O chlebu
Kurz: Pečení kvasového chleba, lektor: Pavla Machová
Co je kvasový chleba a z čeho se skládá, si povíme v tomto videu.
Lekce kurzu:
Co je kvasový chleba a z čeho se skládá, si povíme v tomto videu.
Co budeme k pečení potřebovat? Lepší je mít vše připravené, než abychom zjistili, že nám něco chybí během pečení.
Není mouka jako mouka a tak si v tomto videu povíme o tom, jaké mouky jsou na pečení chleba vhodné a jaké nikoliv.
Správný výběr a velikost ošatky je důležitá pro správné kynutí. V tomto videu si řekneme, jaké máme možnosti.
Jak si správně práci rozvrhnout a kolik času nám to vlastně všecko zabere? To se dozvíte v tomto videu a povíme si, jaké jsou časové možnosti kynutí těsta.
Kvásek je základ chleba a proto vyžaduje náležitou péči. Čeho se vyvarovat, se dozvíte už v tomto videu.
Jak to všechno začíná a jak se budeme dále o kvásek starat, to si povíme v tomto videu.
Pokračujeme v péči o kvásek a pozorujeme, jak pracuje.
Kvásek se začíná měnit, jak s ním dále nakládat a jak zpracovat jeho přebytky?
Na kvásku je již velmi patrné, že sílí a správně pracuje. Řekneme si, co se s ním může stát, když mu nedáme správnou péči.
Kvásek už má 5 dní, rychle pracuje a je silnější. Co s kváskem před pečením?
Povíme si, jak budeme postupovat dále, a připomeneme si, jak si vše časově rozvrhnout. Řekneme si, jaký je rozdíl mezi chlebem bez rozkvasu a s rozkvasem.
Jak na těsto? Správný postup a gramáž se dozvíte v tomto videu.
Jaké jsou způsoby překládání těsta a proč je to důležité, si povíme v tomto videu.
Jak správně stočit těsto, jak vysypat ošatku, jakou mouku na to použít a také jak dlouho nechat těsto kynou, se dozvíte právě v této části.
Je těsto dostatečně nakynuté? Jak nahřát troubu a jak dlouho péct? To se vše dozvíte zde.
Jak má správně znít dobře upečený chléb?
Tak co, jak se nám to povedlo?
Naučíme se další způsob pečení chleba. Připomeneme si, co je to rozkvas, a řekneme si, jak budeme postupovat v následujících videích. Zopakujeme si, jak si vše časově rozvrhnout.
Opakování je matka moudrosti - co je rozkvas a jak ho založíme. Jak nám může zkrátit a nebo i prodloužit čas, si řekneme v tomto videu.
Správný postup a gramáž při zakládání těsta s rozkvasem se dozvíte v tomto videu.
Připomeneme si překládání těsta.
Připomeneme si, jak stočíme těsto, a řekneme si, jak dlouho bude chleba kynout.
Jak poznáme, že je těsto dostatečně nakynuté? Nahřátí trouby a pečení chleba si ukážeme v tomto videu.
Povedl se chléb? Pojďme se na to podívat.
Zde můžete komunikovat s lektorem a ostatními účastníky kurzu.
Hodnocení a komentáře:
Pro přidání hodnocení je nutné se přihlásit.


Romana Poláchová
1.5.2023
Skvělé informace jen v úvodní části kurzu, určitě bych chtěla kváskový chleba umět, protože se mi zatím nezdařil, pečeme kvasnicový. Možná budu o kurzu uvažovat.

Pavla Machová
Dobrý den, děkuji moc za pochvalu. Sama jsem kvasnicový pekla, na proložení jednou za čas proč ne, ale za mě je chuť kvasového chleba úplně nekde jinde a proto mi ani nevadí, že časově to je trochu náročnější. Pokud se pro kurz rozhodnete, věřím, že litovat nebudete.

Jana Slamkova
1.5.2023
Ahoj! Kvasový chléb pečem, ale chci si koupit kurz ať se něčemu příručím, protože ten můj chléb není dokonalý. Nepeču jen chléb, peču také jiné pečivo a dělala jsem taky langoše. Na kvas kombinují špaldovú a bezlepkovou mouku.

Pavla Machová
Dobrý den, věřím, že pro vás budou informace užitečné. Nemám zkušenosti při krmení kvasu s jinou moukou než žitnou. Jednou jsem zkoušela z celozrnné pšeničné, ale nelíbil se mi. Pokud vám ale ze spaldove a bezlepkové pěkně roste, tak proč ne.

Jana Stromková
12.6.2023
Kváskovaniu sa venujem s prestávkami. Bohužiaľ po istom čase mi kvások zomrie. Tiež sa mi stáva, že sa mi chlieb úplne nevydarí. Už som zvažovala aj kurz kde by som na vlastné oči videla a skúsila si to spolu s odborníčkami.

Pavla Machová
Dobrý den, rozumím vám. V kurzu jsem se snažila podrobně vysvětlit, jak uchovávat kvásek a jak s ním pracovat. Můžete zatím vyzkoušet 3 lekce zdarma a zjistit si tak, zda vám forma kurzu vyhovuje. Přeji úspěšné pečení 🙂

Ladislava Nohlová
1.5.2023
Zatím jsem jen u kvásku, ale kurz je hezky zpracovaný a doufám, že se mi podaří upéct výborný chléb. V minulosti jsem pekla jen klasický chleba v pekárně. Chtěla jsem se zeptat, zda má paní kuchařka zkušenost s pekárnou a zda se dá v ní upéct i ten kváskový. Děkuji za kurz.

Pavla Machová
Dobrý den, moc mě těší, že se vám kurz líbí. Osobně zkušenost z domácí pekárnou nemám, ale co vím, tak kvasovy chleba se nehodí v ní péct. Snad, že se změní chuť. Za mě určitě nejlepší trouba, některé pekařky využívají také remosku. Ať se chlebík zadaří.

Ladislava Nohlová
Prosím Vás mám ještě jeden dotaz. Zatím pracuji na kvásku, ale chtěla jsem se zeptat, když nemám ošatku a chci použít ke kynutí nerez mísu, jak ji mám vysypat, olej a mouku, nebo mi poradíte. A při překlopení do nádoby na pečení se už nic nevysypává, chápu to dobře? Děkuji za rady.

Pavla Machová
Dobrý den, super dotaz. Pokud nemáte osatku ale jakoukoli mísu, tak do ní určitě vložte nějakou utěrku, kterou ještě posypete moukou. Nebo možná, ještě lepší škrobem. Třeba kukuřičným. Z mé vlastní zkušenosti,pokud máte hrubší utěrku, je lepší než z hladké látky, chleba se z ní nádherně vyklopí. A co se týče zapékací mísy, tam doporučuji alespoň na dno dát pečící papír. Respektive, já dávám jen na dno, když je i po bokach, zapeče se občas do chleba 😁.

Ladislava Nohlová
Děkuji moc za rychlou a super odpověď, snad pomůže i někomu dalšímu. Ještě jednou dík.

Pavla Machová
Nemáte vůbec za co a hodně zdaru pri pečení 😊
zdenka Žichovská
4.9.2023
Kurz jsem si koupila před několika měsíci a od té doby jsem chleba nekoupila. Peču jednou za týden - jsem sama tak mi to stačí. Přebytky kvásku použiji na krkonošské kyselo - to nemá chybu, zkusila jsem i lívance - výborné.
Pavla Machová
Dobrý den, to mě moc těší. Tak jen tak dál, skvělé