Patchwork je tradiční technika šití, která se stává stále populárnější nejen mezi švadlenkami. V tomto článku vám přinášíme kompletního průvodce patchworkem pro začátečníky i pokročilé. Pokud máte raději videa v podobě patchwork návodů, podívejte se na videokurz Patchwork pro začátečníky.

V tomto článku se dozvíte:

 1. Úvod do patchworku: co je to, proč začít a jak se šije patchwork
 2. Materiály a nástroje: co budete potřebovat pro patchwork
 3. Základní techniky patchworku: jak začít s jednoduchými vzory
 4. Patchworkové nástroje a materiály: co budete potřebovat pro svůj první projekt
 5. Základní techniky patchworku: spojování a šití látek
 6. Patchwork pro začátečníky: jednoduché projekty a nápady
 7. Udržování a čištění patchworkových výrobků
 8. Další inspirace pro patchworkové projekty
 9. Vánoční patchwork návody: Dekorace pro sváteční stůl
 10. Rozšiřujte své dovednosti: tipy a triky pro pokročilé patchworkáře

1. Úvod do patchworku: co je to, proč začít a jak se šije patchwork

Patchwork je tradiční řemeslo, které spočívá ve spojování malých kousků látek různých barev a vzorů, aby vytvořily komplexní a atraktivní designy. Začít s patchworkem je jednoduché a nevyžaduje žádné speciální nástroje nebo dovednosti.

V dnešním uspěchaném světě nabízí patchwork možnost odpočinout si od stresu a hektického života, rozvíjet svou kreativitu a tvořit nádherné, osobité výtvory pro sebe nebo jako dárky pro své blízké. Navíc, díky online patchwork video návodům, z nichž některé jsou zdarma, s ním můžete začít snadno a z pohodlí svého domova.

Patchwork je také skvělou cestou, jak recyklovat staré látky a proměnit je v originální dekorace nebo užitkové předměty.

2. Materiály a nástroje: co budete potřebovat pro patchwork

Než začnete hledat návody na patchwork, je důležité znát materiály a nástroje, které budete potřebovat. Mezi základní materiály patří kvalitní bavlněné látky, které jsou vhodné pro patchwork.

Látky si můžete koupit v obchodech nebo využít zbytky z jiných projektů. Dále budete potřebovat nitě, které odpovídají barvám a materiálu vašich látek, a špendlíky na přidržení látek během šití.

Klíčové nástroje pro patchwork zahrnují šicí stroj, ale můžete také šít ručně, pokud nemáte stroj nebo dáváte přednost ruční práci. Patchworkové pravítko, krejčovská křída nebo fix na látku jsou zase užitečné pro přesné značení a řezání látek. Rovněž budete potřebovat ostré nůžky nebo rotací řezák a šicí jehly.

Investice do kvalitních nástrojů vám usnadní práci a zajistí lepší výsledky. Předtím, než se pustíte do patchwork návodů, ujistěte se, že máte všechno potřebné vybavení, abyste mohli začít správně a s radostí.

3. Základní techniky patchworku: jak začít s jednoduchými vzory

Patchwork zahrnuje řadu technik a vzorů, které můžete zkoušet, ale začátek by měl být jednoduchý a srozumitelný. Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se seznámit s patchworkem, je začít s tzv. „čtverečkovým" nebo „blokovým" vzorem. V tomto přístupu spojujete čtverečky látky do většího celku, který tvoří blok.

Předtím, než začnete šít jednotlivé čtverečky dohromady, musíte je nejprve přesně a rovnoměrně vyříznout. Poté je sešijete s předstihem asi 0,5 cm, abyste získali rovnoměrné a pevné švy. Důležité je také pečlivě stříhat a přizpůsobovat švy, aby se váš patchworkový blok skládal bez problémů.

Když začnete s jednoduchými vzory, získáte základní dovednosti a seznámíte se s technikami patchworku, které vám pomohou postupovat k náročnějším projektům. V budoucnu můžete experimentovat s dalšími vzory, jako jsou trojúhelníky, hvězdy nebo složitější geometrické tvary. Nebojte se zkoumat a objevovat svůj vlastní styl v patchworku!

Svět patchworku můžete objevovat také díky videokurzu naší lektorky Radky Sedláčkové. Najdete v něm návody na patchwork pro začátečníky, ale také pokročilejší.

4. Patchworkové nástroje a materiály: co budete potřebovat pro svůj první projekt

Kvalitní nástroje a materiály jsou důležité pro úspěch vašeho patchworkového projektu. Předtím, než začnete, ujistěte se, že máte po ruce následující základní nástroje a materiály:

 • Látky: Zvolte kvalitní bavlněné látky, které jsou vhodné pro patchwork. Můžete si vybrat z široké škály barev a vzorů, aby se váš projekt stal jedinečným.
 • Šicí stroj: Patchwork můžete dělat ručně, ale šicí stroj vám ušetří čas a zjednoduší proces. Vyberte si šicí stroj, který má nastavitelné švy a který vám umožní snadno měnit polohu jehly.
 • Řezací nástroje: Pro přesné a rovnoměrné řezání látek budete potřebovat ostrý rotační řezák, pravítko a řezací podložku.
 • Náplň a nitě: Vyberte si kvalitní syntetickou nebo bavlněnou náplň, která se dobře prošívá, a nitě, které odpovídají vašemu patchworkovému projektu.
 • Špendlíky a jehly: Pořiďte si dostatek špendlíků pro uchycení látky při šití a jemné jehly pro ruční šití a prošívání.

