Přemýšlíte, jak nakreslit růži? Tento článek vás povede krůček po krůčku a na jeho konci budete mít na papíře nádhernou růži, která bude vypadat jako opravdová.

Můžete si buď přečíst tento článek, nebo si prohlédnout na našem webu videokurzy s tímto tématem. Budete-li kreslit, podívejte se na Kreslení pravou hemisférou 2 - kreslíme předměty, rostliny a zvířátka, a pokud jste se rozhodli růži malovat, vodítkem vám bude kurz Jak malovat květiny - nejen pro začátečníky.

Jaká témata najdete v tomto článku?

 • Jak začít s kreslením růže
 • Výběr správných nástrojů
 • Základní tvary a obrysy
 • Stínování a hloubka
 • Detaily okvětních lístků
 • Přidání stonku a listů
 • Barvení růže
 • Tipy pro pokročilé techniky
 • Inspirace a další kroky

 

Jak začít s kreslením růže

Začít s kreslením růže může být jednodušší, než si myslíte. Nejprve je důležité mít ty správné nástroje. Doporučujeme vám pořídit si kvalitní papír, tužky různých tvrdostí a gumu. Tyto základní pomůcky vám umožní dosáhnout lepších výsledků a usnadní celý proces. Kreslení růže se dá rozdělit do několika kroků:

 • Základní tvar: Začněte jednoduchým oválným tvarem, který bude představovat střed růže.
 • Přidání okvětních lístků: Kolem středu postupně přidávejte jednotlivé okvětní lístky. Mějte na paměti, že každý lístek by měl být mírně zakřivený směrem ven.
 • Detaily: Jakmile máte základní tvar růže hotový, začněte přidávat detaily jako jemné linie na okvětních lístcích, které dodají kresbě hloubku a texturu.
 • Stínování: Pro realistický vzhled je klíčové správné stínování. Používejte měkkou tužku pro tmavší oblasti a tvrdší tužku pro světlejší části.

Tip: Pokud se chcete naučit více o technikách malby květin, doporučujeme kurz Jak malovat květiny - nejen pro začátečníky.

Až začnete kreslit, budete překvapeni, jak rychle se budete zlepšovat s každým dalším pokusem. Klíčem k úspěchu je trpělivost a pravidelný trénink. Nezapomeňte si užívat každý okamžik tvoření a nechte svou kreativitu volně plynout!

 

 

Výběr správných nástrojů

Než se naučíme, jak nakreslit růži, je důležité začít s výběrem správných nástrojů. Správné vybavení nám může nejen usnadnit práci, ale také zvýšit kvalitu našich kreseb. Začněme tedy tím, co bychom měli mít po ruce:

 • Tužky: Kvalitní tužky jsou základním kamenem každého kreslíře. Doporučujeme mít sadu tužek s různými stupni tvrdosti (např. HB, 2B, 4B). Tvrdší tužky jsou skvělé pro jemné linie a detaily, zatímco měkčí tužky vytvářejí tmavší stíny a hlubší tóny.
 • Papír: Výběr papíru může značně ovlivnit výsledný vzhled kresby. Pro detailní kresbu růže doporučujeme používat papír s jemným zrnem, který umožňuje hladké tahy.
 • Guma: Mějte vždy po ruce kvalitní gumu na gumování chybných linií nebo pro vytvoření světlých míst v kresbě. Vhodná je i plastická guma.
 • Mikrotužka: Pokud pracujete na velmi detailních částech růže, mikrotužka může být vaším nejlepším přítelem díky svému tenkému a přesnému hrotu.

Někdy nám pomůže mít i další doplňky jako pravítko nebo šablony pro přesné kruhy a oblouky. Ale pamatujme si, že nejdůležitější je naše vlastní kreativita a trpělivost.

Tip: Pokud hledáte inspiraci nebo se chcete naučit více o technikách kresby, doporučujeme kurz Kresba od A do Z. Tento kurz vás provede základy i pokročilejšími technikami krok za krokem.

