Chcete zjistit, jak nakreslit oko, aby vypadalo jako živé? Pak si přečtěte tento článek, ve kterém se dozvíte vše od základů anatomie oka až po detailní kresbu řas a obočí. Také prozkoumáme, jak použít barvy při kresbě oka a poskytneme vám tipy a triky, jak se naučit dokonale kreslit.

Pokud jste spíše vizuální typ, prohlédněte si na našem webu videokurz Kreslení oka pravou hemisférou.

Jaká témata najdete v tomto článku?

 • Jak se naučit kreslit oko
 • Anatomie oka: Klíč k realistickému kreslení
 • Techniky stínování pro živý pohled
 • Detailní kresba řas a obočí
 • Použití barev při kresbě oka
 • Tipy a triky, jak se naučit dokonale kreslit

 

Jak se naučit kreslit oko

Rozhodli jste se, že zjistíte, jak se naučit kreslit oko? Než se pustíme do detailů, je důležité si uvědomit několik základních kroků. Je třeba si uvědomit, že každý úspěšný kreslíř jednou stál na našem místě – s tužkou v ruce a prázdným papírem před sebou. Zde je několik jednoduchých kroků, které vám pomohou začít:

 • Příprava materiálu: Mějte po ruce kvalitní tužky různých tvrdostí (HB, 2B, 4B), gumu a papír. Použití správných nástrojů usnadňuje celý proces.
 • Základní tvar oka: Začněte tím, že nakreslíte oválný tvar, který bude sloužit jako základ pro vaše oko. Tento ovál nemusí být dokonalý – jde o to, abychom měli výchozí bod.
 • Umístění zornice a duhovky: Uprostřed oválu nakreslete kruh pro duhovku a menší kruh uprostřed tohoto kruhu pro zornici.
 • Oční víčka: Nakreslete horní a dolní oční víčko kolem oválu tak, aby tvořily přirozený rámec oka. Víčka dodají oku realistický vzhled.
 • Detaily a stínování: Přidejte detaily jako jsou řasy, odlesky v oku a jemné linky kolem víček. Poté začněte stínovat oblast kolem duhovky a víček pro dosažení hloubky a realismu.

Pokud máte pocit, že potřebujete pevnější vedení a chcete se zdokonalit v kresbě jako takové, doporučujeme vám podívat se na kurz Kreslení pravou hemisférou - naučte se kreslit správně, který vás provede základy kresby krok za krokem.

Tip: Nezapomeňte pravidelně trénovat! I když vaše první pokusy nebudou dokonalé, s každým dalším se budete zlepšovat. Věřte nám, trénink dělá mistra!

 

Jak nakreslit základní tvar oka

Pojďme se podívat na první krok, který nás přivede blíže k tomu, jak nakreslit oko. Základní tvar je nezbytný pro správné zachycení proporcí a symetrie. Začneme jednoduchým oválným tvarem, který bude představovat oční bulvu. Tento ovál by měl být jemně zakřivený a ne příliš kulatý. Následně si můžeme pomoci několika vodícími čarami:

 • Svislá osa: Pomůže nám udržet symetrii mezi levou a pravou stranou oka.
 • Horizontální osa: Určí nám polohu horního a dolního víčka.

Jakmile máme tyto osy připravené, můžeme začít s vykreslením samotného oka. Horní víčko obvykle tvoří výraznější oblouk než spodní víčko. Spodní víčko je naopak méně zakřivené a působí jemněji. Pokud chcete zjistit více o tom, jak se naučit kreslit oko, doporučujeme vám kurz Kreslení oka pravou hemisférou, ve kterém vám lektorka vše detailně ukáže.

Tip: Při kreslení základního tvaru oka si dejte záležet na tom, aby oba konce oválu byly mírně špičaté – to dodá oku přirozenější vzhled.

