Objevte kouzlo tvorby mandal a nechte se inspirovat naším průvodcem. Zjistěte, jak nakreslit mandalu, jaký je postup u tečkované mandaly nebo jak namalovat mandalu na zeď.

Můžete si přečíst celý článek nebo si na našem webu Kurzy pro radost prohlédnout kurzy Tečkovaná mandala a Mandaly pro radost - omalovánky pro dospělé.

Jaká témata najdete v tomto článku?

 • Jak nakreslit mandalu: Základní kroky
 • Jak začít s kreslením mandaly
 • Jak kreslit mandaly s radostí a lehkostí
 • Jak kreslit mandaly – různé druhy
 • Tečkované mandaly – návod, jak na to
 • Jak namalovat mandalu na zeď: Inspirace pro váš domov
 • Už víme, jak nakreslit mandalu

 

Jak nakreslit mandalu: Základní kroky

Pokud jste se někdy zamýšleli, jak nakreslit mandalu, máme pro vás skvělou zprávu! Tento proces je nejen zábavný a relaxační, ale také jednoduchý. Začněme tedy se stručným popsáním několika základních kroků, které vám pomohou vytvořit vlastní krásnou mandalu.

 1. Připravte si materiály - Budete potřebovat papír, tužku, pravítko a kružítko. Pro barevné verze můžete použít pastelky nebo fixy.
 2. Najděte střed - Pomocí pravítka najděte střed vašeho papíru a označte ho tečkou. Toto bude centrum vaší mandaly.
 3. Kružnice a linie - Použijte kružítko k nakreslení několika soustředných kruhů kolem středu. Poté přidejte radiální linie (jako paprsky slunce), které budou sloužit jako vodítka pro váš design.
 4. Navrhněte vzory - Nyní začněte kreslit své vzory uvnitř jednotlivých segmentů mezi kruhy a liniemi. Můžete experimentovat s různými tvary, jako jsou květiny, listy nebo geometrické tvary.
 5. Vybarvěte svou mandalu - Jakmile budete spokojeni s vaším návrhem, můžete začít vybarvovat svou mandalu. Barvy mohou být dle vaší volby – klidné pastelové tóny nebo živé jasné barvy.
Tip: Pokud hledáte inspiraci nebo videonávod na tvorbu mandal, doporučujeme vám kurz Mandaly pro radost - omalovánky pro dospělé.

 

 

Jak začít s kreslením mandaly

Nyní se na kreslení mandal podíváme podrobněji. Pokud jste nikdy předtím nezkoušeli mandalu nakreslit, nemusíte se bát. Vše, co potřebujete, je pár základních nástrojů a trocha trpělivosti. Důležité je najít klidné místo, kde se můžete plně soustředit na svůj výtvor. Doporučujeme si připravit:

 • Papír nebo plátno: Vyberte si kvalitní papír nebo plátno podle vašeho vkusu.
 • Kružítko: Pomůže vám vytvořit dokonalé kruhy, které jsou základem mandaly.
 • Tužky a fixy: Použijte různé tloušťky tužek a fixů pro různé detaily.
 • Barevné pastelky nebo akvarely: Barvy dodají vaší mandale život.

Než začnete kreslit, představte si v hlavě strukturu vaší mandaly. Mandala obvykle začíná od středu a rozšiřuje se ven v symetrických vzorech. Takovýto postup je ideální pro začátečníky, kteří hledají jasný směr.

Nástroj Účel
Kružítko Kreslení kruhů
Tužka Základní skica
Fixy Detaily a kontury
Akvarely Barevné vyplnění

Doporučení: Začněte jednoduchými tvary a postupně přidávejte složitější detaily. Kreslení mandal není o dokonalosti, ale o radosti z tvorby!

 

Jak kreslit mandaly s radostí a lehkostí

Kreslení mandal může být úžasně uklidňující a radostnou činností, která nám pomáhá uvolnit mysl a zlepšit soustředění. Když přemýšlíme o tomlo, jak nakreslit mandalu, je důležité začít s otevřenou myslí a bez obav z výsledku. Pojďme se nyní podívat na několik kroků, které nám mohou tento proces usnadnit a zpříjemnit.

 • Připravte si pracovní prostor: Najděte si klidné místo, kde nebudete rušeni. Mějte po ruce všechny potřebné materiály jako papír, tužky, fixy nebo barvy.
 • Zvolte základní tvar: Mandala obvykle začíná kruhem. Pomocí kružítka nebo talíře vytvořte základní tvar na papíře.
 • Nakreslete osy: Rozdělte kruh na čtyři části pomocí dvou kolmých čar. Tento krok vám pomůže udržet symetrii při kreslení.
 • Přidejte detaily: Začněte od středu kruhu a postupně přidávejte další kruhy, vzory a tvary směrem ven. Používejte různé geometrické tvary a hrajte si s jejich kombinacemi.
 • Vybarvujte s radostí: Jakmile budete spokojeni se svým návrhem, můžete začít vybarvovat. Vybírejte barvy podle svého vkusu a nálady. Zkuste experimentovat s různými barevnými kombinacemi.

A pokud hledáte podrobný návod, jak na to, doporučujeme kurz Mandaly pro radost - omalovánky pro dospělé, který vás provede každým krokem tvorby různých mandal.

Tip: Pokud se cítíte nejistí ohledně toho, jak kreslit mandaly správně, zkuste si najít inspiraci v přírodě nebo v různých kulturách. Nechte se vést svou intuicí a užijte si každý okamžik tvoření!

