V dnešní digitální době je vlastní webová stránka nepostradatelným nástrojem pro podnikání, blogování nebo osobní prezentaci. V tomto článku vám ukážeme, jak založit webovou stránku zdarma, projdeme základní kroky při tvorbě webu a poradíme vám s výběrem správné platformy. Dozvíte se také, jak jak vytvořit vlastní web pomocí programování, jak poté web zabezpečit o jak zlepšit SEO pomocí analýzy. Připravte se na inspirativní cestu za úspěšným webem!

Přečtěte si článek nebo si prohlédněte videokurz Tvorba webových stránek pro začátečníky.

Jaká témata najdete v tomto článku?

 • Proč a jak vytvořit webové stránky
 • Jak založit webovou stránku zdarma
 • Výběr správné platformy pro váš web
 • Design a uživatelská přívětivost
 • Jak programovat web: Základy kódu
 • Jak zabezpečit webové stránky
 • Jak udělat analýzu webu a zlepšit SEO
 • Inspirace a další kroky ve vaší cestě za úspěšným webem

 

Proč a jak vytvořit webové stránky

V současné době jsou vlastní webové stránky pro spoustu lidí téměř nutností. Ať už jste podnikatel, blogger nebo jen chcete sdílet své myšlenky se světem, je dobré vědět, jak si udělat webovky. Webová stránka může být vaším virtuálním domovem, kde můžete prezentovat své dovednosti, nabízet produkty nebo služby nebo jednoduše komunikovat s ostatními.

Jedním z hlavních důvodů, proč je dobré vědět, jak si vytvořit web, je možnost dostat se k více lidem. Internet nám umožňuje spojit se s lidmi po celém světě, což by bylo jinak nemožné. Navíc díky mnoha dostupným nástrojům a platformám je tvorba webových stránek dostupná všem, bez ohledu na technické dovednosti.

Ale jak začít? Nejprve je třeba rozhodnout se pro účel vaší stránky. Budete ji používat pro obchodní účely? Nebo možná jako osobní blog? Jakmile máte jasnou představu o tom, čeho chcete dosáhnout, můžete přejít k dalším krokům:

 • Výběr domény: Doména je adresa vaší webové stránky (např. www.vasejmeno.cz). Vyberte si něco snadno zapamatovatelného a relevantního k obsahu vašeho webu.
 • Hosting: Hosting je služba, která ukládá vaše webové stránky na internetu. Existuje mnoho poskytovatelů hostingu s různými cenovými plány. Chcete zjistit, jak založit webovou stránku zdarma? I taková možnost tu je.
 • Tvorba obsahu: Kvalitní obsah je klíčem k úspěchu každé webové stránky. Přemýšlejte o tom, co vaše publikum chce vidět a číst.
 • Nástroje pro tvorbu stránek: Existují různé platformy jako WordPress nebo Wix, které vám usnadní práci. Můžete také využít kurz Tvorba webových stránek pro začátečníky, který vás provede celým procesem krok za krokem.

Když už máte základní strukturu a obsah hotový, nezapomeňte na bezpečnost. Naučit se, jak zabezpečit webové stránky je klíčové pro ochranu vašich dat i návštěvníků. Silná hesla a pravidelné aktualizace jsou základem.

Tip: Pokud plánujete vydělávat na svých stránkách, doporučujeme vám kurz WEBZISK: Komplexní průvodce vyděláváním na internetu, který nabízí praktické rady a tipy.

