Čekáte miminko a přemýšlíte, jak se připravit na porod? V našem článku najdete praktické rady a tipy, které vám pomohou s přípravou na tento výjimečný okamžik, a to jak po fyzické, tak i po psychické stránce. Zaměříme se například na význam podpory od partnera a rodiny a způsoby zvládání bolesti při porodu. Naslouchejte svému tělu a pojďte s námi prozkoumat všechny aspekty přípravy na tento jedinečný okamžik.

Pokud jste spíše vizuální typ, můžete se podívat se na videokurz Porod bez obav.

Jaká témata najdete v tomto článku?

 • Předporodní příprava: První krok ke klidnému porodu
 • Jak se připravit na porod fyzicky i psychicky
 • Význam podpory partnera a rodiny
 • Praktické rady pro zvládnutí bolesti při porodu
 • Výběr vhodných kurzů a vzdělávacích materiálů
 • Povzbuzení na závěr: Věřte ve své schopnosti

 

Předporodní příprava: První krok ke klidnému porodu

Předporodní příprava je základním kamenem pro hladký a klidný porod. Mnoho z nás má obavy, co vše nás čeká, a jak se na tento významný okamžik připravit. Abychom tyto obavy minimalizovali, doporučujeme se zaměřit na několik klíčových oblastí.

 • Informace a vzdělání: Je vhodné seznámit se s procesem porodu, různými fázemi a možnými scénáři. K tomu nám mohou pomoci knihy, online články nebo kurzy jako například Porod bez obav.
 • Fyzická kondice: Posilujte své tělo pravidelným cvičením určeným pro těhotné ženy. Pomůže vám to nejen fyzicky, ale i psychicky.
 • Dýchací techniky: Naučte se správně dýchat během kontrakcí i mezi nimi. Správné dýchání může výrazně zmírnit bolest a napětí.
 • Přítomnost partnera: Partnerova podpora je neocenitelná. Může vám pomoci uvolnit se, dodat odvahu a být naším opěrným bodem v nejdůležitějších momentech.

Dobře informovaní rodiče jsou klidnější a sebevědomější. Příprava vám umožní lépe porozumět tomu, co vás čeká, a předejít tak nepříjemným překvapením.

Tip: Zvažte účast na předporodních kurzech společně s partnerem. Budete oba lépe připraveni na to, co vás čeká.

Pamatujte si, že každý porod je jedinečný zážitek. Připravujte se s láskou a pozitivním myšlením – věříme, že takto dosáhnete toho nejlepšího možného výsledku.

 

 

Jak se připravit na porod fyzicky i psychicky

Příprava na porod je cesta, která zahrnuje jak fyzické, tak psychické aspekty. Chcete se cítit co nejlépe a být připravené na příchod toho vašeho malého zázraku? Jak se připravit na porod? Zde jsou některé osvědčené tipy:

 • Cvičení: Pravidelná fyzická aktivita, jako je chůze, plavání nebo speciální těhotenská jóga, může posílit vaše tělo a pomoci vám lépe zvládnout porod.
 • Dechová cvičení: Naučte se různé techniky dýchání, které vám mohou pomoci během kontrakcí a samotného porodu. Správné dýchání může výrazně snížit stres a bolest.
 • Výživa: Strava bohatá na vitamíny a minerály je klíčem k dobrému zdraví matky i dítěte. Dbejte na dostatečný příjem železa, vápníku a kyseliny listové.
 • Psychická příprava: Psychická pohoda je stejně důležitá jako ta fyzická. Meditace, relaxační techniky nebo návštěva odborníků, kteří vám mohou poskytnout podporu a rady, jsou skvělým způsobem, jak se připravit.
 • Příprava s partnerem: Sdílení obav a očekávání s vaším partnerem může vytvořit silnější emocionální vazbu a vzájemnou podporu během porodu.
Aktivita Doporučení
Cvičení Těhotenská jóga 3x týdně
Dechová cvičení Naučit se 2-3 techniky dýchání
Výživa Zahrnout potraviny bohaté na železo a vápník do denního jídelníčku

Pokud hledáte podrobnější informace o tom, jak se připravit na porod bez stresu a obav, doporučujeme vám projít si kurz Porod bez obav.

Tip: Před porodem si dopřejte dostatek odpočinku a nezapomeňte naslouchat svému tělu. Každý den věnujte alespoň několik minut meditaci nebo relaxaci.

 

Význam podpory partnera a rodiny

Podpora od partnera a rodiny je jedním z klíčových faktorů, které nám mohou pomoci připravit se na porod. Sdílení zkušeností, emocionální podpora a praktická pomoc jsou neocenitelné během tohoto náročného období. Partner může být skvělým spojencem nejen při přípravách na porod, ale i při samotném porodu.

 • Emocionální podpora: Společně prožívejte radosti i obavy spojené s očekáváním miminka. Otevřená komunikace o našich pocitech a potřebách je základem pro vzájemnou podporu.
 • Praktická pomoc: Partner vám může pomoci s plánováním cesty do porodnice, přípravou tašky do nemocnice nebo organizací domácnosti po příchodu dítěte.
 • Přítomnost u porodu: Mnoho žen oceňuje, když je jejich partner přítomen u porodu jako morální opora.