 

Základní tvary a obrysy

Začněme s jednoduchými tvary, které tvoří základ růže. Když přemýšlíme o tom, jak nakreslit růži, je důležité si uvědomit, že každá květina má své specifické struktury a obrysy. Růže se skládá z několika klíčových částí: středového pupenu, okvětních lístků a stonku s listy. Nejprve si připravíme hrubý náčrt těchto prvků. Můžeme začít kruhem pro středový pupen. Tento kruh nemusí být dokonalý – jde spíše o to, abychom měli výchozí bod. Kolem tohoto kruhu pak přidáváme další okvětní lístky v různých velikostech a úhlech. Mějte na paměti, že růže má mnoho vrstev lístků, které se překrývají. Doporučujeme následující postup:

 • Středový pupen: Nakreslete malý kruh nebo ovál ve středu papíru.
 • První vrstva lístků: Okolo pupenu nakreslete několik oblouků nebo zakřivených čar, které představují první vrstvu lístků.
 • Druhá vrstva lístků: Přidejte další oblouky kolem první vrstvy. Tyto lístky mohou být větší a více rozevřené.
 • Stonek a listy: Nakreslete svislou čáru pod růží jako stonek a přidejte několik listů po stranách stonku.

Při kreslení těchto tvarů je dobré mít lehkou ruku a nebát se chyb. Každý tah tužkou může být opraven nebo vylepšen později.

 

Stínování a hloubka

Stínování je klíčovým prvkem při kreslení růže, protože dodává květině realistický vzhled a pocit hloubky. Bez stínování by naše kresba působila ploše a nezajímavě. Pokud chceme opravdu pochopit, jak nakreslit růži, musíme se naučit správně zachytit světlo a stíny. Nejprve si představme, odkud přichází světlo. Toto nám pomůže určit oblasti, které budou osvětlené a ty, které zůstanou ve stínu.

 • Pozorujte skutečné růže: Podívejte se na skutečné růže nebo jejich fotografie a sledujte, kde jsou nejtmavší stíny a kde jsou světlá místa.
 • Použijte měkkou tužku: Pro stínování doporučujeme použít měkkou tužku (např. B nebo 2B), která umožňuje jemné přechody mezi světlem a stínem.
 • Kruhové pohyby: Když stínujete, zkuste používat kruhové pohyby.

Abychom docílili realistického efektu, je důležité postupovat pomalu a trpělivě. Stínování není o rychlosti, ale o preciznosti. Měli bychom také pamatovat na to, že tmavší oblasti můžeme vždy zesvětlit pomocí gumy. Tímto způsobem dosáhneme toho, že naše růže bude vypadat živě a dynamicky.

Tip: Pokud si nejste jistí svými dovednostmi v oblasti kresby, doporučujeme vám vyzkoušet kurz Kresba od A do Z, který vás provede všemi základy krok za krokem.

 

Detaily okvětních lístků

Když máme základní tvar růže hotový, můžeme se pustit do detailů okvětních lístků. To je ta chvíle, kde naše kresba opravdu ožije a získá na jemnosti a realističnosti. Představme si každý lístek jako samostatný prvek s vlastním tvarem a texturou. Začněme tím, že se podíváme na skutečnou růži nebo její fotografii a všimneme si různých odstínů a záhybů na každém lístku.

První krok je jemné stínování. Použijte lehké tahy tužkou k vytvoření přechodů mezi světlými a tmavými oblastmi. Vždy začínejte s jemným tlakem a postupně ho zvyšujte tam, kde chcete dosáhnout tmavších tónů.

Další důležitý aspekt je zachycení textury. Okvětní lístky nejsou dokonale hladké; mají drobné žilky a nepravidelnosti, které jim dodávají charakter. Můžete použít techniku křížového šrafování nebo jemné tečkování pro dosažení tohoto efektu. Zde jsou některé tipy pro lepší detaily:

 • Dodržujte směr růstu: Kreslete žilky a textury v přirozeném směru růstu lístků.
 • Vrstvení: Pracujte ve vrstvách, abyste dosáhli hloubky a realismu.
 • Použití gumy: Jemným mazáním můžete vytvářet světlé oblasti nebo opravit chyby.

