Editor Adobe Photoshop je velmi mocným nástrojem, který nabízí takřka neomezené možnosti při úpravách fotografií a tvorbě grafiky. Tím, co jej odlišuje od ostatních programů, jsou především vrstvy a jejich masky, které ještě více zefektivňují editorskou práci. Že vám tyto pojmy nic neříkají? Nevadí, pojďte s námi odhalit jejich tajemství!

Vrstvy

Vrstvy jsou pro mnoho lidí na první pohled příliš komplikované, a proto se s nimi mnohdy ani nesnaží naučit pracovat. Můžete si je představit jako jednotlivé listy papíru, které se na sebe postupně vrství a každý z nich s sebou nese jinou informaci. Poté si můžete vzít do ruky nůžky a z horního listu vystřihnout kolečko. Co se stalo? Nyní vidíme obraz horní vrstvy, ale v místě vystřiženého papíru se zobrazuje informace z druhého listu.

V praxi to vypadá tak, že si každou úpravu v průběhu postprocesu zaznamenáte do nové vrstvy, díky čemuž máte nad fotografií absolutní kontrolu, můžete se ke každému kroku kdykoliv vrátit a případně jej upravit.

Tím to však nekončí. Vrstvy jsou výborným nástrojem na selektivní úpravy a ve spojení s maskami takřka nemají konkurenci. Jednotlivé “listy papíru” do sebe můžete různě prolínat, násobit jejich informace, atp.

Ve photoshopu vyvoláte novou vrstvu buď kliknutím na příslušnou ikonku nebo klávesovou zkratkou CTRL+J. Stejně jako vrchní papír zakryje vše pod ním, tak i vrstva, která je umístěna nejvýše, je také nejviditelnější. Jejich pořadí lze libovolně upravovat, podobně jako viditelnost, kterou můžete zapínat a vypínat.

Snímek obrazovky 2015-05-27 v 11.10.49

Masky vrstev

Masky výborně doplňují vrstvy, neboť umožňují dělat některá místa průhlednými, čímž se vlastně promaskujeme ve vybrané oblasti do vrtvy, která je další v pořadí. Postup je velmi jednoduchý. Nejprve zvolte v dolní části ikonku přidat masku vrstvy a poté se již pomocí štětce (klávesová zkratka B) můžete promaskovávat do jiné vrstvy.

Snímek obrazovky 2015-05-27 v 11.11.26

Pokud byste při kliknutí na ikonku masky drželi klávesu ALT, vytvoří se černá maska vrstvy, která funguje přesně naopak. Úpravy horní vrstvy se jakoby vytratí a zobrazí se vrstva pod ní. V tomto případě budeme štětcem odkrývat a aplikovat úpravy nejvyšší vrstvy jen tam, kde si budeme sami přát. Takovýto postup se výborně hodí pro menší selektivní úpravy, jako je například úprava expozice nebe nebo projasnění stínů ve tváři radostného dítěte.

Snímek obrazovky 2015-05-27 v 11.13.41

Chcete se dozvědět, jak využívat další skvělé možnosti programu Adobe Photoshop? Shlédněte kurz Josefa Cvrčka – Adobe photoshop, jednoduchý a intuitivní, i pro Vás!