Zkoušeli jste si někdy připravit sushi doma a narazili jste při tom na nějaké problémy? Nebo si jednoduše myslíte, že je to příliš složité na to, abyste to zkusili sami? Není to tak těžké, jak se zdá! Sushi je nejen chutné, ale také velmi zábavné k přípravě, a v tomto článku vám ukážeme, jak vyrobit sushi doma a překonat všechny nástrahy.

Sushi může být velmi jednoduché i komplikované, ale základy jsou pro všechny stejné a my vás jimi provedeme krok za krokem. V tomto návodu na sushi si ukážeme vše od výběru správné rýže přes přípravu surovin až po sestavení a namotání perfektního sushi.

Pokud jste spíše vizuální typ, můžete si k tématu prohlédnout náš videokurz Kurz vaření sushi: Báječné recepty sushi pro každého na našem webu Kurzy pro radost.

V úvodu článku se dozvíte, co je to sushi a co budete potřebovat k jeho přípravě. Představíme si základní kroky při přípravě domácího sushi, podíváme se podrobněji na jednotlivé suroviny a ukážeme si konkrétní postup krok za krokem. Neopomeneme ani nejčastější chyby při přípravě a řekneme si něco i o pokročilých technikách a servírování.

Úvod do umění sushi: Co je to sushi?

Sushi je tradiční japonský pokrm, který se stal globálním fenoménem. Je to víc než jen jídlo, je to umění, ve kterém každý detail hraje důležitou roli. V jeho středu je speciálně připravená rýže s octem, nazývaná sushi-meshi. K té se pak přidávají další ingredience jako ryba, mořské plody, zelenina či vajíčka.

Sushi existuje v mnoha formách a stylech, od jednoduchých nigiri sushi s kouskem ryby přes maki sushi zabalené v řase až po složité sashimi, kde hlavní roli hraje dokonale nasekaná syrová ryba. Ale ať už jde o jakýkoli styl, všechny mají společné to, že jsou krásně připravené a nabízejí harmonii chutí a textur.

Vyzkoušet si, jak vyrobit sushi doma může být úžasná zkušenost. Nejenže se naučíte nové dovednosti, ale také lépe pochopíte japonskou kulturu a kuchyni. Navíc, příprava sushi může být i velmi zábavná, ať už ji děláte sami, nebo jako společenskou aktivitu s přáteli.

Zapomeňte na mýty, že je příprava sushi složitá a časově náročná. Naše výuka umění sushi je přizpůsobena začátečníkům a zahrnuje vše, co potřebujete vědět, abyste se mohli pustit do vlastní tvorby sushi. Ať už jste úplný nováček, nebo už máte nějaké zkušenosti, tento návod na sushi vám ukáže, jak vyrobit sushi krok za krokem. Tak se pojďme pustit do toho!

Nástroje a suroviny: Co potřebujete k přípravě sushi

Pokud jde o přípravu sushi, je to v podstatě umění, které vyžaduje určitou zručnost a znalosti. Začneme tím nejdůležitějším - nástroji a surovinami, které potřebujete k přípravě sushi.

Sushi je jednoduché jídlo, které však vyžaduje kvalitní suroviny a správné nástroje. Nejdůležitějším nástrojem je bezesporu ostrý kuchyňský nůž. Ten je nezbytný pro precizní řezání ryb a zeleniny. Dobrý nůž je investicí, která se vyplatí. Pokud budete sushi připravovat často, můžete zvážit pořízení speciálního nože na sushi.

Dalším důležitým nástrojem je bambusová rohožka. Pomáhá vám utvářet sushi a dává mu jeho charakteristický tvar. Rohožka je levná a snadno dostupná, takže byste ji měli určitě mít.

Co se týče surovin, potřebujete především kvalitní sushi rýži. Rýže je základem každého sushi a je důležité ji správně uvařit a dochutit. Náš videokurz vás naučí, jak udělat sushi správně.

Mořské řasy nori jsou další důležitou součástí sushi. Dodávají sushi jeho charakteristickou chut' a umožňují utváření různých forem sushi.

A samozřejmě, nemůžeme zapomenout na ryby. Čerstvé ryby jako je tuňák nebo losos jsou klíčem k vynikajícímu sushi. Ujistěte se, že vaše ryby jsou čerstvé a kvalitní.

Doplníte-li toto základní vybavení o rýžový ocet, máte vše, co potřebujete pro začátek vaší cesty do světa sushi. A nezapomeňte, kvalita surovin je v sushi klíčová.

