WordPress je po právu jedním z nejpopulárnějších nástrojů pro tvorbu webových stránek. Tento WordPress tutoriál vám zodpoví všechny důležité otázky, od instalace až po optimalizaci pro vyhledávače.

Můžete si přečíst článek nebo si prohlédnout kurz Tvorba webových stránek pro začátečníky, který vás naučí, jak pracovat s WordPressem.

Jaká témata najdete v tomto článku?

 • Co je WordPress a proč ho používat
 • WordPress – návod pro začátečníky
 • Instalace WordPressu: Jednoduchý průvodce
 • Nastavení vašeho webu: Základní konfigurace
 • Výběr a instalace šablony
 • Přidávání obsahu: Stránky a příspěvky
 • Pluginy: Jak rozšířit funkčnost vašeho webu
 • Optimalizace pro vyhledávače (SEO)
 • Tipy a triky pro efektivní práci s WordPressem

 

Co je WordPress a proč ho používat

WordPress je jedním z nejpopulárnějších systémů pro správu obsahu (CMS) na světě. Tento open-source nástroj nám umožňuje snadno vytvářet, spravovat a publikovat webové stránky bez nutnosti hlubokých technických znalostí. Ale proč bychom měli WordPress vlastně používat? Zde je několik důvodů:

 • Jednoduchost: Tento nástroj je uživatelsky přívětivý, což znamená, že i začátečníci mohou rychle pochopit, jak pracovat s WordPressem.
 • Flexibilita: Nabízí širokou škálu šablon a pluginů, které můžeme využít k přizpůsobení stránek podle našich potřeb.
 • SEO přátelský: S WordPressem je snadné optimalizovat obsah pro vyhledávače díky různým SEO pluginům.
 • Komunita: Má obrovskou komunitu uživatelů a vývojářů, kteří jsou vždy ochotni pomoci s jakýmkoliv problémem.

Když se rozhodujete o tom, jaké platformy použít pro vaše projekty, určitě chcete něco spolehlivého a zároveň snadno použitelného. A právě zde WordPress exceluje. Nemusíte být programátoři ani designéři – stačí vám základní znalosti práce s počítačem a chuť tvořit.

Navíc existují skvělé kurzy jako například Tvorba webových stránek pro začátečníky, které vás provedou celým procesem krok za krokem. Pokud se tedy ptáte „jak pracovat s WordPressem“, odpověď může být jednodušší, než si myslíte.

Tip: Vždy je dobré mít po ruce nějaký návod nebo tutoriál. Může to být videokurz nebo psaný průvodce – hlavní je, aby vás provedl všemi kroky od instalace až po pokročilé nastavení.

V konečném důsledku WordPress nabízí neomezené možnosti kreativity a funkcionality. Ať už chceme vytvořit osobní blog, firemní stránku nebo e-shop, tento nástroj nám poskytne vše potřebné k úspěšné prezenaci.

 

 

WordPress – návod pro začátečníky

Začátky mohou být někdy náročné. Pokud jste se rozhodli vytvořit svůj vlastní web, jste na správné cestě. WordPress návod pro začátečníky je tu, aby vám pomohl projít prvními kroky a vybudovat základní strukturu vašeho webu.

Nejprve budete potřebovat hosting a doménu. Existuje mnoho poskytovatelů hostingu, kteří nabízejí různé balíčky, takže si můžete vybrat ten, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. Po zakoupení hostingu a domény následuje instalace WordPressu. Většina poskytovatelů nabízí snadnou instalaci jedním kliknutím. Ptáte se, co bude dál? Jak na WordPress?

 • Výběr šablony: Jedním z prvních kroků po instalaci je výběr vhodné šablony. WordPress nabízí tisíce bezplatných i placených šablon, které můžete použít k přizpůsobení vzhledu svého webu.
 • Přidání pluginů: Pluginy jsou rozšíření, která přidávají nové funkce do vašeho webu. Doporučujeme nainstalovat pluginy jako Yoast SEO pro optimalizaci vyhledávače nebo Contact Form 7 pro vytváření kontaktních formulářů.
 • Tvorba obsahu: Začněte vytvářet stránky a příspěvky. Stránky jsou statické a obvykle obsahují informace o vás nebo vaší firmě, zatímco příspěvky jsou dynamické a používají se například pro blogování.