Rodina také hraje důležitou roli. Babičky, dědečkové nebo sourozenci mohou nabídnout cenné rady z vlastních zkušeností a poskytnout praktickou pomoc po narození dítěte. Tímto způsobem se můžete lépe soustředit na sebe a své novorozené miminko.

 

 

Praktické rady pro zvládnutí bolesti při porodu

Příprava na porod může být náročná, ale věřte nám, že s těmito praktickými radami budete lépe připraveny na zvládání bolesti a stresu. Jedním z nejdůležitějších kroků je naučit se správné techniky dýchání. Hluboké, pomalé nádechy a výdechy mohou významně snížit pocit bolesti a uvolnit napětí v těle. Další užitečnou metodou je relaxační hudba – vyberte si klidnou hudbu, která vám pomůže zůstat v pohodě.

 • Teplá sprcha nebo koupel: Teplá voda může být skvělým pomocníkem při uvolňování svalů a zmírnění bolesti.
 • Masáže: Partner nebo dula mohou použít masážní techniky ke zmírnění tlaku v oblasti zad a ramen.
 • Aktivní pohyb: Procházení se, změna polohy nebo jemné houpání na porodním míči mohou pomoci snížit nepohodlí.
 • Aromaterapie: Použití esenciálních olejů (levandule, heřmánek) může mít uklidňující účinek.

Nebojte se diskutovat své možnosti s vaším lékařem předem. A nezapomeňte, že mentální příprava je stejně důležitá jako ta fyzická. Vizualizace pozitivního průběhu porodu může mít silný vliv na vaše sebevědomí a schopnost zvládnout bolest.

Tip: Pokud hledáte podrobnější informace o tom, jak se připravit na porod, doporučujeme kurz Porod bez obav. Tento kurz vás provede všemi důležitými kroky a poskytne vám cenné rady pro zvládnutí bolesti i stresu během porodu.

 

Výběr vhodných kurzů a vzdělávacích materiálů

Jedním z klíčových kroků, jak se připravit na porod, je získání kvalitních informací a vzdělání. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout. Zde jsou některé možnosti, které vám mohou pomoci cítit se připraveněji a sebevědoměji:

 • Předporodní kurzy: Na kurzech se potkáte s dalšími maminkami a dozvíte se vše o tom, co vás při porodu může potkat. Předporodní kurzy někdy organizují i samy porodnice.
 • Online kurzy přípravy na porod: Tyto kurzy mají výhodu, že je můžete sledovat kdykoliv z pohodlí domova, třeba i s partnerem. Ne každý má možnost na kurz dojíždět a v pokročilém stadiu těhotěnství je to o to náročnější. Prohlédněte si například kurz Porod bez obav, který je přímo nabitý informacemi a kde je vše srozumitelně vysvětlené.
 • Knihy a články: Knihy od renomovaných autorů nebo odborné články mohou být cenným zdrojem informací. Hledejte tituly, které jsou dobře hodnocené a doporučené odborníky.
 • Online videa: YouTube a další platformy nabízejí množství instruktážních videí o tom, jak se připravit na porod. Tato videa často obsahují vizuální ukázky technik dýchání nebo polohování během porodu.
 • Aplikace pro těhotné ženy: Moderní technologie nám umožňují mít přístup k informacím kdykoliv a kdekoliv. Aplikace jako Ovia Pregnancy nebo BabyCenter mohou poskytovat denní tipy a sledovat váš pokrok.

Tip: Vyberte si takové kurzy nebo materiály, které odpovídají vašemu stylu učení – někteří lidé preferují čtení knih, jiní zase sledování videí.

 

 

Povzbuzení na závěr: Věřte ve své schopnosti

Porod je jedinečným a zázračným okamžikem v životě každé ženy. Je přirozené, že se můžete cítit nervózní nebo mít obavy. Ale věřte, že v sobě máte sílu zvládnout tento nádherný proces. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak můžete posílit důvěru ve své schopnosti a prožít porod s klidem.

 • Důvěřujte svému tělu: Vaše tělo je stvořeno k porodu a instinktivně ví, co dělat. Poslouchejte ho a nechte se vést svými pocity.
 • Příprava: Předporodní kurzy, jako například Porod bez obav, vám mohou poskytnout potřebné informace a techniky, které vám dodají větší jistotu.
 • Podpora okolí: Obklopte se lidmi, kteří vás podporují a věří ve vaše schopnosti. Ať už jde o partnera, rodinu nebo zkušenou dulu.
 • Pozitivní myšlení: Zaměřte se na pozitivní příběhy z porodů. Vytvořte si afirmace, které vám pomohou udržet pozitivní mysl.

Je důležité připomenout si, že každý porod je unikátní a vy jste ta jediná, která může rozhodnout o tom, co je pro vás nejlepší. Nenechte se ovlivnit negativními příběhy nebo strachem z neznámého. Místo toho hledejte inspiraci a motivaci v pozitivních zdrojích.

Věříme, že s dostatečnou přípravou a podporou dokážete překonat všechny výzvy, které vás čekají. Porod není jen fyzickým aktem, ale i hlubokým emocionálním zážitkem. Dejte si šanci prožít jej naplno a oslavit tento zázrak života.


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.