MENU

 Hledat

Paličkování pro začátečníky

Naučte se paličkovat nádherné krajky a vytvořte si originální šperky, ubrusy, dečky i dekorace na zeď.

9
HODNOCENÍ ÚČASTNÍKŮ
4,8 z 5 (přečíst)
  Vstoupit do kurzu ZDARMA Získat bezplatné členství

Do kurzu již vstoupilo
  1 410 účastníků

 • Registrace zdarma do 10 vteřin
 • Doživotní přístup k videím
 • Nemusíte nikam chodit
 • Přehrajete v tabletu i mobilu
 • 100% garance kvality

Popis kurzu:

Kurzem nás provede Iva Prošková, která učí paličkování již 50 let. Pronikneme do tajů paličkované krajky, jejíž počátky sahají do 16. století. Podíváme se na základní techniky i pomůcky, seznámíme se s tvorbou a přípravou vzorů a budeme si moci vyzkoušet paličkovací techniky, pomocí nichž se dá zhotovit velké množství vzorů a tvarů. Hotové paličkované krajky pak můžeme použít jako bytové dekorace, krásné šperky, ozdoby na oblečení i jako dárky pro své blízké.

V kurzu se dozvíte:

 • jak navíjet nitě na paličky
 • jak vytvořit předlohu neboli podvinek
 • jak správně zapichovat špendlíky do herdule
 • jak udělat řetízek a tkalcovský uzel
 • jak provádět techniku plátýnko a polohod
 • jak paličkovat podle jednoduchého obrázku

Naučíme se základy krajkářství a vytvoříme si krásné šperky, ozdoby na oblečení, interiérové doplňky, ubrusy, dečky i ozdoby na zeď. Získáme všechny potřebné informace a krok za krokem se naučíme paličkovat, od jednoduchých vzorů, až po ty složitější. Lektorka Iva Prošková je v paličkování odbornicí za slovo vzatou a ráda se s námi podělí o své zkušenosti. (zobrazit celý popis kurzu)

V kurzu Paličkování pro začátečníky si osvojíme základy paličkované krajky. Po absolvování kurzu Paličkování pro začátečníky budeme mít krásné vzorníky. Do budoucna se k těmto vzorům vždy můžeme vrátit a připomenout si, jak se který tvoří.

Než se ale vrhneme na samotné paličkování, v úvodu kurzu si ukážeme, jaké pomůcky budeme k tvorbě krajek potřebovat. Následně se naučíme namotávat nitě na paličky a začneme s paličkováním prvních nejjednodušších vzorů. Zvládne to skutečně každý, lektorka vše důkladně vysvětluje a názorně předvádí.

V dalších lekcích se naučíme vytvořit předlohu, tedy podvinek, správné zapichování špendlíků do herdule, dvě základní techniky, spojování i tkalcovské uzly. Po absolvování celého kurzu již budeme schopni upaličkovat skutečné výrobky a osvojíme si tak jednu z nejstarších rukodělných technik, kterou paličkování bezesporu je.

V kurzu Paličkování pro začátečníky zjistíme, co je půdice, podvinek i herdule a naučíme se krásné krajky a vzory:

 • popis základních pomůcek pro paličkování, názvosloví, seznámení se základními pojmy
 • příprava, navíjení nití na paličky a tvorba předlohy neboli podvinku
 • správné zapichování špendlíků do herdule
 • výroba řetízku a dvě základní techniky, plátýnko a polohod, tkalcovský uzel
 • vytvoření předloh a základního vlastního vzorníčku
 • pláténko, pláténko za dva páry, polohod, polohod za dva páry, spojování, řetízky
 • paličkování jednoduchého obrázku s využitím základních technik ze vzorníčku

Lektorkou kurzu Paličkování pro začátečníky je Iva Prošková. Učí paličkovanou krajku a tkaní ve Školském ústavu umělecké výroby, navrhuje a kreslí podvinky, publikuje v oboru ručních textilních a zvykoslovných technik. Paličkovanou krajku učí nejen v Čechách, ale i ve Španělsku, Itálii nebo Belgii. Technikou paličkování se zabývá již řadu let a všechny své bohatě načerpané zkušenosti vám nyní předá.

Lekce kurzu:

1
Pomůcky
09:14
09:14

Co všechno budeme potřebovat k vyrobení krajky se dozvíme v tomto dílu.

Naučíme se správně navíjet přízi na paličky a pusíme se do prvních vzorů - řetízku a pláténka za očka.

V tomto dílu se naučíme další techniky, pomocí kterých budeme vytvářet krásné vzory.

V placené části kurzu se budeme učit další vzory a techniky - kroucené páry, půdice, lístky, polohody, ale už vytvoříme i skutečné výrobky, třeba náramky a obrázky.

