Každý snímek, který je pořízen digitálním fotoaparátem, vyžaduje určité úpravy. Nemusí se jednat přímo o fotomontáže či chirurgické zákroky, ale základní prvky, kterými je například ořez, úprava barev a doostření. Existuje velké množství grafických programů a jedním z nich je i Adobe Photoshop, který si dnes blíže představíme na příkladu portrétových snímků.

Klávesové zkratky

Photoshop nabízí skutečně ohromné množství funkcí, které ani nemáte šanci využít. Jakmile však začnete s tímto programem intenzivně pracovat, klasické přepínání nástrojů myší vám začne po nějaké době lézt krkem. Řešením jsou klávesové zkratky, které dokáží v součtu ušetřit opravdu velkou část vašeho času.

Doporučuji si tedy osvojit zkratky minimálně u těch nejpoužívanějších nástrojů a akcí. Nebojte se, nemusíte se je teď biflovat nazpaměť z papíru. Tím, jak o nich budete v kurzu slýchat častěji a častěji, vryjí se vám pod kůži a následně s nimi budete pracovat již zcela automaticky.

Těmi nejhojněni využívanými jsou například CTRL+O (otevře nový soubor), CTRL+J (zduplikuje označenou vrstvu), CTRL+E (sloučí viditelné vrstvy), CTRL+Z (vrátí úpravy o krok zpět) a CTRL+S pro uložení souboru.

Snímek obrazovky 2015-04-29 v 18.45.41

Úpravy u portrétních fotografií

Adobe Photoshop v sobě ukrývá nespočet šikovných nástrojů a my si teď představíme některé z nich, na příkladu portrétních fotografií. Neberte tento odstavec jako návod, jak upravovat portréty. Určitě se při jejich zpracování využívá daleko více nástrojů a funkcí, které zde nebudou zmíněny. Jedná se pouze o snahu představit je na nějakém příkladu, abyste si jejich účinek dokázali lépe představit.

Úpravy portrétů by neměly nahrazovat plastickou chirurgii. Hodně věcí se dá řešit vhodnou přípravou osoby vizážistou, správným nasvícením a úhlem pohledu. Při postprocesu byste se měli snažit potlačovat jen drobné detaily, jako jsou například pupínky/akné. Zde se výborně hodí nástroj záplata, který funguje tak, že označíme oblast, kterou bychom chtěli nahradit a následně hledáme v jejím okolí podobný odstín pleti, který nahradí předchozí nedostatek.

Snímek obrazovky 2015-04-29 v 18.47.24

Podobně pracuje i klonovací razítko, které kopíruje oblast, kterou si označíme jako zdrojovou namísto oblasti, kterou označujeme jako “nechtěnou”. V praxi to vypadá tak, že si jedním kurzorem vybereme zdrojovou oblast a druhým terčíkem přejíždíme po objektu, kterého se chceme zbavit. Jeho výhodou je více možností použití. Můžeme se jeho pomocí dokonce i zbavit odlesků a klonovat jen světlost pleti, a to ještě jen na místa, která jsou světlejší, než označený vzorek.

Vyfotografovali jste malé dítě, snímek se vyvedl po všech stránkách, jen tomu chybí trochu větší úsměv ratolesti? I zde existuje řešení a jmenuje se “zkapalnění”. Ovšem pozor, musíme s ním pracovat opravdu velmi obezřetně, aby fotografie nepůsobila nepřirozeně. Vybereme možnost “pokřivení dopředu” a jemně povytáhneme koutky pusy.

Snímek obrazovky 2015-04-29 v 18.49.01

Posledním nástrojem, který si dnes představíme, jsou křivky. Jedná se o šikovnou pomůcku, jak pomocí jednoduchého “pokrucování” křivky můžete ovlivňovat jas a kontrast ve tmavých, středních i světlých tónech. Nejpoužívanějším tvarem křivky je obrys písmene “s”, který lehce zvýší kontrast snímku.

Chcete se dozvědět více informací o programu? Rádi byste se naučili další techniky upravování fotografií? Shlédněte kurz Josefa Cvrčka – Adobe Photoshop, jednoduchý a intuitivní, i pro Vás!