Chcete zjistit, jak nakreslit kočku, ale nevíte, kde začít? Provedeme vás celým procesem od kresby základních tvarů až po ty nejmenší detaily. Naučte se zachytit esenci kočičí elegance a hravosti s pomocí našeho článku.

Můžete si také prohlédnout videokurz Kreslení pravou hemisférou 5 - kočka, laň a veverka na našem webu Kurzy pro radost.

Jaká témata budou součástí tohoto článku?

 • Začínáme s kreslením kočky
 • Jak nakreslit kočku: Základní tvary
 • Výběr materiálů pro dokonalý obraz
 • Jak namalovat kočku: Postup krok za krokem
 • Přidávání detailů pro realistický vzhled
 • Jak se kreslí kočka: Oči, které ožívají
 • Hravost a pohyb: Kočičí gesta a pozice
 • Stínování a textura srsti
 • Překonávání běžných překážek při kreslení koček
 • Inspirace a další zdroje pro zdokonalení vašich dovedností

 

Začínáme s kreslením kočky

Když se rozhodnete naučit, jak nakreslit kočku, možná nebudete vědět, kde začít. Ale nebojte se, není to tak těžké, jak se zdá! S několika jednoduchými tipy a triky budete na dobré cestě k tomu, aby vaše kočičí portréty vypadaly jako živé. Zde jsou některé základní kroky, které vám pomohou začít:

 • Zvolte pozici - Rozhodněte se, jestli chcete kočku kreslit ve stoje, vleže nebo možná ve skoku. To určí základní linie vaší kresby.
 • Nakreslete obrysy - Začněte s velmi lehkými liniemi, abyste nastínili tvar těla a hlavy kočky. V této fázi se nebojte udělat chybu; můžete to vždycky překreslit.
 • Přidejte detaily - Jakmile máte základní obrys, můžete začít přidávat oči, uši, ocas a další typické rysy kočičího těla.
 • Zaměřte se na expresi - Kočky mají velmi výrazné rysy. Zamyslete se nad tím, jakou emoci vaše kočka právě teď vyjadřuje a zkuste to zachytit.
 • Zapracujte detaily - Ať už jde o vzor na srsti nebo zvláštní znaky jako jsou skvrny či pruhy, nyní je čas na jejich dokončení.

Jakmile máte tyto základy pod kontrolou, může být užitečné pokračovat ve studiu technik kreslení specificky zaměřených na zvířata. Kurz Kreslení pravou hemisférou 2 - kreslíme předměty, rostliny a zvířátka je skvělým způsobem, jak rozšířit své dovednosti a přinést vašim kočičím portrétům více života.

Tip: Nezapomeňte si připravit dostatek referenčních fotografií různých druhů koček v různých pozicích. Tyto fotografie vám pomohou lépe pochopit anatomii koček a poskytnou vám inspiraci pro váš umělecký proces.

 

Jak nakreslit kočku: Základní tvary

Pokud jste někdy přemýšleli, jak nakreslit kočku a nevěděli jste, kde začít, klíčem k úspěchu je pochopení základních tvarů. Každé umělecké dílo začíná jednoduchými geometrickými tvary, a to platí i pro naše chlupaté přátele. Pojďme se podívat, jak se kreslí kočka.

 • Kruhy - Začneme s dvěma kruhy, jeden bude sloužit jako hlava a druhý jako tělo. Nebojte se, pokud nejsou dokonalé; v této fázi jde spíše o zachycení správných proporcí.
 • Ovál - Pro nohy použijeme oválné tvary. Kočičí nohy jsou dlouhé a štíhlé, takže ovály by měly být poměrně úzké.
 • Trojúhelníky - Uši a ocas mohou být reprezentovány trojúhelníky. Uši směřující nahoru a ocas, který může být zakřivený nebo rovný podle postavení vaší kočky.
 • Linky - Nyní spojte tyto základní tvary jemnými liniemi, abyste vytvořili obrys kočky. Pamatujte si, že každá kočka je unikátní.