 

Anatomie oka: Klíč k realistickému kreslení

Abychom mohli skutečně pochopit, jak nakreslit oko realisticky, musíme nejprve porozumět jeho anatomii. Oko není jen jednoduchý kruh s tečkou uprostřed; je to složitá struktura plná detailů, které dodávají kresbě život a hloubku. Začněme tedy tím, co tvoří základní prvky oka:

 • Duhovka: Barevná část oka, která se může zdát jako jednolitá, ale ve skutečnosti obsahuje mnoho odstínů a textur.
 • Zornice: Černý střed duhovky, který mění svou velikost v závislosti na světle. Tento detail dodává oku dynamiku.
 • Bělmo: Bílá část oka obklopující duhovku a zornici. I tato oblast obsahuje jemné žilky a stíny.
 • Oční víčka: Vrstva kůže chránící oko. Horní a dolní víčko mají různé tvary a vytvářejí různé stíny.
 • Řasy: Krátké chloupky vyrůstající z okraje víček, které přidávají oku charakter a jemnost.

Při kreslení oka je důležité mít na paměti nejen tvar těchto jednotlivých prvků, ale i jejich vzájemnou interakci. Například odraz světla na duhovce nebo jemné stíny pod horním víčkem mohou vaší kresbě dodat výrazný realistický efekt.

Tip: Nezapomeňte si při kreslení očí dělat pravidelné přestávky. Když se podíváte na své dílo čerstvýma očima, umožní vám to lépe vidět detaily a případné chyby.

 

 

Příprava a výběr správných nástrojů

Jak se naučit kreslit oko a zdokonalit své umělecké dovednosti? Prvním krokem je příprava a výběr správných nástrojů. Věřte mi, že mít ty správné nástroje vám může ušetřit spoustu frustrace a zároveň poskytnout lepší výsledky.

 • Papír: Kvalitní papír je základem každého dobrého kreslení. Doporučujeme použít papír s jemnou strukturou, který dobře snese více vrstev tužky či pastelů.
 • Tužky: Pro začátek si vystačíte s několika základními typy tužek: HB pro základní obrysy, 2B pro stínování a měkčí tužky jako 4B nebo 6B pro hlubší stíny. Každý druh tužky má svůj účel a pomůže vám dosáhnout různých efektů.
 • Gumy: Mějte po ruce několik druhů gum – klasickou gumu na hrubé mazání a plastickou gumu pro jemnější úpravy a detaily.
 • Ořezávátko: Ostré hroty tužek jsou klíčem k přesným liniím. Investujte do kvalitního ořezávátka, které vaše tužky nepoškodí.

Mnoho lidí se ptá, jak se naučit dokonale kreslit, a odpověď často začíná právě u těchto základních nástrojů. Jakmile máte připraveno všechno potřebné vybavení, můžete se pustit do samotného kreslení oka.

Nezapomeňte si také vybrat pohodlné místo na kreslení s dostatečným osvětlením. Správné prostředí vám pomůže soustředit se na práci a umožní vám lépe vidět detaily vašeho díla.

Tip: Pokud chcete získat více praktických rad a tipů na kreslení, doporučujeme navštívit kurz Kreslení pravou hemisférou - naučte se kreslit správně, který vás provede celým procesem.

 

Techniky stínování pro živý pohled

Stínování je jednou z nejdůležitějších technik, které vám pomohou vytvořit realistické a živé oko. Správné použití světla a stínu může dodat vašemu kreslení hloubku a trojrozměrný efekt. Při stínování oka doporučujeme zaměřit se na následující techniky:

 • Kruhové pohyby tužkou: Používejte jemné kruhové pohyby při stínování duhovky a očního bělma. Tímto způsobem dosáhnete hladkého přechodu mezi světlem a stínem.
 • Vrstvení: Aplikujte několik vrstev jemného stínování místo jednoho silného tahu. Postupně přidávejte tmavší vrstvy tam, kde je potřeba zvýraznit hloubku.
 • Měkké tužky: Pro dosažení měkčího vzhledu používejte tužky s nižší tvrdostí (například B nebo 2B). Tyto tužky jsou ideální pro jemné detaily a plynulé přechody.
 • Smazání gumou: Nebojte se používat gumu k vytváření světlých míst v oku. Světelné odlesky mohou oku dodat jiskru a realismus.
 • Šrafování: Pokud chcete vytvořit texturu nebo zvýraznit některé oblasti, použijte šrafování - paralelní čáry různých hustot a směrů.