V tomto dílu budeme paličkovat kroucené páry s nepravidelným vodivým párem.

V krajce mohou být kroucené páry s nepravidelnými svislými i vodivými páry.

Půdice, čili výplň, může mít různé vzory. Dnes se naučíme dírkovou půdici.

Dalším vzor půdice je diagonální TORCHON.

9
Náramky
05:01
05:01

V tomto dílu si uděláme první skutečný výrobek - náramek.

Jak napojit nitě tak, aby nekazily výsledný dojem z krajky? To je náplň tohoto dílu.

Další ze vzorů pro tvorbu krajky se jmenuje "lístky".

Naučíme se další vzor - polohod na očka.

Polohod může být i píchany za dva páry. Jak na to se naučíme v tomto dílu.

Teď se naučíme paličkovat listy a ukážeme si, jak z listů můžeme dělat krásné šperky.

V tomto dílu se budeme věnovat interiérové krajce. Vyrobíme si obrázek na zeď.

16
Cuchanina
11:14
11:14

Cuchanina je další vzor výplně, kterou budeme při paličkování potřebovat.

Hodnocení:

Pro přidání hodnocení je nutné se přihlásit.

Dana Luksikova

Dobry den, chvalim tento kurz. Nedavano jsem si koupila palickovani. Tady nejen ze se nauci clovek palickovat ,ale i ma u toho i material ke stazeni. Jsem moc spokojena

Kurzy pro radost

Dobrý den, Dano, děkujeme za pochvalu. :-) Máme radost, že se Vám kurz líbí a jste s ním spokojená. Až budete mít nějaký kousek upaličkovaný, pošlete nám obrázek, rádi se podíváme. :-)

Alena Kubešová

Dobrý den, chválím tento kurz i celé stránky. Pro lidi z malého města, kde není možnost aktivně se zapsat a navštěvovat nějaký kurz je to možnost, jak se k lecčemus dostat. Zatím se peru s paličkama sama, ale uvažuju o zakoupení celého kurzu.

Kurzy pro radost

Dobrý den, Aleno, moc děkujeme za pochvalu. :-) Vystihla jste to naprosto přesně, za našimi kurzy se nikam dojíždět nemusí, kterýkoliv lektor může "přijít" za Vámi domů. :-) Ať se Vám daří, nejen s paličkami. ;-)

Katarina Bartosova

Dobry den, chcela som sa spytat ci videa, ktore uvadzate vyssie su v cene celeho kurzu pre zaciatocnikov za 1490 Kc. Dakujem

Kurzy pro radost

Dobrý den, Katarino, za uvedenou částku budete mít dostupné všechny díly kurzu :-)

Jaroslava Kučerová

dobrý den,kurz se mi líbí,mám ho krátce,jen mi chybí zakončení vzorníčků,ne vždy se hodí řetízek,jinak jsem spokojena děkuji Kučerová

Iva Prošková

Hezké zakončení krajky je jedna z nejdůležitějších věcí. A těch způsobů je hodně, často je zapotřebí vymyslet pro tu kterou krajku speciální zakončení. Ale existují takové hlavní čtyři způsoby, jeden z nich je i řetízek. Máte pravdu, že se toto zakončení nepoužívá moc často. Totéž platí o začínání krajky. Svého času jsem vydala sešit Zakončování a začínání – stále jej máme a lze jej zakoupit (www.palickovani.cz). S pokračováním kurzu počítáme a určitě jako první věc budeme ukazovat jak krajku začít a zakončit.

Klára Černá

Pěkný kurz, jen mi připadá, že občas kamera zabírá jinam, než ukazuje lektorka. Občas lektorka zvedne ruce mimo záběr kamery a vidíme maximálne ruce a nikoliv paličky s nitěmi viz například již na začátku při navíjení paliček, více než jednou, paličky "vyjedou" ze záběru. Když paní Iva hovoří o některých úkonech nebo ukazuje vzorníky, tak je občas ukazuje "neviditelně" nebo je na ně jen velmi krátký, zběžný záběr. Kamera zabírá zepředu paní Ivu, která motá paličky za herdulí a vidíme pouze herduli a paní Ivu. Může to být způsobeno samozřejmě záměrně, vždyť "to" chcete prodat. Ale může to být i nezáměrně, prostě nešikovností, pak by mne mrzelo, že nevidím, co bych asi vidět měla. Můžete mi tento fenomén vysvětlit?

Paní Ivy Proškové si nesmírně vážím a není to nic proti ní. Paličkuji již nějakou dobu, mám knihy (první byl Mišík a myslím, že mám i nějakou knihu/brožuru právě od paní Ivy), leccos mne naučila moje babička. Nicméně si myslím, že je škoda nevyužít každé možnosti se zlepšit. Proto mne zajímá, jestli druhá část kurzu už "netrpí" takovými nešikovnostmi jako první.

