V dnešní době je stále více lidí, kteří touží po originalitě a jedinečnosti. Nejen v oblečení, ale také u svojí obuvi. A co může být lepší než nosit boty, které jste si sami ušili?

V tomto článku najdete inspiraci, jak si ušít vlastní boty doma pomocí jednoduchých nástrojů a materiálů. Zjistíte krok za krokem, jak vytvořit šablony, šít svršek a podešev boty a jak vše správně spojit dohromady. Už nemusíte dumat nad tím, jak vybrat barefoot boty nebo jak ušít barefoot boty. Vy si je ušijete sami.

Tento článek a také kurzy Veroniky Mocové, kde Veronika učí šít nejrůznějších druhy bot, jsou určeny pro začátečníky i pokročilé. Ať už patříte mezi zdatné švandlenky nebo krejčí, nebo jste teprve na začátku svého šicího dobrodružství, i vy s námi přijdete na to, jak se naučit ušít boty.

Nejenže se na našem webu Kurzyproradost.cz dozvíte, jak ušít barefoot boty, ale také získáte užitečné rady ohledně výběru materiálů, údržby a péče o vaše vlastnoručně vyrobené boty.

Abyste si ušili vlastní boty, nemusíte mít dokonce ani šicí stroj. Všechny techniky a postupy, které zde najdete, jsou totiž vhodné pro ruční šití. Tak pojďme na to!

Pokud dáváte přednost videonávodům, můžete se naučit šít boty prostřednictvím našich videokurzů, které pro vás připravila Veronika Mocová

Začněte kurzy Šití bot pro začátečníky nebo Šití dětských bot.

V tomto článku se dozvíte:

 • Úvod do domácí výroby bot
 • Výběr vhodného materiálu pro boty
 • Nástroje a pomůcky potřebné pro šití bot
 • Tvorba šablony a střihů pro vlastní boty
 • Jak ušít svršek boty: Postup a techniky
 • Jak ušít podešev boty: Postup a techniky
 • Spojení svršku a podešve: Jak ušít boty dohromady
 • Úpravy a dokončování bot: Jak obarvit boty a přidat výzdobu
 • Údržba a péče o domácí vyrobené boty
 • Naučte se šít barefoot boty pomocí našich videokurzů

Úvod do domácí výroby bot

V posledních letech se zvyšuje zájem o udržitelnou a ekologickou módu, což vede mnoho lidí k hledání alternativ k průmyslově vyráběnému oblečení a obuvi. Výrobou vlastních bot můžete nejen snížit svou uhlíkovou stopu, ale také se stát tvůrcem unikátních a originálních kousků. Vyrábět vlastní boty nemusí být tak těžké, jak si možná myslíte. S trochou trpělivosti a správnými nástroji se můžete naučit šít boty, které vám budou skvěle padnout a vydrží dlouho.

Tento článek vás provede základními kroky výroby bot, jako je výběr materiálů, nástrojů a tvorba šablon a střihů. Navíc se dozvíte o některých technikách šití a způsobech údržby vašich doma vyrobených bot.

Ať už máte zkušenosti se šitím nebo jste úplní začátečníci, tento článek vám poskytne užitečné rady a postupy, které vám pomohou zvládnout umění šití bot. Takže neváhejte a pusťte se do tohoto vzrušujícího dobrodružství výroby vlastních bot!

1. Výběr materiálů a nástrojů pro výrobu bot

Při výrobě bot je důležité vybrat vhodné materiály a nástroje, které vám zajistí pohodlnost, kvalitu a dlouhou životnost vašich bot. Materiály, které můžete použít, se liší v závislosti na typu bot, který chcete vyrobit. Obecně platí, že boty vyrobené z přírodních materiálů, jako je kůže, plátno nebo vlna, poskytují lepší prodyšnost a pohodlí než umělé materiály.