Pro ty z nás, kteří se rozhodli růži malovat, doporučujeme vyzkoušet kurz Jak malovat květiny - nejen pro začátečníky, který nabízí hlubší vhled do technik malby květin.

Tip: Pokud máte pocit, že vaše okvětní lístky vypadají ploše, zkuste přidat více vrstev stínování. Vícevrstevnatý přístup pomůže vytvořit iluzi trojrozměrného prostoru.

 

 

Přidání stonku a listů

Pokud jsme úspěšně zvládli základní tvar růže, je čas se posunout k přidání stonku a listů. Tyto detaily dodají našemu obrázku živost a autentičnost. Když přemýšlíme o tom, jak nakreslit růži, nezapomínejme na to, že stonek a listy hrají důležitou roli v celkovém vzhledu.

Začněme stonkem. Nakreslete dlouhou čáru vycházející z dolní části květu. Může být mírně zakřivená, aby působila přirozeněji. Pamatujte, že stonek růže není vždy rovný jako pravítko. Dalším krokem jsou listy. Na každé straně stonku přidejte několik listů. Růže mají obvykle párové listy, které rostou symetricky po obou stranách stonku. Listy by měly být oválného tvaru s jemně zoubkovanými okraji. Při kreslení listů můžeme použít následující kroky:

 • Základní tvar: Začněte kreslením oválného nebo vejčitého tvaru.
 • Zoubkované okraje: Přidejte malé trojúhelníčky podél okrajů pro vytvoření zoubků.
 • Žilky: Nakreslete centrální žilku od stopky k vrcholu listu a pak přidejte menší boční žilky vycházející z hlavní žilky.

Kromě toho bychom neměli zapomenout na trny, které jsou pro růže typické. Malé trojúhelníkové tvary podél stonku nám pomohou dosáhnout realistického vzhledu.

Pamatujme si, že praxe dělá mistra. Nebojme se experimentovat s různými tvary a texturami, abychom našemu dílu dodali jedinečný charakter.

 

Barvení růže

Po dokončení základního tvaru a detailů je čas přidat barvy, které vaši růži oživí. Barvení může být jednou z nejzábavnějších částí procesu, protože vám umožňuje vyjádřit svou kreativitu a styl. Pokud nevíte, jak namalovat růži s realistickými barvami, doporučujeme začít s několika základními technikami.

 • Zvolte správné barvy: Tradiční červená růže je klasika, ale nebojte se experimentovat i s jinými barvami jako jsou růžová, žlutá nebo dokonce modrá.
 • Použijte více vrstev: Začněte světlými odstíny a postupně přidávejte tmavší vrstvy pro vytvoření hloubky a stínování.
 • Míchání barev: Nebojte se míchat barvy přímo na papíře. Tímto způsobem můžete dosáhnout jemných přechodů mezi jednotlivými odstíny.
 • Pozor na světlo a stín: Přemýšlejte o tom, odkud přichází světlo. Vytvořte světlé oblasti tam, kde by světlo dopadalo, a tmavé oblasti pro stíny.

Pokud růži malujete, můžete použít techniku „mokré do mokrého“, která umožňuje plynulé míchání barev přímo na papíře. Pro listy a stonek zase využijte zelené odstíny různých tónů. 

Barva Symbolika
Červená Láska a vášeň
Bílá Nevinnost a čistota
Růžová Dík a uznání
Žlutá Přátelství a radost
Tip: Zkuste si před malováním udělat několik cvičných tahů na samostatný papír, abyste lépe porozuměli tomu, jak se barvy chovají při míchání.

A pokud máte zájem dozvědět se více o technikách malování květin obecně, vřele doporučujeme kurz Jak malovat květiny - nejen pro začátečníky, který vás provede krok za krokem tímto krásným procesem.