 

 

Jak kreslit mandaly – různé druhy

Mandaly jsou krásné a inspirující geometrické vzory, které mohou přinést klid a meditaci do našeho každodenního života. Nyní už víte, jak nakreslit mandalu. Co ale možná nevíte, že existují různé druhy mandal.

 • Klasická mandala: Popis toho, jak ji vytvořit, jsme již probrali. Při vytváření používáme fixy a pastelky, případně třeba akvarelové barvy ma vymalování.
 • Tečkovaná mandala: Pokud vás zajímá postup u tečkované mandaly, jde o velmi relaxační metodu tvoření mandal pomocí teček různých velikostí a barev. Tato technika je skvělá pro ty, kteří mají rádi detailní práci a chtějí vytvořit něco opravdu jedinečného. Chcete-li podrobnější návod na tečkované mandaly, podívejte se na kurz Tečkovaná mandala, kde najdete spoustu užitečných tipů a triků.
 • Nástěnná mandala: Když se rozhodnete malovat mandalu na zeď, proces je podobný jako u papírové verze, jen měřítko je větší. Použijte křídu nebo lehkou tužku pro základní obrysy a poté přejděte k barvám podle svého vkusu. Nezapomeňte použít kvalitní barvy určené na stěny.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob tvorby mandaly, důležité je si celý proces užít a nechat se unášet kreativním proudem.

Tip: Při kreslení mandaly poslouchejte uklidňující hudbu nebo zvuky přírody – pomůže vám to lépe se soustředit a relaxovat.

 

Tečkované mandaly – návod, jak na to

Tečkované mandaly jsou jedním z nejjednodušších způsobů, jak vytvořit úchvatné umělecké dílo. Pojďme si projít základní postup, jak nakreslit tečkovanou mandalu.

 • Příprava materiálů: Budete potřebovat plátno nebo papír, akrylové barvy, štětce různých velikostí a tečkovací nástroje (například špejle, párátka nebo speciální tečkovací pera).
 • Kreslení základního kruhu: Pomocí kružítka nakreslete základní kruh uprostřed svého plátna. Tento kruh bude sloužit jako střed vaší mandaly.
 • Tvorba prvních bodů: Vyberte jednu barvu a pomocí tečkovacího nástroje začněte vytvářet první body kolem středového kruhu. Můžete začít malými body a postupně je zvětšovat.
 • Postupné vrstvení: Postupujte od středu směrem ven a přidávejte další vrstvy bodů v různých barvách. Každá vrstva by měla být symetrická a harmonická.
 • Závěrečné detaily: Na závěr můžete přidat drobné detaily nebo zvýraznit některé části své mandaly pro dosažení ještě výraznějšího efektu.

Pokud se chcete dozvědět podrobnější postup u tečkované mandaly, doporučujeme vám kurz Tečkovaná mandala, který vás provede krok za krokem celým procesem tvorby těchto nádherných obrazců.

Tip: Používejte různé velikosti teček pro vytvoření hloubky a textury ve své mandale.

 

 

Jak namalovat mandalu na zeď: Inspirace pro váš domov

Představte si, jak by váš obývací pokoj nebo ložnice mohly vypadat s nádhernou mandalou na zdi. Tento umělecký prvek může nejen přidat estetickou hodnotu vašemu interiéru, ale také vytvořit klidnou a harmonickou atmosféru.

Jak tedy namalovat mandalu na zeď? Začneme tím, že si připravíme potřebné nástroje a vybereme si vhodný prostor pro mandalu. Může to být hlavní stěna v obývacím pokoji, za postelí v ložnici nebo dokonce ve vstupní hale. Ujistěte se, že je povrch čistý a hladký. Pokud má zeď nerovnosti, doporučujeme ji nejprve vyhladit.

Dále budeme potřebovat:

 • Kreslicí potřeby: tužky, gumy a pravítka
 • Barvy: akrylové barvy jsou ideální pro jejich trvanlivost a snadné použití
 • Štětce: různé velikosti štětců pro detaily i větší plochy

Nyní můžete začít s návrhem mandaly. Nejprve si nakreslete základní kruh pomocí nějakého kulatého předmětu. Poté postupně přidávejte další kruhy a linie podle vašeho návrhu. Nezapomeňte být kreativní! Mandala může obsahovat různé geometrické tvary, květinové motivy nebo jiné symboly.

Jakmile budete mít základní návrh hotový, můžete začít malovat. Akrylové barvy jsou skvělé pro jejich jasnost a krycí schopnosti. Malujte pomalu a pečlivě, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku.

Dokončená mandala na vaší zdi bude nejen krásným dekorativním prvkem, ale také zdrojem pozitivní energie a klidu. Věřte nám, tato investice času do tvorby vlastní mandaly se vám mnohokrát vrátí v podobě radosti z každodenního pohledu na vaše umělecké dílo!

Tip: Pokud nemáte jistotu při kreslení volnou rukou, použijte šablony nebo maskovací pásku k vytvoření ostrých linií.

 

 

Už víme, jak nakreslit mandalu

Mandaly jsou krásné a komplexní kresby, které nejenže vypadají úžasně, ale také mohou sloužit jako skvělý nástroj pro meditaci a relaxaci. Nyní víte, jak kreslit mandaly, znáte i postup u tečkované mandaly a poradíte si i s tím, jak namalovat mandalu na zeď.

Nejdůležitější je ale užít si celý proces tvorby. Dalo by se říci, že cesta je zde cíl. A pokud byste se chtěli věnovat mandalám trochu více, vyzkoušejte naše kurzy Tečkovaná mandala a Mandaly pro radost - omalovánky pro dospělé.


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.