 

Jak založit webovou stránku zdarma

Pokud přemýšlíte, jak si udělat vlastní web zdarma, máme pro vás několik skvělých tipů a doporučení. Začít s tvorbou vlastního webu bez nutnosti investovat velké finanční prostředky je dnes mnohem jednodušší než kdy dříve. Existuje řada nástrojů a platforem, které vám umožní vytvořit atraktivní a funkční webové stránky bez nutnosti programování. Zde je několik kroků, které vám pomohou na vaší cestě k vlastnímu webu:

 • Výběr platformy: Začněte výběrem vhodné platformy pro tvorbu webu. Mezi oblíbené patří WordPress.com, Wix nebo Weebly, které nabízejí bezplatné plány.
 • Registrace domény: Pokud chcete mít profesionálněji vypadající adresu, můžete zaregistrovat vlastní doménu. Některé platformy nabízejí registraci domény zdarma jako součást balíčku.
 • Nastavení šablony: Vyberte si šablonu, která odpovídá vašim potřebám a vkusu. Většina platforem nabízí širokou škálu přednastavených designů, které lze snadno upravit.
 • Přidání obsahu: Začněte vytvářet obsah pro váš web. Přidejte texty, obrázky, videa a další prvky podle potřeby. Snažte se být originální a poskytovat hodnotné informace svým návštěvníkům.
 • Zabezpečení: Nezapomeňte na zabezpečení vašeho webu. Používejte silná hesla a pravidelně aktualizujte všechny komponenty.

Tvorba vlastních stránek nemusí být složitá ani drahá záležitost. Chcete-li se dozvědět více, doporučujeme vám kurz Tvorba webových stránek pro začátečníky. Tento kurz vás provede všemi kroky od vašeho nápadu až po hotový web.

Tip: Při výběru platformy se zaměřte na uživatelskou přívětivost a možnosti rozšíření do budoucna. Také se ujistěte, že vybraná platforma podporuje SEO optimalizaci.

 

 

Výběr správné platformy pro váš web

Jedním z prvních kroků, když přemýšlíte, jak si vytvořit vlastní webové stránky, je výběr správné platformy. Existuje mnoho možností a každá má své výhody i nevýhody. Při rozhodování je důležité zvážit několik faktorů:

 • Účel webu: Je rozdíl mezi osobním blogem, firemní prezentací nebo e-shopem. Každý typ webu může vyžadovat jinou platformu.
 • Rozpočet: Pokud hledáte možnosti, jak založit webovou stránku zdarma, můžete zvolit platformy jako WordPress.com nebo Wix. Tyto služby nabízejí základní funkce bez poplatků.
 • Technické dovednosti: Některé platformy jsou více uživatelsky přívětivé a nevyžadují znalost programování. Pokud se chcete naučit, jak si vytvořit web pomocí programování, můžete zkusit složitější řešení jako WordPress.org.
 • Přizpůsobitelnost: Jak moc chcete svůj web přizpůsobit? Některé platformy umožňují větší míru personalizace než jiné.

Pro ty, kdo se chtějí naučit podrobněji, jak si vytvořit vlastní webové stránky, doporučujeme kurz Tvorba webových stránek pro začátečníky. Tento kurz vás provede všemi potřebnými kroky od úplných základů.

Tip: Nezapomeňte na budoucí rozšiřitelnost vašeho webu. Zvažte nejen aktuální potřeby, ale i to, co budete potřebovat za rok či dva.

 

Design a uživatelská přívětivost

Když přemýšlíme, jak vytvořit webové stránky, design a uživatelská přívětivost jsou jedny z nejdůležitějších aspektů. Skvěle navržený web je nejen esteticky příjemný, ale také snadno použitelný pro návštěvníky. Představte si webovou stránku jako váš virtuální obchod – chcete, aby lidé mohli snadno najít to, co hledají, a aby se jim u vás líbilo natolik, že se vrátí.

 • Jednoduchost: Udržujte rozvržení čisté a jednoduché. Méně je někdy více.
 • Navigace: Jasná a intuitivní navigace pomůže návštěvníkům rychle najít potřebné informace.
 • Rychlost načítání: Zajistěte rychlé načítání stránek – nikdo nechce čekat věčnost na načtení obsahu.
 • Responzivita: Váš web by měl být optimalizován pro všechny typy zařízení – od desktopů po mobilní telefony.
 • Barevná paleta: Používejte konzistentní barevnou paletu, která odpovídá vaší značce.
Kritérium Doporučení
Navigace Použijte jasné menu s logickým uspořádáním položek.
Barevná paleta Zvolte maximálně tři hlavní barvy pro konzistentní vzhled.
Písmo Vyberte čitelné písmo a dodržujte jednotnost v jeho použití.

