Chcete se naučit, jak nakreslit psa, ale nevíte, kde začít? Tento článek vás provede od základních technik až po ty pokročilé, jako je práce se světlem a stíny či přidání detailů pro dokonalou realističnost. Objevte tajemství proporcí, naučte se kreslit výraznou hlavu psa a najděte inspiraci pro vaše umělecké projekty. A pro ty, kteří chtějí rozšířit své dovednosti, máme i tipy na to, jak se naučit kreslit koně.

Prohlédnout si můžete také tento videokurz na téma Kreslení pastelkami – portrét psa.

Jaká témata najdete v tomto článku?

 • Jak nakreslit psa: Začínáme s základy
 • Jak kreslit psa: Postup krok za krokem
 • Jak namalovat psa: Výběr správných materiálů
 • Jak namalovat pejska: Práce se světlem a stíny
 • Jak se kresli pes: Důležitost proporcí
 • Jak se maluje pes: Přidání detailů pro realističnost
 • Jak nakreslit hlavu psa: Zaměření na výraz
 • Jak jednoduše nakreslit psa: Rychlý návod pro začátečníky
 • Návod, jak nakreslit psa: Inspirace a příklady
 • Jak se naučit kreslit koně: Rozšiřujeme své umělecké dovednosti

 

Jak nakreslit psa: Začínáme se základy

Věděli jste, že každý velký umělecký výkon začíná jednoduchými kroky? A stejné je to i tady. Ptáte se, jak nakreslit psa? Představte si to jako cestu - nejdříve potřebujete mapu. V našem případě je tou mapou znalost základních tvarů a anatomie psa. Nemusíte být veterinář, stačí se naučit pár klíčových bodů.

 • Základní tvary: Každý pes začíná jako kombinace kruhů a oválů. Hlava? Kruh. Tělo? Velký ovál. Tyto základní tvary jsou kostrou vašeho pejska.
 • Anatomie: Pes má čtyři nohy, nezapomeňte! Ale víte, jak jsou proporcionalizované? Zajímavost: zadní nohy jsou často delší než přední. A hlava? Měla by být v rovnováze s tělem, ani příliš velká, ani příliš malá.
 • Pozice: Psi mohou sedět, stát, ležet nebo dokonce skákat. Rozhodněte se, jakou pozici chcete svému psovi dát, a použijte základní tvary k navržení této pozice.
 • Detaily: Až budete mít základy, přidejte detaily - oči, nos, uši a ocas. Pamatujte si, že tyto prvky dělají každého psa jedinečným.

Když budete postupovat podle těchto bodů, brzy objevíte radost z kreslení a možná i vášeň pro detaily a charakteristiku různých plemen. Pokud se cítíte trochu ztraceni nebo si chcete rozšířit své dovednosti, doporučujeme vám kurz Kreslení pravou hemisférou 3 - kreslení zvířat pastelem, který vás provede od úplných základů až po komplexní techniky kresby vašich oblíbených čtyřnohých přátel.

Tip: Nebojte se experimentovat s proporcemi! Nekreslete jen jeden druh psa; zkuste různá plemena a pozice. Tato praxe vám pomůže lépe porozumět tomu, jak nakreslit pejska v jakékoliv situaci.

 

Jak kreslit psa: Postup krok za krokem

Možná se vám zdá, že kreslení psa je úkol pro profesionály, ale opak je pravdou. S těmito jednoduchými kroky může každý vytvořit půvabný obrázek svého čtyřnohého přítele. Pamatujte, každý velký umělec někde začínal a s trochou trpělivosti a cviku se můžete stát mistrem i vy.

 • Základní tvary: Začněte s jednoduchými tvary, jako jsou kruhy a ovály, abyste nakreslili základní kostru psa. Jeden velký ovál pro tělo a menší pro hlavu jsou dobrým startem.
 • Přidání detailů: Nyní přidejte do základní struktury nohy, uši a ocas. V této fázi je důležité sledovat proporce, aby vaše dílo dobře vypadalo.
 • Oči a nos: Detaily jako oči a nos jsou klíčové pro vyjádření charakteru psa. Mějte na paměti jejich správné umístění a velikost ve vztahu k hlavě.
 • Srst: Přidání textury srsti dodá vašemu obrazu realističnost. Pomocí krátkých tahů tužkou napodobte směr a délku srsti vašeho modelu.
 • Vylepšení a detaily: Nakonec přejděte ke konečným úpravám, jako je vyhlazení linií, přidání stínování a dopracování drobných detailů, které oživí vaše dílo.

