Bolest zad je nepříjemným společníkem, který může ovlivnit naši každodenní pohodu. Jak se zbavit bolesti zad? To je otázka, kterou si klademe všichni. V našem článku najdete praktické rady a tipy, jak na bolest zad efektivně reagovat – od správné ergonomie až po cvičení a masáže.

Přečtěte si celý článek nebo si prohlédněte na našem webu kurz Pilates – záda v pohodě 1. část.

Jaká témata najdete v tomto článku?

 • Příčiny bolesti zad a jak jim předcházet
 • Úleva pomocí cvičení
 • Správná ergonomie v práci i doma
 • Jak se zbavit bolesti zad pomocí cvičení
 • Výhody pilates pro zdravá záda
 • Jak na bolest zad pomocí masáží
 • Reflexní terapie nohy jako prevence bolesti zad
 • Kurz tejpování – praktický návod na úlevu od bolesti
 • Jak ležet při bolesti zad: Tipy pro správný odpočinek
 • Psychická pohoda a její vliv na bolest zad
 • Inspirace a motivace: Zdravá záda jako životní styl

 

Příčiny bolesti zad a jak jim předcházet

Běžné příčiny bolesti zad jsou často spojené s naším životním stylem, špatnými návyky nebo nedostatečnou fyzickou aktivitou. Nejedná se pouze o zdravotní problém, ale také o důsledek dlouhodobého zanedbávání naší pohybové hygieny. Pokud se ptáme, jak se zbavit bolesti zad, je důležité pochopit hlavní příčiny a zaměřit se na prevenci.

 • Nesprávné držení těla: Trávíme hodně času sezením u počítače nebo v autě, což může vést k nesprávnému držení těla a následným bolestem zad.
 • Nedostatek pohybu: Sedavý způsob života vede ke ztuhlosti svalů a snížené pružnosti páteře.
 • Přetížení: Zvedání těžkých břemen bez správné techniky může způsobit akutní poranění zad.
 • Stres: Psychický stres může vyvolat napětí ve svalech a přispět k chronické bolesti zad.

Abychom se naučili, jak na bolest zad účinně reagovat a předcházet jí, doporučujeme zavést několik jednoduchých změn do vašeho každodenního života:

Změna Popis
Pravidelné cvičení Cvičení jako Pilates nebo jóga pomáhá posilovat svaly kolem páteře. Pokud jste doteď necvičili, vyzkoušejte například kurz Pilates pro začátečníky.
Správná ergonomie Dbejte na to, abyste měli monitor ve správné výšce a seděli u počítače rovně.
Relaxace Techniky jako meditace nebo masáže mohou pomoci uvolnit napětí. Naučte se více v kurzu Masáž na židli přes oblečení.
Tip: Pravidelná reflexní terapie může být skvělým doplňkem vaší péče o záda. Podívejte se na kurz Reflexní terapie nohy, který vám ukáže, jak si můžete sami pomoci od bolesti.

 

Správná ergonomie v práci i doma

Bolest zad může být často způsobena špatnou ergonomií jak v práci, tak i doma. Představte si, že trávíme hodiny u počítače nebo děláme domácí práce ve špatné pozici – není divu, že nás záda bolí! Jak se zbavit bolesti zad? Začněme s úpravou našeho pracovního prostředí v kanceláři i doma.

 • Pracovní křeslo: Investujte do kvalitní židle s podporou bederní páteře. Ujistěte se, že vaše kolena jsou v pravém úhlu a nohy spočívají pevně na zemi.
 • Poloha monitoru: Monitor by měl být umístěn přímo před vámi, horní okraj obrazovky by měl být v úrovni očí. To pomáhá udržet krk a hlavu v neutrální poloze.
 • Pracovní stůl: Stůl by měl být dostatečně vysoký, aby vaše ruce při psaní na klávesnici byly v pravém úhlu. Zvažte investici do výškově nastavitelného stolu, abyste mohli sezení prostřídat s prací ve stoje.