 

 

Jak programovat web: Základy kódu

Programování webových stránek může na první pohled vypadat složitě, ale s trochou trpělivosti a praxe se dá zvládnout. Základem je porozumění základním technologiím, které tvoří strukturu každé webové stránky. Prvními kroky jsou HTML (HyperText Markup Language), CSS (Cascading Style Sheets) a JavaScript.

 • HTML: Toto je základní stavební kámen každé webové stránky. Pomocí HTML definujeme strukturu a obsah stránky – například nadpisy, odstavce, odkazy a obrázky.
 • CSS: Když máme strukturu vytvořenou pomocí HTML, použijeme CSS pro stylizaci. Můžeme měnit barvy, písma, rozložení a další vizuální aspekty našich stránek.
 • JavaScript: Pokud chceme přidat interaktivitu, sáhneme po JavaScriptu. Tento skriptovací jazyk nám umožňuje vytvářet dynamické prvky jako jsou formuláře, animace nebo hry.

Představte si situaci: Chcete si vytvořit jednoduchou osobní stránku s několika základními sekcemi – úvodem, životopisem a kontaktními informacemi. Začnete takto:

Krok Popis
1. HTML Napsání základního kódu pro strukturu stránky.
2. CSS Přidání stylů pro lepší vzhled a uživatelskou přívětivost.
3. JavaScript Zajištění interaktivity například pomocí formulářů či animací.

Tip: Nezapomeňte pravidelně ukládat svou práci a kontrolovat ji v různých prohlížečích. Každý prohlížeč může zobrazit vaši stránku trochu jinak!

 

 

Jak zabezpečit webové stránky

Bezpečnost webových stránek je jedním z nejdůležitějších aspektů, na který bychom neměli zapomínat. Když už jste se naučili, jak vytvořit webové stránky, musíte také zajistit jejich ochranu před potenciálními hrozbami. Zabezpečení webu chrání nejen naše data, ale i data našich návštěvníků a klientů. Pojďme se podívat na několik klíčových kroků, jak si vytvořit vlastní webové stránky a zároveň je efektivně zabezpečit:

 • Aktualizace softwaru: Pravidelně aktualizujte všechny systémy a pluginy, které používáte. Vývojáři neustále pracují na opravách bezpečnostních chyb.
 • Silná hesla: Používejte silná a unikátní hesla pro přístup k vašemu webu. Doporučujeme využít správce hesel.
 • Zálohování dat: Pravidelně zálohujte váš web. V případě útoku nebo chyby můžete snadno obnovit funkční verzi.
 • SSL certifikát: Zajistěte, aby vaše stránka používala HTTPS protokol pomocí SSL certifikátu. Tento krok nejen zvýší důvěryhodnost vaší stránky, ale také ochrání data při přenosu mezi serverem a klientem.
 • Firewall: Implementujte firewall pro webové aplikace (WAF), který bude chránit váš web před různými typy útoků.
Tip: Nikdy nesdílejte své administrátorské přihlašovací údaje s nikým jiným a pravidelně kontrolujte logy aktivit na vašem webu.

 

Jak udělat analýzu webu a zlepšit SEO

Abychom zajistili, že naše webové stránky budou úspěšné a přitáhnou co nejvíce návštěvníků, je důležité provádět pravidelnou analýzu webu. Analýza nám poskytne cenné informace o tom, jak si náš web vede ve vyhledávačích, kde můžeme vylepšit jeho výkon a jak optimalizovat obsah pro lepší SEO. Zde je několik kroků, které nám mohou pomoci:

 • Technická kontrola: Zkontrolujte rychlost načítání stránek, správnost kódování a zabezpečení. Pomocí nástrojů jako Google PageSpeed Insights zjistíte, kde jsou slabá místa.
 • Obsahová analýza: Projděte si obsah vašich stránek a ověřte, zda je relevantní a aktuální. Klíčová slova by měla být vhodně umístěna v nadpisech i textu.
 • Analýza zpětných odkazů: Ověřte počet a kvalitu zpětných odkazů vedoucích na váš web. Kvalitní odkazy zvyšují důvěryhodnost vaší stránky ve vyhledávačích.
 • Sociální signály: Sledujte aktivitu na sociálních sítích spojenou s vaším webem. Více sdílení znamená větší dosah a potenciálně vyšší návštěvnost.

