Začínáte s pěstováním bylinek a nevíte, jak na to? Nebo možná hledáte tipy, jak vylepšit vaši domácí bylinkovou zahrádku? Od prvních kroků přes pěstování bylinek v bytě, výběr správného substrátu, zajištění dostatečného světla a vody, až po rady na uchování bylinek pro celoroční použití. Přinášíme vám komplexního průvodce plného inspirace a praktických rad pro vaše zelené dobrodružství.

Chcete se dozvědět více? Na našem webu Kurzy pro radost si můžete prohlédnout videokurz Sběr bylinek a jejich praktické použití.

Jaká témata najdete v tomto článku?

 • Začínáme s bylinkami: První kroky
 • Jak pěstovat bylinky v bytě
 • Výběr správného substrátu: Jaký substrát na bylinky
 • Světlo a voda: Základy péče o bylinky
 • Jak uchovat bylinky pro celoroční použití
 • Rozšiřujeme naši zahrádku: Pokročilé tipy a triky
 • Inspirace a praktické použití bylinek ve vašem životě

 

Začínáme s bylinkami: První kroky

Jak pěstovat bylinky? Tato otázka je na počátku každého zahradnického dobrodružství. Pěstování bylinek vám může přinést radost, uklidnění a samozřejmě skvělé chutě do vaší kuchyně. Ať už máte velkou zahradu nebo jen malý prostor v bytě, začít můžete prakticky kdekoli. Pojďme se společně podívat na první kroky, které vás provedou tímto fascinujícím procesem.

 • Výběr místa: Bylinky milují slunce. Vyberte pro ně místo, kde budou mít minimálně 6 hodin denního svitu. Pokud pěstujete bylinky v bytě, postavte je blízko okna směrem na jih.
 • Výběr bylinek: Začněte s těmi, které rádi používáte v kuchyni. Petržel, bazalka nebo třeba tymián jsou skvělou volbou pro začátečníky.
 • Substrát: Jaký substrát na bylinky vybrat? Ideální je lehká a dobře propustná půda. Speciální substráty pro bylinky jsou dostupné ve všech zahradnických centrech a pomohou vám zajistit dobrý start.
 • Sazenice nebo semena: Můžete začít jak se sazenicemi, tak i se semeny. Sazenice nabízejí rychlejší výsledky, ale pěstování ze semen přináší zvláštní uspokojení.

Pamatuji si svůj první pokus o pěstování bazalky na parapetu mého okna. Byla to láska na první pohled (a chuť!). Pozorovala jsem, jak z malých semínek roste něco, co posléze obohatilo mnohé mé pokrmy. A to je právě kouzlo pěstování bylinek – pozorovat jejich růst a pak si užít plody své práce.

Kromě fyzických aspektů pěstování je důležité myslet i na teoretické znalosti. Pro ty z vás, kdo chtejí prohloubit své porozumění tomuto tématu, doporučuji kurz Sběr bylinek a jejich praktické použití. Nabídne vám cenné informace o sběru a uchovávání bylinek.

Tip: Nezapomeňte pravidelně kontrolovat vlhkost půdy vašich bylinek. Voda je klíčem k úspěchu, ale přelévání může být stejně škodlivé jako nedostatek vody.

 

Jak pěstovat bylinky v bytě

Pěstování bylinek v bytě může být nádherným způsobem, jak si přinést kousek přírody do svého domova a zároveň mít po ruce čerstvé ingredience pro vaření. Nezáleží na tom, jestli máte velký byt nebo malý prostor, pěstování bylinek v interiéru je flexibilní a odměňující činnost. Zde jsou některé tipy a triky, jak začít.

 • Vyberte správné místo: Bylinky milují světlo. Ideálním místem pro jejich pěstování je okenní parapet směřující na jih nebo západ, kde mají dostatek přirozeného světla. Pokud nemáte dostatečně osvětlené místo, zvažte použití speciálních LED světel.
 • Zvolte vhodné bylinky: Některé bylinky jsou pro pěstování v interiéru vhodnější než jiné. Bazalka, petržel, tymián nebo pažitka jsou skvělou volbou pro začátek.
 • Jaký substrát na bylinky: Kvalitní substrát je klíčem k úspěchu. Vybírejte substráty určené speciálně pro pěstování bylinek nebo organické komposty, které zajistí správnou drenáž a živiny.
 • Nádoby a zalévání: Ujistěte se, že nádoby mají drenážní otvory na dně. Přestože bylinky rády "pijí", stojatá voda může vést k hnilobě kořenů. Zalévejte umírněně - půda by měla být vlhká, ale nikoli promočená.

Mnozí z nás se možná obávají nedostatku prostoru nebo nedostatečného svitu slunce ve svých bytech, ale s trochou kreativity a správnými informacemi to není tak těžké překonat. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat stav vašich rostlin a upravit péči podle potřeby - jako je například posunutí blíže ke světlu nebo změna frekvence zalévání.

