Hledáte způsob, jak se ponořit do světa hudebního nástroje, který je jednoduchý na naučení, ale přesto nabízí spoustu zábavy? Ukulele je malý nástroj, který přináší radost z hraní na struny a umožňuje vám vytvářet krásnou hudbu.

V tomto článku vám poskytneme tipy, triky a rady, jak začít s ukulele, jak vybrat ten správný nástroj, jak naladit ukulele a jak se naučit hrát na ukulele. Navíc se podíváme na to, jak držet ukulele, jak vybrat správné ukulele a jak se zlepšit ve svých dovednostech. Ať už jste úplný začátečník nebo pokročilý hráč, v tomto článku naleznete informace, které vás posunou na vaší hudební cestě.

Poznámka: Kromě článku si můžete prohlédnout na našem webu videokurz s názvem Hrajeme na ukulele - pro začátečníky".

V tomto článku se dozvíte:

 1. Úvod do světa ukulele
 2. Jak vybrat ukulele: Průvodce pro začátečníky
 3. Jak naladit ukulele: Krok za krokem
 4. Jak naladit ukulele bez ladičky: Alternativní metody
 5. Jak držet ukulele: Správná technika
 6. Základy hry na ukulele: Akordy a drnkání
 7. Jak se naučit hrát na ukulele: Postupné procvičování
 8. Jak se hraje na ukulele: Základní techniky a triky
 9. Online zdroje pro učení: Jak se naučit na ukulele
 10. Jak vybrat správné ukulele: Rozdíly mezi sopránovým, koncertním a tenorovým ukulele
 11. Tipy pro pokročilé: Jak zlepšit své dovednosti
 12. Příběh ukulele: Historie a vývoj nástroje
 13. Ukulele a zdraví: Přínosy hraní na ukulele
 14. Inspirace: Slavní hudebníci a jejich ukulele
 15. Zakončení: Pokračujte v cestě za hudebním mistrovstvím

1. Úvod do světa ukulele

Ukulele je malý strunný nástroj, který má své kořeny na Havaji. Jeho jednoduchost a přístupnost ho činí ideálním nástrojem pro začátečníky v hudebním světě. Hra na ukulele je perfektním způsobem, jak se naučit základy hraní na strunné nástroje, jako jsou akordy, vybrnkávání a prstoklad. Navíc je ukulele skvělý nástroj pro zpěváky, kteří chtějí doprovázet svůj zpěv, nebo pro ty, kteří si chtějí užívat hraní v pohodlí svého domova nebo venku s přáteli.

Hra na ukulele je velmi odlišná od hry na kytaru, ačkoli oba nástroje mají několik společných prvků. Ukulele má obvykle čtyři struny, které jsou laděny na jiné tóny než kytara, což znamená, že akordy a hudební kusy, které na něm hrajete, budou znít jinak. Tento rozdíl však přináší unikátní zvuk a styl, který si mnoho hudebníků a posluchačů zamilovalo.

2. Jak vybrat ukulele: Průvodce pro začátečníky

Předtím, než začnete hrát na ukulele, je důležité vybrat si ten správný nástroj. Existují čtyři hlavní velikosti ukulele: sopránový, koncertní, tenorový a barytonový. Sopránové ukulele jsou nejmenší a nejlehčí, s nejvyšším tónem. Koncertní a tenorové ukulele jsou větší, s nižším tónem a větším rozsahem. Barytonové ukulele mají nejnižší tón a největší velikost, ale jejich ladění se liší od ostatních velikostí.

Pro začátečníky se obvykle doporučuje začít se sopránovým nebo koncertním ukulele, protože jsou menší a snadnější na hraní. Je také důležité zvážit materiál, ze kterého je nástroj vyroben. Kvalitní ukulele jsou obvykle vyrobeny ze dřeva, jako je mahagon, javor nebo palisandr. Levnější ukulele mohou být vyrobeny z laminátu nebo plastu, které nemají tak bohatý zvuk jako dřevěné nástroje. Při výběru ukulele se zaměřte také na kvalitu kobylky, ladících mechanik a strun. Dobré ladící mechaniky a vysoce kvalitní struny zaručí lepší stabilitu ladění a celkově lepší zážitek z hraní.

