Chcete se naučit, jak kreslit koně nebo jak namalovat koně a vytvořit realistické umělecké dílo, které zaujme každého? V našem článku vás provedeme krok za krokem od přípravy až po finální detaily. Naučíte se základní tvary a proporce, získáte tipy a triky pro realistické zobrazení a objevíte inspiraci pro další tvorbu. Připravte si tužky a papír, jdeme na to!

Můžete si přečíst článek nebo si prohlédnout na našem webu Kurzy pro radost videokurz s tímto tématem na tomto odkazu: Kreslení pravou hemisférou 2 - kreslíme předměty, rostliny a zvířátka.

Jaká témata najdete v tomto článku?

 • Příprava na kreslení koně
 • Základní tvary a proporce
 • Detaily, které oživí vaše dílo
 • Tipy a triky pro realistické zobrazení
 • Inspirace a další kroky

 

Příprava na kreslení koně

Než se pustíme do samotného procesu, je důležité věnovat trochu času přípravě. Jak kreslit koně bez správných nástrojů a materiálů? Není to nemožné, ale přípravou si určitě usnadníme práci a zlepšíme výsledky. Pojďme se podívat na několik kroků, které nám pomohou začít správně.

 • Nástroje a materiály: Kvalitní tužky různých tvrdostí (HB, 2B, 4B), guma, ořezávátko a papír vhodný pro kreslení jsou základem. Pokud plánujeme použít barvy, připravme si akvarelové nebo pastelové barvy.
 • Reference: Najděme si kvalitní fotografie koní jako referenci. Můžeme využít knihy, internet nebo dokonce navštívit místní stáje a pořídit vlastní fotky.
 • Prostor: Vyberme si klidné místo s dostatečným osvětlením, kde nás nebude nic rušit. Ideálně takové, kde můžeme rozložit všechny potřebné věci.
 • Technika: Seznamme se s některými základními technikami kreslení či malování koní. Existuje mnoho kurzů, které nám mohou pomoci pochopit základní principy. Pokud jste se rozhodli kreslit tužkou či pastelkami, ideální pro vás bude kurz Kreslení pravou hemisférou 2 - kreslíme předměty, rostliny a zvířátka. V případě, že potřebujete zjistit, jak namalovat koně, doporučujeme například kurz Jak malovat zvířata pro začátečníky.

S těmito kroky budete lépe připraveni na samotný proces kreslení koně a užijete si ho mnohem více. Příprava je klíčem k úspěchu a jakmile máte vše nachystané, můžete se pustit do práce!

Tip: Nezapomeňte si dělat pravidelné přestávky při kreslení. Pomůže vám to udržet koncentraci a zabrání únavě ruky.

 

 

Základní tvary a proporce

Když se učíte, jak kreslit koně, je klíčové pochopit základní tvary a proporce. Kůň je majestátní zvíře s komplexní anatomií, ale když se na něj podíváme blíže, zjistíme, že jeho tělo lze rozdělit do jednodušších geometrických tvarů. Tato technika nám pomůže zachytit správné proporce a usnadní další kroky v kreslení.

Začněme hlavou. Hlava koně má tvar prodlouženého oválu nebo kapky vody. Uši jsou malé trojúhelníky umístěné na vrcholu hlavy. Krk je dlouhý a elegantně zakřivený, často připomínající jemný oblouk.

Trup koně si můžeme představit jako dva spojené ovály – jeden větší pro hrudník a menší pro břicho. Nohy koně jsou štíhlé válcovité útvary, které by měly být přiměřeně dlouhé vzhledem k tělu. Nezapomeňte také na klouby a svaly, které nohy dělají realistickými.

Ocas je dalším důležitým prvkem – obvykle ho zobrazujeme jako proudící linii, která dodává dynamiku celkovému obrazu. Když máme tyto základní tvary nakreslené, můžeme se pustit do detailnějšího vykreslování. Je dobré si pamatovat následující:

 • Hlava: Dbejte na detaily jako oči, nozdry a ústa.
 • Krk: Měl by mít jemné zakřivení bez ostrých linií.
 • Nohy: Vykreslete klouby a svaly pro realističtější vzhled.
 • Ocas: Představujte si ho jako proudící linii plnou pohybu.

Pokud hledáte strukturovanější návod na to, jak namalovat koně, doporučujeme vám kurz Jak malovat zvířata pro začátečníky. Tento kurz vás provede malbou koně krok za krokem.

Tip: Při kreslení základních tvarů si můžete pomoci lehkým skicováním tužkou, abyste mohli snadno opravovat chyby před tím, než přejdete k detailům.

 

 

Detaily, které oživí vaše dílo

Při kreslení koně jsou detaily tím, co váš obrázek skutečně oživí a dodá mu realističnost. Může se zdát, že je to náročné, ale věřte nám, že s trochou praxe a pozornosti k detailům můžete dosáhnout úžasných výsledků. Zaměřme se na několik klíčových oblastí, které stojí za vaši pozornost.