Po dokončení těchto základních tvarů máte pevný základ pro detailnější práci na vaší kočce. Teď je čas přidat detaily jako jsou oči, nos a srst. S každým dalším krokem budete blíže realistickému portrétu vaší kočičky.

TIP: Nezapomeňte si udržovat lehkost ruky! Mnoho lidí má tendenci tisknout tužku silně na papír ve snaze vytvořit dokonalou linii na první pokus. Pamatujte si ale, že skutečné mistrovství spočívá ve schopnosti pracovat s chybami a v neustálém zdokonalování vašeho díla.

 

Výběr materiálů pro dokonalý obraz

Když se rozhodnete naučit, jak nakreslit kočku, je výběr správných pomůcek klíčový. Nezáleží na tom, jestli jste začátečník nebo pokročilý umělec; používání kvalitních pomůcek a materiálů může zásadně ovlivnit konečný výsledek vašeho díla. Zde jsou tipy, které byste měli zvážit předtím, než se pustíte do kreslení:

 • Papír - Vybírejte vysoce kvalitní papír určený pro vaše preferované médium. Pro tužky se hodí hladký papír, zatímco pro pastely je lepší hrubší textura, která lépe zachytí pigment.
 • Tužky - Sada grafitových tužek různých tvrdostí je ideální pro skicování. Měkké tužky (např. 2B) jsou vhodné pro tmavší stíny a tvrdé tužky (např. 4H) pro jemné linie a detaily.
 • Guma - Kvalitní gumy jsou nepostradatelné pro opravy a úpravy během kreslení. Existují speciální gumy pro jemné mazání i široké gumy na velké plochy.
 • Pastely - Pokud chcete vaší kočičce dodat barvu, pastely jsou skvělou volbou. Nabízejí bohaté barevné odstíny a jednoduchost aplikace.
 • Ořezávátko - Udržujte vaše tužky ostré pro precizní linie a detaily.

Během tvorby nevyhnutelně narazíte na otázku, jak nakreslit kočku tak, aby vypadala realisticky. Klíčem k úspěchu je praxe a trpělivost, ale také pochopení anatomie koček a osvojení si technik stínování a texturování. Pro hlubší porozumění těmto technikám doporučujeme například kurz Kreslení pravou hemisférou 2 - kreslíme předměty, rostliny a zvířátka, který vám pomůže rozvinout vaše dovednosti.

Tip: Pamatujte si, že každá kočka je unikátní! Studujte jejich různé druhy a postavy, abyste lépe pochopili, jak se kreslí kočka ve svých mnoha podobách. To vám pomůže přidat osobitost do vašich děl.

 

Jak namalovat kočku: Postup krok za krokem

Pokud hledáte výzvu a toužíte po něčem divočejším než po obyčejné kočce, co takhle pustit se do malování lva? Tyto majestátní šelmy, plné síly a krásy, mohou být skvělým předmětem pro vaše umělecké projekty. Ať už vás fascinuje jejich síla, hrdost, nebo jen chcete zachytit jejich královský vzhled, tato kapitola vám ukáže, jak na to krok za krokem.

 • Výběr pozice - Rozhodněte se, jakou pozici vašeho lva chcete na plátně zachytit. Přemýšlejte, zda bude stát, ležet, nebo třeba řvát. Každá pozice vyzařuje jinou atmosféru a emoci.
 • Náčrt - Začněte lehkými tahy tužky a vytvořte základní kontury těla lva. Zaměřte se na mohutný trup, dlouhé končetiny a charakteristickou hřívu, která je nezaměnitelným znakem lva.
 • Detaily tváře - Velký důraz klademe na detaily tváře. Lví oči, nos a majestátní hříva jsou klíčové pro vytvoření autentického a výrazného portrétu. Nezapomeňte na typický výraz ve tváři, který lva charakterizuje.
 • Srst a hříva - Malování srsti a zejména hřívy vyžaduje trpělivost a důkladnost. Použijte různé techniky štětcem pro dosažení realistické textury srsti a bohatosti hřívy. Experimentujte s délkou a směrem tahů, aby hříva působila co nejpřirozeněji.
 • Tónování a stínování - Pro dodání hloubky a realismu vašemu dílu se soustřeďte na tónování a stínování. Hrajte si se světlem a stíny, abyste zdůraznili svalovou strukturu a dodali obrázku dynamiku. Nezapomeňte na stín pod lvem, který pomůže začlenit vašeho krále džungle do jeho prostředí.