Vždy pamatujte na to, že kvalitní materiály a nástroje vám pomohou dosáhnout lepších výsledků a zjednoduší vaši práci s patchworkem.
 

 

5. Základní techniky patchworku: spojování a šití látek

Aby byl váš patchworkový projekt úspěšný, je důležité naučit se základní techniky spojování a šití látek. Následujte tyto tipy pro správné spojování a šití:

 • Přesné řezání látky: Použijte rotační řezák, pravítko a řezací podložku, abyste řezali látku přesně a rovnoměrně. Správně připravené kousky látky vám pomohou dosáhnout přesných a krásných spojů.
 • Zkuste několik zkouškových spojů: Před tím, než začnete sešívat vaše patchworkové dílo, vyzkoušejte několik zkouškových spojů na zbytcích látky, abyste si osvojili správnou techniku a nastavili vhodnou délku stehu.
 • Přesné sešívaní látek: Použijte špendlíky pro upevnění látek a šijte je přesně podél okrajů, abyste dosáhli rovnoměrných a pevných spojů. Pamatujte na to, že švy by měly být konzistentní a pevné, aby bylo vaše dílo trvanlivé a esteticky přitažlivé.
 • Prošívání: Prošívání je technika, která spojuje vrchní vrstvu patchworku s výplní a zádovou látkou. Můžete prošít ručně nebo na šicím stroji, podle svých preferencí a typu projektu.
 • Dokončení projektu: Po dokončení patchworkového vrchu a prošití všech vrstev je třeba upravit okraje a přidat lem nebo obložení, aby bylo vše kompletní a zároveň profesionálně vypadající.

Zvládnutím těchto základních technik spojování a šití látek získáte důvěru a dovednosti potřebné k vytvoření krásných a trvanlivých patchworkových děl.

6. Patchwork pro začátečníky: jednoduché projekty a nápady

Jestliže jste v patchworku začátečník, je vhodné začít s jednoduchými projekty, které vám pomohou získat zkušenosti a sebevědomí. Zde je několik nápadů na jednoduché patchworkové projekty, které můžete vyzkoušet:

 • Podtácek: Vytvořte jednoduchý podtácek složený z několika čtvercových dílků látky. Tento projekt je skvělým způsobem, jak se naučit základní techniky patchworku, jako je spojování a šití látek.
 • Povlak na polštář nebo deka: Navrhněte a vytvořte povlak na polštář nebo krásnou deku z různých látek a vzorů. Povlaky na polštáře i deky jsou praktické, dekorativní a poskytují vám možnost experimentovat s různými technikami a designy.
 • Taška: Ušijte si jednoduchou patchworkovou tašku jako stylový doplněk nebo praktickou tašku na nákup. Tento projekt vám dá možnost zdokonalit své dovednosti v oblasti spojování a šití látek, zatímco vytváříte užitečný a módní předmět.
 • Ubrus: Vytvořte si patchworkový ubrus pro svůj jídelní stůl, který bude nejen praktický, ale také dekorativní a zvýrazní vaše stolování.
 • Běhoun: Běhoun je dalším jednoduchým projektem vhodným pro začátečníky, který vám umožní získat zkušenosti s různými technikami a materiály.

Jednoduché patchworkové projekty jsou ideálním způsobem, jak se naučit základním dovednostem a technikám potřebným pro úspěch ve světě patchworku. Postupně si můžete zvyšovat obtížnost svých projektů a zkoušet nové techniky a designy. Díky tomu získáte více zkušeností a sebevědomí.

Další inspiraci najdete také ve videokurzu Patchwork pro začátečníky od lektorky patchworku Radky Sedláčkové.

7. Udržování a čištění patchworkových výrobků

Správná údržba a čištění patchworkových výrobků jsou důležité pro udržení jejich krásy a životnosti. Při čištění a udržování svých patchworkových předmětů dodržujte následující tipy:

Praní

Před praním se ujistěte, že jste seznámeni s pokyny pro praní každé látky, kterou jste použili ve svém patchworkovém projektu. Některé látky mohou vyžadovat jemné praní nebo dokonce čištění suchou metodou. Praní ve studené vodě s jemným pracím prostředkem může pomoci zabránit blednutí barev.

Sušení

Patchworkové předměty by se měly sušit na vzduchu, nejlépe ve stínu, aby nedošlo k vyblednutí barev. Nesnažte se je sušit v sušičce, protože to může způsobit smrštění látek a poškození výrobku.

Žehlení

Žehlete patchworkové výrobky opatrně a vždy používejte nízkou teplotu žehličky. Použijte průhlednou textilní ochranu na žehličku, abyste předešli přímému kontaktu s látkou a předešli tak jejímu poškození.

