Chcete se naučit, jak nakreslit obličej tužkou s pozoruhodnou přesností a výrazem? V tomto článku prozkoumáme základy kresby obličeje od proporcí a pozorování přes detailní práci na očích, nose a ústech až po věrohodné zachycení vlasů. Ukážeme vám také, jak nakreslit obličej z profilu a nabídneme vám inspiraci a zdroje pro další učení.

Chcete-li se dozvědět více, můžete si přečíst celý článek nebo si na našem webu prohlédnout videokurz Kreslení pravou hemisférou - naučte se kreslit správně.

Jaká témata najdete v tomto článku?

 • Základy: Jak nakreslit obličej tužkou
 • Pozorování a proporce: Návod na kresbu obličeje
 • Oči – okno do duše: Jak kreslit obličej s důrazem na detail
 • Nos a ústa – krok za krokem
 • Jak nakreslit obličej z profilu – pro začátečníky
 • Vlasy a jejich textura: Přidání života do vaší kresby
 • Jak se naučit kreslit obličej: Praxe a trpělivost
 • Inspirace a další zdroje: Naučte se kreslit správně.

 

Základy: Jak nakreslit obličej tužkou

Při pohledu na umělecké dílo často zůstáváme v úžasu, jak je možné několika tahy tužky zachytit podstatu člověka. Kresba obličeje tužkou může být pro začínající umělce velkou výzvou, ale nebojte se! S těmito základními kroky a trochou praxe budete kreslit jako profesionál.

 • Orientační linie: Začněte lehkými tahy tužkou nakreslením oválného tvaru pro hlavu. Poté přidejte vertikální a horizontální linii, které rozdělí obličej na čtyři rovné části. Tato orientace pomůže určit střed obličeje, polohu očí, nosu a úst.
 • Oči: Na horizontální linii umístěte dva mandlové tvary pro oči. Vzdálenost mezi očima by měla být přibližně šířka jednoho oka. Nezapomeňte na detaily jako jsou víčka, řasy a odlesky v očích pro dodání života vaší kresbě.
 • Nos: Pro nos, položený právě pod středem horizontální linie, nakreslete jemné linky naznačující jeho tvar a nozdry. Pamatujte, že nos je ve skutečnosti složitější, než se zdá, takže pozor na jeho proporce a stínování.
 • Ústa: Ústa najdete mírně nad spodní čtvrtinou oválu. Začněte jednoduchou linií pro rty a potom přidejte detaily horního a dolního rtu. Nezapomeňte zachytit charakteristický tvar úsměvu nebo jiného výrazu.
 • Kontury obličeje: Nyní, když máte všechny hlavní rysy na místě, je čas doplnit kontury obličeje. Přizpůsobte tvar hlavy tak, aby odpovídal konkrétním rysům osoby, kterou kreslíte.
 • Vlasy: Vlasy nejsou jen jednotlivé prameny; myslete na ně jako na objemy a tvary. Začněte s obecným tvarem účesu a postupně přidávejte vrstvy a detaily pro realističtější efekt.

Zajímalo vás, jak nakreslit obličej tužkou? Není to tak komplikované, pokud rozložíme proces do jednotlivých kroků. Klíčem je trpělivost a praxe - čím více budete kreslit, tím lépe pochopíte strukturu a proporce lidského obličeje.

Tip: Pokud cítíte, že potřebujete posunout své dovednosti dál a naučit se kreslit s opravdovým porozuměním formám a prostoru, kurzy jako Kreslení pravou hemisférou - naučte se kreslit správně vás provedou technikami a cvičeními, které transformují váš přístup ke kreslení.

 

Pozorování a proporce: Návod na kresbu obličeje

Začínáte s kreslením a ptáte se, jak nakreslit obličej? Nebojte se, není to tak složité, jak se může zdát. Klíčem je začít s dobrou přípravou a pochopením základních principů. Ať už chcete vědět, jak nakreslit obličej tužkou nebo pastelem, prvním krokem je naučit se pozorovat a rozumět proporcím obličeje.

