Pojďte si s námi vytvořit krásné dekorativní předměty, které se stanou chloubou vaší domácnosti. Jediné, co budete potřebovat, je polyesterová kapalina Powertex, která se také používá jako ztužovač textilu. Objevte s námi společně její přednosti a využijte naplno jejích možností! Dnes si ukážeme, jak vyrobit stylovou vázu na květiny.

Lepí, nelepí?

Jako základ nám poslouží stará nevyužitá láhev, která však může být z různých materiálů. My se dnes společně zaměříme na vázy skleněné a umělohmotné, přičemž právě umělá hmota má svá specifika.

Powertex se vyznačuje širokou škálou materiálů, na kterých je schopen se udržet. Jakmile bychom se jej však pokusili použít na umělohmotný předmět, tvrdě narazíme. Nebo se spíše vůbec nepřilepíme. Výjimka potvrzuje pravidlo, a tak právě umělá hmota patří mezi několik málo druhů materiálu, na kterém prostě nedrží.

Co teď s tím? Jak z toho ven? Naštěstí existuje jendoduchý fígl, díky kterému můžeme pracovat i s umělohmotnými předměty. Stačí si pořídit obyčejnou lepenku, kterou používají například malíři a omotat s ní danou láhev. Jakmile ji takto upravíme, Powertex se již bude mít čeho chytit a bude držet jako skála. U sklěněných předmětů nic obalovat nemusíme a pustíme se rovnou do tvoření.

Snímek obrazovky 2015-05-18 v 17.35.02

Obalování

Láhev máme připravenou a můžeme se pustit do samotného tvoření. Nastříháme si kus látky na přibližně tři až pět centimetrů široké a různě dlouhé proužky, kterými postupně obalíme celý předmět. Vezmeme si do ruky první kousek látky, který si namočíme do přichystané mističky s Powertexem. Dávejte si pozor, abyste ji nenamočili přespříliš, kdy by vám vysychala velmi dlouhou dobu, ale zároveň ne málo, každý kousek na látce by měl být obarvený.

Začneme obalovat odspodu lahve a jednotlivé proužky si postupně nařasíme, stejně tak jejich konce, které si hezky naaranžujeme. Pokud někde objevíme neobarvený kousek látky, lehce ji v ruce na daném místě přežmouláme a tím ho obarvíme. Jakmile by to bylo stále málo, jednoduše si namočíme prst do Powertexu a naneseme na látku.

Snímek obrazovky 2015-05-18 v 17.36.20

Zdobení

Máte láhev kompletně obalenou? Výborně, pustíme se tedy do další fáze, kterou je zdobení. Nejprve si můžeme na celou vázu nanést patinu, kterou si nabíráme na prst z víčka a ještě ji lehce rozetřeme na stole. Aby se nám na vlhkém povrchu Powertexu netvořily pouze nehezké fleky, nanášíme patinu prstem naplocho.

Líbila by se vám na váze pěkná a ozdobná krajka? Jednoduše ji přilepíme bezbarvým Powertexem, který po vyschnutí zcela zprůhlední a nezanechává tak žádné rušivé stopy. Jeho využití je opravdu veliké, můžete si tak na lahev přilepit třeba i vybarvené podzimní kvítí, které dodá celému produktu jedinečnou podobu.

Snímek obrazovky 2015-05-18 v 17.36.50

Chcete se naučit vytvářet další věci pomocí Powertexu? Shlédněte videa z kurzu Jany Školaudyové – Powertex, ve kterých vám lektorka vše názorně předvede a vy se dozvíte plno zajímavých informací.