Pamatujte, že trénink dělá mistra. Stínování může být zpočátku náročné, ale s praxí se budete neustále zlepšovat. Jestliže vás zajímají portréty, doporučujeme vám kurz Minikurz: Portrét podle fotografie.

Tip: Zkuste si nakreslit několik očí z různých úhlů a za různého osvětlení. To vám pomůže lépe pochopit, jak světlo a stín ovlivňují vzhled oka.

 

Detailní kresba řas a obočí

Pokud jde o detailní kresbu řas a obočí, je klíčové věnovat pozornost každému jednotlivému tahu. Řasy a obočí dodávají oku charakter a výraz, takže jejich správné zachycení může opravdu změnit celkový dojem z kresby. Zde je několik tipů, jak na to:

 • Řasy: Začněte kreslit jemnými tahy od kořene řas směrem ven. Pamatujte, že řasy nejsou dokonale rovné ani stejnoměrně dlouhé – zkuste se vyhnout přílišné symetrii.
 • Obočí: Kreslete obočí malými krátkými čárkami ve směru růstu chloupků. Obočí by mělo mít přirozený oblouk, který kopíruje tvar oka.
 • Tlaky tužky: Hrajte si s tlakem tužky – lehkým tlakem vytvoříte jemnější linky, zatímco silnějším tlakem dosáhnete tmavších a výraznějších linií.

Když budete kreslit řasy a obočí, můžete také použít různé techniky stínování pro větší hloubku a realismus. Mějte na paměti následující kroky:

Krok Popis
1 Předkreslete si základní tvar řas a obočí lehkou tužkou.
2 Zvýrazněte detaily pomocí tmavší tužky nebo pera.
3 Přidejte stínování pro větší hloubku a texturu.
Tip: Používejte různé tvrdosti tužek (např. HB, B, 2B), abyste dosáhli různých efektů při kreslení řas a obočí.

 

 

Jak začít s kreslením oka

Pokud se chcete naučit, jak nakreslit oko, v prvním kroku byste si ho měli pozorně prohlédnout. Oko je fascinující a složitý orgán, který vyžaduje pečlivé pozorování a pochopení jeho tvarů a struktur. Doporučujeme začít jednoduchým náčrtem, abyste získali základní představu o proporcích a umístění jednotlivých částí oka. Zde jsou některé kroky, které vám mohou pomoci:

 • Studujte anatomii oka: Pochopte základní strukturu oka – duhovku, zornici, bělmo, víčko a řasy.
 • Začněte obrysem: Nakreslete základní tvar oka, který může připomínat mandlový tvar.
 • Přidejte detaily: Zaměřte se na detaily jako jsou vrásky kolem očí, stíny a odlesky.
 • Stínování: Použijte jemné tahy tužkou k vytvoření hloubky a realismu.

Během celého procesu nezapomeňte pravidelně kontrolovat svou práci a porovnávat ji s reálným okem. Každý krok vás přiblíží k tomu, jak se naučit kreslit oko co nejvěrněji. Mnoho úspěšných umělců doporučuje využívat fotografie nebo dokonce živé modely pro lepší porozumění detailům.

Krok Popis
Anatomie Pochopení základních částí oka
Obrys Nakreslení základního tvaru oka
Detaily Zaměření se na vrásky, stíny a odlesky
Stínování Použití jemných tahů tužkou pro realismus
Tip: Doporučujeme vám začít kurzem Kreslení pravou hemisférou - naučte se kreslit správně, kde se dozvíte více o základech kreslení včetně technik potřebných k nakreslení realistického oka.

Každý malý pokrok je krokem vpřed na cestě k tomu, jak se naučit dokonale kreslit. Věřte ve své schopnosti a nevzdávejte to!