Doma je důležité myslet na ergonomii nejen při práci, ale i při běžných činnostech, jako je vaření nebo uklízení. Například při zvedání těžkých předmětů bychom měli vždy pokrčit kolena místo ohýbání zad.

Aktivita Správná ergonomie
Sezení u počítače Kvalitní židle, horní okraj monitoru v úrovni očí
Zvedání těžkých předmětů Pokrčit kolena, neohýbat záda
Psaní na klávesnici Ruce v pravém úhlu k pracovní desce

 

 

Jak se zbavit bolesti zad pomocí cvičení

Cvičení je jedním z nejlepších způsobů, jak se zbavit bolesti zad a předcházet jí i do budoucna. Pravidelný pohyb posiluje svaly, zlepšuje flexibilitu a podporuje celkovou stabilitu páteře. Navíc může pomoci snížit stres, který často přispívá k napětí ve svalech. Pokud nevíte, kde začít, máme pro vás několik tipů:

 • Protahování: Ranní protahování nebo jóga mohou být skvělým startem dne. Zaměřte se na oblasti jako jsou bedra, ramena a krk.
 • Posilovací cviky: Posilování břišních svalů a dolní části zad je klíčové pro udržení správného držení těla. Vyzkoušejte plank nebo most.
 • Pilates: Pilates je výborný typ cvičení pro posílení hlubokých stabilizačních svalů páteře. Doporučujeme kurzy Pilates – záda v pohodě 1. část nebo Pilates pro začátečníky.
 • Aerobní aktivity: Chůze, plavání nebo jízda na kole pomáhají zlepšit krevní oběh a snižují ztuhlost svalů.
Tip: Pravidelné cvičení alespoň třikrát týdně může výrazně snížit riziko opakované bolesti zad.

Nezapomeňte určitě na správné dýchání během cvičení a naslouchejte svému tělu. Pokud cítíte bolest, přestaňte s cvičením a raději konzultujte své problémy s odborníkem. Cvičení by mělo být příjemné a mělo by vám pomoci se cítit lépe!

 

Výhody pilates pro zdravá záda

Pokud hledáme způsob, jak se zbavit bolesti zad a zároveň posílit své tělo, skvělou volbou pro nás bude pilates. Tato cvičební metoda se zaměřuje na zlepšení flexibility, síly a rovnováhy. Díky tomu můžeme nejen předcházet bolestem zad, ale také zlepšit celkovou kvalitu života.

Pilates má mnoho výhod pro naše záda:

 • Posílení středu těla: Pilates se soustředí na posílení svalů středu těla, což je klíčové pro stabilizaci páteře a prevenci bolesti zad.
 • Zlepšení držení těla: Pravidelné cvičení pilates nám pomůže udržet správné držení těla, což snižuje napětí v oblasti bederní páteře.
 • Zvýšená flexibilita: Cvičení pilates zahrnuje různé protahovací cviky, které nám pomohou zvýšit pružnost svalů a šlach kolem páteře.
 • Snížení stresu: V pilates používáme i kontrolované dýchání a meditativní prvky, které mohou pomoci snížit stres a napětí v těle.

Chcete-li začít s cvičením pilates a získat všechny tyto výhody, doporučujeme vyzkoušet kurz Pilates – záda v pohodě 1. část. Tento kurz je ideální pro začátečníky i pokročilé a nabízí řadu cviků zaměřených na zmírnění bolesti zad a posílení celého těla. Pokud jste úplný nováček v Pilates, můžete začít s kurzem Pilates pro začátečníky, který vás provede základními technikami krok za krokem.

Tip: Nezapomeňte cvičit pravidelně! I krátká denní dávka cvičení může mít velký pozitivní dopad na vaše zdraví a pohodu.

