Chcete se naučit hrát na flétnu a hledáte inspiraci, jak začít? V našem článku vám ukážeme, proč je hra na flétnu skvělým koníčkem, jak si vybrat tu správnou flétnu, jak se naučit noty na flétnu a první kroky, jak hrát na zobcovou flétnu. Pro pokročilejší hráče máme připravené různé tipy a triky a také dávku motivace k dalšímu rozvoji.

Pokud preferujete audiovizuální materiály, prohlédněte si kurz Hra na zobcovou flétnu pro začátečníky na našem webu Kurzy pro radost.

Jaká témata najdete v tomto článku?

 • Proč se naučit hrát na flétnu?
 • Výběr správné flétny
 • Jak se naučit noty na flétnu
 • První kroky: Jak hrát na zobcovou flétnu
 • Tipy a triky pro pokročilejší hráče
 • Inspirace a motivace k dalšímu rozvoji

 

Proč se naučit hrát na flétnu?

Naučit se hrát na flétnu může být neuvěřitelně obohacující zážitek, který nabízí řadu výhod pro tělo i duši. Především je to skvělý způsob, jak rozvíjet hudební sluch a cit pro rytmus. Flétna je také nástrojem, který můžeme snadno přenášet a hrát kdekoliv, což nám dává svobodu tvořit hudbu prakticky kdykoliv máme chuť. A jaké jsou další benefity hry na flétnu?

 • Zlepšení koncentrace: Hraní na flétnu vyžaduje soustředění a preciznost, což nám pomáhá zlepšit naši schopnost soustředit se i v jiných oblastech života.
 • Rozvoj dechové techniky: Při hře na flétnu posilujeme naše plíce a zlepšujeme dechovou kapacitu, což má pozitivní vliv na naši dýchací soustavu.
 • Kreativní vyjádření: Hudba je jedním z nejkrásnějších způsobů, jak vyjádřit své emoce a myšlenky. Flétna nám umožňuje tvořit melodie, které mohou odrážet naše pocity a nálady.

Flétna je skvělým nástrojem pro děti i dospělé. U dětí podporuje motorické dovednosti a učení se notám může být velmi zábavné. Dospělí zase ocení možnost relaxace a odreagování od každodenních starostí.

Výhody Přínosy
Zlepšení koncentrace Lepší výkon v práci i ve škole
Rozvoj dechové techniky Zdravější plíce a lepší fyzická kondice
Kreativní vyjádření Možnost vyjádřit své emoce hudbou
Doporučujeme vám začít s kurzem Hra na zobcovou flétnu pro začátečníky, kde získáte základní znalosti a dovednosti potřebné k tomu, abyste mohli zahrát své první melodie.

 

Výběr správné flétny

Výběr správné flétny je klíčovým krokem na cestě, jak se naučit hrát na flétnu. Na trhu existuje několik druhů fléten, a proto je důležité vědět, která je pro vás ta pravá. Zobcová flétna je ideální volbou pro začátečníky díky své jednoduchosti a dostupnosti. Pokud jste úplní nováčci, doporučujeme vám zvážit plastovou zobcovou flétnu, která je levná a snadno se udržuje.

Při výběru flétny bychom měli vzít v úvahu následující faktory:

 • Materiál: Flétny mohou být vyrobeny z plastu nebo dřeva. Plastové flétny jsou levnější a odolnější vůči vlhkosti, zatímco dřevěné nabízejí lepší zvukové vlastnosti.
 • Cena: Cena fléten se může značně lišit. Začátečníkům doporučujeme investovat do základního modelu a postupně přecházet na dražší varianty podle vašich pokroků.
 • Značka: Některé značky jsou známější pro svou kvalitu než jiné. Yamaha, Aulos nebo Hohner jsou osvědčené značky, které poskytují dobrý poměr cena/výkon.

Při nákupu flétny můžete využít také rady zkušených hráčů nebo lektorů. Doporučujeme navštívit místní obchod s hudebními nástroji a osobně si několik modelů vyzkoušet. Důležitým aspektem je také pohodlí při hraní – pokud vám flétna dobře padne do rukou a snadno se na ni fouká, máte napůl vyhráno.

Kritérium Doporučení
Materiál Plast/dřevo podle preferencí
Cena Základní model pro začátečníky
Značka Yamaha, Aulos, Hohner

 

 

Jak se naučit noty na flétnu

Učení se notám může být zpočátku trochu složité, ale věřte nám, že s trochou trpělivosti a správnými metodami to zvládnete. Noty jsou jako jazyk hudby, který nám umožňuje hrát skladby přesně tak, jak byly zamýšleny. Pokud se ptáte, jak hrát na flétnu podle not, máme pro vás několik užitečných tipů.

 • Poznávání základních not: Začněte tím, že si osvojíte základní noty. Můžete si například vytisknout přehlednou tabulku všech základních hmatů na zobcovou flétnu, aby pro vás bylo hraní jednodušší.
 • Pravidelné cvičení: Každodenní cvičení je klíčem k úspěchu. Doporučujeme vám vyhradit si každý den alespoň 15-20 minut na procvičování not.
 • Hra podle sluchu: Zkuste hrát jednoduché melodie podle sluchu. To vám pomůže lépe rozpoznat jednotlivé tóny a spojit je s konkrétními notami.
 • Hudební aplikace: Existuje mnoho aplikací, které vám mohou pomoci s učením not. Některé z nich nabízejí interaktivní lekce a hry zaměřené na čtení notového zápisu.