Pamatujte, že praxe vede k dokonalosti. Nebojte se experimentovat s různými technikami a materiály. A pokud hledáte další inspiraci nebo chcete rozšířit své dovednosti, určitě si nenechte ujít kurz Kreslení pravou hemisférou 2 - kreslíme předměty, rostliny a zvířátka, který nabízí cenné tipy, jak na to.

Tip: Nezapomeňte být trpěliví sami se sebou. Kreslení zvířat může být náročné, ale každý pokus vás posune blíže k dokonalosti. Udržujte pozitivní mysl a buďte na sebe hrdí za každý pokrok!

 

Jak namalovat psa: Výběr správných materiálů

Když se rozhodnete naučit, jak namalovat psa, prvním a zásadním krokem je výběr správných malířských pomůcek. Může to znít trochu jako klíč k pokladu, ale ve skutečnosti je to cesta plná kreativity a objevování. Ať už jste začátečník nebo zkušený umělec, správné nástroje mohou vaši práci posunout na novou úroveň. Zde je několik tipů na to, co byste měli mít ve svém arzenálu:

 • Papír/plátno - Vyberte si kvalitní papír nebo plátno vhodné pro médium, které chcete použít. Hrubší textura pomůže vytvořit zajímavé efekty srsti.
 • Barvy - Akvarely, olejové barvy, akryly či pastely... volba je na vás. Každé médium má svou specifiku a ovlivňuje konečný dojem díla.
 • Štětce - Různé velikosti a tvary štětců jsou klíčové pro detailní práci i pro rozsáhlé tahy při malování pozadí.

Pamatujte, že experimentování s různými materiály vám pomůže najít ty pravé pro vaše umělecké vyjádření. Pokud se cítíte ztraceni v moři možností, kurz Jak malovat zvířata pro začátečníky nabízí skvělý startovní bod s podrobnými instrukcemi o tom, jak vybrat a používat správné materiály pro malbu zvířat.

 

Jak namalovat pejska: Práce se světlem a stíny

Práce se světlem a stíny je klíčovou složkou, pokud chcete vědět, jak věrohodně namalovat pejska. Hra světel a stínů dodá vaší kresbě hloubku, realističnost a dynamiku. Zde jsou některé tipy, jak na to:

 • Zdroj světla - Nejdříve si určete, odkud bude na psa dopadat světlo. To ovlivní, kde budou nejsilnější stíny a jak intenzivní bude osvětlení.
 • Odstíny srsti - Všimněte si, že srst nemá jednotnou barvu. Použijte různé odstíny pro zvýraznění hry světla na různých částech těla.
 • Hloubka stínů - Stíny nejsou jen černé. Zahrňte do nich odlesky okolního prostředí a lehké přechody mezi tmavými a světlými oblastmi.
 • Pozorování skutečnosti - Nejlepší způsob, jak pochopit práci se světlem a stínem, je pozorování skutečných psů v různém osvětlení.

Když s tímto procesem začnete, možná zjistíte, že potřebujete trochu další pomoci. Kurz Jak malovat zvířata pro začátečníky nabídne podrobné techniky a postupy práce se světlem a stínem při malování zvířat, včetně pejsků.

TIP: Nebojte se experimentovat s intenzitou světla a hloubkou stínů. Čím více budete praktikovat, tím přirozeněji vám práce se světlem přijde. A pamatujte, každý pes je jedinečný – stejně jako vaše umělecké dílo!

 

Jak se kreslí pes: Důležitost proporcí

Když přemýšlíme o tom, jak nakreslit psa, jedním z prvních a nejdůležitějších aspektů je pochopení proporcí. Proporce jsou klíčem k realistickému zobrazení našich čtyřnohých přátel a mohou být rozhodujícím faktorem mezi obrázkem, který vypadá jako pes, a obrázkem, který je jen hrubým náčrtem. Naučit se, jak se kreslí pes s ohledem na správné proporce, vyžaduje trpělivost a praxi, ale výsledky stojí za to.