Pro začátek budete potřebovat následující nástroje a materiály:

 • Kůže, plátno nebo jiný vhodný materiál pro svršek boty
 • Podrážka z kaučuku, kůže nebo jiného odolného materiálu
 • Stélka pro zajištění pohodlí a opory nohy
 • Nit a jehly, pokud budete šít ručně, nebo šicí stroj s vhodnou patkou pro šití bot
 • Nůžky na látku a kůži
 • Pružný papír nebo kartón na vytvoření šablon a střihů
 • Lepidlo na boty pro spojení dílů boty
 • Obráběcí nástroje, jako jsou kladivo, kleště a šídlo, pro práci s kůží a jinými materiály

Mějte na paměti, že při výběru materiálů a nástrojů je důležité zvážit jejich ekologický dopad. Pokud je to možné, volte materiály a nástroje s nižší uhlíkovou stopou a vyhněte se používání škodlivých chemikálií.

Pokud se chcete dozvědět více o výběru správných materiálů a nástrojů pro výrobu bot, doporučujeme se přihlásit do našeho videokurzu Šití bot pro začátečníky. V tomto kurzu se dozvíte více o různých typech materiálů a nástrojů a jak je správně používat při výrobě bot.

2. Výběr vhodného materiálu pro boty

Při výrobě vlastních bot je klíčovým krokem výběr vhodného materiálu. V první řadě je třeba brát v úvahu pohodlí, odolnost a estetiku. Pro barefoot boty je důležité zvolit přírodní a prodyšné materiály, které umožní noze dýchat a zároveň dodají dostatečnou oporu.

Mezi oblíbené materiály patří kůže, plátno, semiš a ekologické alternativy:

 • Kůže poskytuje vysokou odolnost, přizpůsobivost a estetiku, ale může být dražší a méně ekologická.
 • Plátno je lehké, prodyšné a dostupné, avšak méně odolné vůči opotřebení.
 • Semiš, což je zpracovaná kůže, nabízí jemnost a pohodlí, ale vyžaduje větší péči.
 • Ekologické alternativy, jako je Piñatex či umělá kůže, jsou stále více populární pro svoji šetrnost k životnímu prostředí a etickou výrobu.

Při výběru materiálu zvažte jeho účel a očekávanou zátěž. Pro venkovní barefoot boty potřebujete volit odolnější materiály, zatímco pro vnitřní použití stačí méně náročné materiály. Nezapomeňte také na výběr vhodného materiálu pro podešev, která by měla být odolná a zároveň poskytovat potřebnou pružnost pro pohodlný pohyb.

Experimentujte s různými materiály a jejich kombinacemi, abyste našli tu správnou volbu pro své vlastní barefoot boty.

3. Nástroje a pomůcky potřebné pro šití bot

Při výrobě bot potřebujete několik základních nástrojů a pomůcek, které vám usnadní práci. Mezi ty nejdůležitější patří:

 • Střihací nůžky: Kvalitní nůžky jsou nezbytné pro přesné a hladké řezání materiálu. Vyberte si ostré nůžky určené pro práci s kůží nebo textiliemi.
 • Razítko na díry: Tento nástroj vám umožní udělat díry v materiálu pro provlečení tkaniček nebo šití. Můžete si vybrat mezi jednoduchým razítkem na díry nebo rotujícím razítkem s různými velikostmi děr.
 • Děrovačka a nitě: Děrovačka slouží k předvrtání děr pro šití, zatímco kvalitní nitě zaručují pevnost a odolnost spojů.
 • Šicí jehly: Vyberte si jehly určené pro šití kůže nebo textilií. Tyto jehly jsou silnější a mají delší oko, což usnadňuje práci s tužšími materiály.
 • Kleště na nastavování nitě: Pomocí těchto kleští můžete pevně a přesně nastavit napětí nitě při šití.
 • Pravítko a křída na označování: Pravítko vám pomůže měřit a značit materiál před stříháním. Křída na označování je ideální pro dočasné značení materiálu, které se snadno smyje.
 • Šablony a střihy: Šablony a střihy vám umožní přesně přenést tvar boty na materiál. Můžete si vytvořit vlastní nebo zakoupit hotové.
 • Lepidlo: Speciální lepidlo pro obuv je vhodné pro přilepení svršku boty k podešvi před šitím.
 • Povrch na řezání: Vyberte si pevný a stabilní povrch, jako je řezací podložka nebo dřevěný stůl, který vám umožní bezpečně a přesně řezat materiály.