Jakmile máte základní strukturu svého webu připravenou, je čas věnovat se detailům, jako je optimalizace pro vyhledávače (SEO). K tomu vám může pomoci například Kurz SEO: Analýza klíčových slov. Správná analýza klíčových slov zajistí, že váš obsah bude lépe viditelný ve vyhledávačích.

Tip: Pokud chcete mít jistotu, že váš web je správně indexovaný a optimalizovaný, doporučujeme absolvovat Kurz SEO: Audit a analýza reálné indexace vašeho webu.

Nyní jste připraveni na svou cestu s WordPressem! Nebojte se experimentovat a učit se novým věcem – právě to dělá tvorbu webu tak vzrušující!

 

Instalace WordPressu: Jednoduchý průvodce

Instalace WordPressu může znít složitě, ale ve skutečnosti je to překvapivě jednoduché. Tento WordPress návod vás provede krok za krokem procesem instalace, aby i úplní začátečníci zvládli snadno nastavit svůj vlastní web. Představte si, že máte krásné prázdné plátno, které jen čeká na vaše kreativní nápady. Tak pojďte na to!

Krok 1: Stáhněte si nejnovější verzi WordPressu z oficiálních stránek. Stačí navštívit tuto stránku a kliknout na tlačítko "Stáhnout".

Krok 2: Připravte si server nebo hostingový účet. Můžete použít různé poskytovatele hostingu, kteří nabízejí jedním kliknutím instalaci WordPressu.

Krok 3: Nahrajte stažené soubory na váš server pomocí FTP klienta (například FileZilla). Ujistěte se, že jste nahráli všechny soubory do kořenového adresáře vaší domény.

Krok 4: Vytvořte databázi pro váš web. To můžete udělat v administraci vašeho hostingu nebo přes phpMyAdmin. Nezapomeňte si poznamenat název databáze, uživatelské jméno a heslo.

Krok 5: Otevřete webový prohlížeč a přejděte na URL vaší stránky. Zobrazí se vám instalační průvodce WordPressu, který vás provede zbytkem procesu.

 • Nastavení jazyka: Vyberte jazyk, ve kterém chcete mít administraci WordPressu.
 • Připojení k databázi: Zadejte údaje o databázi, které jste si poznamenali dříve.
 • Nastavení účtu správce: Vytvořte si uživatelské jméno a heslo pro přístup do administrace.

A to je vše! Během několika minut budete mít funkční webovou stránku poháněnou WordPressem. Pokud potřebujete podrobnější návod nebo vizuální ukázky, doporučujeme podívat se na kurz Tvorba webových stránek pro začátečníky, kde najdete detailnější informace a praktické rady.

Tip: Po dokončení instalace nezapomeňte pravidelně zálohovat svůj web a aktualizovat všechny pluginy a šablony, abyste zajistili bezpečnost a hladký chod vašich stránek.

 

Nastavení vašeho webu: Základní konfigurace

První kroky po instalaci WordPressu zahrnují základní nastavení, které vám pomůže rychle a efektivně začít. Pojďte se podívat na několik klíčových kroků, které byste neměli vynechat.

 • Nastavení názvu a popisu webu: V administraci přejděte do sekce „Nastavení“ a poté klikněte na „Obecné“. Zde můžete upravit název svého webu a jeho krátký popis. Tyto informace se často zobrazují ve výsledcích vyhledávání, takže je dobré jim věnovat zvýšenou pozornost.
 • Trvalé odkazy: Ve stejné sekci najdete možnost změnit strukturu trvalých odkazů. Doporučujeme použít variantu „Název příspěvku“, což nejenže vypadá lépe, ale také zlepšuje SEO.
 • Nastavení časového pásma: Správné nastavení časového pásma zajistí, že publikované příspěvky budou mít správný čas a datum. Tuto volbu najdete rovněž v sekci „Obecné“.