Děkuji za vysvětlení a přeji velké úspěchy.
Černá

Kurzy pro radost

Dobrý den, paní Černá,
děkujeme za Vaše zhodnocení kurzu. Co se týče prémiové části kurzu, snažíme se všechny návody a postupy zachytit co nejkvalitněji a nejzřetelněji, což platí pro všechny naše kurzy. Jste první, kdo nás na to upozornil, jsme za to moc rádi a určitě zapracujeme na zlepšení. Vzhledem k tomu, že na celý kurz máme velice pozitivní ohlasy, předpokládáme, že i jeho prémiová část je dostatečně srozumitelná :-) Tak jako tak u nás nikdy nic neriskujete, do 15 dnů u nás můžete kurz vrátit a my Vám celou částku za prémiovou část zašleme zpět na účet.

Zobrazit další hodnocení (9 hodnocení)

O lektorovi:

Lektor

Iva Prošková - Světová expertka na paličkování

Snažím se už moc let vytvořit něco krásného, něco neobvyklého a duši potěšujícího. Chtěla bych to udělat pro sebe, ale i pro ty okolo mne. Vybrala jsem si k tomu již v mládí paličkovanou krajku. Kreslím si ji, navrhuji, paličkuji a vystavuji. Celý svůj profesní život ji také učím. Když nebyla k dispozici žádná učebnice, tak jsem ji napsala. Když nebyla žádná možnost učení a neexistovaly kurzy pro volný čas, tak jsem založila spolek, kde se paličkovaná krajka mimo jiná další řemesla učí. Když byl hlad po vzorech, tak jsem je začala kreslit a vydávat. A nyní jsem zkusila natočit video, kde se lze naučit paličkovanou krajku i doma u obrazovky. Snad se vám to podaří a získáte celoživotní zájem a lásku, jako se to stalo i mně.

Mohlo by Vás zajímat:

 • Kurz

  4 847 účastníků

  Kurz olejomalby - metodou Bob Ross ® HD

  Lektor

  Pavel Michalica
  lektor4 847 x

 • Kurz olejomalby - metodou Bob Ross ® HD

  Naučte se malovat pomocí techniky Bob Ross, projděte s námi kurz olejomalby a namalujte krásné obrázky.

 • Kurz

  8 751 účastníků

  Patchwork pro začátečníky

  Lektor

  Radka Sedláčková
  lektor8 751 x

 • Patchwork pro začátečníky

  Naučte se tvořivě šít pomocí techniky patchwork a zvládněte hned několik různých metod skládání a kombinování látek.

 • Kurz

  7 133 účastníků

  Tajemství fotografie - jak fotografovat správně?

  Lektor

  Pavel Fara
  lektor7 133 x

 • Tajemství fotografie - jak fotografovat správně?

  Objevte tajemství fotografie, naučte se, jak správně fotografovat a tvořit tak jedinečné snímky jako profesionál.

 • Kurz

  7 934 účastníků

  FIMO - květinová louka

  Lektor

  Monika Brýdová
  lektor7 934 x

 • FIMO - květinová louka

  Naučte se pracovat s FIMO polymerovou hmotou a zvládněte základní techniky výroby šperků s květinovými motivy.

 • Kurz

  1 157 účastníků

  13 kytarových rytmů, které si zamilujete

  Lektor

  Eva Hosnedlová
  lektor1 157 x

 • 13 kytarových rytmů, které si zamilujete

  Naučte se používat základní jednoduché kytarové rytmy a kytarové akordy pro začátečníky, které budou skvěle znít.

 • Kurz

  1 235 účastníků

  Rychlokurz hry na kytaru podle Jiřího Kynčla

  Lektor

  Jiří Kynčl
  lektor1 235 x

 • Rychlokurz hry na kytaru podle Jiřího Kynčla

  Naučte se hrát na kytaru, absolvujte s námi Rychlokurz hry na kytaru podle Jiřího Kynčla a naučte se zahrát první písně.

Všechny naše kurzy obsahují neplacenou a placenou část.

Vstup do kurzu je vždy zdarma a nikdy nezavazuje k nákupu.

U placených částí vždy platí 100% záruka vrácení peněz.

Naše kurzy můžete přehrávat kdykoliv na PC, mobilu i tabletu.

CHCI SE STÁT LEKTOREM

Máte zájem stát se lektorem a natočit svůj kurz?

VÍCE INFORMACÍ    

CHCI DAROVAT

dárkový poukaz

JAK POUŽÍT

dárkový poukaz

DÁRKOVÉ POUKAZY