Chystáte se na pečení perníčků a nevíte, kde začít? Nebo hledáte nové nápady na zdobení? Tento článek vás provede světem perníčků – od základních technik zdobené přes výběr správných barev a glazur až po pokročilé metody zdobení. Objevte tajemství krásných perníčků, naučte se tvořit jedinečné vzory, inspirujte se pro sváteční zdobení a zjistěte, jak předejít běžným chybám. Ať už chcete perníčky darovat nebo si jen užít jejich tvorbu, zde najdete vše potřebné pro vaši kreativní cestu.

Pokud neradi čtete, prohlédněte si kurz lenky Chudomelové Pečení a zdobení perníčků.

 

Začínáme s perníčky: Co potřebujeme

Pokud jste se rozhodli ponořit do sladkého světa perníčků, gratuluji! Jste na cestě objevovat nejen radost z pečení, ale také kreativní uspokojení z jejich zdobení. Ale předtím, než začneme mluvit o tom, jak zdobit perníčky, pojďme si říct, co všechno budete potřebovat na startu této fascinující cesty.

 • Těsto na perníčky - Základem jsou kvalitní suroviny. Můžete si připravit těsto doma podle oblíbeného receptu nebo použít předpřipravené těsto z obchodu.
 • Vykrajovátka - Srdce, hvězdy, andílci nebo sněhuláci? Na výběr máte spousty tvarů, které promění vaše těsto v malá umělecká díla.
 • Cukrářské sáčky a špičky - Pro precizní aplikaci polevy jsou tyto nástroje absolutně klíčové. Vyberte si různé velikosti pro různé efekty.
 • Poleva - Klasická bílá poleva je skvělým startem, ale nebojte se experimentovat s barvami! Potravinářské barvy přidají vašim perníčkům život.
 • Dekorace - Perličky, čokoládové lentilky nebo dokonce jedlé květiny. Použijte cokoli, co podtrhne krásu vašich perníčků.

Nyní, když máte připraveno vše potřebné, možná přemýšlíte o technikách a stylech zdobení. A právě zde mohou kurzy jako Pečení a zdobení perníčků a Tajemství perníčků - Odhalte různé techniky zdobení nabídnout inspiraci i praktické návody, jak na to. Nechte se vést expertem a objevte tajemství perfektně zdobených perníčků!

Tip: Nezapomeňte dát těstu na perníčky dostatek času odpočinout v chladničce. Tím zajistíte lepší manipulaci při vykrajování a vaše perníčky budou mít dokonalý tvar.

 

Jak zdobit perníčky: Základní techniky

Chystáte se na vánoční nebo velikonoční pečení a přemýšlíte, jak zdobit perníčky, aby vypadaly jako z pohádky? Není to tak složité, jak se může zdát. Všechno začíná několika základními technikami, které jsou srdcem krásně ozdobených perníčků. S trochou praxe a správnými nástroji bude vaše kuchyně brzy plná úžasně zdobených perníčků, na které bude radost pohledět.

 • Poleva - Začneme s polevou, protože je to asi nejzákladnější a nejpoužívanější metoda zdobení. Royal icing (královská poleva) je perfektní volbou pro jemné linie, tečky a další detaily. Stačí smíchat moučkový cukr, bílek a trochu citronové šťávy.
 • Barvení - Přidání barev do vaší polevy otevře dveře k nekonečnému množství dekorativních možností. Použijte potravinářské barvivo v gelu pro intenzivnější odstíny bez změny konzistence polevy.
 • Sáčky a trysky - Pro aplikaci polevy si sáčky a různé trysky pro různé efekty – od jednoduchých obrysů po složité květinové vzory. Experimentujte s různými velikostmi a tvary trysek, abyste našli svůj oblíbený styl.
 • Glazura - Méně hustá než royal icing, glazura dodá vašim perníčkům lesklý povrch. Skvěle funguje pro celoplošné pokrytí nebo jako „lep“ na připevnění dalších dekorací.

Ať už jste začátečníci nebo máte již nějakou praxi v pečení a zdobení perníčků, klíč ke krásným výtvorům držíte ve svých rukách. A pokud chcete opravdu proniknout do tajemství zdobení perníčků a naučit se více technik, doporučujeme kurz Tajemství perníčků - Odhalte různé techniky zdobení, kde objevíte mnohem více tipů a triků.

Tip: Nezapomeňte dát polevě dostatek času na uschnutí mezi jednotlivými vrstvami zdobení. Trpělivost je klíčem k dokonalosti!

