Ať už si pořizujete své první brusle nebo se jen díváte po nových, na trhu se dnes nachází velké množství typů a není jednoduché se v takové nabídce vyznat. Můžete vybírat z univerzálnějších až po ty specializované, které vám nabídnou maximální užitek v dané oblasti. Které si tedy zvolit a k čemu vůbec všechny modely slouží?

Pro odpočinek a skvělou postavu

V této kategorii naleznete především in-line brusle pro začátečníky, které se vyznačují hlavně měkčí botou, jenž vám zajistí maximální pohodlnost a zvýšenou stabilitou díky nízkému rámu. Protože mají kolečka o něco menší průměr, jsou tyto brusle pomalejší a pro mnoho začátečníků tak ideálním nástrojem k učení. Své uplatnění však najdou i u nenáročných uživatelů na rodinné výlety, nebo třeba lehčí fitness bruslení.

Snímek obrazovky 2015-05-25 v 23.50.11

Chcete-li si však zformovat postavu a myslíte to se sportem vážně, investujte rovnou do specializovaných fitness bruslí, které jsou v součastnosti nejpoužívanějším typem. Na první pohled se příliš neodlišují od bruslí pro začátečníky, ovšem nabízí pevnější, sportovnější botu a kolečka s větším průměrem, která dovolují dosahovat vyšších rychlostí.

Sportování na kolečkách

Při výběru těch správných bruslí narazíte i na specializované kousky, určené pro konkrétní sport, pro který jsou přizpůsobeny. Jedním takovým příkladem jsou závodní brusle na rychlobruslení, které mají dlouhý rám a nízkou botu, která končí kousek nad kotníkem. Rozhodně zde nečekejte žádné pohodlí, bota je totiž pěkně tvrdá, vyrobená z karbonových laminátů, které se dají teplem vytvarovat přesně dle vaší nohy.

Oproti fitness bruslím jsou tyto podstatnější rychlejší, a to díky mnohem efektivnějšímu přenosu síly, který je spojen s nižším postojem a tuhostí boty. Kdo by si chtěl vypilovat svou techniku jízdy do dokonalosti, právě objevil svého favorita.

Také máte tolik rádi běžecké lyžování v zasněžených koutech českých pohoří? Nádherný pocit svobody, viďte? Má to však jednu nevýhodu, v létě prakticky nebyla šance, jak trénovat – tedy až doposud. Nordic brusle se využívají právě k běžeckému lyžování v teplějších měsících, kdy byste sníh hledali jen marně. Disponují velkými, většinou nafukovacími kolečky, se kterými se můžete beze strachu vydat i na horší a nezpevněné cesty.

Snímek obrazovky 2015-05-25 v 23.43.09

Na klasickém asfaltu jsou trochu pomalejší, ale pokud si přikoupíte i náhradní klasická kolečka, můžete je před delší jízdou prohodit a užívat si rychlosti. Nordic brusle nejsou vhodné pro úplné začátečníky, neboť jsou díky dlouhému rámu hůře ovladatelné a vyžadují tak určité zkušenosti.

Hokej patří mezi nejoblíbenější týmové hry na světě. Chtěli byste si ho zahrát i v horkých letních dnech? In-line brusle na hokej jsou tu právě pro vás! Mají stejnou, popřípadě velmi podobnou botu, jakou znáte z klasických ledních bruslí. Uspořádání koleček je zde ale poněkud odlišné, než znáte z předešlých druhů inlinů. Většinou se doprostřed umisťují větší kolečka a na kraje o něco málo menší, což oceníte především při zatáčení, kdy budete schopni měnit směr podstatně rychleji.

Freestyle a triky plné adrenalinu

Freeskate inline brusle, někdy označovány jako urban nebo freestyle, jsou jako dělané pro dovádění a plnou svobodu pohybu. Jsou opravdu lehce ovadatelné, přizpůsobené pro rychlé otočky a různé náklony. Bota je pro lepší stabilitu velmi tuhá a společně s krátkým rámem zajišťují výborný přenos síly na kolečka. S těmito bruslemi zvládnete i dechberoucí freestyle slalom, tedy slalom mezi na zemi položenými kelímky, bezproblémovou jízdu po městě nebo třeba bruslení pozadu.

Posledním, ovšem nejadrenalinovějším typem bruslí jsou aggressive inline. Své uplatnění naleznou především ve skateparcích, neboť zvládnou i vysoké skoky s tvrdými dopady a slidy po zábradlí. Brusle je připravena pro maximální odolnost a stabilitu, kterou zajišťují malá kolečka a pevná, většinou plastová bota.

Snímek obrazovky 2015-05-25 v 23.52.33

Brusle máte koupené, ale stále nevíte, jak začít? Shlédněte kurz Tomáše Kosana – In line bruslení pro každého a zažijte skvělé chvíle na kolečkách!