 

Použití barev při kresbě oka

Když se učíme, jak nakreslit oko, je důležité si uvědomit, jak klíčovou roli hrají barvy. Správná volba a aplikace barev mohou přinést našemu výtvoru život a hloubku. Začněme tím, že si připravíme základní sadu barev: bílá, černá, různé odstíny modré, zelené nebo hnědé (podle toho, jakou barvu očí chceme kreslit), a několik odstínů šedé. Barvy používáme nejen k vyjádření samotné duhovky, ale také pro stínování a zvýraznění různých částí oka:

 • Duhovka: Vyberme hlavní barvu oka (např. modrou) a postupně přidávejme světlejší a tmavší odstíny pro vytvoření hloubky.
 • Zornice: Zornice by měla být černá, ale můžeme ji oživit jemnými odlesky bílé barvy pro realistický efekt.
 • Bělmo: I když je bělmo bílé, nezapomeňme na jemné šedé stíny a lehké růžové tóny kolem okraje.
 • Víčka a okolí: Použijme jemné odstíny pleti s mírnými stíny podél řas a v záhybech víček.

Pro lepší představu nám může pomoci následující tabulka základních barevných kombinací: Pro ty z vás, kteří chtějí své dovednosti dále rozvíjet, doporučujeme kurz Kreslení oka pravou hemisférou.

Část oka Základní barva Stínování Odlesky
Duhovka Modrá/Zelená/Hnědá Tmavší stejné barvy Světlé tóny nebo bílá
Zornice Černá Tmašší šedá/Černá Bílá
Bělmo Bílá Světlé šedé/Růžové tóny -
Víčka a okolí Pleťové tóny Tmavší pleťové tóny/Šedé stíny -
Tip: Při práci s barvami experimentujte s různými odstíny a nenechte se odradit prvními nezdary. Každý tah štětcem nebo pastelkou vás posouvá blíž k mistrovství!

 

 

Tipy a triky, jak se naučit dokonale kreslit

Kreslení je umění, které nás může přenést do světa fantazie a umožní nám vyjádřit své emoce a myšlenky. Pokud se chcete dozvědět, jak nakreslit oko nebo jak se naučit dokonale kreslit, máme pro vás několik osvědčených tipů a triků.

 • Pravidelná praxe: Kreslení je dovednost, kterou je třeba neustále rozvíjet. Věnujte každý den alespoň pár minut kreslení. Stačí si vzít papír a tužku a začít kreslit jednoduché tvary nebo zkoušet různé techniky stínování.
 • Pozorování detailů: Naučte se pečlivě sledovat detaily. Při kreslení oka si všimněte jemných změn v barvách duhovky, tvaru víček a řas. Detailní pozorování vám pomůže lépe zachytit realitu na papíře.
 • Naučte se anatomii: Znalost základní anatomie lidského těla vám umožní lépe pochopit strukturu oka a jeho proporce. Mnoho úspěšných umělců doporučuje studium anatomických knih nebo online kurzů.
 • Používejte reference: Nebojte se používat fotografie nebo živé modely jako referenci při kreslení. Poskytnou vám přesnější představu o tom, jak by mělo oko vypadat.
 • Zkuste různé techniky: Experimentujte s různými technikami kresby – od tužky přes uhlík až po digitální nástroje. Každá technika má své výhody a nevýhody, takže si najděte tu, která vám nejlépe vyhovuje.
Technika Výhody Nevýhody
Tužka Přesná kontrola detailů, snadná oprava chyb Méně výrazné kontrasty
Uhlík Bohaté tóny, dramatický vzhled Složité opravy chyb, špinavější práce
Digitální nástroje Nekonečné možnosti úprav, široká paleta barev Závislost na technologii, vyšší náklady na vybavení
Tip: Doporučujeme vám podívat se na kurz Kreslení oka pravou hemisférou, který vás provede celým procesem kresby realistického oka od základů až po finální detaily.

Věříme, že vám tyto tipy pomohou na cestě k dokonalému kreslení očí i dalších částí obličeje. Pamatujte si, že klíčem k úspěchu je trpělivost a neustálé zdokonalování svých dovedností. Když budete pravidelně kreslit a experimentovat s různými technikami, brzy uvidíte pokroky ve své práci!


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.