 

 

Jak na bolest zad pomocí masáží

Masáže jsou jedním z nejpříjemnějších způsobů, jak se zbavit bolesti zad. Kdo by nemiloval tu chvíli klidu a uvolnění, kdy všechny starosti mizí pod rukama zkušeného maséra? Masáže mohou nejen zmírnit akutní bolest, ale také pomoci předcházet budoucím problémům s páteří. Pojďme si tedy povědět více o tom, jak masáže pomáhají.

Výhody masáží:

 • Uvolnění svalového napětí: Masáž pomáhá rozptýlit nahromaděné napětí ve svalech, což může výrazně snížit bolest zad.
 • Zlepšení krevního oběhu: Lepší prokrvení podporuje rychlejší hojení poškozených tkání a odstraňování toxinů z těla.
 • Snížení stresu: Psychická pohoda je úzce spojena s fyzickým zdravím. Masáže snižují hladinu stresových hormonů, což přispívá k celkovému uvolnění a pohodě.

Pokud máte tu možnost, nechte se namasírovat třeba od partnera. V případě, že nemá s masážemi zkušenosti, vykoušejte kurz Masáž na židli přes oblečení. V něm se naučíte jednoduché techniky, které se dají praktikovat kdykoliv a kdekoliv! I vzájemná masáž má něco do sebe.

Druh masáže Vhodná pro
Klasická masáž Běžné bolesti zad, uvolnění svalů
Švédská masáž Zlepšení krevního oběhu, regenerace po námaze
Sportovní masáž Aktivní sportovci, prevence zranění
Aromaterapeutická masáž Relaxace, snížení stresu

Tip: Zkuste kombinovat různé druhy masáží podle aktuální potřeby vašeho těla. Někdy může být vhodná klasická masáž na uvolnění svalů a jindy zase aromaterapeutická pro psychickou pohodu.

Nenechte si ujít ani další skvělé kurzy zaměřené na péči o záda jako například kurz Reflexní terapie nohy, který vám ukáže, jak ovlivnit zdraví vašich zad pomocí reflexních bodů na chodidlech.

 

Reflexní terapie nohy jako prevence bolesti zad

Reflexní terapie nohy je jednou z těch metod, které mohou přinést úlevu od bolesti zad, a to i když se může zdát, že naše chodidla s bolestí zad nemají nic společného. Princip této techniky spočívá v tom, že určité body na nohou jsou propojené s různými orgány a částmi těla. Stimulací těchto bodů můžeme ovlivnit fungování příslušných orgánů a ulevit si tak od bolesti.

 • Zlepšení krevního oběhu: Masáž reflexních bodů na noze může zlepšit krevní oběh a tím podporovat lepší zásobení tkání kyslíkem a živinami.
 • Uvolnění napětí: Pravidelná reflexní terapie pomáhá uvolnit svalové napětí nejen v nohou, ale také ve spodní části zad.
 • Podpora lymfatického systému: Reflexní masáže stimulují lymfatický systém, což napomáhá detoxikaci těla.

Když se zaměříme na specifické body na našich nohou, můžeme dosáhnout skvělých výsledků. Pokud vás tato metoda zaujala, doporučujeme vyzkoušet kurz Reflexní terapie nohy, který vám poskytne detailní návod, jak správně provádět tuto techniku doma.

Tip: Pro maximální efekt doporučujeme kombinovat reflexní terapii s dalšími metodami, jako je například jóga nebo pilates.

 

 

Kurz tejpování – praktický návod na úlevu od bolesti

Tejpování je jednou z technik, která může být velmi účinná při řešení problémů s bolestí zad. Pokud jste o této metodě ještě neslyšeli, rádi vám ji představíme. Tejpovací pásky jsou speciální elastické pásky, které se aplikují přímo na kůži a pomáhají stabilizovat svaly a klouby. Díky tomu mohou zmírnit bolest a zlepšit pohyblivost.