Chcete-li rozšířit své znalosti o sběru a praktickém používání bylinek, doporučuji navštívit kurz Sběr bylinek a jejich praktické použití. Tento kurz vám poskytne hlubší porozumění tomu, jak maximálně využít potenciál bylinek ve vašem domácím prostředí i ve vaší kuchyni.

Tip: Pokud chcete začít pěstovat bylinky v bytě, začněte malým počtem druhů a postupně rozšiřujte svoji "bylinkovou zahradu". To vám umožní lépe se soustředit na individuální potřeby každé rostliny a uvidíte, čemu se daří právě ve vašem prostoru.

 

Výběr správného substrátu: Jaký substrát na bylinky

Při rozhodování, jak pěstovat bylinky, je klíčové věnovat pozornost výběru správného substrátu. Bylinky jsou známé svou nenáročností, ale to neznamená, že jim můžeme dopřát jakoukoliv zeminu a očekávat skvělé výsledky. Pravda je taková, že každá bylinka má své specifické požadavky na typ a kvalitu půdy, ve které se bude cítit jako doma. Níže naleznete několik tipů, jak vybrat ten pravý substrát pro vaše zelené přátele.

 • Propustnost - Zvolte substrát s dobrou drenáží. Bylinky obecně nemají rády „mokré nohy“, což znamená, že potřebují půdu, která rychle odvádí přebytečnou vodu.
 • Živiny - I když jsou bylinky poměrně nenáročné na živiny, je dobré zvolit substrát obohacený o kompost nebo organické hnojivo, aby měly dostatek "paliva" pro růst.
 • pH hodnota - Většina bylinek preferuje mírně kyselou až neutrální půdu s pH mezi 6 a 7.5. Je dobré si předem ověřit specifické požadavky vašich bylinek.

Kromě těchto hlavních bodů je také důležité uvažovat o tom, jestli plánujete bylinky pěstovat venku nebo se zajímáte o to, jak pěstovat bylinky v bytě. Při pěstování v interiéru mohou hrát roli další faktory jako například velikost květináče. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, pamatujte si: úspěch vašeho pěstování stojí na pevných základech – a v tomto případě na kvalitním substrátu.

Nevyhýbejte se experimentování! Možná zjistíte, že vaše oblíbená bazalka prosperuje v mírně odlišném složení půdy než doporučují průvodci. Pamatujte ale, že bez ohledu na váš úspěch v pěstování je důležité i to, jak uchovat bylinky tak, aby si zachovaly svoji čerstvost a aroma co nejdéle.

TIP: Nezapomeňte si osvojit techniky sbírání a uchovať vaše bylinky ve špičkovém stavu díky kurzu Sběr bylinek a jejich praktické použití. Tento kurz vám nabídne spoustu cenných informací o tom, jak sklizené bylinky efektivně zpracovat a konzervovat.

 

Světlo a voda: Základy péče o bylinky

Při zamyšlení nad tím, jak pěstovat bylinky, je nezbytné pochopit dva základní pilíře jejich péče - světlo a vodu. Bylinky jsou jako malé sluneční děti; milují světlo a potřebují ho pro svůj růst a rozvoj. Většina z nich vyžaduje minimálně šest hodin přímého slunce denně. Jak pěstovat bylinky v bytě? Umístěte je blízko okna směřujícího na jih nebo západ, kde dostanou dostatek světla.

 • Voda: Přestože bylinky mají rády sluníčko, s vodou si rozumí trochu jinak. Klíčem je udržet půdu vlhkou, ale nikoli přemokřenou. Přelévání může vést k hnilobě kořenů, což je noční můra každého pěstitele bylinek! Pravidelná kontrola vlhkosti půdy prstem pomůže určit, kdy je čas zalít.
 • Světlo: Jak již bylo zmíněno, sluneční svit je pro bylinky životně důležitý. Pokud vaše domácí prostředí nenabízí dostatek přirozeného světla, zvažte investici do LED lamp, které mohou poskytnout potřebné spektrum světla pro prosperující růst.

Jaký substrát je na bylinky nejlepší? Stojí za to vybrat takový, který dobře odvádí vodu a zároveň udržuje dostatek vlhkosti pro kořeny. Směs pro pěstování bylinek obvykle obsahuje kombinaci rašeliny, perlitu a kompostu, což vytváří ideální prostředí pro jejich růst.

Tip: Nezapomeňte pravidelně kontrolovat stav vašich bylinek – pozorujte barvu listů a pevnost stonku. Tato jednoduchá pozorování vám pomohou rychle identifikovat potřeby vašich zelených společníků a zajistit jim ty nejlepší podmínky pro růst.