 • Začněte s jednoduchými tvary – Vytvoření základní kostry pomocí oválů a obdélníků vám pomůže zachytit základní strukturu těla psa.
 • Hlava vs. tělo – Hlava psa by měla být ve správném poměru k velikosti jeho těla. Obvykle je hlava menší než tělo, ale toto může variovat podle plemene.
 • Ocas a končetiny – Nezapomeňte na délku a tloušťku ocasu a končetin. Tyto detaily dodají vašemu obrázku více realismu.
 • Pozice uší – Uši by neměly být umístěny příliš vysoko ani příliš nízko na hlavě psa a jejich tvar by měl odpovídat plemeni.

Abychom lépe pochopili tyto proporce, může být užitečné studovat různé typy psů a jejich anatomii. Jednou ze skvělých cest, jak se dozvědět více o tom, jak nakreslit hlavu psa nebo celého psa s ohledem na anatomii a proporce, je prostudování kurzu Kreslení pastelkami – portrét psa. Tento kurz poskytuje praktické informace a techniky potřebné pro začínající umělce, aby mohli své schopnosti posunout na novou úroveň.

TIP: Pamatujte si, že každý pes je jedinečný. Když se pokoušíte naučit, jak jednoduše nakreslit psa, zaměřte se na charakteristické rysy konkrétního psa, kterého kreslíte!

 

Jak se maluje pes: Přidání detailů pro realističnost

Výše už jsme probírali, jak namalovat psa, ale poté, co si načrtnete základy, přichází moment, kdy je třeba se zaměřit na detaily. Ty jsou klíčem k dosažení co největší realističnosti vašeho díla. Ať už jste začátečník nebo pokročilý umělec, existují techniky a tipy, které vám pomohou dodat vašemu obrazu život.

 • Oči: Oči jsou oknem do duše a u psů to platí dvojnásob. Začněte lehkými odlesky a postupně přidávejte tmavší oblasti kolem zornic. Nezapomeňte na malý bílý odlesk, který dodá očím realističnost.
 • Srst: Kreslení srsti může být výzva, ale i velká zábava. Použijte tenký štětec pro detailní práci a pracujte ve vrstvách. Začněte světlejšími barvami a postupně přidávejte tmavší odstíny pro hloubku a texturu.
 • Tlama: Detaily tlamy lze zdokonalit pomocí stínování. Pozor na správné zobrazení vlhkosti nosu – malý lesklý efekt dokáže divy.
 • Uši: Uši mají různé tvary a velikosti, podle plemene vašeho modelu. Dbejte na správné ztvárnění srsti i uvnitř uší.

Kromě těchto bodů nezapomínejte na celkovou kompozici a harmonii obrázku. Každý pes je jedinečný svou stavbou těla, postojem a výrazem. Snažte se zachytit tyto unikátní charakteristiky vašeho čtyřnohého přítele.

Část Doporučená technika
Oči Zvýraznění odlesků, detailní práce na zornici
Srst Vrstvení barev, práce s různou tloušťkou štětců
Tlama Stínování - vlhkost nosu, detaily chloupků kolem úst
Uši Textura srsti uvnitř i vně ucha

 

Tip: Pokud si nejste jistí svými schopnostmi stínování nebo práce s detaily srsti, doporučujeme vám kurz Jak malovat zvířata pro začátečníky. Naučíte se zde základy malby srsti, oka a dalších důležitých aspektů malování zvířat.

 

Jak nakreslit hlavu psa: Zaměření na výraz

Když přemýšlíme nad tím, jak namalovat psa, klíčovým momentem je zachytit výraz jeho tváře. To, jak nakreslíte oči, uši a tlamu, může zcela změnit pocit z obrázku. Zde jsou některé tipy a triky, jak přistoupit k této výzvě:

 • Oči: Jsou oknem do duše vašeho pejska. Snažte se v nich zachytit jiskru nebo emocionální stav - radost, smutek, zvědavost. Nepodceňujte sílu dobře umístěného odlesku na zornici.
 • Uši: Uši mohou hodně napovědět o náladě psa. Například vztyčené uši naznačují pozornost nebo vzrušení, zatímco sklopené mohou signalizovat strach nebo poddajnost.
 • Tlama: I tlama psa hodně vypovídá o jeho náladě. Má vyceněné zuby nebo je tlama jen lehce pootevřená?

