84A-100A) jsou odolnější a rychlejší, ale méně pohodlná.
 • Materiál: Většina koleček je vyrobena z polyuretanu, který poskytuje dobrý kompromis mezi trvanlivostí a výkonem. Vyhněte se plastovým nebo tvrdým gumovým kolečkům, které mají horší jízdní vlastnosti.
 • Kvalita ložisek: Ložiska ovlivňují hladkost jízdy. Kvalitní ložiska s vyšším hodnocením ABEC (5, 7 nebo 9) zajistí plynulejší pohyb a delší životnost.

Kromě těchto základních parametrů je důležité brát v úvahu i typ terénu, po kterém budete jezdit. Pokud plánujete jezdit převážně po hladkých cyklostezkách, můžete si dovolit tvrdší a větší kolečka. Naopak pro městské prostředí s nerovnými chodníky budou lepší menší a měkčí varianty.

Pokud hledáte komplexní kurz zaměřený na inline bruslení, doporučujeme vám prohlédnout si kurz Inline bruslení pro každého, kde se dozvíte více nejen o výběru správných koleček, ale také o technice jízdy a bezpečnosti.

Typ jízdy Doporučená velikost koleček Doporučená tvrdost koleček
Rekreační 70-80 mm 78A-82A
Fitness 80-90 mm 82A-85A
Závodní 90-110 mm 85A+
Aktivní (agresivní) 50-60 mm 88A+
Tip: Pravidelně kontrolujte stav svých koleček a ložisek. Včasná výměna opotřebovaných dílů vám ušetří mnoho nepříjemností během jízdy.

 

Jak vybrat kolečkové brusle pro děti: Na co se zaměřit

Výběr kolečkových bruslí pro děti může být trochu náročný, ale s několika základními radami to zvládnete snadno. Děti rychle rostou a jejich potřeby se mění, proto je důležité zvolit správnou velikost a typ bruslí, které budou nejen pohodlné, ale také bezpečné. Při výběru bychom měli zvážit následující aspekty:

 • Velikost: Zvolte brusle, které mají nastavitelnou velikost. Tím zajistíte, že dítě bude moci používat brusle déle, i když mu noha poroste.
 • Kvalita materiálu: Kvalitní materiály zaručí větší pohodlí a delší životnost bruslí. Hledejte modely s dobrým polstrováním a odolným rámem.
 • Kolečka: Vyberte měkčí kolečka, která jsou vhodnější pro začátečníky. Měkká kolečka poskytují lepší přilnavost a plynulejší jízdu.
 • Brzdy: Ujistěte se, že brusle mají kvalitní brzdy na zadní části jedné z bot. Naučit děti, jak brzdit na kolečkových bruslích, je klíčové pro jejich bezpečnost.

Abychom našim dětem zajistili ten nejlepší start na kolečkových bruslích, doporučujeme jim pořídit ochranné vybavení jako jsou helma, chrániče kolen a loktů. Bezpečnost by měla být vždy na prvním místě.

Při správném výběru a s dostatečnou praxí mohou vaše děti zažít spoustu radosti z pohybu na čerstvém vzduchu. Věříme, že tyto tipy vám pomohou vybrat ideální kolečkové brusle pro vaše malé sportovce!

Zvažte investici do kurzu Inline bruslení pro každého, který může pomoci vašim dětem získat potřebné znalosti od zkušeného instruktora.

 

 

 

Jak se naučit jezdit na kolečkových bruslích: První kroky

Začít s kolečkovými bruslemi může být zábavné a vzrušující dobrodružství. Ale stejně jako u každé nové dovednosti, první kroky mohou být trochu výzvou. Jak jezdit na kolečkových bruslích? Doporučujeme začít na rovném a hladkém povrchu, ideálně na cyklostezce nebo parkovišti bez provozu. Zde je několik tipů, jak se naučit na kolečkových bruslích:

 • Základní postoj: Mějte kolena mírně pokrčená a těžiště nízko, abyste lépe udrželi rovnováhu.
 • Rozjezd: Začněte jemným odrazem jednou nohou a druhou držte mírně před sebou pro stabilitu.
 • Brzdění: Naučit se brzdit je klíčové. Použijte zadní brzdu na jedné z vašich bruslí a jemně ji přitlačte k zemi.
 • Technika pádu: Pokud padáte, snažte se spadnout dopředu na ruce a kolena, ne dozadu na záda.

