Baví vás kreslení, ale nevíte pořádně jak na to a vaše výtvory působí jako ze základní školy? Také jsem byl v podobné situaci, při tvoření jsem mohl krásně relaxovat, pročistit si hlavu, jen ty výsledky nebyly úplně reprezentativní. Vše se změnilo ve chvíli, kdy jsem se dozvěděl o metodě kreslení pravou hemisférou. Chcete se také posunout o pořádný krok vpřed?

Zázračná metoda?

Spoustu lidí kreslí způsobem, kdy tvoří předmět jako celek a přemýšlejí nad tím, jak by to či ono ve skutečnosti mělo být. My se však naučíme využívat především pravou mozkovou hemisféru, kde jsou centra emocí a představivosti, tedy to, co bychom rádi přenesli i do obrazu.

Celé tajemství tkví v našem přemýšlení. Od teď se budeme na vše dívat pouze jako na spleť čar a hru světel. Jednotlivé linky, které si v první fázi načrtneme, slouží jen jako rozhraní světlých a tmavých částí, jejichž zdůrazněním nám celý objekt pěkně vystoupí z pozadí.

Snímek obrazovky 2015-05-19 v 12.13.29

Oloupaný pomeranč

Abyste vše lépe pochopili, ukážeme si to na příkladu oloupaného pomeranče. Schválně si jej zkuste nakreslit ještě před tím, než se více ponoříte do metody pravé hemisféry, abyste poté měli srovnání a mohli zhodnotit svůj pokrok.

Začneme přípravou papíru, na kterém si lehce vyšrafujeme oblast, do které budeme později kreslit. Dále si nachystáme oloupaný pomeranč a čistou, průhlednou fólii s mřížkou, kterou si o pomeranč opřeme pod úhlem přibližně 45° a obkreslíme na ni veškeré hlavní linie, kterých si všimneme.

Nyní si fólii podložíme bílým papírem, abychom obrys dobře viděli a začneme jednotlivé tvary překreslovat na připravený vyšrafovaný papír. Obraz si rozložíme do jednotlivých linek, pokud stále máte potřebu vnímat objekt jako celý pomeranč, otočte si podklad vzhůru nohama a soustřeďte se pouze na jednotlivé tvary.

Snímek obrazovky 2015-05-19 v 12.13.52

Jakmile máme obrys přenesený, začneme jej postupně stínovat. Pro lepší rozlišení světel a stínu si přivřeme jedno oko a začneme malovat stíny. Na tužku nikterak netlačíme, v případě potřeby zvýraznění  nebo ztmavení určitého místa přes něj přejedeme vícekrát.

Od teď už si hrajeme pouze se světlými a tmavými částmi, které se snažíme co nejvíce přiblížit skutečnosti. Díky tom nám zcela zaniknou prvotní linie, obraz se krásně vykreslí a získá výslednou podobu.

Chcete se dozvědět více? Shlédněte videa z kurzu Petry Cibulkové – Naučte se kreslit správně, kde se dozvíte spoustu užitečných rad a informací.