Pro lepší orientaci zde uvádíme jednoduchou tabulku s přehledem základních nastavení:

Nastavení Kde najít
Název a popis webu Nastavení > Obecné
Trvalé odkazy Nastavení > Trvalé odkazy
Časové pásmo Nastavení > Obecné
Tip: Pokud jste úplným nováčkem v tvorbě webových stránek, doporučujeme vám kurz Tvorba webových stránek pro začátečníky, díky kterému zjistíte, jak na WordPress.

Pamatujte si, že pečlivě nastavený základ ušetří mnoho času i starostí v budoucnu!

 

Výběr a instalace šablony

Výběr správné šablony je klíčovým krokem při tvorbě vašeho webu na WordPressu. Šablona určuje vzhled a funkčnost vašich stránek, takže si dejte záležet na tom, abyste vybrali tu pravou. Naštěstí máme k dispozici tisíce bezplatných i placených šablon, které uspokojí jakýkoliv vkus a potřeby.

Při výběru šablony se zaměřte na následující faktory:

 • Design: Vzhled vaší stránky by měl odpovídat stylu a účelu vašeho webu. Ujistěte se, že šablona je vizuálně přitažlivá a zároveň funkční.
 • Responsivita: V dnešní době je nezbytné, aby váš web vypadal dobře na všech zařízeních – od počítačů po mobilní telefony. Vyberte šablonu, která je plně responsivní.
 • Přizpůsobitelnost: Šablona by vám měla umožnit snadno měnit barvy, fonty a rozložení podle vašich potřeb. Některé šablony nabízejí rozsáhlé možnosti přizpůsobení.
 • Podpora a aktualizace: Zvolte šablonu, která má aktivní podporu a pravidelné aktualizace. To zajistí, že bude vždy kompatibilní s nejnovější verzí WordPressu.

 

Když už máte svou vysněnou šablonu vybranou, její instalace je hračka:

 1. Přejděte do administrace WordPressu a klikněte na „Vzhled“ -> „Šablony“.
 2. Klikněte na tlačítko „Přidat novou“.
 3. Vyhledejte požadovanou šablonu pomocí vyhledávacího pole nebo nahrajte soubor .zip, pokud jste si stáhli šablonu z externího zdroje.
 4. Klikněte na „Instalovat“ a poté „Aktivovat“. Vaše nová šablona je nyní připravena k použití!
Zajímá vás více o tvorbě webových stránek? Doporučujeme vám kurz Tvorba webových stránek pro začátečníky, který vás provede celým procesem od A do Z.

 

 

Přidávání obsahu: Stránky a příspěvky

Jednou z nejdůležitějších dovedností, kterou potřebujeme zvládnout při práci s WordPressem, je přidávání obsahu. V tomto WordPress návodu pro začátečníky se podíváme na rozdíl mezi stránkami a příspěvky, jak je vytvářet a kdy použít který typ obsahu.

Stránky jsou statické a obvykle se používají pro obsah, který se nemění často. Typickými příklady jsou „O nás“, „Kontakt“ nebo „Služby“. Stránky tvoří základní strukturu webu.

 • Statický obsah: Stránky slouží k prezentaci informací, které se nemění často.
 • Hierarchie: V rámci webu mohou být jednotlivé stránky uspořádány do hierarchického systému, kde jedna stránka (tzv. rodič) může mít pod sebou další stránky (tzv. děti). Tímto způsobem lze vytvořit přehlednější a složitější strukturu webu, což je užitečné pro organizaci obsahu.
 • Bez kategorií: Na rozdíl od příspěvků nejsou stránky zařazeny do kategorií ani označovány štítky.