Nebojte se začátků – každý někdy začínal! Můžete si také pořídit kurz Inline bruslení pro každého, kde získáte profesionální rady, jak jezdit na kolečkových bruslích.

Mějte vždy ochranné pomůcky – helmu, chrániče zápěstí, loktů a kolen. Bezpečnost je na prvním místě!

 

Jak brzdit na kolečkových bruslích: Bezpečnost především

Brzdění na kolečkových bruslích je jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou by měl každý bruslař zvládnout. Nejenže vám to pomůže bezpečně zastavit, ale také se vyhnout nebezpečným situacím. Zde je několik technik a tipů, jak brzdit na kolečkových bruslích efektivně a bezpečně.

 • Brzda paty: Většina rekreačních bruslí je vybavena brzdou na patě. Pro její použití přesuňte váhu na jednu nohu a druhou nohou s brzdou jemně zatlačte dolů. Tento způsob je ideální pro začátečníky.
 • T-brzda: Postavte jednu nohu za druhou, přičemž přední brusle je natočená po směru jízdy a zadní brusle vytvoří písmeno T (je kolmo k té přední). Tím vytvoříte tření mezi koly a povrchem. Tato technika vyžaduje více praxe, ale je velmi účinná při vyšších rychlostech.
 • Přesun těžiště: Přenesení váhy dozadu může také pomoci zpomalit. Při tomto manévru buďte opatrní, aby nedošlo k pádu.
 • Slalomové brzdění: Jemné slalomování nebo "plužení" snižuje rychlost a poskytuje větší kontrolu nad pohybem.

Naučit se správně brzdit může chvíli trvat, ale vytrvalost se vyplatí. Pokud chcete zlepšit své dovednosti a získat profesionální rady, doporučujeme vám kurz Inline bruslení pro každého. Kurz vám poskytne podrobné návody a praktické ukázky různých technik brzdění.

Tip: Při nácviku brzdění noste ochranné vybavení jako helmu, chrániče kolen a zápěstí, abyste minimalizovali riziko úrazu při případných pádech.

 

 

 

Jak rozhýbat ztuhlé koleno a jiné tipy pro zdraví

Ztuhlé koleno může být velkou překážkou při snaze naučit se jezdit na kolečkových bruslích. Je důležité si uvědomit, že správná péče o klouby a svaly je základem úspěchu a pohodlí při jakémkoliv sportu. Abychom vám pomohli rozhýbat ztuhlé koleno, máme několik osvědčených tipů:

 • Pravidelné protahování: Před každým tréninkem věnujte alespoň 10 minut lehkému protažení. Zaměřte se na svaly okolo kolen a lýtek.
 • Posilovací cvičení: Silnější svaly okolo kolen znamenají lepší podporu kloubu. Zkuste cviky jako dřepy, výpady nebo výstupy.
 • Dostatečný odpočinek: Pokud pocítíte bolest nebo nepohodlí, dejte svému tělu čas na zotavení. Odpočinek je klíčový pro prevenci zranění.
 • Léčivé masáže: Použijte masážní válečky nebo míčky k uvolnění napětí v okolí kolenního kloubu.
 • Kvalitní obuv: Investujte do kvalitních kolečkových bruslí, které poskytují dostatečnou oporu vašim kotníkům a kolenům.

Už víte, jak rozhýbat ztuhlé koleno? Abychom předešli problémům s koleny, je také dobré dbát na celkové zdraví našeho pohybového aparátu. Pravidelná fyzická aktivita a správná výživa jsou základem pro dlouhodobou pohodu a radost z jízdy na kolečkových bruslích.

Naučte se základní techniky inline bruslení pomocí kurzu Inline bruslení pro každého. Tento kurz vás provede všemi aspekty bezpečné jízdy na kolečkových bruslích a pomůže vám zvládnout i pokročilejší techniky.

Pamatujte, že péče o vaše tělo je investicí do vaší budoucnosti. Pokud budete dodržovat tyto rady, nejenže se zbavíte ztuhlosti v koleni, ale také si užijete více času stráveného na kolečkových bruslích bez bolesti a nepohodlí.


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.