 • Pozorování - První krok k úspěšné kresbě obličeje spočívá ve schopnosti opravdu vidět a pozorovat detaily. Mnoho začínajících umělců dělá chybu tím, že kreslí to, co si myslí, že vidí, namísto toho, aby kreslili to, co skutečně vidí. Vezměte si čas na pozorování modelu nebo fotografie a všímejte si jedinečných rysů obličeje.
 • Proporce - Obličej má určité proporce a znalost těchto proporcí vám pomůže dosáhnout realistického výsledku. Obecně platí, že oči leží přibližně uprostřed hlavy od horní části hlavy po bradu. Uši jsou umístěny mezi liniemi očí a nosu. Nos by měl končit v bodě rovnoběžném s dolními ušními boltci.
 • Začínáme s oválem - Jak se naučit kreslit obličej? Začněte s jednoduchým oválným tvarem pro obrys hlavy. Poté rozdělte tento ovál horizontálními a vertikálními linkami na čtyři stejně velké části. Toto bude vaše vodítko pro umístění očí, nosu a úst.
 • Detaily - Po nastavení základní struktury můžete přidat detaily jako jsou obočí, oči, nos a ústa. Pamatujte na proporce mezi těmito prvky; například oči by měly být asi jedno oko daleko od sebe.

Nyní, když znáte základy, možná hledáte další pokrokové techniky nebo cesty, jak své dovednosti posunout na novou úroveň. Kurz Kreslení pravou hemisférou - naučte se kreslit správně vás provede technikami zaměřenými na vyvíjení vaší schopnosti vidět jako umělec a transformovat vaše vnímání na papír.

Tip: Nebojte se experimentovat s různými typy linii a stínováním! Každý obličej je jedinečný a právě tyto detaily dodají vaší práci osobitý charakter.

 

Oči – okno do duše: Jak kreslit obličej s důrazem na detail

Když přemýšlíme nad tím, jak nakreslit obličej, máme tendenci soustředit se na celkový tvar a proporce. Ale pravou magii vnášíme do portrétu teprve ve chvíli, kdy se zaměříme na oči. Oči jsou nejen zrcadlem duše, ale i klíčem k realistickému vyjádření emocí a osobnosti modelu. Přestože se může zdát kresba oka jako náročná úloha, s těmito tipy a praktickými radami ji zvládnete hravě.

 • Začněte jednoduše - Než skočíte do komplexních detailů, začněte základním tvarem oka. Většinou jde o ovál mírně zkosený podle výrazu obličeje.
 • Studujte anatomii - Porozumění tomu, jak funguje lidské oko, je klíčové. Zahrňte do své studie rohovku, zornici a víčka, aby vaše kresba byla co nejrealističtější.
 • Stíny a světla - Použijte stínování k dodání hloubky a objemu oka. Nezapomeňte na odlesk v oku; ten přidá vašemu portrétu živost.
 • Vlasy a obočí - Tyto prvky pomohou zarámovat oko a dodají vaší práci další vrstvu realismu. Kreslete vlasy a obočí jednotlivými tahy tužky pro přirozenější efekt.

Jakmile si osvojíte tyto základy, můžete se posunout k pokročilejším technikám a detailům. Pokud hledáte komplexního průvodce kreslením lidských očí pomocí metody pravé hemisféry mozku, doporučujeme kurz Kreslení oka pravou hemisférou. Tento kurz vás provede tímto procesem krok za krokem a pomůže vám ponořit se do detailů, které vašim portrétům dodají život.

TIP: Nebojte se experimentovat s různými technikami stínování a texturování. Každé oko je unikátní, stejně tak každá kresba by měla být originálním odrazem vašeho uměleckého cítění.

 

Nos a ústa – krok za krokem

Při tvorbě portrétu je důležité věnovat pozornost detailům, které dodají obličeji pravou podobu. Jak nakreslit obličej tužkou tak, aby nos a ústa vypadaly realisticky? Klíčem je postupovat metodicky a s trpělivostí. Pojďme se ponořit do jednotlivých kroků.

 • Základní linie - Nejdříve nakreslete jemným tahem základní linie nosu a úst. Pamatujte, že umístění nosu můžete určit jako polovinu cesty mezi očima a bradou, zatímco ústa se nachází o něco níže.
 • Tvar nosu - Zaměřte se na tvar nosních dírek a mostu nosu. Nepokoušejte se všechno vykreslit najednou; postupujte postupně. Pro hlubší porozumění struktuře nosu může být užitečné studovat různé typy nosů a jejich anatomii.
 • Kontury úst - U úst začněte s linii rtů, která udává, kde se horní ret setkává s dolním. Poté přidejte detaily jako jsou koutky úst a stínování rtů pro plnější vzhled.
 • Stínování - Stínování je klíčové pro dosažení trojrozměrného efektu. Použijte jemné tahy tužkou pro stínování pod nosem a okolo úst, což pomůže dodat vaší kresbě hloubku.

