/www/doc/www.kurzyproradost.cz/www/cs/wp-content/themes/kpr/header.php on line 48
">

Z pedigu se dají vytvářet nádherné věci, od těch jednoduchých, až po ty složitější. Stačí si najít chvilku času, nakoupit dostatečné množství proutků a pustit se do díla. Dnes si ukážeme, jak si jednoduchým a hlavně rychlým způsobem vyrobit krásné zvonečky, které můžou sloužit jako interiérová dekorace, nebo třeba jako ozdobičky na vánoční stromeček. Pojďme na to!

Příprava

Když pominu to nejzákladnější vybavení, jako je samotný pedig a šídlo, budeme tentokrát potřebovat speciální formy na zvonečky, které nám pomohou udržet výsledný tvar. Měly by mít nahoře šroub a z druhé strany podložku, abychom mohli připevnit osnovy. Koupit je můžete v každých dobrých výtvarných potřebách, popřípadě si vybrat v bohaté nabídce internetových obchodů, kde seženete i nejrůznější velikosti.

Nezapomeňte, že s pedigem musíte pracovat vždy v mokrém stavu, protože pokud byste příliš ohnuli vyschlý proutek, pravděpodobně by vám praskl a zlomil se. Ideálně si položte malou misku s vodou někam poblíž a i během pletení občas pedig navlhčete.

Nyní už nám zbývá pouze příprava osnov, ale jak mají být dlouhé? Zjistíte to jednoduchým způsobem, a to tak, že si změříte výšku zvonečku a ponecháte ještě malou rezervu navíc.

Pleteme zvoneček

Když máme připraveno vše potřebné, můžeme se pustit do nejlepší části, a to do pletení zvonečku. V prvním kroku si z proutků uděláme základní čtvereček, který má stejný tvar, jako například vrchní strana krabice, pokud je zavřená. Z formičky si sudnáme šroubek a na jeho místo si vložíme připravený čtvereček z proutků. Šroubek poté vrátíme a pedig s ním pevně připevníme.

Snímek obrazovky 2015-05-14 v 23.44.02

V této chvíli si vezmeme nový proutek, který přibližně v jeho středu ohneme na dvě poloviny a vzniklou smyčku nasuneme na dvojici připravených osnov. Získali jsme dva volné konce, se kterými budeme zaplétat zvoneček.

Osnovy si rozdělíme po dvojicích, přitiskneme je na formu a po celou dobu pečlivě dotahujeme. Zhruba po prvních třech zapletených řadách si postup značně urychlíme a začneme plést stylem cik-cak, tedy jednou osnovu objedeme ze zadní strany, podruhé ze přední. Jakmile se po pár minutách tvoření dostaneme až na konec formičky, ukončíme zbylé konce tak, že je zapíchneme podél osnovy.

Pokud jste po celou dobu dotahovali opravdu pečlivě, budete nyní muset formičku lehce vyklepat, abyste z ní zvoneček sundali. Jakmile se vám to povede, namočíme osnovy a upleteme zavírku, která může být téměř shodná s tou, která se dělá u normálního košíku.

Třešnička na dortu, tak by se dal nazvat poslední krok při tvoření zvonečku, kterým je příprava očka s uvnitř zavěšenou rolničkou. Přichystáme si proutek, který protáheneme nějakým pěkným korálkem, který následně začneme otáčet kolem své osy. Tímto způsobem se nám pedig zamotá do jedné “přímky”, na jejímž konci zůstanou dva volné konce. Opatrně je protáhneme zevnitř ven, kde celé zavěšení upevníme a jako bonus vytvoříme očko na zavěšení. Zvoneček máme hotový a vy si ho můžete samozřejmě ještě dále ozdobit, například stylovou mašličkou.

Snímek obrazovky 2015-05-14 v 23.47.23

Chcete se naučit vyrábět další skvělé předměty? Shlédněte kurz Kajjky Hátleové – Pedig pro pokročilejší.