Popis kurzu:
Kurzem nás provede Iva Prošková, která učí paličkování již 50 let. Pronikneme do tajů paličkované krajky, jejíž počátky sahají do 16. století. Podíváme se na základní techniky i pomůcky, seznámíme se s tvorbou a přípravou vzorů a budeme si moci vyzkoušet paličkovací techniky, pomocí nichž se dá zhotovit velké množství vzorů a tvarů. Hotové paličkované krajky pak můžeme použít jako bytové dekorace, krásné šperky, ozdoby na oblečení i jako dárky pro své blízké.
V kurzu se dozvíte:
- jak navíjet nitě na paličky
- jak vytvořit předlohu neboli podvinek
- jak správně zapichovat špendlíky do herdule
- jak udělat řetízek a tkalcovský uzel
- jak provádět techniku plátýnko a polohod
- jak paličkovat podle jednoduchého obrázku
Naučíme se základy krajkářství a vytvoříme si krásné šperky, ozdoby na oblečení, interiérové doplňky, ubrusy, dečky i ozdoby na zeď. Získáme všechny potřebné informace a krok za krokem se naučíme paličkovat, od jednoduchých vzorů, až po ty složitější. Lektorka Iva Prošková je v paličkování odbornicí za slovo vzatou a ráda se s námi podělí o své zkušenosti.
(zobrazit celý popis kurzu)
V kurzu Paličkování pro začátečníky si osvojíme základy paličkované krajky. Po absolvování kurzu Paličkování pro začátečníky budeme mít krásné vzorníky. Do budoucna se k těmto vzorům vždy můžeme vrátit a připomenout si, jak se který tvoří.
Než se ale vrhneme na samotné paličkování, v úvodu kurzu si ukážeme, jaké pomůcky budeme k tvorbě krajek potřebovat. Následně se naučíme namotávat nitě na paličky a začneme s paličkováním prvních nejjednodušších vzorů. Zvládne to skutečně každý, lektorka vše důkladně vysvětluje a názorně předvádí.
V dalších lekcích se naučíme vytvořit předlohu, tedy podvinek, správné zapichování špendlíků do herdule, dvě základní techniky, spojování i tkalcovské uzly. Po absolvování celého kurzu již budeme schopni upaličkovat skutečné výrobky a osvojíme si tak jednu z nejstarších rukodělných technik, kterou paličkování bezesporu je.
V kurzu Paličkování pro začátečníky zjistíme, co je půdice, podvinek i herdule a naučíme se krásné krajky a vzory:
- popis základních pomůcek pro paličkování, názvosloví, seznámení se základními pojmy
- příprava, navíjení nití na paličky a tvorba předlohy neboli podvinku
- správné zapichování špendlíků do herdule
- výroba řetízku a dvě základní techniky, plátýnko a polohod, tkalcovský uzel
- vytvoření předloh a základního vlastního vzorníčku
- pláténko, pláténko za dva páry, polohod, polohod za dva páry, spojování, řetízky
- paličkování jednoduchého obrázku s využitím základních technik ze vzorníčku
Lektorkou kurzu Paličkování pro začátečníky je Iva Prošková. Učí paličkovanou krajku a tkaní ve Školském ústavu umělecké výroby, navrhuje a kreslí podvinky, publikuje v oboru ručních textilních a zvykoslovných technik. Paličkovanou krajku učí nejen v Čechách, ale i ve Španělsku, Itálii nebo Belgii. Technikou paličkování se zabývá již řadu let a všechny své bohatě načerpané zkušenosti vám nyní předá.
Lekce kurzu:
Co všechno budeme potřebovat k vyrobení krajky se dozvíme v tomto dílu.
Naučíme se správně navíjet přízi na paličky a pusíme se do prvních vzorů - řetízku a pláténka za očka.
V tomto dílu se naučíme další techniky, pomocí kterých budeme vytvářet krásné vzory.
V placené části kurzu se budeme učit další vzory a techniky - kroucené páry, půdice, lístky, polohody, ale už vytvoříme i skutečné výrobky, třeba náramky a obrázky.
V tomto dílu budeme paličkovat kroucené páry s nepravidelným vodivým párem.
V krajce mohou být kroucené páry s nepravidelnými svislými i vodivými páry.
Půdice, čili výplň, může mít různé vzory. Dnes se naučíme dírkovou půdici.
Dalším vzor půdice je diagonální TORCHON.
V tomto dílu si uděláme první skutečný výrobek - náramek.
Jak napojit nitě tak, aby nekazily výsledný dojem z krajky? To je náplň tohoto dílu.
Další ze vzorů pro tvorbu krajky se jmenuje "lístky".
Naučíme se další vzor - polohod na očka.
Polohod může být i píchany za dva páry. Jak na to se naučíme v tomto dílu.
Teď se naučíme paličkovat listy a ukážeme si, jak z listů můžeme dělat krásné šperky.
V tomto dílu se budeme věnovat interiérové krajce. Vyrobíme si obrázek na zeď.
Cuchanina je další vzor výplně, kterou budeme při paličkování potřebovat.
O lektorovi:
Iva Prošková - Světová expertka na paličkování
Snažím se už moc let vytvořit něco krásného, něco neobvyklého a duši potěšujícího. Chtěla bych to udělat pro sebe, ale i pro ty okolo mne. Vybrala jsem si k tomu již v mládí paličkovanou krajku. Kreslím si ji, navrhuji, paličkuji a vystavuji. Celý svůj profesní život ji také učím. Když nebyla k dispozici žádná učebnice, tak jsem ji napsala. Když nebyla žádná možnost učení a neexistovaly kurzy pro volný čas, tak jsem založila spolek, kde se paličkovaná krajka mimo jiná další řemesla učí. Když byl hlad po vzorech, tak jsem je začala kreslit a vydávat. A nyní jsem zkusila natočit video, kde se lze naučit paličkovanou krajku i doma u obrazovky. Snad se vám to podaří a získáte celoživotní zájem a lásku, jako se to stalo i mně.
Renata Bokorová
19.1.2021
palickovanie je mojim zatial snom, aby som sa to naucila, uz vela technik som presla ale palickovanie je vzdy taka zastavka, aby som sa pokochala, co vsetko sa da robit,