Pokud stále nevíte, jak se naučit na flétnu, doporučujeme začít s kurzem Hra na zobcovou flétnu pro začátečníky, kde se nejen naučíte základy hraní, ale i čtení notového zápisu.

Při učení nových dovedností je důležité mít trpělivost a nevzdávat to při prvních obtížích. Věřte nám, že odměna v podobě krásných melodií stojí za to!

 

První kroky: Jak hrát na zobcovou flétnu

Když přemýšlíme o tom, jak hrát na flétnu, je důležité začít od základů. Prvním krokem je správné držení nástroje. Zobcová flétna se skládá ze tří částí: hlavice, tělo a nožka. Tyto části musíme správně složit a ujistit se, že jsou pevně spojeny.

 • Postoj: Stojíme rovně s mírně rozkročenýma nohama, aby byl náš postoj stabilní.
 • Úchop: Flétnu držíme lehce mezi palcem a ukazováčkem levé ruky nahoře a pravou rukou dole. Palec levé ruky by měl být pod dírou pro zadní tónový otvor.
 • Dýchání: Správné dýchání je klíčem k čistému zvuku. Dýcháme do bránice a foukáme jemným, stálým proudem vzduchu do hlavice flétny.

Nyní se můžeme zaměřit na to, jak se hraje na flétnu pomocí jednotlivých prstových kombinací. Každý prst má své místo a každý otvor musí být pečlivě zakrytý (pokud je to u daného tónu žádoucí), aby vznikl správný tón. Doporučujeme začít s jednoduchými tóny jako C nebo D, které jsou snadno dosažitelné i pro úplné začátečníky.

Tón Poloha prstů
C Zakryté všechny otvory.
D Zakryté všechny otvory kromě spodního.

Pokud chcete získat více informací a praktických rad o tom, jak hrát na flétnu, doporučujeme vám kurz Hra na zobcovou flétnu pro začátečníky, který vás provede všemi důležitými kroky od samotného základu až po první melodie.

Tip: Začněte cvičit pravidelně alespoň 10 minut denně. Konzistence je klíčem k úspěchu!

 

 

Tipy a triky pro pokročilejší hráče

Pokud už máte základní techniky zvládnuté a víte, jak se hraje na flétnu podle not, možná se chcete posunout dál a zdokonalit své dovednosti. Zde je několik tipů a triků, které vám mohou pomoci stát se ještě lepším hráčem.

 • Dýchání: Správné dýchání je klíčové. Pokuste se věnovat více času dechovým cvičením, která vám pomohou lépe kontrolovat dech a tím i tón flétny.
 • Technika prstů: Pravidelně procvičujte různé stupnice. Pomůže vám to zlepšit rychlost a přesnost vašich prstů.
 • Interpretace hudby: Snažte se pochopit příběh nebo emoce za skladbou, kterou hrajete. To může zásadně ovlivnit váš výkon.
 • Soustředění na detaily: Dbejte na správný rytmus skladby. Každý detail má význam.

Při hledání dalších způsobů, jak se zdokonalit, doporučujeme kurz Hra na zobcovou flétnu pro mírně pokročilé. Kurz je určen pro hráče na zobcovou flétnu, kteří již ovládají základní techniky a chtějí posunout své dovednosti na vyšší úroveň. Pod vedením zkušené lektorky se seznámíte s různými hmaty, písněmi a žánry, které rozšíří váš hudební repertoár.

Tip: Udržujte si pravidelný tréninkový režim. Krátké, ale časté cvičení může být efektivnější než dlouhé hodiny jednou týdně.

 

 

Inspirace a motivace k dalšímu rozvoji

Když se začneme učit hrát na flétnu, často nás nadšení a radost z prvních tónů pohání kupředu. Ale co když přijde moment, kdy se cítíme zaseknutí nebo nám chybí motivace? Tady je několik tipů, jak si udržet chuť pokračovat v cestě za hudebními dovednostmi.

 • Nastavte si malé cíle: Učit se hrát na flétnu je dlouhodobý proces, takže je důležité mít malé dosažitelné cíle. Tímto způsobem budete moci sledovat svůj pokrok a získáte pocit úspěchu.
 • Hledejte inspiraci: Sledujte videa talentovaných hráčů na YouTube nebo navštěvujte koncerty. Vidět a slyšet profesionály může být nesmírně inspirativní.
 • Cvičte pravidelně: Pravidelné cvičení je klíčem k úspěchu. I krátké denní cvičení vám pomůže se postupně zlepšovat.
 • Připojte se ke komunitě: Sdílení vašich zkušeností s ostatními hudebníky může být velmi motivující. Můžete najít skupiny na sociálních sítích nebo se připojit k místním hudebním klubům.

Další skvělou možností, jak si udržet motivaci a rozvíjet své schopnosti, jsou online kurzy. Pokud jste již zvládli základy, doporučujeme kurz Hra na zobcovou flétnu pro mírně pokročilé. Pro ty, kteří teprve začínají svou cestu s tímto nástrojem, je ideální volbou kurz Hra na zobcovou flétnu pro začátečníky.

Tip: Najděte si oblíbenou skladbu a naučte se ji hrát na flétnu. Nic neudělá větší radost, než když si zvládneme zahrát melodii, kterou máme rádi.

Pamatujte, že každý krok vpřed je důležitý. Učení se novým věcem může být někdy výzvou, ale právě tato cesta nám přináší nové zážitky a uspokojení z vlastního pokroku.


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.