V následujících kapitolách se podíváme na techniku přípravy sushi, takže se připravte!

Základní kroky: Jak vyrobit sushi doma

Výroba sushi doma je zajímavá výzva, ale rozhodně to není nic, čeho byste se měli obávat. Sushi je skvělým způsobem, jak se ponořit do japonské kuchyně, a domácí příprava vám umožní experimentovat s různými chutěmi a ingrediencemi.

Předtím, než začnete, je důležité seznámit se s procesem výroby sushi. Základním krokem je sestavení sushi rolky, která se nazývá maki. Tato technika spočívá v položení listu řasy nori na bambusovou rohožku, následně se na něj nanesou vrstvy rýže a vybrané náplně. Pak už jen záleží na vaší šikovnosti a pevnosti stisku, abyste z toho všechno vytvořili pevnou a kompaktní rolku.

Základním stavebním kamenem sushi je rýže, ale o té budeme mluvit až v dalším odstavci. Teď se zaměříme na náplně. Možnosti jsou prakticky neomezené, ať už dáváte přednost tradičním mořským plodům jako je tuňák, losos, nebo krevety, anebo zelenině jako je avokádo, okurka nebo paprika. Důležité je, aby byly všechny ingredience čerstvé a kvalitní.

Posledním krokem je správné nakrájení rolky na jednotlivé kousky sushi. Při tom je dobré mít ostrý nůž, aby nedošlo k rozmáčknutí rolky při řezání. A pak už stačí jen namočit sushi do sójové omáčky, kousnout a vychutnat si tu vynikající chuť, kterou jste právě vytvořili.

Pamatujte, že i když se vám první pokusy nemusí vydařit na jedničku, trpělivost a praxe jsou klíčem k úspěchu. Takže se nebojte experimentovat a užijte si tento úžasný kulinářský zážitek!

Jak udělat sushi rýži: Klíčová složka

Sushi rýže je jedinečná a liší se od jiných typů rýže. Je kratší, kulatější a má vysoký obsah škrobu, což způsobuje, že se při vaření lepí. Když se správně připraví, má lehce sladkou chuť a je příjemně lepkavá, ale ne příliš mokrá. Při vaření sushi rýže je klíčové dodržet následující kroky:

 1. Vyberte správný druh rýže: pro sushi je ideální krátkozrnná japonská rýže. Měla by být značená jako sushi rýže nebo japonská rýže.
 2. Rýži důkladně propláchněte: rýži opláchněte pod studenou vodou, dokud voda nebude jasná. To pomáhá odstranit přebytečný škrob.
 3. Vaření rýže: rýži vařte podle instrukcí na balení. Často se používá poměr 1:1 mezi rýží a vodou. Rýže by měla být uvařená, ale zůstat al dente.
 4. Přidejte ocet: jakmile je rýže uvařená, přidejte rýžový ocet. To dodá rýži charakteristickou chut' sushi.
 5. Nechejte rýži vychladnout: po uvaření rýže ji nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Teplá rýže by mohla rozpustit řasy.

Toto jsou základní kroky pro přípravu sushi rýže. Nyní, když máte připravenou dokonalou sushi rýži, můžeme přejít k dalšímu kroku - sestavení sushi. Ale než to uděláme, pojďme se podívat na další důležité ingredience, které potřebujete pro přípravu sushi.

Výběr a příprava surovin: Ryby a zelenina pro sushi

Stejně důležité jako rýže je i kvalita ostatních surovin pro sushi. Obzvláště důležité jsou ryby a zelenina, které tvoří základní složku většiny sushi rolek a v každém návodu na sushi jim určitě bude věnovaná patřičná pozornost.

Nejdůležitější je, aby byly ryby čerstvé a vhodné pro konzumaci za syrova. Některé z nejčastěji používaných ryb jsou tuňák, losos a chobotnice, ale můžete experimentovat i s jinými druhy. Pokud jde o přípravu, ryby by měly být řádně vykostěné a bez kůže. Nakrájejte je na tenké proužky, které se vejdou do vaší sushi rolky.

Zelenina přidává do sushi barevnost a různé textury. Oblíbenou volbou je avokádo, které je krémové a bohaté na zdravé tuky. Dalšími oblíbenými možnostmi jsou okurka pro její křupavost a čerstvost, nebo nakládaný zázvor pro jeho pikantní a osvěžující chut'. Zeleninu nakrájejte na tenké proužky podobně jako ryby.