V závislosti na vašem projektu a použitém materiálu může být potřeba dalších nástrojů, jako jsou kladivo, šidélko nebo lis na nýty.

Teď už jste připraveni zahájit proces šití bot. S vhodným materiálem a potřebnými nástroji zvládnete vyrobit vlastní boty, které budou nejen stylové, ale také pohodlné a trvanlivé.

 

 

4. Tvorba šablony a střihů pro vlastní boty

Při výrobě vlastních bot je klíčovým krokem příprava šablony a střihů. Tyto šablony vám pomohou navrhnout a přizpůsobit tvar a velikost vašich bot tak, aby vám skvěle seděly a byly pohodlné.

Začněte tím, že si změříte obvod a délku nohy. Tuto délku převeďte na papír a vytvořte základní obrys chodidla. Nezapomeňte zohlednit prostor pro švy a případné úpravy. Na základě tohoto obrysu můžete navrhnout horní část boty, podešev a ostatní části.

Pro vytvoření střihu pro horní část boty je potřeba navrhnout přední a zadní část. Ujistěte se, že zadní část je dostatečně vysoká, aby držela patu na místě. Přední část by měla být navržena tak, aby se noha vešla pohodlně a bez omezení pohybu.

Pokud jde o podešev, je třeba vytvořit střih pro vnější a vnitřní část. Vnější část musí být navržena tak, aby poskytovala dostatečnou trakci a ochranu, zatímco vnitřní část by měla zajistit pohodlí a podporu pro nohu.

Pozn. Střihy naleznete také v kurzu Veroniky Mocové Šití bot pro začátečníky.

Když máte hotové všechny střihy, přiložte je na vhodný materiál a pečlivě je vyřezejte. Při řezání materiálu vždy zohledněte švy a případné úpravy, které bude potřeba provést. S těmito připravenými střihy můžete pokračovat k dalšímu kroku – šití bot.

5. Jak ušít svršek boty: Postup a techniky

S připravenými střihy a materiály můžete začít s šitím svršku boty. Představte si svršek boty jako dvě hlavní části – přední a zadní část.

Začněte sešitím přední části svršku. Přišpendlete dvě vrstvy materiálu k sobě, lícovou stranou k sobě, a sešijte je podél okrajů, nezapomeňte ponechat prostor pro švy. Poté otočte přední část naruby, aby byla lícová strana venku.

Nyní se přesuňte k zadní části svršku. Stejně jako u přední části, přišpendlete dvě vrstvy materiálu k sobě, lícovou stranou k sobě, a sešijte je podél okrajů. Poté otočte zadní část naruby.

Připevněte přední a zadní část svršku k sobě. Přišpendlete je k sobě lícovou stranou k sobě a sešijte je podél boků a horní části, opět nezapomeňte ponechat prostor pro švy.

Otočte celý svršek naruby, takže lícová strana je nyní venku. Můžete také přidat ozdoby nebo potisky, pokud si přejete.

Případně, pokud chcete ušít boty s lemem, můžete si připravit lem z vhodného materiálu a přišít ho k hornímu okraji svršku.

Nyní, když máte hotový svršek boty, můžete pokračovat k dalšímu kroku - šití podešve.

6. Spojení svršku a podešve: Jak ušít boty dohromady

Když máte hotový svršek boty a podešev, je čas je spojit dohromady a vytvořit funkční celek. Tento proces vyžaduje přesnost, trpělivost a správné nástroje. Jedním z nejběžnějších způsobů, jak svršek a podešev spojit, je lepení. Pro lepení můžete použít speciální lepidlo na boty, které zajistí pevné a trvanlivé spojení.