Potřebujete nějaký WordPress tutoriál? Doporučujeme vám využít kurz Tvorba webových stránek pro začátečníky, který vás provede krok za krokem procesem tvorby webových stránek.

Příspěvky jsou dynamické a ideální pro blogy či aktuality. Jsou řazeny chronologicky a mohou být kategorizovány a označovány štítky, což usnadňuje jejich organizaci a vyhledávání.

 • Dynamický obsah: Příspěvky jsou určeny pro pravidelně aktualizovaný obsah jako články, novinky nebo blogové příspěvky.
 • Kategorie a štítky: Příspěvky lze zařazovat do kategorií, což pomáhá čtenářům snadno nalézt obsah podle témat. Štítky jsou další způsob, jak organizovat a značkovat příspěvky, což umožňuje ještě lepší navigaci a vyhledávání.
 • Archivace: Příspěvky jsou automaticky archivovány podle data, kategorie nebo štítků. To znamená, že starší příspěvky nezmizí, ale budou stále dostupné přes archivy, které jsou obvykle zobrazeny v postranním panelu nebo v zápatí webu.
Zajímá vás optimalizace vašich stránek pro vyhledávače? Doporučujeme kurz Kurz SEO: Analýza klíčových slov, kde se dozvíte více o tom, jak správně volit klíčová slova a zvýšit návštěvnost vašeho webu.

Nyní už víte, jak pracovat s WordPressem při přidávání obsahu. Stačí si jen vybrat, zda chcete vytvořit stránku nebo příspěvek, kliknout na odpovídající tlačítko v administraci WordPressu a pustit se do toho! Nezapomeňte také na to, že kvalitní obsah je základem úspěšného webu. Takže pište s radostí a váš web bude růst spolu s vámi!

Myslíte to s optimalizací svého webu vážně? Podívejte se na kurz Kurz SEO: Audit a analýza reálné indexace vašeho webu, kde zjistíte všechny tajemství úspěšné optimalizace!

 

Pluginy: Jak rozšířit funkčnost vašeho webu

Pluginy jsou jedním z největších přínosů platformy WordPress. Díky nim můžeme náš web snadno a rychle obohatit o nové funkce, aniž bychom museli umět programovat. Existují tisíce pluginů, které nám pomohou dosáhnout různých cílů – od vylepšení SEO po integraci sociálních médií. Jak na Wordpress? Začněme s výběrem těch správných pluginů!

 • Yoast SEO: Tento plugin je nezbytný pro každého, kdo chce optimalizovat svůj obsah pro vyhledávače. Pomůže vám nejen s analýzou klíčových slov, ale také s celkovou strukturou vašich příspěvků.
 • Contact Form 7: Pokud potřebujete jednoduchý a efektivní způsob, jak získat zpětnou vazbu od návštěvníků vašeho webu, tento plugin je skvělou volbou.
 • WooCommerce: Plánujete prodávat produkty nebo služby online? WooCommerce je nejoblíbenější e-commerce řešení pro WordPress a umoží vám snadno vytvořit plně funkční internetový obchod.
 • Elementor: Pro ty z vás, kteří chtějí vytvářet krásné stránky bez nutnosti kódování, je Elementor tím pravým nástrojem. Nabízí intuitivní drag-and-drop editor a mnoho předem připravených šablon.

Někdy se může zdát, že výběr správného pluginu je složitý. Doporučujeme vám začít s těmi nejpopulárnějšími a postupně testovat další podle vašich specifických potřeb. Mějte na paměti, že příliš mnoho pluginů může zpomalit váš web, proto vybírejte pečlivě.

Tip: Pokud si nejste jisti, který plugin je pro vás ten pravý, můžete se inspirovat kurzem Tvorba webových stránek pro začátečníky. Získáte tam užitečné rady a tipy nejen ohledně výběru pluginů.

Při práci s WordPressem doporučujeme pravidelně kontrolovat aktualizace všech nainstalovaných pluginů. Aktualizace často obsahují důležité bezpečnostní záplaty a nové funkce, které mohou váš web ještě více vylepšit. Věříme, že díky správnému použití pluginů budete mít web přesně podle svých představ!