 

 

Pokud nevíte, jak vybrat správné ukulele, neváhejte požádat o radu ve specializovaném hudebním obchodě nebo se poraďte s ostatními hráči na ukulele. Mnoho zkušených hudebníků rádo pomůže nováčkům s výběrem nástroje, který bude nejlepší pro jejich potřeby a rozpočet.

3. Jak naladit ukulele: Krok za krokem

Jakmile si vyberete své ukulele, je důležité se naučit, jak ho správně naladit. Bez správného ladění bude váš nástroj znít falešně a vaše hra nebude tak příjemná. Nejjednodušší způsob, jak naladit ukulele, je použít elektronickou ladičku, která vám pomůže zjistit, zda jsou struny laděny na správnou výšku tónu.

Zde je postup, jak naladit ukulele s ladičkou:

 1. Zapněte ladičku a připevněte ji na hlavu ukulele.
 2. Zvolte správný režim ladění pro ukulele na ladičce (G, C, E, A).
 3. Postupně zatáhněte nebo povolte strunu, dokud ladička neukáže, že je struna naladěna na správný tón.

Pokud nemáte ladičku, můžete se také naučit ladit ukulele bez ladičky. Tento způsob zahrnuje srovnání tónů jednotlivých strun s tóny jiných strun nebo s referenčním zdrojem, jako je klavír, online ladička nebo aplikace pro ladění.

Při ladění ukulele bez ladičky postupujte následovně:

 1. Nalaďte první strunu (G) pomocí referenčního zdroje nebo porovnáním s tónem jiného nástroje.
 2. Při přehrávání první struny v 5. pražci by měl být tón stejný jako druhá struna (C) otevřená.
 3. Při přehrávání druhé struny v 4. pražci by měl být tón stejný jako třetí struna (E) otevřená.
 4. Při přehrávání třetí struny v 5. pražci by měl být tón stejný jako čtvrtá struna (A) otevřená.

Při ladění ukulele bez ladičky může být užitečné mít k dispozici referenční zvukový zdroj, jako je klavír, online ladička nebo ladící aplikace. Tímto způsobem si budete jisti, že váš nástroj je naladěn co nejpřesněji.

Ať už používáte ladičku nebo ne, důležité je pravidelně ladit své ukulele před každým hraním. Teplota a vlhkost mohou ovlivnit ladění strun, stejně jako normální opotřebení a změny v napětí strun. Pravidelné ladění zaručuje, že váš nástroj bude vždy znít co nejlépe.

Nyní, když znáte základy hry na ukulele, je čas začít objevovat svět tohoto úžasného nástroje.

Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o technikách hry, online zdrojích pro učení, jak se naučit hrát na ukulele a dalších důležitých aspektech hudebního života s ukulele. Ať už jste začátečník nebo zkušený hráč, doufáme, že tento článek vám pomůže rozšířit své hudební dovednosti a přinést vám hodiny radosti a zábavy s ukulele.

4. Základní akordy a jak hrát na ukulele

Nyní, když je vaše ukulele naladěno, je čas naučit se základní akordy a jak hrát na ukulele. Akordy jsou kombinace tónů, které se hrají současně. Ukulele má čtyři struny, takže se můžete setkat s mnoha různými akordy, které vytvářejí různé zvuky a harmonie. Některé z nejběžnějších akordů, které byste měli znát jako začátečník, zahrnují C, G, Am a F.

Pro hraní akordů na ukulele musíte umístit prsty na různé pražce na hmatníku a zároveň brnkat na struny. Každý akord má svou vlastní „pozici prstů“ nebo „tvar“, který musíte naučit a procvičovat.

Zde je několik tipů, jak se naučit hrát na ukulele a zvládnout základní akordy:

 1. Pomalu procvičujte pozice prstů pro každý akord a ujistěte se, že každá struna zní jasně a čistě.
 2. Při hraní akordů se snažte udržovat prsty co nejblíže k pražcům, aby se minimalizovalo škrábání a nežádoucí zvuky.
 3. Trénujte přechod mezi akordy hladce a rychle, abyste se připravili na hraní písní a skladeb.
 4. Pravidelně procvičujte a sledujte svůj pokrok. Jak se budete zlepšovat, můžete postupně přidávat další akordy a techniky do svého repertoáru.