Pokud chcete opravdu pochopit strukturu hlavy psa a naučit se, jak jednoduše nakreslit psa s realistickými proporcemi a výrazy, doporučujeme kurz Kreslení pastelkami – portrét psa. Tento kurz vám poskytne návod, jak nakreslit psa krok za krokem s důrazem na anatomii a emoce, které chcete svým dílem vyjádřit.

Tip: Když kreslíte hlavu psa, začněte s lehkými linkami pro obecné kontury a postupně přidávejte detaily. Takto můžete snadno opravit proporce bez toho, abyste museli celý obrázek začínat znovu.

 

Jak jednoduše nakreslit psa: Rychlý návod pro začátečníky

Myslíte si, že kreslení psa je složité? Nebojte se, s tímto rychlým návodem pro začátečníky to zvládnete hravě! Chcete se dozvědět, jak nakreslit psa, který bude vypadat jako váš milovaný mazlíček? Nebo jen hledáte způsob, jak rozšířit své umělecké dovednosti? Tady jste na správném místě. Připravte si tužku a papír a pojďme na to.

 • Počátek: Začněte jednoduchou kružnicí pro hlavu a oválným tvarem pro tělo. Tyto tvary nemusí být dokonalé – slouží jako základní kostra vaší kresby.
 • Oči: Umístěte dva malé kruhy na hlavu pro oči. Můžete přidat lesk do očí malými bílými plochami, aby byly živější.
 • Nos a ústa: Pod očima nakreslete nos ve tvaru obráceného trojúhelníka a ústa vedoucí od spodní části nosu dolů a pak se rozdvojující do stran ve tvaru „W“.
 • Uši: Na obě strany hlavy přidejte dva trojúhelníky nebo polokruhy pro uši. Velikost a tvar se liší podle typu psa, kterého kreslíte.
 • Tělo: Vytvořte obrysy těla spojením hlavy s tělem pomocí krku. Nezapomeňte přidat čtyři nohy – dvě vpředu a dvě vzadu. Konec ocasu nakreslete lehkým obloukem směrem nahoru nebo dolů podle postavení psa.

Doporučení: Nebojte se experimentovat s různými pozicemi a výrazy vašeho psa. Každý pes je jedinečný, takže neexistuje „správný“ způsob, jak ho namalovat. Pokud hledáte další pokročilé techniky nebo inspiraci, mrkněte na kurz Kreslení pravou hemisférou 2 - kreslíme předměty, rostliny a zvířátka. Tento kurz vám pomůže zdokonalit vaše schopnosti a naučit se nové triky!

Tip: Nenechte se odradit chybami! U každého velkého umělce trvalo dlouho, než zdokonalil svůj styl. S každou kresbou budete o jeden krok blíže k mistrovství umění, jak namalovat pejska.

 

Jak se naučit kreslit koně: Rozšiřujeme své umělecké dovednosti

Když už máte za sebou základy a víte, jak nakreslit psa, možná přichází čas rozšířit si své obzory. A co by mohlo být lepší, než dozvědět se, jak se naučit kreslit koně? Tito majestátní tvorové jsou v umění vždy oblíbeným motivem, ať už jde o realistické portréty nebo fantazijní ilustrace. Kreslení koní může být náročné, ale s těmi správnými tipy a technikami to zvládnete hravě.

 • Začněte s proporcemi: Nejdůležitějším aspektem při kreslení koní je pochopení jejich proporcí. Hlava, trup a nohy musí být ve správném poměru, aby váš kůň vypadal realisticky.
 • Pozorování je klíčem: Jako u každého uměleckého úsilí je i zde důležité pozorovat skutečné koně. Pokud máte možnost, sledujte je naživo, jinak použijte fotografie.
 • Pracujte na dynamice: Koně jsou známí svým pohybem. Snažte se zachytit dynamiku jejich postojů, abyste dodali svým obrázkům život.

A pokud hledáte další inspiraci nebo potřebujete strukturovaného průvodce, prohlédněte si kurz Kreslení pravou hemisférou 3 - kreslení zvířat pastelem. Tento kurz nabídne podrobné lekce nejen na téma koní, ale také na různé techniky práce s pastelem, které vaše umělecké dovednosti posunou na novou úroveň.

Tip: Nebojte se experimentovat s různými materiály. Práce s pastelem může vašim kresbám koní dodat jedinečnou texturu a hloubku.

Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.