Objevíme kouzlo techniky zvané Kanzashi - textilní kytičky, kde se spolu naučíme vyrábět krásné a jedinečné textilní šperky ze zbytků látek z nejrůznějších materiálů, které zvládne opravdu každý. Kanzashi je technika výroby textilních kytiček ze zbytků látek, kterými můžeme ozdobit svoje šaty nebo třeba kabelky. Lze je použít také jako výzdobu interiérů nebo jako krásné textilní šperky, brože, spony a čelenky.
V kurzu Kanzashi - textilní kytičky se naučíme vyrábět skvělé dekorativní kytičky z těch nejmenších zbytků látek, jako jsou bavlněné látky, satén, džínovina, tyl, dekorační a strukturované látky nebo třeba organza. Stylově jimi ozdobíte polštářky, závěsy nebo truhlíky s květinami. Jedná se o techniku Kanzashi, která původně dle jejího názvu vychází ze starých japonských tradic. V minulosti se jí zabývaly zejména Gejši.
(zobrazit celý popis kurzu)
Budeme spolu pro začátek tvořit kytičky především z bavlněné látky, která je dostatečně pružná a velmi vhodná pro použití zejména při prvních krůčcích zvládání techniky. Abychom si všechny látky mohli správně nastříhat, neobejdeme se bez opravdu ostrých nůžek. Pokud je ještě nemáte, určitě si je dopředu pořiďte.
Klasické špendlíky využijeme při zafixování tvaru látky, k úpravám středu kytiček tavnou pistoli, nemůže chybět ani ostrá jehla a samozřejmě nit. Na tu budeme krok za krokem postupně navlékat jednotlivé okvětní lístky. Velmi užitečnými pomocníky budou i kromě jiného pinzeta a kleštičky, které nám mnohdy ulehčí práci a čas od času se opravdu hodí.
Dozvíme se, jak si připravit okvětní lístky pro techniku Kanzashi, pro kterou jsou typické právě textilní kytičky. Naučíme se stříhat látky do rozličných tvarů a různě je překládat tak, že budou květy tisíckrát jiné. Základem kytiček jsou jednotlivé trojúhelníčky, které několikrát překládáme. Naučíme se, jak tvořit křidélka a malé šipky.
Základní okvětní lístky si připravíme ze čtvercově nastříhané látky přehýbané do základních trojúhelníků a následně zase dále překládáme a fixujeme špendlíkem. Dalším příkladem je opět výsledná malá šipka vycházející z původního čtverce překládaného až do výsledného ostrého hrotu.
Japonci jsou mistři na podobné techniky a různé origami. Metod Kanzashi pro tvorbu textilní kytičky i samotných variant, jak poskládat látku pokaždé jinak, je opravdu nepřeberné množství. Jakmile zvládnete základy a popustíte uzdu vaší fantazii, přijdete možná i na spoustu dalších vlastních způsobů, jak látku poskládat.
Po přípravě okvětních lístků se spolu pustíme do kompletování kytiček. Jeden po druhém postupně navlečeme na nit a volné odstřihnuté konce po obou stranách budeme svazovat ihned po srovnání jednotlivých lístků do jednoho směru. Překřížíme nitě a uzel třikrát obtočíme a utáhneme.
Nakonec za pomoci tavné pistole vytvoříme pěkný střed, kam můžeme přilepit malinkou koupenou kytičku. Své dílo dokončíme, když ze zadní strany květ vycpeme odstřižky a začistíme je kouskem vybrané látky. Za pomocí našich video kurzů Kanzashi - textilní kytičky se spolu vše dokážeme naučit.
V kurzu Kanzashi - textilní kytičky získáme návody na vytvoření nádherných doplňků a ozdob ze zbytků látek a naučíme se:
- různé varianty a tvary kytiček pro dekoraci
- jak pracovat dále s kytičkami a kam je používat
- spona do vlasů ze dvou barev a způsob upevnění na brožový špendlík
- dvoubarevné kytičky s úzkými a dutými okvětními lístky
- čelenka do vlasů a její zdobení z materiálů, jako je satén, dekorační látka nebo strukturované plátno
- kytičky z džínového materiálu různých odstínů a ozdoba na kabelku
- kytičky pro slavnostní příležitosti z tylu a z lesklé průhledné organzy
- tkaní na kolíkovém stavu a pletení krásných koberečků
Lektorkou kurzu Kanzashi - textilní kytičky je Jaroslava Marková, která nás naučí, jak využít i ty nejmenší zbytky látek a vytvořit z nich kouzelné kytičky. Jakmile zvládneme techniku jejich tvorby, zrodí se v našich rukách překrásné textilní šperky, brože, spony, čelenky nebo ozdoby kabelek či krásné dekorace interiérů. Nepotřebujeme shánět žádné zvláštní vybavení a můžeme se rovnou pustit do dobrodružství tvorby.
Eva Trepáčová
5.6.2023
Technika Kanzashi je zaujímavá. Pani lektorka vysvetľuje výrobu kvietkov a ich využitie veľmi zrozumiteľne.
Kurz rozvíja jemnú motoriku. Oceňujem aj bonus : Tkanie na kolíkovom stave, ktorý som si hneď zaopatrila a používam ho na tvorivých dielňach pre jednoduchosť jeho obsluhy.