 • Snadná aplikace: S trochou praxe se naučíte tejpovací pásky aplikovat sami doma. Stačí si projít správné techniky a budete připraveni zvládnout základní problémy sami.
 • Okamžitá úleva: Jedním z největších benefitů tejpování je rychlá úleva od bolesti. Jakmile pásku aplikujete, můžete cítit rozdíl během několika minut.
 • Dlouhodobé výsledky: Pravidelné používání tejpovacích pásek může přinést dlouhodobé zlepšení stavu vašich zad.

Pokud vás zajímá, jak si ulevit od bolesti pomocí tejpovacích pásek, doporučujeme vám zhlédnout Kurz tejpování – Jak si ulevit od bolesti pomocí tejpovacích pásek. Tento kurz vás krok za krokem provede všemi důležitými technikami a ukáže vám, jak správně používat tejpovací pásky pro maximální efektivitu.

Tip: Před začátkem aplikace tejpovací pásky vždy důkladně očistěte a osušte pokožku. To zajistí lepší přilnavost pásky a delší trvanlivost jejího účinku.

 

Jak ležet při bolesti zad: Tipy pro správný odpočinek

Bolest zad může být skutečně nepříjemná a často nás nutí přemýšlet nad tím, jak si najít pohodlnou polohu k odpočinku. Správné ležení může pomoci zmírnit bolest a podpořit rychlejší regeneraci. Zde je několik praktických tipů, jak na bolesti zad při spaní:

 • Spěte na zádech: Pokud spíte na zádech, umístěte malý polštářek pod kolena, aby se snížilo napětí v dolní části zad.
 • Boční poloha: Lehněte si na bok s mírně pokrčenými koleny a vložte mezi ně polštář. Tato pozice udržuje páteř v přirozené křivce.
 • Poloha embrya: Pokud máte vyhřezlou ploténku, zkuste ležet v poloze embrya -– na boku s koleny přitaženými k hrudi.
 • Vyvarujte se spaní na břiše: Tato pozice zatěžuje krk a bederní oblast, což může zhoršit bolesti zad.

Pamatujte také na kvalitu matrace. Příliš měkká nebo příliš tvrdá matrace může způsobit větší problémy. Ideální je středně pevná matrace, která poskytuje dostatečnou podporu páteři.

Doporučujeme vám vyzkoušet kurz Pilates – záda v pohodě 1. část, který nabízí cviky zaměřené na uvolnění a posílení zad.

 

 

Psychická pohoda a její vliv na bolest zad

Všichni jsme už slyšeli o tom, jak stres a psychická nepohoda mohou ovlivnit naše fyzické zdraví. Bolest zad není výjimkou. Když jsme pod tlakem nebo ve stresu, naše tělo reaguje napětím svalů, což může vést k bolesti zad. Proto je důležité se zaměřit nejen na fyzickou stránku věci, ale také na naši psychiku.

Zde je několik způsobů, jak zlepšit svou psychickou pohodu a tím i zmírnit bolest zad:

 • Meditace: Meditace nám pomáhá uvolnit mysl a snížit úroveň stresu. Stačí si najít pár minut denně na klidné posezení a soustředění se na dech. A kdybyste nevěděli, jak na to, podívejte se na kurz Meditace jednoduše a prakticky
 • Cvičení: Fyzická aktivita, jako například jóga nebo pilates, má pozitivní vliv nejen na naše tělo, ale i na mysl. Zkuste kurz Pilates pro začátečníky, který vás naučí základní techniky cvičení.
 • Kvalitní spánek: Nedostatek spánku může zvýšit hladinu stresu a tím i bolest zad. Snažte se dodržovat pravidelný spánkový režim a vytvořte si příjemné prostředí pro odpočinek.
 • Sociální kontakty: Sdílení svých pocitů s přáteli nebo rodinou může výrazně snížit úroveň stresu. Nezapomínejme také na smích – je to skvělý lék proti napětí!
Tip: Vyzkoušejte meditaci před spaním. Pomůže vám uvolnit se po náročném dni a připraví vás na kvalitní spánek.

