Popis kurzu:
Díky „Knihařskému kurzu pro začátečníky" vstoupíte s Radkou Prokopovou do voňavého světa papíru a uvidíte, jaké netušené možnosti kreativity a tvorby se skrývají ve vazbě knih. Naučíte se vazbu v japonském stylu a také koptskou vazbu. Tento starobylý způsob vázání, známý již dva tisíce let, se hodí na svázání kreseb, zápisníků či různých druhů knih a dobře poslouží i pro svázání fotoalba.
Začnete výrobou a ozdobením sešitu a poté se naučíte svázat zápisník v čistém japonském stylu. Ve druhé části kurzu se krok za krokem naučíte o něco složitější, ale o to zdobnější koptskou vazbu.
V kurzu se naučíte:
- jaké pomůcky jsou potřeba pro základní knihařskou práci
- jak si vyrobit sešit kreativním způsobem
- jak si svázat zápisník japonskou vazbou
- jak si svázat knihu starobylou koptskou vazbou
V „Knihařském kurzu pro začátečníky" se naučíte pracovat s papírem, pochopíte princip výroby desek a lepení a naučíte se ozdobně svázat složky papíru. Lektorka vám prozradí některé knihařské triky a ukáže způsob, jak nad výrobou knihy přemýšlet, aby vás to bavilo.
(zobrazit celý popis kurzu)
Tento kurz je základem, který vás uvede do světa nelepených vazeb, a sami si pak můžete donekonečna hrát s různými barvami či typy materiálů. Skvělé je, že na výrobu nejsou potřeba žádné speciální pomůcky a vše zvládnete jednoduše v pohodlí doma. Všechny potřeby můžete dokonce nakoupit v běžném papírnictví.
Lekce kurzu:
V tomto dílu si představíme všechny pomůcky, které budete při výrobě potřebovat.
Ukážeme si, jak si lze vyrobit krásný sešit.
V tomto díle se naučíme základní japonskou vazbu. Začneme přípravou papírů a desek.
Připravené složky s deskami sešijeme samotnou japonskou vazbou.
Koptská vazba – starobylá krásná vazba
Přípravíte si složky papírů na výrobu zápisníku a zalisujete je.
Co jsou předsádky a jak si je připravit, se dozvíte v této části kurzu.
Předsádky je nutné seříznout na správnou velikost.
Na desky budete potřebovat tvrdý karton a naučíte se, jak správně desky nařezat, opracovat a přitom nezapomenout na směr papírových vláken.
Připravené lepenkové desky potáhnete z lícové strany textilií.
Vnitřní strana desek se polepí dekorativním papírem.
Do všech připravených složek papíru a do desek je potřeba udělat dírky pro budoucí šití.
Samotné šití koptské vazby. Naučíte se, jak začít a přidělat k deskám první složku.
Po sešití všech složek se naučíte přišít druhé desky a zakončit šití zápisníku.
O lektorovi:
Radka Prokopová - knihařka
Oživuji staré knihařské řemeslo, vyrábím kožené zápisníky i fotoalba a předávám své řemeslo dál buď naživo ve své dílně, nebo online. Knihařině jsem se začala naplno věnovat po studiu restaurování papíru. Zpočátku jsem se zaměřila na nelepené kreativní vazby, které u nás nejsou moc známé, posléze jsem se ponořila do různých kožených vazeb knih, které prodávám v Čechách i v zahraničí.
V kurzech učím základní nelepené vazby, které jsou snadné, ale přitom až překvapivě efektní, umožňují mnoho variant, a tak přinášejí radost z tvorby a vlastní kreativity.
Na kurzu si okusíte knihařské řemeslo, naučíte se vyrobit si vlastnoručně něco praktického, ale přitom krásného a v neposlední řadě si i příjemně odpočinete.
Martina Šteflová
16.1.2023
opět jeden skvělý kurz, takový darovanýsešitý sešit by byl originálním dárkem, takový se asi jen tak nekoupí. Zatím jsem shlédla jen neplacenou část, ale nadchla mě
Kurzy pro radost
Děkujeme za hodnocení.