 

Tajemství krásných perníčků

Jak zdobit perníčky, aby byly nejen chutné, ale i oku lahodící? Klíčem k úspěchu je trpělivost, preciznost a správný výběr technik zdobení. Ať už jste začátečníci nebo pokročilí pekaři, objevte s námi tajemství, jak proměnit obyčejné perníčky v malá umělecká díla.

 • Volba materiálů - Kvalitní ingredience jsou základem. Použijte čerstvé koření a kvalitní med pro intenzivnější chuť.
 • Příprava těsta - Těsto musí být hladké a pružné. Nebojte se ho nechat odpočinout přes noc v chladničce; to pomůže rozvinout jeho chuť.
 • Vybavení pro zdobení - Pořiďte si různé velikosti a tvary cukrářských špiček, stěrky a modelovací nástroje pro aplikaci icingu (cukrové polevy).
 • Cukrová poleva - Zvládnutí konzistence polevy je klíčové. Poleva by neměla být příliš tekutá ani příliš tuhá. Experimentujte s poměry, aby bylo zdobení snadné a efektivní.
 • Kreativita ve zdobení - Nenechte se omezovat! Využijte barevné potravinářské barvy, jedlé perly, glitry nebo dokonce malé ozdoby pro dodání unikátnosti vašim perníčkům.

Aby vaše dobrodružství ve světě zdobení perníčků bylo ještě zajímavější, prozkoumejte kurz Tajemství perníčků - Odhalte různé techniky zdobení. Tento kurz vám poskytne podrobný vhled do různých technik a stylů zdobení, které mohou vaše pekařské dovednosti posunout na zcela novou úroveň.

Tip: Nebojte se experimentovat s kombinacemi chutí a barev! I neúspěch je součástí učícího procesu a každý další pokus vás přiblíží k mistrovství ve zdobení perníčků.

 

Barvy a glazury: Když perníčky ožívají

Jak zdobit perníčky tak, aby z každého kousku vyzařovala radost a originalita? Klíčem jsou barvy a glazury, které vašim perníčkům doslova vdechnou život. Nebojte se experimentovat s různými odstíny a technikami aplikace - právě v tom tkví magie pečení perníčků. Začneme několika tipy na přípravu a použití barevných glazur:

 • Vajíčková glazura – Jednoduchá, ale efektní. Potřebujete pouze bílek, cukr moučka a potravinářské barvivo. Tato glazura je ideální pro jemné linie a detaily.
 • Cukrová poleva – Skvělá pro plošné pokrytí nebo jako „lep“ pro další ozdoby. Pro hravý efekt můžete do polevy přidat třpytky nebo malá cukrátka.
 • Marcipánové dekorace – Marcipán můžete obarvit potravinářskými barvami a modelovat z něj různé tvary - květiny, postavičky či vánoční motivy.
 • Čokoládový přeliv – Rozpuštěná čokoláda je klasikou, kterou lze snadno aplikovat a dá se kombinovat s jinými typy zdobení.

Pamatujte, že klíčem k úspěchu je trpělivost a preciznost. Pokud se chcete dozvědět více o technikách zdobení, doporučujeme kurz Tajemství perníčků - Odhalte různé techniky zdobení, kde se naučíte mistrovsky ovládat umění zdobení perníčků.

Tip: Při práci s barvami nezapomeňte vždy začínat světlejšími odstíny a postupně přecházet k tmavším. To vám umožní lépe kontrolovat intenzitu barvy a snadněji opravit případné chyby.

 

Tvoříme vzory a dekorace na perníčcích

Když se řekne "Jak zdobit perníčky", mnozí z nás si představí tradiční obrazky: srdíčka, hvězdičky, nebo dokonce sněhuláky. Ale co takhle trochu odvahy a kreativity? Vytváření vzorů a dekorací na perníčcích je skvělou příležitostí, jak rozvinout svou fantazii a přinést do vaší kuchyně trochu uměleckého ducha. Zde je několik tipů, jak na to:

 • Plánování - Než začnete s malováním nebo aplikací polevy, promyslete si motiv a barvy. Skicování návrhu na papír může být velkým pomocníkem.
 • Poleva jako plátno - Klasická bílá poleva poslouží jako ideální "plátno". Pro pestřejší výtvory smíchejte potravinářské barvy a vytvořte tak různé odstíny.
 • Použití šablon - Jestliže nejste přesvědčeni, že byste to zvládli, použijte šablony. Můžete si je vyrobit sami z papíru nebo zakoupit.
 • Jednoduché geometrické tvary - Není třeba to komplikovat. Někdy stačí jednoduché linie, tečky či vlnky k dosažení úchvatného efektu.
 • Inspirace kolem nás - Hledejte inspiraci ve svém okolí. Květiny nebo abstraktní umění mohou být skvělými zdroji pro vaše perníčkové dekorace.