Při malování lva nezapomeňte, že každý krok je příležitostí k experimentování a učení se. Pro další inspiraci sledujte kurzy, jako například Jak malovat zvířata pro začátečníky, které vám pomohou ve vaší tvorbě. Ať už jste na začátku své umělecké cesty nebo jste již zkušenými malíři, malování lva je výzva, která obohatí vaše umělecké dovednosti.

 

Přidávání detailů pro realistický vzhled

Když se učíme, jak nakreslit kočku, často začínáme základními tvary a obrysy. Avšak klíčem k tomu, aby vaše kočičí umělecké dílo ožilo, je přidání detailů, které dodají vašemu obrazu realismus. Jakmile máte základní tvar vaší kočky, je čas zaměřit se na detaily, které ji opravdu probudí k životu.

 • Oči - Oči jsou okny do duše a u koček to platí dvojnásob. Zkuste do očí přidat odlesky světla, abyste jim dodali hloubku a lesk.
 • Srst - Pracujte na textuře srsti malými tahy tužky nebo štětcem, aby srst vypadala realističtěji. Všímejte si směru růstu srsti a délky chlupů na různých částech těla.
 • Uši - Uvnitř uší mohou být jemné linie reprezentující srst nebo stínování pro více hloubky.
 • Tlapky - Nezapomeňte na detaily jako jsou polštářky na tlapkách. Malé tmavé plochy mohou imitovat jejich texturu.
 • Výraz - Detaily kolem tlamy a obočí mohou změnit výraz vaší kočky. Experimentujte s mírnými úpravami, aby vaše kočka vypadala vesele, zvědavě nebo i trochu rozzlobeně.

Pamatujte, že každý detail přispívá k celkovému realismu vašeho obrazu. Vezměte si čas na pozorování skutečných koček nebo fotografií a snažte se napodobit jejich jedinečné rysy ve vašem uměleckém díle. A pokud hledáte další inspiraci nebo techniky pro kreslení zvířat s ohledem na realistický vzhled, kurzy Jak malovat zvířata pro začátečníky nebo Kreslení pravou hemisférou 3 - kreslení zvířat pastelem nabízejí cenné techniky a náměty pro zdokonalení vašeho umění.

Tip: Prohlédnout si různé druhy kožešin a studovat světelné podmínky může být velmi užitečné pro dosažení realistických efektů v kresbách koček.

 

Jak se kreslí kočka: Oči, které ožívají

Představte si, že vaše plátno je prázdný svět a vaše tužka je kouzelná hůlka. Prvním krokem k přivolání kočičí duše na papír jsou její oči - okna do jejího tajemného světa. Pokud tedy začínáte kreslit oči, tady je pár jednoduchých tipů a triků.

 • Tvar: Kočičí oči mají tvar podobný mandlovým ořechům. Začněte dvěma jemnými liniemi, které vytvoří tento unikátní tvar. Ujistěte se, že jsou umístěny symetricky a ve správném poměru k hlavě.
 • Zornice: Ve středu každého oka nakreslete ovál pro zornici. Velikost a tvar oválu mohou vyjadřovat různé emoce - úzké vertikální ovály pro intenzivní pozornost nebo široké ovály pro relaxaci.
 • Světelný odlesk: Přidáním malého bílého fleku do zornic dodáte očím živost a hloubku. Tento detail napodobuje odlesk světla a činí pohled vaší kočky realističtější.
 • Stínování: Jemným stínováním kolem očí přidáte hloubku a konturu. Použijte lehké tahy, abyste vytvořili efekt srsti a dodali výrazu více realismu.