 

Optimalizace pro vyhledávače (SEO)

Optimalizace pro vyhledávače, známá jako SEO, je klíčová pro zajištění viditelnosti vašeho webu ve výsledcích vyhledávání. Pokud se ptáte, jak pracovat s WordPressem a dosáhnout lepších pozic ve vyhledávačích, jste na správném místě. Správně nastavené SEO může přivést na váš web více návštěvníků a zvýšit jeho úspěšnost. Pro efektivní SEO optimalizaci na WordPressu doporučujeme následující kroky:

 • Vyberte si vhodná klíčová slova: Analýza klíčových slov je základem každé úspěšné SEO strategie. Doporučujeme využít Kurz SEO: Analýza klíčových slov, který vám pomůže najít ta správná klíčová slova.
 • Optimalizujte obsah: Ujistěte se, že vaše klíčová slova jsou přirozeně zakomponována do textu. Nezapomeňte také na nadpisy, meta popisy a alternativní texty obrázků.
 • Používejte interní odkazy: Propojujte své články mezi sebou pomocí relevantních odkazů. To nejen zlepší uživatelskou zkušenost, ale také pomůže vyhledávačům lépe pochopit strukturu vašeho webu.
 • Zajistěte rychlost načítání stránek: Rychlé načítání stránek je důležité nejen pro uživatele, ale i pro hodnocení vašich stránek vyhledávači. Zvažte použití pluginů pro cache nebo optimalizaci obrázků.

Dále bychom vám doporučili Kurz SEO: Audit a analýza reálné indexace vašeho webu. Tento kurz vás naučí provádět podrobnou analýzu vašich stránek a zjistit, jak jsou indexovány vyhledávači.

Tip: Pravidelně aktualizujte svůj obsah a sledujte trendy v oblasti SEO. Vývoj algoritmů vyhledávačů je dynamický a co funguje dnes, nemusí být aktuální za pár měsíců.

Věřte nám, pokud věnujete čas optimalizaci svého webu, brzy uvidíte pozitivní výsledky v podobě vyšší návštěvnosti a lepšího umístění ve výsledcích vyhledávání.

 

Tipy a triky pro efektivní práci s WordPressem

WordPress je skvělý nástroj pro tvorbu webových stránek. Jak na WordPress, aby vám přinášel co nejvíce užitku? Podívejte se na několik praktických tipů a triků, které vám pomohou zefektivnit vaši práci s tímto populárním redakčním systémem.

 • Pravidelná aktualizace: Udržujte svůj WordPress a všechny pluginy aktuální. Aktualizace často zahrnují opravy bezpečnostních chyb a nové funkce.
 • Zálohování: Pravidelně zálohujte svůj web. Nikdy nevíte, kdy může dojít k problému nebo útoku hackerů. Existuje mnoho pluginů, které vám s tímto úkolem pomohou.
 • Použití cache pluginů: Pluginy jako W3 Total Cache nebo WP Super Cache mohou výrazně zrychlit načítání vašeho webu, což je klíčové pro spokojenost vašich návštěvníků i SEO.
 • Kvalitní hosting: Investujte do kvalitního hostingu. Rychlost serveru má velký vliv na výkon vašeho webu. Kvalitní hosting také často nabízí lepší podporu a bezpečnostní opatření.
 • Optimalizace obrázků: Používejte optimalizované obrázky, aby se váš web rychleji načítal. Můžete využít pluginy jako Smush nebo EWWW Image Optimizer.
Doporučujeme vám projít si kurz Tvorba webových stránek pro začátečníky, což je v podstatě takový WordPress tutoriál.

Ať už jste začátečník nebo pokročilý uživatel, vždy je prostor pro zlepšení a efektivnější práci s WordPressem. Věřte nám, že když budete dodržovat tyto jednoduché rady, váš web bude fungovat hladce a bez problémů!


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.