NOVÝ KURZ: "Tvoříme s Gelli plate" od Jany Školaudyové si spustíte ZDE.

 MENU

 Hledat

Jak na retuš portrétu od A po Z a Lightroom zdarma

Staňte se mistry v retušování portrétů za pomoci programů Lightroom a Adobe Photoshop CC 2015.

839
ÚČASTNÍKŮ KURZU
4,9 z 5 (8 hodnocení)
  Vstoupit do kurzu ZDARMA Získat bezplatné členství

Do kurzu již vstoupilo
  839 účastníků

 • Registrace zdarma do 10 vteřin
 • Doživotní přístup k videím
 • Nemusíte nikam chodit
 • Přehrajete v tabletu i mobilu
 • 100% garance kvality

Popis kurzu:

 • Jak pomocí Lightroomu (program je součástí zakoupeného Photoshopu za malý měsíční poplatek) můžete upravit expozici, světla, stíny, dobarvit nebo fotografii více zaostřit a zároveň lehce vyhladit pleť. Tento program je vynikajícím pomocníkem pro každého, kdo chce za krátký čas skvělý výsledek aplikovat nejen na jednu fotku, ale i na všechny, které bude chtít. Skvělý pomocník pro fotky z dovolené nebo pro svatební fotografy.
 • Jak si vytvořit plán, co není na tváři žádoucí a co retušovat.
 • Jak pomocí nástroje zkapalnění upravíte špatné proporce nebo detaily portrétu či těla.
 • Jaké nástroje použít při retušování a jak si připravit techniku separátní frekvence, kterou využívají světové špičky v oboru fotografie.

V prémiové části kurzu na vás čeká dalších 15 videí.

Po absolvování všech videí budete umět upravovat fotografie v Lightroomu, ve Photoshopu se naučíte retušovat pomocí tří metod:

 1. separátní frekvence
 2. zesvětlit a ztmavit
 3. rozmazání a navrácení struktury pleti

Naučíte se ovládat všechny potřebné nástroje, upravovat oči, vlasy, rty. Bude už pro vás snadné změnit si každé pozadí fotografie a barevně ji dotónovat podle svého oblíbeného filmu nebo fotografie, které vás inspirují.

Celkem máte kdykoli k dispozici více než 8,5 hodin videí, aby se z vás stali komplexní retušéři i díky trikům a radám, které se mně během více než patnáctileté praxe osvědčily. 

Lekce kurzu:

1
Trailer
04:36
04:36
2
Lightroom
36:08
36:08

Seznámíte se s prostředím programu a naučíte se nejpoužívanější část, jak upravovat světla, stíny nebo jak fotografii více zaostřit a zároveň i lehce vyhladit pleť. Tento program má velkou výhodu, když fotíte do formátu raw a chcete si fotografii doslova digitálně vyvolat nebo zachránit fotografické fiasko či aplikovat jednu úpravu fotografie na více fotek.

Poznáte pracovní prostředí Photoshopu i jedny z prvních nástrojů nebytné nebo výhodné při retušování. V každém dalším videu poznáte další nástroje, které budou souviset s danou lekcí.

4
Zkapalnění
05:46
05:46

Před samotnou retuší analyzuji portrét, jestli mi vadí disproporce a když ano, mohu je snadno doladit. Mnohdy se uplatňuje zkapalnění i při zeštíhlení postavy.

Než začneme kouzlit s prvním retušovacím nástrojem, připravíme si vrstvy pro separátní frekvenci, do kterých v další části budeme retušovat i kreslit.

Seznámíte se s každým retušovacím štětcem, protože každému bude vyhovovat jiný. Začneme se zbavovat toho, co nejvíce na pleti vidíme a chceme to vyretušovat.

Pohled očí je v portrétu důležitý. Můžeme se zbavit očních žilek nebo kontaktních čoček, aby byl pohled ještě oslnivější a čistější.

Popraskané rty jsou sice detail, ale detaily vždy celý portrét ovlivňují, a proto se prasklin zbavíme.

Jak se zbavit podrůstajících vlasů, když je potřebujeme nahradit částí, která nám na fotografii schází? Zajímavý postup, jak z ničeho uděláte něco, se naučíte na tomto videu.

Technika „D & B” - používám raději český ekvivalent „Ztmavení a zesvětlení” - je bezesporu důležitá dovednost, jakou by měl retušér zvládnout. Není to něco, co se naučíte v jednom kurzu, ale s každým následujícím krokem se budete zlepšovat. Selektivním zjasněním nebo ztmavením modelujeme více trojrozměrný povrch pleti a neztrácíme tak detaily pokožky, jak se může stát při metodě vyhlazení, kterou se naučíte taktéž.

