Cínované šperky se nosily již v minulosti, mají velmi dlouhou životnost. Přestože cín není ušlechtilý kov. Je poměrně tvárný a můžete to zvládnout i vy. Každý šperk je vždy originálem. Tvoříte je volně z ruky, a proto není nikdy žádný stejný. Výroba cínovaných šperků není náročná ani na prostor ani na velké množství pomůcek. Materiál je dnes dobře dostupný u specializovaných prodejců. A samotné tvoření je radost. Výroba cínovaného šperku vás naprosto pohltí a nebudete chtít přestat.
Ukážeme si jednoduché zpracování šperků. Jak vsadit kámen, jak šperky ozdobit několika možnými způsoby a finální úpravu šperků. Lektorka vás krok po kroku provede taji cínování a zasvětí vás do celého procesu výroby cínovaných šperků. Naučte se tvořit svýma rukama cínované šperky a vytvořte si tak jedinečné originály.
V kurzu se dozvíte:
- jaké budeme potřebovat pomůcky
- jaký budeme potřebovat materiál
- jak pracovat bezpečně
- jaké základy pro šperk lze použít
- jaký cín je na šperky vhodný
- jak pracovat s cínem
- jak zpracovat základ pro šperk
- jaké jsou techniky zdobení
- jak dát šperku výraz
- jak šperk konzervovat
Cínováním lze zpracovat mnoho krásných materiálů a lze vytvářet nejen šperky, ale také drobné dekorační předměty. Využijeme techniku cínování vycházející z Tiffany techniky. Na začátku je kámen, sklíčko či jiný vhodný materiál, který vsadíme do cínu zcela pohodlným způsobem za použití měděné pásky. Kámen pečlivě opracujeme a můžeme začít zdobit několika možnými způsoby nebo je i kombinovat. Jedna z nejzajímavějších věcí u cínování je možnost šperk patinovat. Díky tomu můžeme nechat vyniknout strukturu a dát šperku hloubku. Na závěr je třeba šperk konzervovat. Zajistíme mu tak velice dlouhou životnost.
(zobrazit celý popis kurzu)
Přestože není cín ušlechtilý kov, mají cínované šperky své příznivce. Šperk z cínu je vždy osobitý a vypovídá cosi i o svém majiteli. Dobře ho snáší i lidé trpící kontaktními alergiemi. Složení cínu vhodného pro šperky je 97% cínu a 3% mědi či stříbra. Jedná se o bezolovnatý cín na rozdíl od cínu olovnatého, který se používá na výrobu Tiffany vitráží.
Naučíte se cínování, naučíte se výrobě šperku touto technikou a věříme, že Vás tato technika zcela nadchne.
V kurzu cínovaného šperku se naučíme:
- jednoduchý šperk – zpracování kamene a základní zdobení kuličkami
- jemné ozdobení náhrdelníku drátky
- šperk zdobený strukturou i hladkými partiemi
- plastický šperk zdobený za pomoci drátěné konstrukce
- zpracování korálků do náušnic a prstenu
- jak na drobné „nešperky“ – záložky do knih či přívěsky ke klíčům
- něco navíc – gravírování hotových šperků
- využití možnosti patinování šperků
- finální úpravu šperků
Lektorem kurzu Cínovaný šperk je Jitka Slavíková, která vás naučí z pohodlí domova vytvořit krásné cínované šperky. Zvládnete celý postup, jak šperk vytvořit, co vše lze kombinovat a jak neomezená může být při tvorbě vaše fantazie. Staňte se šperkařem-cínařem a vytvořte si autorské originály. Pomůcky pro výrobu cínovanéhpo šperku můžete nakoupit třeba v obchůdku na jejím webu https://www.jitkaslavikova.cz/produkt/start-balicek-pro-cinovani/.
Ludmila Strašilová
15.3.2023
Krásně zpracovaný kurz už se těším jak začnu cinovat