Zdobení perníčků nemusí být složité, ale vyžaduje trpělivost a preciznost. Pokud se chcete naučit více technik a zlepšit své dovednosti, kurzy jako Pečení a zdobení perníčků nebo Tajemství perníčků - Odhalte různé techniky zdobení jsou ideálním startem pro každého nadšence do pečení a zdobení.

Tip: Pamatujte, že nejdůležitější je užít si proces tvoření. Nebojte se experimentovat a zkoušet nové věci. Každý perníček je unikát a odráží osobnost jeho tvůrce!

 

Perníčky jako dárek: Jak na to?

Udělat radost blízkým nebo přátelům může být nesmírně uspokojující. A co by mohlo být lepšího než perníčky, ta malá umělecká díla, které můžeme vytvořit právě pro tento účel? Jak zdobit perníčky tak, aby byly nejen chutné, ale i krásně vypadající a osobité? Zde je několik tipů, jak na to:

 • Vyberte motiv - Rozhodněte se, jestli budou vaše perníčky vánočně laděné, s květinovými motivy nebo třeba ve tvaru zvířátek. To vám pomůže určit barvy a typy dekorací.
 • Kvalitní ingredience - Základem jsou kvalitní ingredience. Čerstvé koření, kvalitní med a dobrá mouka udělají z vašich perníčků opravdu speciální pochoutku.
 • Potřeby pro zdobení - Připravte si potřebné nástroje jako jsou cukrářské sáčky, špičky různých velikostí, barevné polevy a cukrářské perleťové barvy.
 • Naučte se nové techniky - Pokud jste začátečník, možná vás bude zajímat kurz Pečení a zdobení perníčků, kde se dozvíte základy pečení a zdobení. Pro pokročilé je tu kurz Tajemství perníčků - Odhalte různé techniky zdobení, který vám odkryje další možnosti, jak své perníkové výtvory posunout na novou úroveň.
 • Balení - Krásné balení dodá vašim dárkům ten pravý lesk. Použijte celofánové sáčky nebo krabičky ozdobené stuhami. Nezapomeňte přidat osobní vzkaz nebo jmenovku obdarovaného.

Zapojte do pečení i zdobení svou fantazii a lásku. Perníčky tak nabudou jedinečný charakter a stanou se dokonalým dárkem pro každou příležitost. A pamatujte, že práce s polevami a barvami vyžaduje trpělivost a postupný rozvoj dovedností. Každý perník je malým uměleckým dílem a stejně jako každý umělec potřebujete čas na to, abyste si našli svůj styl.

Tip: Začínáte-li teprve s pečením a zdobením perníčků, nebojte se experimentovat s různými technikami a materiály. A pokud hledáte inspiraci či konkrétní návod, kurzy zaměřené právě na pečení a zdobení perníčků mohou být skvělým startem.

 

Chyby, kterým se vyhnout při zdobení perníčků

Když se pustíte do zdobení perníčků, může to být nejen zábavné, ale i trochu výzva. Jak zdobit perníčky tak, aby vypadaly jako z cukrářského časopisu? I když je každá chybička učící moment, některým se dá snadno vyhnout. Zde jsou ty nejčastější:

 • Příliš hustá nebo naopak příliš řídká poleva: Najít tu správnou konzistenci může být klíčové. Příliš hustá poleva nebude dobře roztíratelná a může vést k nerovnostem. Na druhou stranu, příliš řídká poleva může stékat mimo okraje perníčku.
 • Nedostatečné schnutí: Poleva potřebuje svůj čas na zaschnutí. Nedostatečně zaschlá poleva může způsobit, že vaše detaily se roztečou.
 • Používání příliš komplexních vzorů bez dostatečné praxe: Je lákavé pokusit se o složité designy hned na začátku, ale bez praxe a trpělivosti to může vést k frustraci. Začněte s jednoduchými vzory a postupně si budujte své dovednosti.
 • Nepoužívání správných nástrojů: Kvalitní sady zdobících špiček a sáčků udělají velký rozdíl. Investice do dobrých pomůcek usnadní práci a vylepší výsledky.
 • Vysoké očekávání: Každý začínal a nikdo není dokonalý. Berte zdobení perníčků jako cestu plnou učení a objevování, nikoli jako soutěž.