5. Jak se naučit hrát na ukulele: Zdroje a cvičení

Abyste se rychle a efektivně naučili hrát na ukulele, je dobré využít různé zdroje a cvičení. Existuje mnoho knih, online kurzů, videí a aplikací, které vám mohou pomoci zdokonalit své dovednosti a získat zpětnou vazbu od zkušenějších hráčů. Některé oblíbené zdroje zahrnují:

 1. YouTube: Existuje mnoho kanálů, které nabízejí videa s návody na hraní ukulele, včetně lekcí pro začátečníky a pokročilé. Hledejte kanály, které se zaměřují na výuku akordů, technik brnkání a písní, které chcete se naučit hrát. Klíčová fráze jak naladit ukulele youtube" vám pomůže najít videa, která se zaměřují na ladění nástroje.
 2. Online kurzy: Existuje mnoho placených i bezplatných online kurzů, které nabízejí strukturované lekce a cvičení pro hráče ukulele na všech úrovních. Tyto kurzy vám mohou pomoci získat hlubší pochopení technik hry, teorie hudby a stylů hraní. Jedním z velmi dobrých online kurzů pro začátečníky je kurz lektorky, kytaristky a skladatelky Evy Hosnedlové Hrajeme na ukulele - pro začátečníky.
 3. Aplikace: Mobilní aplikace nabízejí pohodlný způsob, jak se učit hrát na ukulele kdykoliv a kdekoliv. Některé aplikace poskytují interaktivní lekce, virtuální ladičky, metronomy a další nástroje, které vám pomohou zlepšit své dovednosti.
 4. Knihy: Tradiční knihy o hře na ukulele často obsahují podrobné návody, noty, tabulatury a cvičení, které vám pomohou získat pevný základ v technikách a teorii hry na ukulele.

Při učení se hře na ukulele je důležité pravidelně procvičovat a postupně zvyšovat úroveň obtížnosti. Stanovte si cíle a plán cvičení, abyste měli jasnou představu o tom, co chcete dosáhnout a jak se k tomu dostat. A nezapomeňte, že trpělivost a vytrvalost jsou klíčové pro zlepšení vašich dovedností a dosažení úspěchu.

 

 

6. Jak vybrat ukulele: Průvodce pro začátečníky

Při výběru ukulele je důležité zvážit několik faktorů, které ovlivňují zvuk, hratelnost a celkovou kvalitu nástroje. Zde je několik tipů, jak vybrat správné ukulele:

 1. Velikost: Ukulele se vyrábí ve čtyřech základních velikostech: soprán, koncert, tenor a baryton. Sopránové ukulele jsou nejmenší a mají nejvyšší tón, zatímco barytonové ukulele jsou největší a mají nejhlubší tón. Vyberte si velikost, která vám vyhovuje nejlépe, ať už jde o hlasitost, tón nebo velikost, která se vám pohodlně vejde do rukou.
 2. Materiál: Materiál, ze kterého je vyrobeno tělo ukulele, ovlivňuje zvuk a kvalitu nástroje. Tradiční ukulele jsou vyrobeny ze dřeva, jako je mahagon, javor, růžové dřevo nebo koa. Dřevěné ukulele obvykle poskytují bohatší a teplejší tón. Alternativně jsou k dispozici také laminátové nebo plastové ukulele, které mohou být levnější a odolnější vůči změnám teploty a vlhkosti.
 3. Cena: Rozpočet je důležitým faktorem při výběru ukulele. Je možné najít kvalitní ukulele v různých cenových kategoriích. Pro začátečníky může být vhodné začít s cenově dostupným nástrojem a postupně přejít na dražší model, jakmile získáte zkušenosti a zájem o hru.
 4. Značka: Při výběru ukulele je také důležité zohlednit značku. Některé značky jsou známé tím, že vyrábějí kvalitní a spolehlivé nástroje, zatímco jiné se mohou zaměřit na levnější modely. Udělejte si výzkum a zjistěte, které značky mají dobré recenze a pověst pro výrobu kvalitních ukulele.

Při výběru ukulele je důležité si nástroj vyzkoušet a posoudit jeho zvuk, hratelnost a kvalitu. Pokud nemáte možnost si nástroj vyzkoušet osobně, zvažte nákup u prodejce s dobrou pověstí a zárukou vrácení peněz nebo výměny, pokud s nástrojem nebudete spokojeni.