Aby vaše práce plynula hladce, nebojte se experimentovat s různými stupni tvrdosti tužek. Měkké tužky (např. 2B) jsou skvělé pro tmavší stínování, zatímco tvrdší tužky (např. 2H) poskytují jemný dotek pro detaily.

Tip: Nenechte se odradit pokud vaše první pokusy nebudou dokonalé. Kreslení je dovednost, která se rozvíjí s praxí. Pro další pomoc si prohlédněte kurz Kreslení pravou hemisférou - naučte se kreslit správně, který nabídne techniky a cvičení zaměřené na zlepšení vašeho vnímání objektů a prostoru.

 

Jak nakreslit obličej z profilu – pro začátečníky

Pokud jste se kdy chtěli dozvědět, jak nakreslit obličej z profilu, ale nevěděli jste, kde začít, máme pro vás skvělou zprávu. Kreslení obličeje z profilu může být jednodušší, než si myslíte! Klíčem je rozložit proces na několik snadno pochopitelných kroků. Následujte tuto jednoduchou příručku a brzy budete schopni vytvořit realistické profily s překvapivou lehkostí.

 • Začněte s obrysem hlavy: Nejprve nakreslete ovál jako základ pro hlavu. Pak přidejte linii brady a definujte tvar čelisti. Mějte na paměti, že mužské a ženské tvary hlavy se mohou mírně lišit - muži mají obvykle hranatější bradu a silnější čelist.
 • Nastíněte umístění oka: Přibližně uprostřed hlavy nakreslete malé ovály jako místa pro oči. To vám pomůže zajistit, že ostatní části obličeje budou správně zarovnané.
 • Kontury nosu a úst: Od oka táhněte linii dolů ke konci nosu. Umístění koncovky nosu lze určit jako polovinu cesty mezi okem a bradou. Pro ústa najdeme bod mezi koncem nosu a bradou a nakreslíme tenký oblouk pro horní ret a širší pro spodní.
 • Dodefinujte detaily: Přidejte ucho (umístěné mezi okem a koncem nosu) a dopracujte detaily oka, obočí, rtů i nosu. Nezapomeňte také na vlasy - ty mohou dramaticky změnit celkový výraz obličeje.

Koneckonců, důležité je experimentovat a nebát se udělat chyby. Praxe je klíčem ke zdokonalení vaší techniky kreslení. A pokud hledáte další tipy a triky, které by vám pomohly ve vaší umělecké cestě, možná byste mohli zvážit kurz Kreslení pravou hemisférou - naučte se kreslit správně. Nabídne vám nové pohledy na to, jak vnímáme a reprodukujeme tvary kolem nás.

TIP: Při kreslení profilu se nebojte použít referenční fotografii. Studium reálných tváří vám pomůže lépe porozumět struktuře rysů a tomu, jak stínování pracuje s tvarem obličeje.

 

Vlasy a jejich textura: Přidání života do vaší kresby

Když se zaměříme na to, jak nakreslit obličej tužkou, neměli bychom zapomenout na vlasy. Vlasy mohou být pro někoho noční můrou, ale nebojte se! S několika jednoduchými triky přidáte vašim kresbám obličeje opravdový život a dynamiku. Kreslení vlasů není jen o čarách nahoru a dolů; je to o pochopení jejich toku, objemu a textury. Takže pojďme na to!

 • Pozorujte a analyzujte: Než začnete s kreslením, pozorně si prohlédněte vlasy vašeho modelu nebo referenční fotografie. Všimněte si, jak světlo ovlivňuje barvu a stínování vlasů.
 • Základní tvary: Začněte tím, že vytvoříte základní tvar hlavy a poté přidejte velké hmoty vlasů. Nedetailujte ještě.
 • Světlo a stín: Rozhodněte se, odkud přichází světlo. To vám pomůže určit, kde budou nejsvětlejší a nejtmavší oblasti.
 • Detaily a textura: Když máte vyřešený základní tvar a světlo, začněte pracovat na detailu. Použijte tenké linie pro jemné vlasy a silnější tahy pro tmavší oblasti.