Nezapomeňte, že praxe dělá mistra. A pokud hledáte inspiraci nebo chcete prohloubit své dovednosti v oblasti zdobení perníčků, určitě se podívejte na kurz Pečení a zdobení perníčků nebo prozkoumejte různé techniky v kurzu Tajemství perníčků - Odhalte různé techniky zdobení. Oba nabízejí spoustu tipů a triků, jak dosáhnout krásných výsledků.

TIP: Nebojte se experimentovat! Někdy je právě ta „chyba“ ve zdobení cesta k objevení nového stylu nebo techniky. Buďte trpěliví a užijte si celý proces tvorby!

 

Pečení a zdobení perníčků: Kurz pro začátečníky

Když se řekne Vánoce, mnozí z nás si představí vůni čerstvě upečených perníčků. Ale jak na to, abyste i vy mohli být pyšní na své domácí výtvory? Jak zdobit perníčky tak, aby zaujaly nejen chutí, ale i vzhledem? Pokud jste úplný nováček v tomto sladkém umění, máme pro vás skvělou zprávu! Náš online kurz „Pečení a zdobení perníčků“ je přesně to, co potřebujete k rozšíření vašich dovedností.

V tomto kurzu se naučíte:

 • Základy pečení - od správného výběru surovin až po tajemství perfektně upečeného perníku.
 • Jak vybrat správné nástroje - které pomůcky jsou nezbytné pro precizní zdobení a jak s nimi pracovat.
 • Techniky zdobení - od jednoduchých vzorů pro začátečníky až po složité designy, které oslní každého.
 • Inspirace a tvorba vlastních návrhů - jak na perníčcích vyjádřit svoji kreativitu a přidat osobní dotek.

Během kurzu se setkáte s řadou praktických ukázek a videonávodů, které vám pomohou lépe porozumět celému procesu. Navíc budete mít možnost sdílet své pokroky a získat zpětnou vazbu od lektorů i ostatních účastníků. To vše z pohodlí vašeho domova!

Takže jestli jste už dlouho snili o tom, že se stanete mistrem ve zdobení perníčků, ale nevěděli jste, kde začít, tento kurz je tu právě pro vás. Nejenže si osvojíte nové dovednosti, ale také strávíte čas zábavným a produktivním způsobem. A kdo ví? Možná právě vaše perníčky se stanou hlavním hitem příští vánoční sezóny!

Tip: Nebojte se experimentovat s různými barvami polevy! Jedna ze zábav při zdobení perníčků je právě možnost hrát si s barevností. Začněte s třemi základními barvami a postupně přidávejte další podle vaší fantazie.

 

Pokročilé techniky zdobení: Tajemství perníčků

Když už máte za sebou základy a hledáte něco, co vaše perníčky posune na úplně novou úroveň, je čas ponořit se do pokročilých technik zdobení. Tady se otevírá celý nový svět kreativity a uměleckého vyjádření. Zde je několik technik, které vám pomohou odhalit tajemství perníčků a přinést do vaší kuchyně trochu magie.

 • Reliéfní zdobení: Tato metoda spočívá ve vytvoření reliéfního efektu na povrchu perníčku použitím speciálních formiček nebo šablon před pečením. Po upečení pak tento vzor může sloužit jako krásná dekorace sama o sobě nebo jako vodítko pro další zdobení.
 • Airbrushing: Pro ty, kdo milují detaily a chtějí dát svým perníčkům opravdu živý vzhled, je airbrushing ideální volba. S pomocí potravinových barviv a airbrush pistole můžete na perníčky nanést barvy nebo dokonce malovat složité obrázky.
 • Využití jedlého papíru: Jestli chcete na svých perníčcích mít fotky, texty nebo složité grafické motivy bez nutnosti hodin strávených precizním malováním, jedlý papír je řešením. Stačí si připravit design, vytisknout ho na jedlém papíru a ten potom aplikovat na perníček.
 • 3D efekty: Pro absolutně dechberoucí efekt zkuste vytvořit 3D perníčky. Tato technika vyžaduje trochu plánování, ale výsledek stojí za to. Můžete například sestavit malé perníkové domečky nebo postavičky.

Tyto techniky jsou jen špičkou ledovce toho, co můžete s trochou praxe a správnými nástroji dosáhnout. Samozřejmě, každá z těchto metod vyžaduje určité dovednosti a trpělivost, ale s pomocí kurzů jako je Tajemství perníčků - Odhalte různé techniky zdobení, budete schopni rychle zlepšit své umělecké i pekařské schopnosti.


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.