Dalším oblíbeným způsobem spojení je šití. K šití můžete použít silnou nit, která zaručí dlouhou životnost spoje. Pro šití svršku a podešve budete potřebovat speciální šídlo a průvodní dírky. Dírky předem vytloukněte pomocí kladívka a následně spojte svršek a podešev pomocí jehlového šití.

Je důležité pečlivě sledovat postup, aby byl spoj rovnoměrný a pevný. Při šití si dejte pozor na to, abyste nit nepřetahovali, což by mohlo vést k poškození materiálu. Jakmile máte svršek a podešev spojeny, můžete přistoupit k dokončovacím úpravám, jako je obarvení a přidání výzdoby.

7. Úpravy a dokončování bot: Jak obarvit boty a přidat výzdobu

Po spojení svršku a podešve je čas na finální úpravy a dokončení vašich bot. Obarvení bot je důležitým krokem, který přidává estetický vzhled a chrání materiál. Pro obarvení můžete použít různé metody, jako je barvení, natírání nebo stříkání. Výběr vhodné barvy závisí na použitém materiálu a vašich preferencích. Před obarvením se ujistěte, že povrch boty je čistý a suchý.

Kromě obarvení můžete svým botám přidat různé druhy výzdoby. Experimentujte s různými prvky, jako jsou kamínky, flitry, stuhy nebo korálky. Při přidávání výzdoby je důležité dbát na pevné upevnění, aby se zdobení neodlepilo během nošení.

Nakonec zkontrolujte celkový vzhled bot a zda jsou všechny části pevně spojeny. Pokud je třeba, opravte drobné nedostatky, jako jsou nepřesné švy nebo nerovný obvod. Teď už jste připraveni obout své nové, originální boty a pochlubit se svými dovednostmi v šití bot přátelům a rodině!

8. Údržba a péče o domácí vyrobené boty

Kvalitní údržba a péče o vaše domácí vyrobené boty zajistí jejich dlouhou životnost a udrží je v dobrém stavu. Zde jsou některé tipy, jak se o své boty správně starat:

 • Pravidelně čistěte své boty jemným kartáčem nebo vlhkým hadříkem. Při čištění bot vyhněte použití agresivních čistících prostředků, které by mohly poškodit materiál.
 • Udržujte boty v suchu a mimo přímé sluneční světlo, které by mohlo způsobit vyblednutí nebo poškození materiálu.
 • Pokud vaše boty přijdou do styku s vodou, nechte je důkladně oschnout přirozeně na vzduchu. Nikdy je nesušte na topení nebo v troubě, což by mohlo způsobit deformaci nebo poškození bot.
 • Pro ochranu a prodloužení životnosti obarvených bot můžete použít speciální impregnaci nebo ochranný sprej. Aplikujte podle návodu na obalu a ujistěte se, že je vhodný pro použitý materiál bot.
 • Zkontrolujte čas od času stav švů a upevnění výzdoby, abyste zajistili, že jsou stále pevné a bezpečné. V případě potřeby proveďte drobné opravy.

Starostlivá péče o vaše domácí vyrobené boty zaručuje, že si je budete moci užívat po dlouhou dobu a že budou vypadat skvěle i po opakovaném nošení.

9. Naučte se šít barefoot boty pomocí našich videokurzů

Chcete se naučit šít barefoot boty? Barefoot boty jsou pohodlné, lehké a zdravé pro vaše chodidla. Právě takové vás naučí šít jedna z našich nejoblíbenějších lektorek Veronika Mocová.

V jejich kurzech se můžete naučit šít barefoot boty, boty pro děti a také balerínky nebo pantofle alias nazouváky. Tyto kurzy vám poskytnou detailní postupy, techniky a tipy pro šití barefoot bot, které budou přizpůsobeny vašim potřebám a chodidlům.

S profesionální lektorkou a jasnými instrukcemi se rychle a snadno naučíte, jak vytvořit své vlastní boty, které budou nejen pohodlné, ale také skvěle vypadat.

Tak neváhejte a získejte dovednosti, které vám umožní šít barefoot boty pro sebe a své blízké!


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.