Když kreslíte oči, pamatujte na emocionální vliv, který mohou mít. Oči jsou zrcadlem duše, a proto byste měli klást důraz na to, co chcete, aby vaše kočka „říkala“. Jejich výraz může promlouvat stejně hlasitě jako jakákoli slova.

Tip: Pokud se cítíte nejistí s proporcemi nebo stínováním, zkuste kurz Kreslení pravou hemisférou 2 - kreslíme předměty, rostliny a zvířátka, který vás naučí zaklínadlo pro dokonalé zachycení magie ve vašich obrázcích.

 

Hravost a pohyb: Kočičí gesta a pozice

Jak nakreslit kočku? Klíčové je zachytit kočičí esenci - hravost a pohyb. Kočky jsou mistry v expresivních gestech a pozicích, které odrážejí jejich náladu a osobnost. Ať už se snažíte pochopit, jak namalovat kočku v klidu nebo při hře, zde je několik tipů, jak zachytit tyto momenty:

 • Relaxace - Všimněte si, jak kočka leží nebo sedí ve volné, rozvalené pozici. Jejich tělo je uvolněné a obvykle mají polootevřené oči nebo naopak úplně zavřené.
 • Pozornost - Když kočka zahlédne něco zajímavého, její postoj se změní. Uši jdou dopředu, oči se rozšíří a celé tělo se napne jako luk připravený k akci.
 • Hra - Pozorujte, jak se kočka připravuje ke skoku nebo k pronásledování své oblíbené hračky. Tento moment plný energie vyžaduje rychlý skicák, abyste zachytili dynamiku pohybu.
 • Protažení - Kočičí protahování je fascinující moment plný grácie. Obvykle začínají hlavou a postupně se protahují do špiček svých tlapek.

Kromě těchto pozic se zaměřte i na detaily, jako jsou výrazy tváře a poloha ocasu, které mohou hodně prozradit o tom, co váš kočičí model „cítí“. Jak se kreslí kočka? Není to jen o technice, ale také o vnímání a interpretaci jejich jedinečného chování.

Tip: Chcete-li zdokonalit svůj talent v kreslení zvířat, určitě vyzkoušejte kurz „Jak malovat zvířata pro začátečníky“. Nabídne vám cenné lekce o tom, jak zachytit podstatu různých zvířecích postav a pohybů.

 

Stínování a textura srsti

Když se učíme, jak nakreslit kočku, jedním z klíčových aspektů, na který bychom neměli zapomenout, je stínování a vytváření realistické textury srsti. Při pohledu na kočku si všimneme, jak světlo ovlivňuje barvu a stín srsti, což přidává hloubku a realismus jejímu vzhledu. Aby vaše kresba vypadala živěji, je důležité se naučit, jak správně aplikovat stíny a imitovat strukturu srsti.

 • Sledujte směr srsti - Pozorujte, ve kterém směru srst roste a podle toho upravujte své tahy tužkou nebo pastelem. Tento detail dodá vaší kresbě autenticitu.
 • Využijte různé stupně tvrdosti tužek - Pro jemné linie použijte tvrdší tužky a pro tmavší stíny měkčí. To pomůže vytvořit bohatší texturu srsti.
 • Pozorujte světlo - Rozhodněte se, odkud světlo přichází, a podle toho aplikujte stíny. Nezapomeňte zanechat části obrazu světlejší, aby vynikly jako osvícené.

Pokud si s tímto procesem nejste jisti, doporučujeme navštívit kurz Kreslení pravou hemisférou 3 - kreslení zvířat pastelem, kde se dozvíte více o technikách stínování a práci s pastely pro dosažení realistické textury srsti.

TIP: Nebojte se experimentovat s různými tloušťkami a typy čar při tvorbě textury srsti. Někdy může být úspěšný i zdánlivě nesystematický přístup, který dodá vaší kočce unikátní charakter.