Věnujte čas výběru správného ukulele, které vám umožní růst jako hráči a těšit se ze hry na tento jedinečný a zábavný nástroj. S vhodným ukulele, trpělivostí a pravidelným cvičením budete brzy schopni hrát písně a skladeb, které milujete, a sdílet radost z hry na ukulele s ostatními.

7. Jak naladit ukulele: Základní ladění a metody

Ladění ukulele je klíčovým krokem před začátkem hraní. Správně naladěný nástroj zaručuje, že zaznívá harmonicky a přesně. Zde jsou základní metody ladění ukulele:

 1. Elektronická ladička: Elektronické ladičky jsou snadno dostupné a přesné nástroje pro ladění ukulele. Ladičky mohou být k dispozici jako samostatné zařízení, součást metronomu, nebo jako aplikace pro mobilní telefon. Klíčová fráze jak naladit ukulele bez ladičky" vám poskytne alternativní metody, pokud nemáte elektronickou ladičku po ruce.
 2. Ladění podle klavíru nebo jiného nástroje: Pokud máte k dispozici klavír nebo jiný nástroj, můžete naladit své ukulele podle něj. Hrajte jednotlivé struny nástroje a nalaďte ukulele tak, aby odpovídalo tónu.
 3. Online ladění: Existují webové stránky a videa, která vám pomohou naladit ukulele. Klíčová fráze jak naladit ukulele youtube" vám poskytne řadu návodů na ladění ukulele pomocí online videí.

Základní ladění pro sopránové, koncertní a tenorové ukulele je G-C-E-A, zatímco pro barytonové ukulele je ladění D-G-B-E. Před laděním se ujistěte, že jste obeznámeni s tím, jaké ladění je vhodné pro váš typ ukulele.

8. Jak držet ukulele: Správný postoj a technika

Správné držení ukulele je důležité pro pohodlné hraní a dobrý zvuk. Následujte tyto tipy pro správné držení ukulele:

 1. Postoj: Při hraní na ukulele stojíte nebo sedíte rovně, s nohama mírně od sebe a relaxovanými rameny. Ukulele by mělo být před vámi, s krkem mířícím mírně nahoru
 2. Držení těla ukulele: Držte ukulele proti svému tělu, přičemž spodní část těla nástroje spočívá na pravé noze (pro praváky) nebo levé noze (pro leváky). Levou rukou podpírejte krk ukulele a držte ho mezi palcem a ukazováčkem.
 3. Pravá ruka (pro praváky) nebo levá ruka (pro leváky): Pravou rukou štípejte struny pomocí palce, ukazováčku, prostředníku a prsteníčku. Ujistěte se, že vaše zápěstí je relaxované a pohyblivé. Levá ruka tiskne noty na hmatník pomocí špiček prstů.

Držení ukulele by mělo být pohodlné a přirozené. Pokud cítíte napětí nebo bolest, zkontrolujte svůj postoj a držení nástroje a přizpůsobte je podle potřeby.

9. Jak se naučit hrát na ukulele: Základní akordy a drnkání

Hraní na ukulele zahrnuje dva základní prvky: akordy a drnkání. Akordy jsou soubory not, které zaznívají současně, zatímco drnkání je technika, kterou používáte k hraní těchto akordů. Zde je několik tipů, jak se naučit hrát na ukulele:

 1. Základní akordy: Začněte se základními akordy, jako jsou C, G, Am a F. Tyto akordy jsou jednoduché a lze je použít k hraní mnoha populárních písní. Později můžete přidat další akordy do svého repertoáru.
 2. Brnkání a úhozy: To je technika, kterou používáte ke hraní akordů. Naučte se základní drnkací vzory, jako je down-up-down-up, a experimentujte s různými rytmickými vzory, abyste zjistili, co zní nejlépe pro danou píseň.
 3. Cvičení: Pravidelné cvičení je klíčem k zlepšení vašich dovedností na ukulele. Cvičte každý den, i když jen na krátkou dobu, a pracujte na svých akordech, drnkání a hraní písní.

