Pokud zaujmete případného zaměstnavatele svým životopisem, obvykle postoupíte do dalšího kola přijímacího řízení, kterým bývá pohovor. Zde se možná poprvé setkáte osobně s lidmi, jenž zastupují firmu, společně se seznámíte a ujasníte si náplň práce. Zcela jistě nebudete jediní, kteří byli na základě životopisu vybráni, a proto je potřeba vhodně zaujmout a zanechat dobrý dojem. Jak se připravit a na co si dát pozor?

Příprava

Když už jste dostali pozvánku k ústnímu pohovoru, je důležité chytit se nabízené šance a náležitě se na něj připravit. Věnujte čas studiu informací o firmě, u které se ucházíte o místo. Měli byste vědět čím se zabývá, jaká je její vize do budoucna, mít základní povědomí o historii a zapamatovat si alespoň příjmení jejích zástupců, kteří s vámi povedou pohovor.

Existuje určitý typ otázek, které se velmi často opakují. Patří mezi ně kupříkladu tyto: Proč jste si vybral zrovna naši firmu? Proč opouštíte předchozí zaměstnání? Kde se vidíte za pět let? Jaké jsou vaše dobré a špatné vlastnosti? Firmy takto často testují loajalitu, aby mohli odlišit ty, kteří hledají jakoukoliv práci za každou cenu od opravdových kapacit z oboru. Připravte si odpovědi alespoň na ty nejčastěji opakované otázky a nenechte se rozhodit, až se na ně personalista zeptá.

První dojem, který se utváří v prvních vteřinách setkání, velmi ovlivňuje následný průběh pohovoru. Nepodceňte tedy svůj zevnějšek a vhodně se upravte. Tématem číslo jedna je vždy volba správného oblečení. Pokud jdete do formální a úspěšné firmy, oblek bude zřejmě více než vhodný, ovšem jestliže takto přijdete do fabriky, nejspíše vás budou mít za slušného exota.

Snímek obrazovky 2015-05-27 v 9.45.23

Na co se soustředit při pohovoru

Pamatujte na první vteřiny, ve kterých si o vás lidé vytváří prvotní dojem. Při pozdravu s personalistou pevně stiskněte ruku a udržujte oční kontakt. Buďte přirození. Na nikoho se nehrajte, stejně by to dříve nebo později vyšlo najevo a asi tušíte, kam by se v takové chvíli propadla vaše důvěryhodnost.

Jestliže vás nabízené místo doopravdy zaujalo, neměl by pro vás být problém projevit upřímný zájem, který umocníte znalostmi o firmě, které jste si doma připravili. Snažte se být stále pozitivně naladění. Pokud si budete nevýrazně bručet pod vousy a do toho zívat nebo neustále zpochybňovat vše, co vám personalista řekne, co si o vás asi tak pomyslí? Má ten člověk zájem u nás pracovat nebo jen zkouší všechny volné pozice a je mu jedno, kdo mu bude platit večírky?

Pozorně naslouchejte a dělejte si poznámky, opět to pomůže zvýšit vaši profesionalitu. Nikdy však neskákejte do řeči, všechny dotazy si zapisujte a později na ně přijde řada.

Mnoho lidí dělá tu zásadní chybu, že se brzy začnou vyptávat na peníze. Nezapomínejte, že otázku finančního ohodnocení otevírá vždy personalista! V opačném případě to zase může vypadat tak, že v celé spolupráci vidíte jen a pouze měsíční přírůstky na účtě.

Některé poučky říkají, že byste měli zvolit takový outfit, ve kterém se běžně pohybují zaměstnanci dané firmy při výkonu jejich práce, ale myslím si, že stačí zapojit běžný selský rozum a sami poznáte, co je vhodné a co nikoliv.

Přijďte včas! Není nic horšího, než se dostavit pozdě na první schůzku se zaměstnavatelem. Klidně si cestu vyzkoušejte den předem, abyste poté nebloudili a pokud by se objevil problém typu dopravní zácpy, nezapomeňte se v případě zpoždění omluvit, byť by to mělo být jen o pár minut.

Vezměte si s sebou kopii vašeho životopisu, před schůzkou vyplněte mobilní telefon a vyplivněte žvýkačku. Jste-li kuřák, pokuste se nekouřit před dveřmi firmy. Ačkoliv si můžete myslet, že to není cítit, obrovsky se mílíte, a pokud bude tým u pohovoru složený z nekuřáků, moc vám to na profesionalitě nepřidá.

Chcete se dozvědět další tipy, které vám pomohou zvládnout přijímací proces od začátku až do konce? Shlédněte videokurz Radky Havlíčkové – Jak uspět u pracovního pohovoru.