Ať už si potřebujete zkrátit volnou chvíli nebo prostě jen rádi tvoříte, jednou z možností je šití kreativních předmětů. Jak by se vám líbilo, kdybyste jedním polštářem dokázali rozzářit oči svého dítěte? Není nic jednoduššího, než mu ušít jeden pěkně veselý, třeba ve tvaru roztomilého pejska.

Potřebné vybavení

Než se pustíme do tvoření, budete potřebovat některé základní pomůcky. Kromě šicího stroje se rozhodně neobejdete bez opravdu kvalitních nůžek, na kterých se nevyplatí šetřit. Počáteční investice vám zajistí dlouhodobou ostrost, díky které nebudete muset s látkou zápasit a různě jí pižlat. Jako příslušenství se dá dokoupit i speciální brousek, se kterým vám nůžky vydrží opravdu velmi dlouho bez nutnosti koupě nových.

Samozřemostí jsou jehly různých průměrů a nitě, špendlíky pro fixování látky a páráček, který jistě oceníte při opravování stehů. Látku si připravujeme na řezací podložce, kde si ji rozměříme vhodným metrem, označíme tužkou a poté nařežeme řezacím kolečkem.

Při práci s látkou, kdy ji všemožně střiháme a upravujeme vzniká spoustu drobných nečistot na pracovní ploše, které odstraníme pomocí lepícího válečku.

Snímek obrazovky 2015-05-06 v 10.45.44

Šijeme veselý polštář

Nyní si společně vytvoříme hravý polštář v podobě pejska, který si vaše děti zamilují. Budeme potřebovat látku na obličej, která by měla být nejlépe jednobarevná, aby se na ní lépe malovalo. Na zadní stranu polštáře a uši zvířete použijeme na dotyk příjemný fleece, což je v podstatě měkká výplňková pletenina.

Začneme tím, že si připravíme lícem k sobě obdélníček fleecu a jednobarevné látky. Poté si ze čtvrtky vystřihneme obrys ucha, které na připravenou látku obkreslíme. Stejným způsobem si připravíme i druhé ucho, zbytky látky opatrně odstřihneme a oba díly k sobě přišijeme.

Další díl polštáře, který si nyní připravíme, je jeho přední strana. Dáme si k sobě lícem barevnou látku a tu jednobarevnou, na které bude namalován obličej pejska. Aby se nám jednotlivé díly neúmyslně nepohnuly, přišpendlíme je k sobě a vrhneme se do šití. Nezapomeňte na konci šev správně zažehlit, tedy na jednu stranu, jinak by se mohlo stát, že vám bude výplň polštáře vylézat ven.

Snímek obrazovky 2015-05-06 v 10.51.02

Barvy na textil

Nyní už zbývá pouze domalovat obličej na jednobarevný kus látky. Používáme speciální barvy na textil, které se zafixují přežehlením. Na trhu je jich velká škála a můžeme si pořídit třeba plastické, které po zažehlení vytvoří 3D efekt, neonové, které ve tmě svítí nebo třeba metalické, ale i plno dalších. Co je důležité, veškeré barvy na textil jsou zdravotně zcela nezávadné.

Nastal čas, kdy celý polštář sešijeme dohromady.  Na zadní stranu si zevnitř položíme obě uši, dáme přes ně připravenou přední stranu a opět vše pečlivě zašpendlíme, abysme předešli nežádoucím posunům látky během šití. Na stroji nemusíte nic extra nastavovat, jen snad pokud prošíváte fleece, je lepší volit kratší steh. Po zapošití nezapomeneme odstranit pomocné špendlíky, polštář naplníme a zašijeme i plnící otvor.

Snímek obrazovky 2015-05-06 v 10.50.23

Chtěli byste se dozvědět, jaké další kreativní předměty si můžete vytvořit? Shlédněte kurz Katky Dachovské – Moderní šití, ve kterém se dozvíte spoustu nových užitečných rad a informací.