Využíváním tvárné polymerové hmoty FIMO lze vytvořit nepřeberné množství nádherných a jedinečných šperků. Kreativitě se meze nekladou, lze kombinovat velký počet postupů nebo si dokonce vymyslet svůj vlastní, který bude maximálně orignální a přinese neokoukané výsledky. Ale co když chcete do šperku přidat něco nového? Něco, co nebude jen ve znamení barev a jejich kombinací? Pojďte se s námi naučit, jak vytvořit zajímavou texturu, díky které získá váš výrobek zcela nový rozměr.

Co to ta textura vlastně je?

Pojem textura má velké množství významů dle různých oborů. V našem případě si pod ním představíme povrch, který není úplně rovný. A jak takové “nerovnosti” vznikají? Existuje více způsobů, mezi něž patří například otiskování strukturovaných plátků, promačkávání barevných kousků polymerové hmoty nebo také využívání klasických razítek a dalších vhodných nástrojů.

Snímek obrazovky 2015-06-08 v 23.17.46

Postup krok za krokem

Tentokrát si společně představíme konkrétní postup, při kterém si připravíme texturu pomocí plastového plátku a nakonec ji zvýrazníme použitím pudrů. Máte připraveny všechny pomůcky k tvoření? Výborně, pustíme se do práce!

Vezmeme si do ruky černou hmotu, kterou si nejprve v ruce trochu zpracujeme. Následně ji párkrát protáhneme strojkem na jeho nejširší nastavení, což nám zaručí stejnoměrnou tloušťku po celé ploše.

Aby se nám plastový plátek nepřilepil ke hmotě, je vhodné nejlépe oba komponenty navlhčit. Teď už nic nebrání tomu, abychom plátek přiložili na hmotu a vymáčkli tam tak jeho texturu. Nebojte se přitlačit, aby se hmota krásně vytvarovala a reliéf získal pěkné obrysy.

Zvláště u tmavých odstínů nebude získaná textura příliš výrazná. Můžeme si pomoci jemným pudrem, díky kterému povrch patřičně prokoukne a získá viditelnější plasticitu.

Jakmile jsme se svým výsledkem spokojeni, vezmeme si do ruky vykrajovátko s příslušným tvarem a šperk vykrojíme. Finálním krokem je zapečení výrobku, aby hmota krásně zatvrdla a byla tak připravená na běžné používání.

Snímek obrazovky 2015-06-08 v 23.18.17

Další postupy a techniky při používání textur nalezete ve videokurzu Moniky Brýdové – FIMO, textury a polymery.