Lekce kurzu:
V prvním dílu si na konkrétních příkladech vyzkoušíte, co znamenají různé slovní matematické výrazy, jak je chápat a jak si zjednodušit výpočet slovních zadání. Procvičíte si převody jednotek času, převedení slovního zadání do rovnice, výpočet rovnice, číselné vyjádření části z celku, převedení procent na zlomek, výpočet složených zlomků, výhodné přemístění čísel místo komplikovaného dělení. To vše několika způsoby (včetně grafického), abyste si mohli vybrat ten, který vyhovuje právě vám.
V tomto dílu vám Soňa Beranová mimo jiné vysvětlí, jak si odvodit algebraické vzorce a vzorce pro výpočet obsahu trojúhelníku, lichoběžníku, kruhu, také jak narýsovat úhel 60° bez úhloměru a jak se půlí úhel. Stihnete si zopakovat i osovou souměrnost a poměr.
Na několika slovních úlohách si procvičíte jejich řešení výpočtem a také rychlejším grafickým způsobem. Připomenete si též trojčlenku, výpočet procent a vyjádření části z celku.
V prvním dílu si na konkrétních příkladech vysvětlíme, jak matematicky zapsat slovní zadání početních operací, jaký je rozdíl mezi vyjádřením “o kolik”, “kolikrát”, “podíl”, “rozdíl”.
Převody u státních přijímacích zkoušek na SŠ z matematiky jsou každý rok. V tomto dílu si na několika slovně zadaných úlohách ukážeme, jak převádět jednotky, jak odvodit konkrétní převod a co si pro převádění zapamatovat.
V tomto dílu vám Soňa Beranová ukáže, jak správně upravovat a počítat výrazy obsahující zlomky, mocniny, odmocniny a úpravu výsledku na základní tvar.
Znalost či správnou úpravu algebraických vzorců přijímačky vždy prověřují. V tomto dílu si podrobně vysvětlíme, jak všechny tři algebraické vzorce vypočítat, jak je v zadání najít, jak si poradit s výpočtem, pokud vzorec zapomenete.
Jak řešit lineární rovnice, které se v přijímacím testu na SŠ z matematiky objevují v několika úlohách, projdeme v tomto díle. Soňa Beranová vám mimo jiné ukáže, jak vypadá výsledek, který znamená “rovnice nemá řešení”, “řešením je nula” nebo “nekonečně mnoho řešení”, a také poradí, jaké typy rovnic se u přijímaček vyskytují. Procvičíte si počítání rovnic s desetinnými čísly i se zlomky a dostanete tip na rychlejší způsob řešení.
Největší obavy má většiny žáků ze slovních úloh. Ukážeme si, jak je číst, jak si vytvořit přehledný, stručný zápis a jak sestavit rovnici. Naučíme se super snadné grafické řešení úloh! Zopakujeme si převod na smíšené číslo a počítání poměrů.
V tomto dílu si ukážeme další typ slovních úloh, které se v přijímacím testu vyskytují. Procvičíme si výpočet úlohy na společnou práci, úlohu, kde je kombinace zlomků a procent, výpočet přímé úměry pomocí trojčlenky a opět i snadné grafické řešení.
Slovně zadané jsou i úlohy na výpočet obvodu, obsahu a dráhy. Při jejich počítání využijete Pythagorovu větu a dozvíte se o základních Pythagorejských číslech. Naučíte se, jak určit nejmenší společný násobek, největší společný dělitel a jak vypočítat dráhu pomocí rychlosti a času.
V tomto dílu se dozvíte, které geometrické pojmy je potřeba si k přijímacímu testi z matematiky zopakovat. Soňa Vám vysvětlí, jak sestrojíte těžnici, těžiště a v jakém poměru těžiště dělí těžnice. Jak sestrojit kružnici opsanou, vepsanou, co je to Thaletova kružnice a středová souměrnost. V druhé polovině tohoto dílu si výše zmíněné vyzkoušíte v konstrukčních úlohách.
V této části kurzu si vyzkoušíte úlohy na poměr, dopočítávání úhlů a jednu z těžších logických úloh, kterými jsou přijímačky na SŠ proslulé. Soňa Beranová vám ukáže, jak snadno vypočítat slovní úlohy na poměr grafickou metodou.
U přijímacího testu jsou vždy úlohy na dopočet úhlů v obrazci. Tento díl je na řešení takových úloh zaměřený. Vypočítáte úhly v trojúhelníku, ve čtyřúhelníku, ve čtverci, v kosočtverci, v lichoběžníku a také s využitím Thaletovy kružnice a s využitím znalostí o rovnoramenném trojúhelníku.
V tomto díle si vypočítáte obvod, obsah, povrch a objem ve slovně zadaných úlohách. Nejde tedy pouze o doplňování do vzorečku. Soňa Beranová Vás u každé úlohy navede, jak se dostat ke správnému výsledku, pomůže vám s převodem objemových jednotek i se zaokrouhlováním. Zopakujete si také výpočet pomocí Pythagorovy věty. V poslední úloze vám vysvětlí, jak vyjádřit rovnici ze slovní úlohy.
Celé předposlední video je věnováno procentům. Na úlohách podobných těm, které byly v minulých letech u přijímaček z matematiky na SŠ, si vyzkoušíte výpočet procent pomocí přímé úměry, přes jedno procento i přes deset procent, vyzkoušíte si také rychlé grafické řešení a naučíte se vyjádření procent pomocí zlomku a desetinného čísla.
Poslední díl je o nejtěžších úlohách, které se u přijímaček z matematiky vyskytují. Ukážeme si, jak rozluštit zadání, jak přijít na algoritmus, kterým lze vyřešit daný typ úlohy, a že má smysl řešit i jen část příkladu.
O lektorovi:
Soňa Beranová
Matematika i logika je mojí láskou od malička. Provází mě celý život ať jako povolání či koníček, podobně jako sport a tvoření. Doučování matematiky jsem se věnovala již jako studentka a protože jsem dostávala četné pozitivní zpětné vazby, začala jsem se doučování a přípravě na přijímací testy z matematiky věnovat profesionálně.
Za posledních 5 let jsem stovkám studentů pomohla zlepšit známku z matematiky, úspěšně složit maturitu, přijímací zkoušku či reparát. Matematika a geometrie v mém podání není o biflování vzorečků, postupů a počítání pod stresem. Vysvětluji, jak pochopit podstatu, odvodit si vzoreček, zjednodušit postup, případně se úplně vyhnout výpočtům a přesto přijít na správný výsledek. Někteří studenti prý díky mně matiku začali mít rádi, jiní mi navrhli, abych napsala knihu nebo natočila kurz, protože látku díky mně konečně chápou.
Hana Hlávková
27.2.2023
Úžasný kurz, kde jsou matematické úlohy srozumitelně vysvětleny. Zakoupila jsem kurz vnukovi a věřím, že ho využije při přípravě na přijímačky na střední školu.