Plynule navazuje na další část „Ztmavení a zesvětlení”. Zaměříme však svou pozornost na detaily. a zvýrazníme si i světlo nebo stíny takovým způsobem, kde chceme, aby více vynikaly nebo naopak potlačovaly.

Když si prokreslíme ve vlasech více světla, budou vypadat leskle a tudíž zdravě. A když prokreslíme i stíny, bude nám účes připadat mnohem plastičtější a zajímavější na pohled.

U portrétu je převážně kladen důraz na světlo v očích. Projasníme je intenzivněji, ať na sebe strhnou více pozornosti. Ten, komu se nepodařilo dobře nasvítit oči a je to pro něj ztracená práce, nezoufejte. Můžete ještě něco zachránit a překvapivě se dobrat k uspokojivému výsledku.

14
Úprava rtů
31:30
31:30

Pokud se nám nelíbí líčení a chceme zvolit jinou barvu rtěnky, můžeme ji snadno přebarvit. Mně se při focení smazala z celého dolního rtu a tak jsem ji tam modelce domaloval.

Jestliže chceme mít dokonanou pleť, jakou můžeme vidět na obálkách módních časopisů nebo na mistrovských dílech renesančních obrazů, vyhladíme pleť metodou pro zachování struktury pleti, aniž by vypadala tvář jako vosková figurína, což je častá chyba nejen nezkušených retušérů, ale i skvělých fotografů. Pro ně je vždy velká škoda pokazit skvělý záběr pouhou neznalostí.

Vždy upravuji i pozadí nebo části fotografie, které nejsou až tak primárně na kompozici fotky důležité, jako je hlavní objekt nebo modelka. Je to však podstatné proto, aby celá fotografie působilla kompaktně. Úpravy se musí tedy objevit komplexně i ve zbylých částech fotky.

Snadným trikem můžeme vymaskovat vlasy, které mohou být noční můrou každého, kdo si chce změnit pozadí. Předvedeme si nejvhodnější nástroje pro vymaskování, abychom si mohli dát za člověka nebo jakýkoli jiný objekt lepší pozadí.

Upravíme si kompozici a dosadíme si zcela jiné pozadí. Pomocí menších úprav dokreslíme vrstvy tak, aby nám chyba špatného ořezu neodhalila, že je to fotomontáž.

Pomocí barevného tónování se nám obě fotografie spojí a divák bude mít o to těžší rozpoznat, zda jde o fotomontáž, nebo již celá scéna vznikla při focení. Tady začíná pravá magie, kdy retušér navazuje vztahy mezi původní fotografií a každým dalším dosazeným objektem z jiné fotografie.

V závěrečné části využijeme potenciál původní fotografie a posuneme ji do příběhu, jaký chceme vyprávět. Pomůže nám nejen nové pozadí, ale i barevné dotónování a dokreslení mraků. Fotografie nabyde podoby filmové scény oblíbeného filmu nebo namalovaný obraz. Nyní se začne zhmotňovat naše fantazie, kde se cítí každý autor svobodný a otvírá se novým možnostem, kam lze s obyčejnou fotografií dojít díky Photoshopu.

Hodnocení:

Pro přidání hodnocení je nutné se přihlásit.

Profilová fotografie

Pavel Dušánek

Dekuji za tento kurz

Profilová fotografie

Kurzy pro radost

Dobrý den, Pavle, děkujeme za Vaše ohodnocení!

Profilová fotografie

Václav. V.

Kurz je určitě pro všechny velmi přínosný, bohužel můj fotoaparát nevozí do RAWu, tak jsem skončil dřív než jsem začal.

Profilová fotografie

Václav. V.

Kurz je určitě pro všechny velmi přínosný, bohužel můj fotoaparát nefotí do RAWu, tak jsem skončil dřív než jsem začal.

Profilová fotografie

Kurzy pro radost

Dobrý den, Václave, nevadí, že Váš fotoaparát neumí RAW - můžete využít i JPG. Kurz je unvirzální pro všechny formáty. RAW nám dává pouze větší kvalitu.

Profilová fotografie

Sandra S.

Další úžasný kurz s velkým přínosem informaci, rad a zkušenosti. Upravit fotky dneska chce každý a umět to doma je ta nejlepší volba.
Děkuji moc za tento úžasný kurz.

Profilová fotografie

Kurzy pro radost

Dobrý den, Sandro, děkujeme za Vaše hodnocení. Máme radost, že se Vám naše kurzy líbí. Ať se Vám daří a mějte se pěkně!