Údržba

Pravidelně kontrolujte své patchworkové výrobky, zda nemají uvolněné stehy, poškození nebo jiné známky opotřebení. Opravy proveďte co nejdříve, aby se problém nezhoršil.

Dodržování těchto tipů pro údržbu a čištění zajistí, že vaše patchworkové výrobky zůstanou krásné a funkční po dlouhou dobu.

8. Další inspirace pro patchworkové projekty

Kromě těch již zmíněných existuje mnoho dalších projektů, které můžete vyzkoušet s patchworkem. Zde je několik nápadů, které by vás mohly inspirovat:

 • Patchworkové ubrousky
 • Patchworkové potahy na nábytek
 • Patchworkové přehozy na postel
 • Patchworkové zápisníky a diáře
 • Patchworkové zástěny a závěsy
 • Patchworková umělecká díla

Nechte svou kreativitu vést a pusťte se do některého z těchto patchworkových projektů. Každý projekt nabízí mnoho možností pro zkoumání různých technik, materiálů a nápadů, což vám pomůže rozvíjet své dovednosti v patchworku.

 

 

9. Vánoční patchwork návody: Dekorace pro sváteční stůl

Vánoce jsou pro mnoho lidí oblíbeným svátkem a patchwork může být skvělým způsobem, jak si je užít. Pokud hledáte inspiraci pro sváteční patchwork projekty, máme pro vás několik nápadů.

Jednoduchým a efektním projektem může být patchworkový ubrus nebo kapesníky s vánočními motivy. Pro ty zkušenější patchworkaře jsou ideální výšivky a zdobení patchworkových ozdob různými technikami.

Dalším možným projektem mohou být vánoční punčochy pro děti, které mohou být vyrobeny s použitím různých patchworkových technik. Pokud rádi tvoříte pro rodinu a přátele, může být zajímavým projektem i patchworkový vánoční stromek. K vytvoření stromku můžete použít různé vzory a materiály a výsledný stromek bude určitě krásnou dekorací.

Nezapomínejte také na další dekorace, jako jsou patchworkové hvězdy, andělé a další vánoční motivy, které můžete použít k vytvoření různých dekorací do domácnosti. Důležité je vybrat si inspiraci, která vám bude vyhovovat a která bude ladit s vámi a s vaším interiérem.

Vánoční patchwork projekty mohou být zábavným způsobem, jak si užít tvoření a přitom vytvořit krásné a originální vánoční dekorace. Pokud se vám patchwork líbí, neváhejte vyzkoušet některý z našich nápadů a vytvořte si své vlastní vánoční kousky.

10. Rozšiřujte své dovednosti: tipy a triky pro pokročilé patchworkáře

Pokud už jste si vyzkoušeli základní patchwork techniky a máte za sebou několik projektů, je čas rozšířit své dovednosti a začít experimentovat s pokročilejšími technikami. Pokročilý patchwork může být náročnější, ale výsledky jsou nádherné a stojí za to.

Zde je několik tipů a triků, které vám pomohou při vytváření složitějších patchwork projektů:

Používejte různé tvary

Jedním z nejefektivnějších způsobů, jak zlepšit své dovednosti, je experimentovat s různými tvary tkanin. Namísto klasických čtverců a obdélníků zkuste pracovat s trojúhelníky, kosočtverci nebo dokonce kruhy. Zkoušejte různé kombinace tvarů, abyste vytvořili jedinečné a zábavné vzory.

Přizpůsobte si střihy

Mnoho střihů patchwork vzorů je k dispozici na internetu a v knihách. Pokud však hledáte jedinečný design, můžete si vytvořit vlastní střihy. Stačí si nakreslit náčrt na papír a poté ho přenést na tkaninu. Přizpůsobte si střihy svým potřebám, abyste vytvořili projekt přesně podle svých představ.

Používejte různé textury

Kromě různých tvarů můžete využít různé textury tkanin. Například matné a lesklé tkaniny mohou být skvělou kombinací pro zajímavý efekt. Používejte také různé materiály, jako jsou bavlna, hedvábí nebo flanel.

Využijte efekty stínu a perspektivy

Použitím stínu a perspektivy můžete vytvořit iluzi hloubky a třírozměrnosti v patchworku. Zkuste vytvořit vzor, který bude vypadat, jako by se objekty pohybovaly vpřed a vzad, nebo jako by byly umístěny na různých úrovních.

Použijte patchwork jako základ pro jiné techniky

Patchwork může být skvělou základnou pro jiné techniky, jako je například aplikace nebo quilting.

Učte se od profesionálů - klidně z pohodlí domova

Kurz Patchwork pro začátečníky jsme tu už několikrát zmínili. Na závěr je však nutné dodat, že ve videokurzu si to své naleznou i pokročilejší patchworkaři. Ti se od Radky Sedláčková naučí také techniku crazy šití, techniku japonského proplétaného patchworku a další zajímavé tipy pro práci s látkami a tvořením patchworkových děl.

 


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.