Máte chuť naučit se kreslit zvíře, ale nevíte, kde začít? Zde zjistíte, jak nakreslit zvíře snadno. Od výběru vhodného zvířete na malbu nebo kreslení, přes studium tvarů a proporcí, až po finální úpravy a zdokonalení vašeho díla.

Ať už jste začátečník nebo pokročilý kreslíř, tyto rady vám mohou pomoci zlepšit vaše dovednosti a přinést vám radost z kreslení nebo malování. Místo čtení článku se naučíte snadno namalovat zvíře také ve videokurzu Jak malovat zvířata pro začátečníky. Malbu zvířat vás v něm naučí Pavel Michalica.

Zvířata je možné kreslit i technikou kreslení pravou hemisférou. To se naučíte v kurzech naší oblíbené lektorky Petry Cibulkové:

V tomto průvodci se dozvíte více o:

  1. Výběru vhodného zvířete
  2. Studiu tvarů a proporcí zvířete
  3. Základním kreslení zvířete
  4. Přidávání detailů a textur
  5. Práci se stíny a světlem
  6. Výběru vhodného média a materiálu
  7. Tréninku a pokroku

1. Výběr vhodného zvířete

Předtím, než začnete kreslit, je důležité si vybrat zvíře, které vás nejvíce zaujme a motivuje. Zamyslete se nad tím, jaké zvíře vás fascinuje svým vzhledem nebo chováním. Můžete začít s jednoduchým zvířetem, jako je kočka nebo pes, a postupně se přesouvat k složitějším zvířatům. Například koně nebo exotická zvířata.

2. Studium tvarů a proporcí zvířete

Aby vaše kresba vypadala realisticky, je důležité se seznámit s tvarovou stavbou zvířete. Pozorujte fotografie nebo skutečné zvíře a zkoumejte jeho hlavní tělesné části, jako jsou hlava, tělo a končetiny. Všímejte si, jak jsou jednotlivé části těla navzájem propojeny a jak se mění jejich velikost a tvar.

Pro podrobnější instrukce a návod navštivte náš kurz Kreslení pravou hemisférou 2 - kreslíme předměty, rostliny a zvířátka.

3. Základní kreslení zvířátka

Jakmile si vyberete zvíře a prostudujete jeho tvar a proporce, můžete začít s kreslením. Začněte jednoduchými geometrickými tvary, které představují základní části těla zvířete. Tímto způsobem vytvoříte kostru pro váš obrázek. Poté se zaměřte na přidávání detailů - svaly, srst, šupiny apod.

Pro další návody navštivte videokurz Kreslení pravou hemisférou 3 - kreslení zvířat pastelem od výtvarnice Petry Cibulkové. Petra se profesionální kresbě a malbě věnuje už více než 30 let a víc než polovinu z této doby učí kreslení a další výtvarné techniky.

Jak sama říká, je schopná nakreslit vše, co vidí, a je schopná to naučit i vás. Díky ní uvidíte, co jste dosud nevnímali, a nakreslíte i to, o čem jste ani netušili, že je možné nakreslit. Přesvědčte se o tom v jejich online kurzech

4. Přidávání detailů a textur

Až budete mít hotovou kostru kresby, můžete se pustit do přidávání detailů a textur. Pozorujte, jak se mění srst, šupiny nebo peří na různých částech těla zvířete. Zkuste si všimnout, jak se tyto textury liší v závislosti na úhlu pohledu a světle.

Zajímavý pohled na malbu zvířete naleznete také ve videokurzu Pavla Michalici, který učí metodu olejomalby podle Boba Rosse.

Jeho kurz Jak malovat zvířata pro začátečníky je skutečně vhodný i pro naprosté začátečníky bez jakýchkoliv malířských zkušeností.Najdete v něm také informace, jak malovat nejen olejovými barvami, ale také akrylovými.

5. Práce se stíny a světlem

Správné zobrazení stínů a světla je klíčové pro dosažení realistického vzhledu vaší kresby. Pozorujte, odkud přichází světlo a jak ovlivňuje tvar a texturu zvířete. Stíny pomáhají vytvořit hloubku a prostorový dojem. Pracujte s různými stupni stínování a zkoušejte různé techniky, jako jsou křížové šrafování nebo blending, abyste docílili hladkých přechodů.

6. Výběr vhodného média a materiálu

Zvířata můžete nakreslit snadno tužkami nebo pastelkami na papír. Ale klidně je můžete i namalovat na plátno, konkrétně olejovými nebo akrylovými barvami, případně akvarelem.

Každé médium má své vlastnosti a techniky, které mohou ovlivnit konečný výsledek vaší kresby. Proto experimentujte s různými materiály a zjistěte, které vám nejlépe vyhovují.

7. Trénink a pokrok

Stejně jako u jakéhokoli jiného umění, i zde platí, že praxe dělá mistra. Čím více budete kreslit a malovat, tím se rychleji zlepšíte. Trénujte pravidelně, zkoušejte nové techniky a nebojte se vyzkoušet kreslení nebo malování různých druhů zvířat. Sledujte svůj pokrok a buďte trpěliví.

A nezapomeňte, že na Kurzyproradost.cz najdete spoustu videokurzů a materiálů, které vám pomohou ještě lépe kreslit a malovat. Nejen zvířata.