Pamatujte, že každý typ vlasů má svou unikátní texturu. Kudrnaté vlasy vyžadují více volných a spirálních linií, zatímco rovné vlasy jsou o ostrých a přímých liniích. Diverzita ve tloušťce linie dodá vaší kresbě hloubku a realističnost.

Tip: Méně je někdy více. Nekreslete každý jednotlivý vlas; místo toho se soustřeďte na celkový tvar a směr růstu vlasů. Toto pomůže zachovat vaši kresbu čistou a přirozenou.

 

Jak se naučit kreslit obličej: Praxe a trpělivost

Chcete-li se opravdu naučit, jak nakreslit obličej, klíčem je praxe a trpělivost. Každý obličej je jedinečný, a proto pochopení základních principů může být trochu výzva. Nicméně, s dostatečnou dávkou odhodlání a správnými technikami můžete dosáhnout působivých výsledků. Zde jsou některé tipy, které vám pomohou na vaší cestě ke zlepšení vašich dovedností v kreslení obličeje:

 • Naučte se základy anatomie obličeje. Pochopení, kde se nachází kosti a svaly, vám umožní lépe nakreslit rysy obličeje.
 • Pozorujte rozdíly mezi různými tvary obličeje a zkuste si všimnout, jak se světlo odráží od různých částí obličeje.
 • Začněte jednoduše, s jednoduchými tvary a linkami pro nárys celkové struktury obličeje, než přejdete k detailnějším rysům.
 • Využijte fotografie. Kreslení z reálného života je skvělé, ale pokud to není možné, fotografie poskytují solidní alternativu.
 • Praktikujte pravidelně. I krátké denní cvičení může být velmi užitečné pro rozvoj vašich schopností.

Jedním ze způsobů, jak si osvojit tyto dovednosti, je zapojení do specializovaných kurzů. Například kurz Kreslení pravou hemisférou - naučte se kreslit správně nabídne podrobné lekce zaměřené právě na anatomii obličeje a techniky potřebné pro zachycení jeho esence tužkou.

Tip: Nebojte se udělat chybu. Návod na kresbu obličeje ukazuje, že každý pokus je příležitostí ke zlepšení. Chyby jsou neocenitelným učitelem – poukazují na to, co ještě potřebujeme zdokonalit.

 

Inspirace a další zdroje: Naučte se kreslit správně

Když se pustíme do kreslení obličeje, je dobré mít na paměti, že každý začátek může být trochu komplikovaný. Ale nebojte se, protože jakmile pochopíte základní principy, zjistíte, že to není tak těžké, jak se zdá. A co víc, proces učení se může stát skutečnou radostí. Kromě praktických cvičení a pokusů o nakreslení obličeje tužkou si prohlédněte i několik inspirativních zdrojů, které vám pomohou na vaší cestě.

 • Kurzy: Jeden z nejlepších způsobů, jak se naučit něco nového, je přihlásit se na kurz. Například kurz Kreslení pravou hemisférou - naučte se kreslit správně nabízí zajímavý přístup ke kreslení, který otevře vaše tvůrčí schopnosti a pomůže vám podívat se na kresbu jinak.
 • Knihy: Existuje spousta knih zaměřených na umělecké techniky a metody. Tyto knihy často obsahují cvičení a ukázky krok za krokem, díky kterým se můžete snadno naučit základy i pokročilé techniky.
 • Online tutoriály: Internet je plný videonávodů a blogů zaměřených na kreslení. Najdete zde tipy od profesionálních umělců a ilustrátorů, stejně jako od nadšenců sdílejících své znalosti a dovednosti.
 • Sociální média: Inspiraci lze najít také na platformách jako jsou Instagram nebo Pinterest, kde umělci sdílejí své práce. Je to skvělý způsob, jak objevit různé styly a techniky kreslení obličeje.

Nakonec si zapamatujte, že praxe je klíčem ke zlepšování vašich dovedností. Nebojte se experimentovat s různými styly a technikami. Každý máme jedinečný styl a cesta k nalezení toho vašeho může být stejně vzrušující jako samotné kreslení.

Tip: Pokud chcete opravdu prohloubit své dovednosti v kreslení obličeje tužkou, zkuste kombinovat rady z více zdrojů. Kurz Kreslení oka pravou hemisférou může být ideálním startem pro procvičení detailních prvků obličeje.

Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.