 • Oči: Oči jsou oknem do duše nejen u lidí, ale i u koní. Dbejte na správné stínování a odlesky světla v očích, aby působily živě.
 • Srst: Každý tah tužkou může přidat texturu a hloubku srsti. Používejte krátké tahy pro krátkou srst a delší tahy pro hřívu a ocas.
 • Svalstvo: Koně mají výraznou muskulaturu, která by měla být viditelná i ve vašem díle. Sledujte anatomii koně a snažte se zachytit svalové partie.
 • Kopyta: Nezapomeňte na detaily kopyt. Zobrazte jejich tvar i drobné prasklinky nebo nerovnosti.

Pamatujte si, že každý nový detail přináší vaší kresbě život. S trpělivostí a praxí budete schopni vytvořit realistický portrét koně, který bude vypadat jako živý. Pokud máte rádi práci s pastelem, určitě vás nadchne kurz Kreslení pravou hemisférou 3 - kreslení zvířat pastelem.

Tip: Při kreslení detailů pracujte pomalu a s rozmyslem. Často si udělejte krok zpět od svého díla a podívejte se na něj z odstupu. To vám pomůže vidět obraz jako celek a zjistit, kde ještě potřebujete přidat nějaké detaily.

 

Tipy a triky pro realistické zobrazení

Realistické zobrazení koně může být skutečnou výzvou, ale s několika užitečnými tipy a triky to zvládneme. Prvním krokem je pozorování skutečných koní nebo kvalitních fotografií. Všímejme si detailů jako jsou svalové partie, struktura srsti a tvar těla. Když kreslíme koně, klíčem k realismu je správné zachycení proporcí a dynamiky pohybu.

 • Pozorování: Trávit čas sledováním koní v různých situacích nám pomůže lépe pochopit jejich anatomii a pohyb.
 • Anatomie: Studujte kostru a svalstvo koně. To nám umožní lépe vykreslit objem a tvar těla.
 • Světlo a stín: Používejte stínování ke zvýraznění svalů a vytvoření hloubky. Sledujte, jak světlo dopadá na různé části těla.
 • Detaily: Zaměřte se na detaily jako jsou oči, uši, hříva a ocas. Tyto malé prvky dodají našemu obrázku život.

Pro lepší pochopení těchto technik doporučujeme vyzkoušet kurz Jak malovat zvířata pro začátečníky, kde se naučíte základy kreslení různých zvířat včetně koní. Dalším skvělým zdrojem je Kreslení pravou hemisférou 3 - kreslení zvířat pastelem, který nám pomůže rozvinout naše dovednosti pomocí pastelových barev.

Tip: Pokud si nejste jisti svými schopnostmi, zkuste nejprve jednoduché náčrty tužkou a postupně přidávejte detaily. Pomalu budujte svůj obraz vrstvu po vrstvě.

Ať už jste začátečníci nebo pokročilí umělci, tyto techniky vám pomohou vytvořit krásné a realistické obrazy koní. Pamatujte si, že praxe dělá mistra!

 

 

Inspirace a další kroky

Pokud jste se rozhodli, že se chcete naučit, jak kreslit koně, gratulujeme! Tato cesta může být nejen zábavná, ale také nesmírně obohacující. Mnozí umělci začínali právě kreslením zvířat a postupně si vybudovali své dovednosti a sebevědomí. Abychom vás inspirovali a podpořili ve vašem úsilí, zde je několik tipů a doporučení, které vám mohou pomoci na vaší cestě.

 • Hledání inspirace: Prohlédněte si různé fotografie koní nebo sledujte videa, která ukazují jejich pohyby. Může to být skvělý způsob, jak pochopit anatomii a dynamiku těchto nádherných tvorů.
 • Návštěva kurzů: Pokud máte pocit, že byste potřebovali strukturovanější vedení, doporučujeme zhlédnout kurz Jak malovat zvířata pro začátečníky. Tento kurz vám poskytne základy malování zvířat včetně koní.
 • Použití různých technik: Experimentujte s různými materiály jako jsou tužky, pastelky nebo pastely. Pro pokročilejší techniky můžete vyzkoušet kurz Kreslení pravou hemisférou 3 - kreslení zvířat pastelem.
 • Sdílení svých prací: Nebojte se sdílet své práce s ostatními. Získáte tak zpětnou vazbu a možná i nové přátele se stejným zájmem.
 • Pravidelné cvičení: Jako u každé jiné dovednosti platí, že praxe dělá mistra. Najděte si čas každý den nebo týden na kreslení či malování a sledujte svůj pokrok.

Když budete hledat další inspiraci nebo rady, nezapomeňte se podívat na Minikurz: Obraz koně, kde najdete konkrétní postup kreslení tohoto krásného zvířete.

Tip: Nezapomeňte si užít celý proces! Kreslení a malování by mělo být radostí a prostředkem k relaxaci. Nenechte se odradit počátečními neúspěchy – každá čára vás posouvá blíž k mistrovství.

Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.