Jistě mi dáte za pravdu, že jakmile jednou ochutnáte poctivý domácí chléb, tak na něj již nedáte dopustit a ten ze supermarketu rázem chutná tak nějak nemastně neslaně. Můžete si ho koupit třeba na farmářských trzích, ale nebylo by super upéct si svůj vlastní? Vůně právě upečeného chleba, která se line z trouby, si okamžitě získá vaše srdce. Pojďte si s námi upéct kváskový chléb od začátku do konce.

Kvásek

Nejprve si připravíme kvásek, ze kterého budeme náš chléb připravovat. Do hrnečku si odměříme dvě polévkové lžičky žitné mouky a přidáme stejný objem vlažné vody. Celou směs promícháme, hrneček přikryjeme alobalem a necháme těsto pracovat. Přibližně po dvou dnech, až nám kvásek začne bublat, přidáme opět trochu žitné mouky s vodou a opět uložíme. Takto necháme kvásek zrát přibližně po dobu šesti dnů, přičemž ho pravidelně každé dva dny “přikrmujeme”.

Abychom si kvásek nemuseli po každé výrobě chleba znovu připravovat od začátku, vždy si necháme malé množství stranou, které následně rozmnožíme. Stačí do hrnečku přidat trochu vody, žitné mouky a celou směs umístit do lednice.

Snímek obrazovky 2015-05-05 v 18.45.15

Příprava kváskového chleba

Kvásek máme připravený a nyní nastal ten správný čas pustit se do přípravy chleba. Nejprve si nalijeme kvásek do džbánu, nezapomeneme si trochu uschovat na příště, kterého však potřebujeme větší množství. To nám ale vůbec nevadí, protože my si ho umíme také rozmnožit a rozkvasit. Do džbánu přidáme přibližně 30 dkg mouky, přilijeme vlažnou vodu a trochu třtinového cukru, aby se kvasinky lépe množily. Vše pěkně promícháme, aby nám vznikla řídká konzistence, přikryjeme alobalem a necháme přes noc uzrát.

Těsto nám do druhého dne krásně vykynulo a můžeme s ním začít pracovat. Přelijeme si ho do větší mísy, ve které se nám bude dobře promíchávat a přidáme mouku, které by ve směsi měl být stejný poměr, jak pšeničné, tak žitné. Nezapomeňte, že druhé zmiňované už se tam nachází oněch 30 dkg.

Těstíčko pěkně promícháme, až nám hezky zvláční. Aby chléb v troubě nesplaskl, nesmí se těsto příliš táhnout, ale naopak by se mělo spíše trhat. Pokud už vypadá tak jak má, dáme jej vykynout někam do tepla, například na pec.

Snímek obrazovky 2015-05-05 v 18.46.44

Jakmile je těsto připravené, můžeme si ho opatrně vyklopit na linku, kterou jsme si již předtím posypali moukou, aby se k ní nelepilo. Následně ho sbalíme do požadovaného tvaru, pěkně omoučníme a v utěrce vložíme do připravené ošatky, kde nám ještě malinko nakyne.

Mezitím si roztopíme troubu i s vloženým plechem na 250°, aby se nám krásně rozehřála. Když chléb dostatečně nakynul, velmi opatrně jej překlopíme na prkýnko. V této fázi s ním nesmíte praštit, protože jinak by se mohlo stát, že vám splaskne. Chléb očistíme malým štětečkem od přebytečné mouky a vsuneme jej na horký plech do trouby. Pokud byste chtěli mít pěknou kůrku, ještě před tím ho lehce potřete vlažnou vodou.

V troubě pečeme přibližně jednu hodinu, ale budeme trošku hýbat s teplotou. Na původních 250° pečeme přibližně prvních deset minut, poté troubu stáhneme na 200°. Po dalších dvaceti minutách nezapomeňte otočit plech, neboť zejména starší trouby hřejou více v jejich zadní části a chléb by tak nebyl rovnoměrně opečený. Opět lehce stáhneme teplotu, tentokrát na 170° a při této hodnotě chléb dopečeme.

Snímek obrazovky 2015-05-05 v 18.50.48

Celý postup přípravy kváskového chleba od Pavla Fary můžete shlédnout zcela zdarma. Podívat se na videa >>