Profilová fotografie

Veronika Zubřická

Kurz je naprosto skvělý, určitě ho brzy zakoupím. Najdeme tam užitečné informace, které jsou perfektně popsány,aby každý pochopil a dobře se v lightroomu orientoval.

Profilová fotografie

Kurzy pro radost

Dobrý den, Veroniko, děkujeme za pochvalu. Přejeme, ať Vám jde práce s Lightroomem jedna radost. :-)

Profilová fotografie

Mirka Kosová

Váš kurz pro radost je velmi pěkný. Moc dobře se na něj dívá, je názorný a velice poučný . Určitě všem vřele doporučuji a doporučím ho i svým známým.Mirka

Profilová fotografie

Kurzy pro radost

Dobrý den, Mirko, děkujeme za Vaše pěkné hodnocení i doporučení. Máme radost, že se Vám kurz líbí.

Zobrazit další hodnocení (8 hodnocení)

O lektorovi:

Lektor

Michal Botek - Art Director, grafik, fotograf a retušér

Profesně se věnuji grafické tvorbě, fotografování a postprodukci ve Photoshopu více jak 17 let. Tvořil jsem pro nadaci Rakovina věc veřejná nebo modního návrháře Josefa Klíra či další zajímavé osobnosti a firmy. Zkušenosti v oblasti retušování či složitých fotomontáží Photoshopu chci předávat dál, aby si mohl každý zakusit svobodu tvoření, jak si například z obyčejné fotografie vytvořit zcela jiný svět. Podnítí to ve vás šestý smysl z dětství, kdy kreativita ještě nenarážela na dospělé koncepty posuzování. Moje reference můžete najít v portfoliu mého webu http://michalbotek.cz/category/portfolio/foto-a-postprodukce-portfolio nebo se můžete podívat na videa, jak krok za krokem tvořím ať už složité fotomontáže nebo jednoduché retuše https://www.youtube.com/user/michalbotekcz

Mohlo by Vás zajímat:

 • Kurz

  8 144 účastníků

  Tajemství fotografie - jak fotografovat správně?

  Lektor

  Pavel Fara
  lektor8 144 x

 • Tajemství fotografie - jak fotografovat správně?

  Objevte tajemství fotografie, naučte se, jak správně fotografovat a tvořit tak jedinečné snímky jako profesionál.

 • Kurz

  3 633 účastníků

  Excel pro začátečníky

  Lektor

  Josef Cvrček
  lektor3 633 x

 • Excel pro začátečníky

  V kurzu Excel pro začátečníky se dozvíme užitečné návody a informace, naučíme se Excel funkčně a efektivně používat.

 • Kurz

  8 058 účastníků

  Adobe photoshop, jednoduchý a intuitivní, i pro Vás

  Lektor

  Josef Cvrček
  lektor8 058 x

 • Adobe photoshop, jednoduchý a intuitivní, i pro Vás

  Ovládněte program Adobe Photoshop CS 5.1 a Adobe Photoshop CC 2017 jako skutečný profesionál.

 • Kurz

  839 účastníků

  Jak na retuš portrétu od A po Z a Lightroom zdarma

  Lektor

  Michal Botek
  lektor839 x

 • Jak na retuš portrétu od A po Z a Lightroom zdarma

  Staňte se mistry v retušování portrétů za pomoci programů Lightroom a Adobe Photoshop CC 2015.

 • Kurz

  941 účastníků

  Microsoft Office s titulky pro neslyšící

  Lektor

  Aneta Bajerová
  lektor941 x

 • Microsoft Office s titulky pro neslyšící

  Naučte se pracovat s Microsoft Word, Excel i Powerpoint v tomto jedinečném kurzu doplněném o titulky pro neslyšící.

 • Kurz

  4 964 účastníků

  Úprava fotek v programu Zoner

  Lektor

  Josef Cvrček
  lektor4 964 x

 • Úprava fotek v programu Zoner

  Naučte se upravovat fotky v programu Zoner Photo Studio 16 a X jako skutečný profesionál.

Všechny naše kurzy obsahují neplacenou a placenou část.

Vstup do kurzu je vždy zdarma a nikdy nezavazuje k nákupu.

U placených částí vždy platí 100% záruka vrácení peněz.

Naše kurzy můžete přehrávat kdykoliv na PC, mobilu i tabletu.

CHCI SE STÁT LEKTOREM

Máte zájem stát se lektorem a natočit svůj kurz?

VÍCE INFORMACÍ    

CHCI DAROVAT

dárkový poukaz

JAK POUŽÍT

dárkový poukaz

DÁRKOVÉ POUKAZY