10. Jak se naučit na ukulele: Zdroje a učební materiály

Existuje mnoho zdrojů a učebních materiálů, které vám mohou pomoci naučit se hrát na ukulele. Některé z nich zahrnují:

 1. Online lekce a videa: Internet je plný návodů, lekcí a videí pro začátečníky i pokročilé hráče na ukulele. Klíčová fráze jak se naučit hrát na ukulele" vám poskytne řadu možností pro online výuku.
 2. Knihy a učebnice: Existuje mnoho knih a učebnic, které vás provedou základy hraní na ukulele, od akordů a vybrnkávání po pokročilé techniky a teorii hudby. Tyto materiály jsou skvělým doplňkem k online lekcím.
 3. Soukromé lekce: Soukromé lekce s kvalifikovaným učitelem ukulele vám mohou poskytnout individuální pozornost a přizpůsobený přístup k učení. Učitel vám také může pomoci s motivací a poskytnout zpětnou vazbu na vaše pokroky.
 4. Aplikace: Aplikace pro ukulele jsou skvělým nástrojem pro učení se na cestách. Nabízejí lekce, cvičení, ladění a další zdroje pro hráče na ukulele.

 

 

11. Jak na ukulele: Hraní s ostatními

Hraní s ostatními je skvělý způsob, jak zlepšit své dovednosti na ukulele, získat zpětnou vazbu a zábavu. Zde je několik tipů, jak hrát na ukulele s ostatními:

 1. Jam sessions: Jam sessions jsou neformální setkání hráčů na ukulele a jiných nástrojů, kteří se sejdou a hrají společně. Jam sessions mohou být skvělou příležitostí k vyzkoušení nových písní, technik a stylových prvků.
 2. Ukulele skupiny a kluby: V mnoha městech existují ukulele skupiny a kluby, kde se můžete setkat s ostatními hráči na ukulele a hrát společně. Tyto skupiny mohou nabídnout výuku, workshopy a společenské akce.
 3. Online komunity: Online komunity, jako jsou fóra a skupiny na sociálních médiích, vám umožňují komunikovat s ostatními hráči na ukulele z celého světa. Můžete sdílet své pokroky, požádat o rady a získat inspiraci od ostatních hráčů.

12. Jak vybrat správné ukulele: Rozpoznání kvality a cenových rozdílů

Při výběru ukulele je důležité rozpoznat kvalitu a cenové rozdíly mezi jednotlivými modely. Zde jsou některé faktory, které byste měli zvážit při výběru správného ukulele:

 1. Materiál: Kvalitní ukulele jsou obvykle vyrobeny ze dřeva, jako je mahagon, javor nebo růžové dřevo. Lamelové a kompozitní materiály mohou být levnější, ale mohou mít vliv na zvuk a trvanlivost nástroje.
 2. Konstrukce: Podívejte se na detaily, jako jsou kvalita spojů, ladících mechanik a hmatníku. Kvalitní ukulele bude mít pevnou konstrukci a plynulý, rovný hmatník bez ostrých hran.
 3. Zvuk: Vyzkoušejte různé ukulele a poslechněte si rozdíly v tónu, hlasitosti a udržitelnosti zvuku. Vyberte si ukulele, které má zvuk, který vám nejvíce vyhovuje.
 4. Cena: Cenové rozdíly mezi ukulele mohou být výrazné. Při výběru ukulele zvažte svůj rozpočet a úroveň zkušeností. Pro začátečníky může být vhodné začít s levnějším nástrojem a později investovat do kvalitnějšího ukulele, jakmile se zlepšíte.

13. Jak udržovat své ukulele: Čištění a údržba

Udržování svého ukulele čistého a dobře udržovaného zajišťuje, že bude hrát dobře a vydrží dlouho. Zde jsou některé tipy, jak udržovat své ukulele:

