Výběr správné tenisové rakety je velmi důležitý a není dobré jej podcenit. Ač se to na první pohled nezdá, je zde mnoho aspektů, které mohou ovlivnit styl hry a odpal míčku. Proč turnajoví hráči používají těžké rakety, zatímco začátečníci hledají spíše ty lehčí? Pojďte se s námi podívat na základní rozdíly, na základě kterých si poté vyberete tu pravou.

Základní přehled rozdílných parametrů

Každá raketa se skládá přesně ze tří částí, a to hlavy, krčku a rukojeti. Dohromady tvoří funkční celek dokonale vyváženého systému, který poskytuje hráči komfort a profesionální chování rakety při hře.

Velikost hlavy

Čím je plocha hlavy s výpletem větší, tím je vhodnější pro začátečníky, kterým se bude lépe trefovat odehrávaný míček. Každá raketa má svůj sweetspot, tedy optimální bod trefení, který se zvětšuje společně s rostoucí plochou hlavy, tím pádem ty největší rakety odpouští více nepřesností a naopak.

Rakety s malou hlavu (cca 585 cm2) používají profesionálové typu Federer a Sampras, trošku větší (600-630 cm2) si chválí závodní a turnajoví hráči, středně velké (630-660 cm2) kluboví a pokročilí a velké hlavy (od 660 přes 720 cm2) využívají především začátečníci, či volnočasoví hráči.

Váha

Hmotnost rakety ovlivňuje švihovou hmotnost a intenzitu síly, která je předávána do míčku. Lehké rakety (220-280 g) jsou vhodné jak pro začátečníky, tak mírně pokročilé, ženy, juniory a hráče, kteří nemají tolik síly pro ovládnutí těžších typů. Vyznačují se výbornou ovladatelností, ovšem za cenu menší kontroly.

Středně těžké rakety (280-310 g) jsou pomyslným kompromisem mezi váhou a stabilitou, které nabízejí vyvážené herní vlastnosti a ocení je hlavně pokročilí až závodní hráči.

Těžké rakety (310 g a více) jsou koncipovány pro turnajové profesionály, kterým nabízí skvělou stabilitu rámu a možnost přenesení většího tlaku na míč. Když se někde něco přidá, někde se musí něco ubrat. Uživatel se díky váze rychleji unaví a disponuje podstatně menší manévrovatelností.

Snímek obrazovky 2015-05-26 v 10.35.37

Délka rakety

Ačkoliv je na trhu opravdu nepřeberné množství druhů a typů raket, v současné době se většina z nich vyrábí v délce 68,5 cm. Existují sice i prodloužené a kratší varianty, ovšem drtivá většina hráčů si vystačí právě s běžnou délkou.

Balanční bod

Balančním bodem se rozumí celkové vyvážení rakety, které bývá měřeno od konce rukojeti ke středu. Podle vzdálenosti balančního bodu rozdělujeme vyvážení do hlavy (od 33,5 cm a více), které je určeno pro začátečníky nebo hráče od základní linie, neboť větší váha v hlavě umožňuje předat mnohem větší sílu do míčku.

Vyvážení na střed (32,5-33,5 cm) je kompromisem mezi úderovou silou a kontrolou. Své uplatnění najde u všestrannch hráčů a mírně pokročilých.

Typ vyvážení do rukojeti (pod 32,5 cm) nabízí zvýšenou kontrolu a cit a hodí se pro technicky dokonalou hru.

Velikost gripu

Grip, neboli rukojeť, je podstatnou součástí rakety. Správné zvolení jeho velikosti pomáhá předcházet různým zraněním, jako je tenisový loket a problémy se zápěstím či rameny.

Měli byste vybírat takovou velikost, aby vám i po obejmutí rukojeti zůstal volný prostor pro malíček.

Máte už doma svojí novou raketu a chtěli byste se dozvědět více informací? Shlédněte kurz Dušana Těhníka – Tenis pro začátečníky a mírně pokročilé, ve kterém se dozvíte vše o vybavení, ale i o hře samotné. Pojďte se s námi naučit hrát tenis!