 

Tipy pro pokročilé

Pokud už máte základní kresbu růže zvládnutou a chcete své dovednosti posunout na vyšší úroveň, máme pro vás několik tipů. Nebo pokud přemýšlíte, jak namalovat růži, i pro vás tu máme nějaké tipy. Pokročilé techniky vám umožní zachytit krásu a složitost tohoto květu tak, že bude vypadat téměř jako živý.

 • Stínování: Hra světla a stínu je klíčová pro vytvoření hloubky a realismu. Použijte měkké tužky různých tvrdostí (HB, 2B, 4B) k postupnému vrstvení stínů. Začněte s lehkými tahy a postupně přidávejte tmavší tóny tam, kde je potřeba.
 • Textura okvětních lístků: Růže má jemnou texturu, kterou můžete napodobit pomocí krátkých šrafovacích čar nebo jemných teček. Experimentujte s různými technikami, abyste dosáhli realistického vzhledu.
 • Barvy: Pokud se rozhodnete malovat růži barevně, zvolte akvarelové barvy.  Akvarel vám umožní snadno míchat barvy a vytvářet plynulé přechody mezi odstíny.
 • Detaily listů: Listy růží jsou stejně důležité jako samotné květy. Přidejte žilkování na listech pomocí jemných linií a nezapomeňte na stíny podél hran listů.
 • Kompozice: Zvažte celkovou kompozici vašeho obrázku. Kromě samotné růže může být zajímavé zahrnout i další prvky jako poupata, trny nebo okolní rostliny.

Pro ty z vás, kteří chtějí opravdu zdokonalit své dovednosti, doporučujeme kurz Jak malovat květiny - nejen pro začátečníky.

Tip: Nebojte se experimentovat! Každá chyba je příležitostí naučit se něco nového. Využijte ji ve svůj prospěch!

 

 

Inspirace a další kroky

Při přemýšlení, jak namalovat růži, je důležité najít inspiraci a následně se rozhodnout, jaké techniky použijeme. Inspirace může přijít odkudkoli – z přírody, uměleckých knih nebo dokonce z online kurzů. Abychom vás povzbudili k dalším krokům ve vašem uměleckém rozvoji, zde je několik doporučení:

 • Prohlížení přírodních krás: Vyjděte ven a pozorujte růže v zahradách nebo parcích. Všímejte si jejich tvarů, barev a struktury.
 • Umělecké knihy a časopisy: Prozkoumejte knihy zaměřené na botanickou ilustraci nebo malbu květin. Tyto zdroje často obsahují cenné rady a ukázky technik.
 • Online kurzy: Doporučujeme vám vyzkoušet kurz Kreslení pravou hemisférou 2 - kreslíme předměty, rostliny a zvířátka. Tento kurz vás provede základními i pokročilejšími technikami kreslení a součástí je i kresba kytice růží ve váze.
 • Skicování: Vezměte si skicák a tužku a začněte s jednoduchými náčrty růží. Experimentujte s různými úhly pohledu a styly.
 • Experimentování: Ke kreslení můžete využít i tablet. Nebojte se zkoušet nové věci, třeba vás mile překvapí.
 • Kreslířské kurzy: Pokud chcete své dovednosti posunout na vyšší úroveň, doporučujeme kurz Kresba od A do Z. Tento kurz vám poskytne hluboké znalosti o kresbě obecně, které můžete aplikovat i při kreslení růží.
Zdroje inspirace Přínosy
Příroda Pozorování reálných objektů pomáhá pochopit detaily a proporce.
Knihy a časopisy Nabízí teoretické znalosti a vizuální inspiraci.
Online kurzy Poskytují strukturované vzdělání a praktické ukázky.
Důležité je neustále hledat nové zdroje inspirace a nebát se experimentovat s různými technikami. Každý krok vpřed vás přiblíží k tomu, aby vaše kresby či malby byly ještě působivější.

Buďte trpěliví, postupujte po malých krůčcích a brzy uvidíte pokrok ve své práci.


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.