 

Jak uchovat bylinky pro celoroční použití

Mít po ruce čerstvé bylinky je jako mít kouzelnou ingredienci, která dokáže proměnit každé jídlo v gastronomický zážitek. Ale co dělat, když se sezóna vašich oblíbených bylinek chýlí ke konci? Naštěstí existuje několik skvělých způsobů, jak uchovat bylinky, aby vám sloužily po celý rok. A nebojte se, není to žádná černá magie!

 • Sušení: Jednou z nejtradičnějších metod je sušení. Bylinky jednoduše rozložte na suché a teplé místo, kde není přímé slunce. Můžete také pověsit svazky hlavičkami dolů. Jakmile jsou úplně suché, uložte je do uzavíratelných obalů a skladujte na tmavém a suchém místě.
 • Mrazení: Další efektivní metodou je mrazení. Bylinky umyjte, osušte a nasekejte. Poté je rozprostřete na plechu s pečicím papírem a dejte zamrazit. Jakmile jsou zamrzlé, přesuňte je do sáčků nebo nádob vhodných do mrazáku. Tato metoda zachová jejich barvu i chuť.
 • Zavařování v oleji: Zavaření bylinek v oleji nejenže uchová vaše bylinky, ale také vytvoří aromatický olej, který můžete použít při vaření. Stačí naplnit sklenici bylinkami a zalít je kvalitním olivovým olejem. Uchovávejte v chladničce.

Pokud hledáte další inspiraci a praktické tipy ohledně sběru a uchování bylinek, doporučujeme kurz Sběr bylinek a jejich praktické použití. Zde se dozvíte nejen o technikách uchovávání, ale také o tom, jak si z vašich domácích bylinek připravit léčivé směsi nebo kosmetiku.

Tip: Nezapomeňte před sušením nebo mražením odstranit slabé nebo poškozené listy – to zajistí, že si vaše bylinky zachovají tu nejlepší možnou chuť a aroma.

 

Rozšiřujeme naši zahrádku: Pokročilé tipy a triky

Když už máte nějakou tu zkušenost s pěstováním bylinek a cítíte, že je čas posunout svou malou zelenou oázu na další úroveň, jsme tady, abychom vám podali pomocnou ruku. Rozšiřování bylinkové zahrádky může být vzrušujícím dobrodružstvím, které vás naučí novým věcem a přinese nové chutě do vaší kuchyně. Zde jsou pokročilé tipy a triky, jak na to:

 • Rotace plodin: Aby byla půda zdravá a plodná, je důležité střídat druhy bylin, které na jednom místě pěstujete. Tento postup pomáhá předcházet vyčerpání živin a redukuje možnost napadení škůdci.
 • Společné pěstování: Některé bylinky se vedle sebe cítí lépe než samy. Například bazalka a rajčata nejenže skvěle chutnají spolu, ale když je pěstujete vedle sebe, pomohou si navzájem prosperovat.
 • Pravidelné hnojení: Bylinky milují bohatou půdu a ocení pravidelné hnojení. Použijte organické komposty nebo čaj z červených kalifornských žížal pro dodání potřebných živin.
 • Mikroklima: Vytvoření mikroklimatu pro určité druhy bylinek může výrazně pomoci jejich růstu. Například umístění kamenů kolem rozmarýnu pro simulaci jeho přirozeného skalnatého prostředí.

Aby vaše úsilí nepřišlo vniveč a abyste si mohli užít co nejvíc ze svých domácích bylinek, je také klíčové vědět, jak uchovat bylinky. Sušení, zamrazení nebo konzervace v oleji jsou jen některé z metod. A pokud máte chuť se dozvědět více o tom, jak sbírat a prakticky použít bylinky ve vaší kuchyni i domácnosti, určitě doporučujeme kurz "Sběr bylinek a jejich praktické použití".

 

Inspirace a praktické použití bylinek ve vašem životě

Kromě toho, že potřebujeme vědět, jak pěstovat bylinky, je důležité umět je začlenit do našeho každodenního života. Bylinky mohou být mnohem víc než jen doplněk k vaření - stávají se součástí naší domácnosti, wellness rutiny a dokonce i dekorací. Zde jsou některé způsoby, jakými můžete bylinky zařadit do svého života:

 • Vaření: Začněte s klasikami jako bazalka, tymián či petržel a objevujte nové chutě pro obohacení vašich receptů.
 • Čaje: Mátový nebo meduňkový čaj? Pěstování bylinek pro přípravu vlastních čajových směsí může být úžasným způsobem, jak relaxovat.
 • Léčivé účely: Mnohé bylinky mají léčivé vlastnosti. Například heřmánek je známý svým uklidňujícím účinkem.
 • Kosmetika: Domácí kosmetické přípravky s využitím bylinek jsou skvělou cestou k přirozené péči o tělo.

Chcete-li se dozvědět více o sběru a využití bylinek, doporučujeme vám kurz Sběr bylinek a jejich praktické použití. Nabídne vám hlubší porozumění tomu, jak maximalizovat potenciál bylinek ve vašem životě.


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.