Když máme všechna data shromážděná, můžeme začít pracovat na jejich implementaci do našich stránek. V případě potřeby můžete využít odborných kurzů, které vám poskytnou hlubší vhled do problematiky SEO a analýzy webu. Doporučujeme například Kurz SEO: Audit a analýza reálné indexace vašeho webu, který vám ukáže konkrétní postupy a nástroje pro efektivní analýzu.

Tip: Pravidelné sledování metrik pomocí nástrojů jako Google Analytics nebo Search Console vám umožní rychle reagovat na změny ve výkonu vašich stránek.

Pamatujte, že dobrá analýza není jednorázovou záležitostí, ale kontinuálním procesem, který vás udrží na špičce mezi konkurencí. Nezapomeňte také experimentovat s novými technikami a neustále se vzdělávat v oblasti SEO – to vám může přinést mnoho nových příležitostí pro růst vašich webových stránek.

 

 

Inspirace a další kroky na vaší cestě za úspěšným webem

Jakmile máte své webové stránky hotové, je čas přemýšlet o tom, jak je dále vylepšit a optimalizovat. Vytvoření kvalitního webu není jednorázová záležitost, ale proces, který vyžaduje neustálou péči a aktualizaci. Zde je několik inspirativních tipů a kroků, které vám mohou pomoci na této cestě:

 • Obsah je nejdůležitější: Pravidelně aktualizujte svůj obsah. Kvalitní články, blogy nebo videa udrží vaše návštěvníky déle na stránkách a zvýší šanci, že se vrátí.
 • SEO optimalizace: Ujistěte se, že je váš web dobře optimalizován pro vyhledávače. Doporučujeme projít si Kurz SEO: Audit a analýza reálné indexace vašeho webu, kde získáte užitečné tipy pro zlepšení vaší viditelnosti online.
 • Zabezpečení: Nezapomeňte na bezpečnost svého webu. Použijte SSL certifikát, pravidelně aktualizujte software a zálohujte data.
 • Analýza dat: Sledování návštěvnosti a chování uživatelů vám poskytne cenné informace o tom, co funguje a co je třeba vylepšit. Google Analytics nebo jiné nástroje pro vás budou skvělým pomocníkem.
 • Příjemný design: Vzhled vašeho webu by měl být moderní a přehledný. Pokud chcete profesionální vzhled bez velkého úsilí, můžete zvážit využití šablon nebo služeb grafického designéra.
 • Monetizace: Pokud plánujete vydělávat peníze prostřednictvím svých stránek, doporučujeme se podívat na kurz WEBZISK: Komplexní průvodce vyděláváním na internetu. Naučíte se různé strategie monetizace od affiliate marketingu po reklamy.
Tip: Nebojte se experimentovat! Sledujte trendy v oblasti webdesignu a neustále hledejte nové způsoby, jak zaujmout své návštěvníky.

Nakonec nezapomeňte na sebevzdělávání. Čím více budete vědět o tvorbě webových stránek a jejich správě, tím lepší budou výsledky vaší práce. Můžete začít například kurzem Tvorba webových stránek pro začátečníky, který vás provede všemi základními kroky od návrhu až po spuštění vašeho vlastního webu.

Už tušíte, jak si vytvořit web? Věříme, že vám náš průvodce pomohl. Cesta k úspěšnému webu může být náročná, ale s těmito radami a trochou trpělivosti určitě dosáhnete svých cílů!


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.