Kromě ryb a zeleniny se často v sushi rolkách používá také wasabi, sojová omáčka a řasy nori. Wasabi přidává ostrý nádech, zatímco sojová omáčka poskytuje slanou chut' a umami. Nori řasy pak tvoří obal, který drží všechny složky sushi pohromadě.

Pamatujte, že výběr surovin je klíčový pro kvalitu vašeho sushi. Kreativita je vítána, ale kvalita surovin by měla být vždy na prvním místě. Teď, když máte připravené všechny suroviny, můžeme přejít k vlastnímu skládání sushi rolek.

Jak sestavit a namotat sushi: Návod na sushi krok za krokem

 1. Připravte si čistou a suchou pracovní plochu. Pokud máte bambusovou rohožku, obalte ji potravinovou fólií, aby se rýže nedržela na rohožce.
 2. Položte list nori řasy na rohožku lesklou stranou dolů. Ujistěte se, že nori řasa je rovnoměrně rozprostřená na celém listu.
 3. Namáčejte si prsty do misky s vodou, abyste předešli lepení rýže na prsty. Rovnoměrně rozprostřete rýži na nori řasu, horní okraj ponechejte bez rýže.
 4. Přidejte náplň na horní část rýže. Může to být plátek ryby, zelenina, avokádo nebo další ingredience dle vašeho výběru.
 5. Začněte sestavovat rolku pomocí rohožky. Pomalu a pečlivě srolujte nori řasu s rýží a náplní, tlačte a tvarujte rohožkou tak, aby vznikla pevná a kompaktní rolka.
 6. Na konec nori řasy aplikujte trochu vody, abyste zajistili správné zalepení rolky. Pečlivě a pevně stiskněte rolku rohožkou, abyste ji uzavřeli.
 7. Přesuňte rolku na čistý povrch a nechte ji odpočinout asi 1-2 minuty, aby se nori řasa zpevnila. Poté použijte ostrý nůž na krájení rolky na kousky sushi.

Sestavení a namotání sushi vyžaduje jistou dávku cviku a trpělivosti, ale s postupem času se stanete zručnějšími. Teď už víte, jak sestavit a namotat sushi jako profesionál. Nyní se můžete pustit do přípravy svých vlastních sushi rolek a vytvářet jedinečné kombinace, které budou lahodit vašim chuťovým buňkám.

Běžné chyby při přípravě sushi: Čemu se vyhnout

Jak udělat sushi správně a čeho se vyvarovat? Při přípravě sushi je důležité vyhnout se některým běžným chybám, které mohou ovlivnit kvalitu a chuť vašeho sushi. 

Dbejte na správnou kombinaci chutí, aby sushi nabídlo harmonii sladkého, slaného, kyselého a hořkého. Vyvarujte se přílišnému používání jedné chuti nebo nevhodné kombinaci ingrediencí.

Při přípravě sushi udržujte čistotu a hygienu. Dodržujte správné postupy mytí rukou a udržujte čistotu pracovní plochy. Nečisté prostředí může zvýšit riziko přenosu bakterií a ovlivnit bezpečnost sushi.

Správná teplota rýže je klíčová pro zachování požadované konzistence a chuti sushi. Vyvarujte se příliš horké nebo studené rýže, která by mohla ovlivnit kvalitu sushi.

Dbejte na kvalitu surovin, které používáte při přípravě sushi. Vyhněte se používání nekvalitních ryb nebo surovin, které nejsou čerstvé. Kvalita surovin má velký vliv na výslednou chuť a bezpečnost sushi.

Správný poměr ingrediencí je důležitý pro dosažení vyvážené chuti a textury sushi. Dodržujte správné množství jednotlivých ingrediencí, abyste dosáhli optimálního výsledku.

Správné skladování po přípravě je klíčové pro udržení kvality a čerstvosti sushi. Vyvarujte se příliš dlouhého skladování, které by mohlo ovlivnit chuť a texturu sushi.

Dodržováním těchto tipů se vyhnete častým chybám a dosáhnete vynikajících výsledků při přípravě sushi. Užijte si proces a vychutnejte si své vlastní sushi!