Někdy stačí malé změny v našem životním stylu k tomu, aby se bolest zad zmírnila. Pokud hledáte další inspiraci, doporučujeme kurz Pilates – záda v pohodě 1. část, na který pak navazuje pokračování kurzu Pilates – záda v pohodě 2. část.

 

Inspirace a motivace: Zdravá záda jako životní styl

Bolest zad může být velmi omezující, ale zároveň nás může inspirovat k tomu, abychom se začali více starat o své tělo. Přemýšlejte o tom, jaké by to bylo žít bez bolesti zad – lepší spánek, větší pohyblivost a radost z každodenních činností. Abychom toho dosáhli, je důležité přijmout zdravou životosprávu a pravidelně cvičit.

 • Pravidelné cvičení: Pilates je skvělým způsobem, jak posílit zádové svaly. Doporučujeme kurz Pilates – záda v pohodě 1. část, který vás naučí základní cviky pro zdravá záda.
 • Správná poloha při spánku: Naučte se, jak ležet při bolesti zad. Poloha na boku s polštářem mezi koleny nebo na zádech s polštářem pod koleny může pomoci snížit napětí v dolní části zad.
 • Ergonomie pracovního prostředí: Seďte správně u počítače a často si dělejte přestávky.
 • Zdravý životní styl: Udržujte si zdravou váhu a vyhněte se kouření.
 • Reflexní terapie: Reflexní terapie nohy může také pomoci ulevit od bolesti zad. Vyzkoušejte kurz Reflexní terapie nohy.

Přijetím těchto změn a využitím dostupných zdrojů můžeme dosáhnout výrazného zlepšení našeho zdravotního stavu.

Mějte na paměti, že: „Zdravá záda nejsou jen cílem, ale cestou ke kvalitnějšímu životu.“

 

 

10 praktických tipů proti bolavým zádům

Na závěr si uděláme malé shrnutí. Bolest zad může být nesmírně nepříjemné a omezující. Jak jsme si už řekli, naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se bolesti zad zbavit a vrátit se zpět k plnému životu. Toto je 10 užitečných tipů, jak na bolest zad:

 1. Pravidelné cvičení: Cvičení je jedním z nejlepších způsobů, jak na bolesti zad. Doporučujeme vyzkoušet kurz Pilates – záda v pohodě 1. část, který vám pomůže posílit svaly a uvolnit napětí.
 2. Správná pozice při sezení: Dlouhé hodiny strávené v nesprávné poloze mohou vést k chronické bolesti zad. Naučte se správně sedět a investujte do ergonomického křesla.
 3. Masáže: Masáže jsou skvělým způsobem, jak ulevit od bolesti a uvolnit napjaté svaly.
 4. Reflexní terapie: Tato metoda využívá tlak na určité body na nohou k úlevě od bolesti v jiných částech těla. Více se dozvíte v kurzu Reflexní terapie nohy.
 5. Tejpování: Pomocí tejpovacích pásek můžete stabilizovat postižené oblasti a zmírnit bolest. Podrobnosti najdete v kurzu Kurz tejpování – Jak si ulevit od bolesti pomocí tejpovacích pásek.
 6. Správné ležení: Jak na bolesti zad při spaní? Je důležité najít polohu, která nezhoršuje vaše symptomy.
 7. Fyzioterapie: Profesionální fyzioterapeut vám může poskytnout individuální cvičební plán zaměřený na vaši specifickou situaci.
 8. Strečink: Pravidelný strečink může pomoci udržet flexibilitu a předcházet ztuhlosti.
 9. Horké nebo studené obklady: Obklady mohou výrazně snížit zánět a bolest.
 10. Mindfulness a relaxace: Techniky jako meditace nebo hluboké dýchání mohou pomoci zvládnout stres, který často přispívá k bolesti zad. Vuzkoušejte například kurz Jak zvládat stres a předcházet vyhoření pomocí mindfulness.

Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.