 

Překonávání běžných překážek při kreslení koček

Když se snažíme pochopit, jak nakreslit kočku, můžeme narazit na několik běžných překážek. Ale nebojte se, každou z nich lze překonat s trochou praxe a správnými technikami! Prvním krokem je rozpoznat, co tyto výzvy jsou, a pak hledat způsoby, jak je řešit.

 • Proporce těla: Kočky mají velmi specifické proporce těla - od jejich dlouhých zadních nohou až po charakteristický tvar hlavy. Začínající umělci často bojují s tímto aspektem. Klíčem k úspěchu je začít s jednoduchými geometrickými tvary a postupně je upravovat do více detailních obrysů.
 • Vyjádření pohybu: Kočky jsou známé svou ladností a schopností provádět rychlé pohyby. Zachytit tento pohyb na papíru může být náročné. Doporučuje se studovat fotografie koček v pohybu a zkoušet zachytit jejich dynamiku skrze lehké a rychlé tahy tužkou.
 • Detaily srsti: Kreslení srsti vyžaduje trpělivost a pozornost k detailu. Místo toho, abyste se pokusili nakreslit každý chlup zvlášť, zaměřte se na celkový tón a texturu srsti. Pracujte ve vrstvách a použijte různé stupně tlaku pro dosažení hloubky.
 • Emoce a výrazy: Jednou z nejvýraznějších vlastností koček jsou jejich výrazné oči a mimika. Pochopení toho, jak namalovat kočku tak, aby obraz odrážel její osobnost nebo náladu, může být složité. Je užitečné dát si čas na pozorování vaší kočky nebo fotografií koček a zkoumat změny v jejich výrazech.

Jak vidíte, klíče ke zdolání těchto překázek spočívají ve cvičení, pozorování a trpělivosti. A pokud hledáte další tipy a techniky pro zdokonalení vašeho umění, podívejte se například na kurz Jak malovat zvířata pro začátečníky, který vás provede procesem malování různých typů zvířat, například i divokeho lva.

Tip: Nezapomeňte si udržovat lehkou ruku a nebojte se experimentovat. Každý pokus o kreslení je cennou lekcí na cestě k mistrovství!

 

Inspirace a další zdroje pro zdokonalení vašich dovedností

Když se učíte, jak nakreslit kočku, může být skvělým způsobem, jak posunout své dovednosti na novou úroveň, hledání inspirace a dalších zdrojů. Často není dostatečné jen sledovat jednu metodu nebo styl; rozmanitost vám pomůže růst jako umělci. Zde je několik tipů, jak najít tu správnou inspiraci a zlepšit vaše schopnosti:

 • Sbírejte obrázky koček. Může to být cokoli od fotografií vaší domácí kočičky po profesionálně pořízené snímky koček v pohybu. Tyto obrázky mohou sloužit jako skvělý referenční materiál.
 • Návštěva uměleckých galerií a výstav s tématem zvířat vás může inspirovat k novým přístupům ke kreslení a malování.
 • Zkuste online kurzy, které se zaměřují na konkrétní techniky nebo styly. Například kurz Jak malovat zvířata pro začátečníky je skvělým způsobem, jak se naučit základy kreslení různých zvířat.
 • Praxe s různými médii. Experimentujte s pastely, akvarelem či digitálním kreslením. Kurz Kreslení pravou hemisférou 3 - kreslení zvířat pastelem může být inspirativním startem.
 • Sdružujte se s ostatními umělci online nebo osobně. Sdílení rad a triků může být obrovským přínosem.

Pamatujte si, že každý umělec má svou unikátní cestu a co funguje pro jednoho, nemusí nutně fungovat pro druhého. Hledání toho správného mixu inspirace a technických dovedností je klíčové pro váš osobní rozvoj jako umělce.

Tip: Nebojte se experimentovat! Kombinace různých stylů a technik může vést k objevení vašeho unikátního „uměleckého hlasu“. A nezapomeňte navštívit i kurz Kreslení pravou hemisférou 2 - kreslíme předměty, rostliny a zvířátka, který vám otevře dveře k novým perspektivám v kreslení.

Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.