Pokročilé techniky: Jak zlepšit své sushi dovednosti

Pokud již ovládáte základy, které najdete v každém návodu na sushi, a chcete posunout své dovednosti na vyšší úroveň, existuje několik pokročilých technik, které můžete vyzkoušet. Zde je několik tipů, jak udělat sushi ještě lepší:

 1. Experimentujte s různými kombinacemi: Nebojte se zkoušet nové kombinace ingrediencí a chutí. Kombinace různých druhů ryb, zeleniny a omáček může vést k vytvoření jedinečných a lahodných sushi pokrmů.
 2. Zkuste další typy sushi rolek: Zkuste si vytvořit pokročilé tvary a uspořádání sushi. Můžete vytvářet různé tvary rolek, například květiny nebo geometrické vzory.
 3. Pracujte s dalšími druhy ryb: Pokud jste si již osvojili práci s klasickými rybami jako losos nebo tuňák, zkuste se seznámit s netradičními druhy ryb, které vaše sushi ozvláštní.
 4. Vylepšete svoji techniku válení: Práce s bambusovou podložkou (makisu) je klíčovou součástí přípravy sushi. Zkuste zdokonalit svou techniku válení a dosáhnout pevnějších a kompaktnějších rolek.
 5. Osvojte si pokročilé dekorace: Pokud se chcete přiblížit profesionálním sushi kuchařům, zkuste se naučit umění pokročilých dekorací na talíři. Upravte prezentaci sushi pomocí jemných řezů, květinových vzorů nebo malých ozdobných prvků.
 6. Prozkoumejte japonskou kulturu: Konečně, prohlubte své znalosti o japonské kultuře, zvyklostech a tradicích souvisejících s přípravou a konzumací sushi.

Těmito pokročilými technikami můžete dále rozvinout své dovednosti a stát se mistrem v přípravě sushi.

Užijte si sushi: Servírování a konzumace sushi

Když už víte, jak vyrobit sushi a máte ho hotové, přichází čas si ho vychutnat. Servírování a konzumace sushi má svá vlastní pravidla a tradice. Zde je několik tipů, jak si užít sushi plnými doušky:

Estetika: Při servírování sushi dbáme na estetickou stránku. Aranžujte sushi na talíři tak, aby vytvářelo vizuálně atraktivní kompozici.

Sójová omáčka: Při podávání sushi je běžné používat sójovou omáčku jako přílohu. Můžete ji nalít do malé mističky nebo podávat ve speciálních sójových miskách.

Zázvor a wasabi: K sushi se tradičně podává zázvor a wasabi. Zázvor slouží k osvěžení chutí mezi jednotlivými kousky sushi, zatímco wasabi dodává pikantní chuť.

Jednotlivá sousta: Sushi se zpravidla podává ve formě jednotlivých soust. Můžete je jíst prsty nebo pomocí hůlek. Pokud si nejste jisti, jak správně používat hůlky, nebojte se požádat o rady.

Časový interval: Pokud si připravíte sushi na oslavu či večírek, je lepší servírovat ho postupně ve vhodných intervalech, aby si hosté mohli vychutnat jednotlivá sousta čerstá a chutná.

Při servírování a konzumaci sushi si užijte příjemnou atmosféru a pochutnejte si na tomto jemném japonském pokrmu plném chutí a textur.

Kurzy sushi: Další kroky na cestě k mistrovství v sushi

Pokud jste se zamilovali do přípravy sushi a chtěli byste prohloubit své dovednosti, můžete zvážit účast na kurzu sushi. Existuje mnoho kurzů, které vám umožní zdokonalit se v přípravě tohoto japonského pokrmu. Naučíte se pokročilé techniky, budete se seznamovat s různými druhy sushi a získáte cenné rady od profesionálů.

Jeden z kurzů, který můžete zvážit, je videokurz Kurz vaření sushi: Báječné recepty sushi pro každého, kterým vás provede Šon Chung společně s lektorkou Monikou Brýdovou. Tento kurz je navržený pro začátečníky i mírně pokročilé a nabízí širokou škálu receptů a technik pro přípravu různých druhů sushi. Při absolvování tohoto kurzu se naučíte připravit sushi jako profesionál a získáte neocenitelné znalosti a dovednosti.

Kurzy sushi vám poskytnou nejen výukové prostředí, ale také příležitost setkat se s dalšími nadšenci do přípravy sushi a sdílet své zkušenosti. Při absolvování kurzů můžete také získat certifikáty, které potvrdí vaše dovednosti a otevřou vám další možnosti v oblasti kulinářství.

Nezapomeňte, že pokud chcete zlepšit své dovednosti v přípravě sushi, je důležité pravidelně cvičit a experimentovat s různými recepty a technikami. Sushi je umění, které se neustále vyvíjí, a tak si můžete vytvořit svůj vlastní styl a přinést do svých pokrmů osobní kreativitu.

Užijte si cestu k mistrovství v přípravě sushi a objevujte radost a lahodnost tohoto japonského pokrmu.

 


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.