/www/doc/www.kurzyproradost.cz/www/cs/wp-content/themes/kpr/header.php on line 48
">

Polymerovou hmotu a její možnosti jsme si představovali již v prvním článku, na který dnes navážeme. Tvoření s fimem je opravdu velmi kreativní záležitost, která využívá obrovské množství vzorů, barev a tvarů. My si představíme jednu z pomůcek, která nám pomůže vytvořit další nádherné motivy a vyjde vstříc naší fantazii.

Potřebné vybavení

Ke tvorbě dnešního šperku budeme potřebovat polymerovou hmotu FIMO, strojek na těstoviny, vykrajovátka nejrůznějších tvarů a především extrudér, se kterým dnes budeme aktivně pracovat. Jedná se o malý přístroj do ruky, kterým lze protlačit hmotu skrze nástavce, určující výsledný tvar hmoty. Ovládá se pomocí kličky na jeho konci a jejím točením se zasouvá píst v těle extrudéru, který vytlačuje hmotu ven. Pokud byste s ním pracovali opravdu často a už vás bolela ruka od neustálého točení, je možné místo kličky připojit aku vrtačku, která převezme práci za vás.

Technika KLIMT

Jednou z technik, kde se extrudér elegantně využívá, je technika klimt, založená na skládání barev do tvarů. Nejdříve si připravíme několik barevných hmot, které propracujeme tak, aby krásně změkly. Pro lepší kontrast ve výsledném vzoru můžete použít i černou a bílou, ale pouze v malém množství.

Zpracovanou hmotu projedeme strojkem, aby byla na všech místech stejně široká a začneme vykrajovat malá kolečka. Na pomoc si vezmeme vykrajovací kolečko, které by mělo mít stejný průměr, jako je ten u extrudéru. Takto si od každé barvy připravíme přibližně deset koleček, přičemž ta černá a bílá budou mnohem slabší, neboť tyto barvy chceme ve výsledném vzoru jen jako linku.

Snímek obrazovky 2015-04-29 v 14.35.49

Nyní si začneme kolečka skládat na sebe do komínku v náhodném pořadí, nemusíme hledět na to, zda jdou barvy přesně za sebou. Snažte se je pečlivě zarovnávat tak, aby byl komínek rovný a šel bez problému vložit do extrudéru, který právě přichází na scénu.

Navrstvenou hmotu vložíme do těla extrudéru, na jehož konec připevníme plíšek s motivem čtverce. Začneme otáčet kličkou a už můžeme vidět, že se nám hmota tlačí ven v podobě dlouhého hada. Po vytlačení veškeré hmoty si hada změříme a rozdělíme na devět stejně dlouhých částí, které na sebe poskládáme do tvaru kvádru (3×3).

Snímek obrazovky 2015-04-29 v 14.37.28

V této podobě již máme připravený vzor, který budeme odřezávat na malé plátky. Můžeme si všimnout, že se jedná o devět malých čtverečků u sebe, které spolu působí opravdu parádně. Ze zbytků, nebo nové hmoty si připravíme podkladovou destičku šperku, na kterou postupně poskládáme nakrájené plátky vzoru.

Jakmile máme vše připraveno, můžeme si vzír do ruky vykrajovátko a dát tak budoucímu šperku finální podobu a tvar. Fantazii se meze nekladou, a proto si ještě před zapečením můžeme připravit poutko, které se udělá jednoduchým ohybem připraveného “jazýčku” z hmoty, nebo třeba dirku pro šňůrku atp.

Snímek obrazovky 2015-04-29 v 14.39.24

Chtěli byste se dozvědět další zajímavé techniky, kde můžete extrudér využít? Mrkněte na kurz Moniky Brýdové – Kouzla s extrudérem.