 1. Čištění: Pravidelně čistěte své ukulele měkkým, suchým hadříkem, abyste odstranili prach, špínu a otisky prstů. Pokud je potřeba hloubkovější čištění, použijte speciální čisticí prostředek pro dřevěné nástroje a nenasycený hadřík.
 2. Výměna strun: Struny na ukulele by měly být vyměňovány pravidelně, jakmile začnou ztrácet svůj tón nebo se opotřebovávají. Frekvence výměny závisí na tom, jak často hrajete, ale obecně platí, že byste měli struny vyměnit alespoň jednou za šest měsíců.
 3. Kontrola vlhkosti: Dřevěné ukulele mohou být citlivé na změny vlhkosti. Udržujte své ukulele v příjemném prostředí s relativní vlhkostí mezi 45 a 55 procent. Pokud žijete v oblasti s extrémním suchem nebo vlhkem, zvažte použití vlhkoměru a zvlhčovače nebo odvlhčovače pro udržení optimálních podmínek.
 4. Skladování: Když své ukulele nepoužíváte, uschovejte jej v pouzdře nebo na stojanu, aby bylo chráněno před poškozením a změnami teploty. Vyhněte se umisťování ukulele přímo na slunci nebo v blízkosti zdrojů tepla.

14. Rozšiřování svého repertoáru: Hraní různých žánrů a stylů

Jednou z nejlepších věcí na ukulele je jeho schopnost přizpůsobit se různým žánrům a stylům hudby. Jakmile zvládnete základy, můžete začít experimentovat s různými žánry, jako je pop, rock, reggae, jazz nebo folklór. Zde jsou některé tipy pro rozšiřování svého repertoáru:

 1. Poslouchejte různé styly hudby: Posloucháním různých žánrů a stylů hudby získáte představu o tom, jak zvuk ukulele může být upraven a použit v různých hudebních kontextech.
 2. Naučte se nové techniky: Různé žánry a styly hudby často vyžadují odlišné techniky hraní. Naučte se nové vybrnkávací vzory, fingerpicking techniky nebo speciální efekty, které můžete použít k interpretaci různých druhů hudby.
 3. Hrajte s ostatními: Hraní s ostatními hráči, kteří mají zájem o různé žánry a styly, vám pomůže rozšířit své hudební obzory a naučit se novým dovednostem.

15. Pokračování ve vývoji: Nastavení cílů a sledování pokroku

Aby se váš vývoj na ukulele nezastavil, je důležité nastavit si cíle a sledovat svůj pokrok. Zde jsou některé tipy pro pokračování ve vývoji vašich dovedností na ukulele:

 1. Nastavte si krátkodobé a dlouhodobé cíle: Krátkodobé cíle mohou zahrnovat zvládnutí nových akordů, technik nebo písní, zatímco dlouhodobé cíle mohou zahrnovat zdokonalení vašeho celkového zvuku nebo hraní ve veřejném prostoru. Stanovením konkrétních cílů získáte směr a motivaci pro pokračování ve vývoji vašich dovedností na ukulele.
 2. Sledujte svůj pokrok: Zaznamenávejte své úspěchy a zlepšení, ať už prostřednictvím videa, audio nahrávek nebo psaných poznámek. Tímto způsobem můžete sledovat svůj pokrok, vidět, co funguje, a identifikovat oblasti, které ještě potřebují zlepšení.
 3. Vyhledejte zpětnou vazbu: Sdílejte svou hru s ostatními hráči na ukulele, učiteli nebo přáteli, kteří vám mohou poskytnout konstruktivní kritiku a podporu. Zpětná vazba vám pomůže zlepšit se a získat nové perspektivy na vaši hru.
 4. Buďte trpěliví a vytrvalí: Zlepšování na ukulele vyžaduje čas a trpělivost. Buďte trpěliví sám se sebou a nevzdávejte se, i když se potýkáte s obtížnými technikami nebo koncepty. Vytrvalost a odhodlání vám pomohou dosáhnout svých cílů a stát se lepším hráčem na ukulele.

Ať už jste začátečník nebo zkušený hráč, doufáme, že tento průvodce vám poskytl užitečné informace a tipy pro zlepšení vašich dovedností na ukulele. Nezapomeňte, že klíčem k úspěchu je pravidelná praxe, trpělivost a nadšení pro hraní na tento krásný a rozmanitý nástroj. Hodně štěstí a hlavně si to užijte!

 


Líbí se vám článek? Pošlete ho dál!

Odkaz byl zkopírován do schránky. Stisknutím CTRL + V jej vložíte např. do e-mailu, na Facebook nebo kamkoliv budete chtít.

Vaše příspěvky


Pro přidání příspěvku si nejprve vytvořte profil:

Máte již vytvořený profil? Přihlaste se kliknutím zde.