Popis kurzu:
Stres je jednou z hlavních výzev většiny z nás. Tlak na výkon v práci, rodina a výchova dětí, zdravotní stav, krize ve společnosti – to vše a mnohé další nás může dostávat pod nepříjemný tlak častěji, než bychom chtěli. Proto tu pro vás máme tento mindfulness kurz (mindfulness = všímavost).
V kurzu „Jak zvládat stres a předcházet vyhoření pomocí mindfulness" se společně s lektorem Markem Vichem naučíte, jak přemíru stresu zvládnout.
V kurzu se naučíte:
- jak účinně zvládat stresové situace
- jak uvolnit nepříjemné emoce jako strach, hněv nebo vina
- jak efektivně relaxovat a odpočívat v každodenním režimu
- jak dlouhodobě cítit více klidu a pohody doma i v práci
- jak zlepšit svoji soustředěnost a efektivitu
- jak překonat únavu a nespavost
- jak úspěšně zavést praxi mindfulness do svého života a maximálně využít její potenciál
Stres umí být i prospěšný. Pokud ho ale zažíváme příliš mnoho, škodí našemu zdraví, výkonu i spokojenosti a může přerůst i ve stav totálního vyčerpání a rezignace, kterému se dnes říká syndrom vyhoření.
Naštěstí lze problém stresu i vyhoření účinně řešit a tento kurz mindfulness vám ukáže, jak na to.
(zobrazit celý popis kurzu)
Naučíte se čtyři účinné techniky mindfulness, které vám pomohou vnést více uvolnění, bdělosti a klidu do každodenního života. Mindfulness neboli všímavost je schopnost uvědomovat si události v přítomném okamžiku. Stovky vědeckých studií opakovaně potvrdily její příznivé výsledky pro zvládání stresu, prevenci vyhoření, zlepšení pozornosti i zkvalitnění osobních i profesních vztahů. Proto jsou kurzy mindfulness v dnešní době tolik vyhledávané. Pojďte se společně s Markem Vichem naučit, jak zažívat více pohody a klidu v každodenním životě!
Lekce kurzu:
V prvním dílu tohoto kurzu zvládání stresu se podíváme na to, proč a v čem je dnešní doba tak psychicky náročná. Řekneme si, co je stres a pracovní vyhoření, jaké jsou jejich dopady na naše zdraví, spokojenost a efektivitu a jak se s nimi nejlépe vypořádat.
V druhém dílu se seznámíme s mindfulness neboli všímavostí, která je vědecky ověřenou cestou zvládání stresu a prevencí vyhoření. Dozvíte se, jak se díky mindfulness můžete cítit ve svém životě lépe.
Jednoduchá a účinná metoda úlevy od stresu a zvýšení bdělosti v každodenním životě.
Dozvíte se praktické tipy, které vám pomohou aplikovat tuto meditaci do každodenního života a díky tomu účinně snižovat stres. Pokud se vám „Chvilka pro sebe“ líbí, doporučuji v ní pravidelně pokračovat v každodenním režimu. Můžete ji praktikovat s nahrávkou v předchozím videu a nebo využít alternativní nahrávku, kterou najdete u šestého dílu.
V tomto dílu mindfulness kurzu si rozdělíme stres na prospěšný eustres a škodlivý distres a ukážeme si, jak tyto dva typy stresu rozeznat v každodenním životě. Představíme si situace, ve kterých je stres prospěšný, i situace, ve kterých škodí.
V sedmém dílu pronikneme hlouběji do biologie i psychologie stresu. Dozvíte se, co znamená biologicko-psychologická rovnováha a jak ji udržovat. Pochopíte, proč je preventivní odpočinek tak důležitou součástí našeho zdraví i spokojenosti.
Jádrem a hlavní příčinou škodlivého stresu jsou nahromaděné emoce, které si neuvědomujeme a neumíme s nimi pracovat. V tomto dílu kurzu mindfulness se emocím podíváme pod pokličku.
Pracovní vyhoření je v první řadě důsledkem dlouhodobého intenzivního a chronického stresu. V tomto videu se důkladněji podíváme na to, jak pracovní vyhoření vzniká, jaká rizika přináší a jak ho zvládat.
V desátém dílu si představíme meditace „Body-scan”, „Rekapitulace” a „Přijetí a uvolnění emocí”, které tvoří jádro tohoto kurzu.
Meditace „Body-scan“ je velmi účinnou cestou pro hlubší uvolnění od stresu. Pomáhá lépe vnímat tělo a přirozeně uvolňovat napětí, které se v nás nahromadilo. Mnohým lidem tato praxe zlepšuje spánek.
Ve dvanáctém dílu tohoto mindfulness kurzu se dozvíte praktické tipy, které vám pomohou aplikovat meditaci „Body-scan“ nebo její prvky do každodenního života a zlepšit díky tomu vnímání těla a podpořit své uvolnění.
Pomocí „Rekapitulace“ máme možnost do-uvědomit si určité předešlé časové období, většinou uplynulý den. I dny, které proběhly v napětí a neklidu, můžete díky tomu zakončit pozitivněji a klidněji. Některým lidem tato praxe mimo jiné zlepšuje i paměť.
Ve čtrnáctém dílu toho kurzu mindfulness najdete několik tipů, jak nejlépe využít praxi „Rekapitulace“ v každodenním životě.
V tomto dílu si představíme nejdůležitější meditaci tohoto mindfulness kurzu.Tato praxe umožňuje řešit samotné jádro nepříjemného stresu, kterým jsou nakumulované těžké emoce. Praxe představuje jednoduchou formu emočního úklidu, který při pravidelné aplikaci vede k uvolňování hluboce zakořeněného vnitřního napětí.
V tomto dílu si meditaci ještě blíže vysvětlíme a představíme si tipy, díky kterým je možné její potenciál plně využít v každodenním životě.
Po absolvování všech meditací se podíváme na to, jak tuto praxi zavést do každodenního života a jak z ní mít radost i dlouhodobý prospěch.
Gratuluji, úspěšně jste se dostali na konec tohoto kurzu mindfulness! Nyní již zbývá jen shrnout jeho nejdůležitější části a dodat pár podpůrných slov na rozloučenou.
Zde můžete komunikovat s lektorem a ostatními účastníky kurzu.
O lektorovi:
Marek Vich - lektor mindfulness & terapeut
1 kurz
Mou rolí je pomáhat lidem nacházet sílu a klid v každodenním životě. Proto se věnuji vzdělávání v oblasti duševního zdraví, psychologie a seberozvoje. Působím jako lektor mindfulness, terapeut a vysokoškolský učitel.
Vzdělávání se věnuji od roku 2008 a od roku 2014 působím jako lektor mindfulness. Spoluvytvořil jsem vědecky ověřený program Relational Mindfulness Training (RMT) a organizaci Mindfulness Club. V roce 2017 jsem na VŠE obdržel doktorát z manažerské psychologie a v současné době působím jako garant předmětů psychologie a manažerská psychologie na vysoké škole AMBIS.
Milada Stehlíková
18.9.2023
Dobrý den, v dnešní době je takovýto kurz přímo pokad, zastavíme se, zamyslíme se nad svým způsobem života a jen my sami něco se sebou dokážeme udělat. Děkuji za kurz, našla jsem zde mnoho informací, které využiju.
Marek Vich
Hezký den, Milado. Děkuji za hezkou zpětnou vazbu. Těší mě, že je pro Vás přínosný. Mějte se krásně :)