Spoustu lidí postupně ztrácí důvěru v chemické léky, které mnohdy znamenají riziko v podobě možných vedlejších účinků a alergických reakcí. Hledají proto jiné cesty a ve většině případů skončí u přírodní medicíny. Homeopatika jsou vhodnou alternativou pro všechny věkové kategorie a jejich velikou výhodou je, že nezpůsobují žádné alergické reakce.

  1. Prvním lékem je aconitum napellus, který je vhodný především na šokové a panické situace, na první fáze zánětů průdušek a zápalů plic nebo v případě dusivého záchvatu kašle. Obecně se jeho nasazení hodí při rychle nastupujících horečkách, například po prochladnutí, kdy přijdeme domů a teplota náhle vyskočí. Stejně tak v případě teplotního šoku, tedy při úpalu nebo úžehu, ale také na začátku počínajícího srdečního záchvatu.
  2. Belladona  je lék na prudce stoupající horečky, ale pomůže i na febrilní křeče.
  3. Hledáte-li něco, jako první volbu při úrazech, sáhněte po arnica montana, která velmi dobře pokryje i doprovodný šok, mj. urychluje hojení po operaci a porodu, pomůže ulevit namoženým svalům nebo unaveným hlasivkám. Především u dlouhodobě nemocných se mohou objevit proleženiny, které Arnica taktéž dovede zmírnit. Její předností je pomoc i případě vážnějšího zranění, konkrétně při vnitřním krvácení.
  4. Pálivé bolesti? Agresivní výtoky, jako je průjem a zvracení? arsenicum album, je správnou volbou.
  5. Ferrum phosphoricum pomůže pacientům se suchým a bolestivým kašlem, zánětem středního ucha, zápalem plic nebo krvácením z nosu. Nemocní se vyznačují pomalým nástupem horečky.
  6. Gelsemium sempervivens si poradí s vysokou, středně rychle nastupující teplotou, bolestmi hlavy, kloubů a svalů. Pacienti většinou nechtějí zůstat sami.
  7. Hledáte lék na nervy? Pořiďte si do své lékárničky hypericum perforatum. Může se jednat o deprese po zranění nebo z nedostatku světla, postižené nervy v zubech, ale i jejich poškození vlivem vykloubení, natažení, nebo natrhnutí končetiny. Velmi rychle působí při přiskřípnutí prstů do dveří, což oceníte zejména u brečících dětí. Její účinek dále sahá až k problémům po očkování, nebo třeba bodnutí hmyzem.
  8. Občas nás pěkně potrápí zánětlivá rýma se zeleným hlenem. Mercurius solubilis si poradí jak s rýmou, tak s angínou s čepy na mandlích.
  9. Pulsatilla vám uleví se záněty v uších, suchým a záchvatovitým kašlem, nedráždivou rýmou a v případě, že máte v teple a přes noc ucpaný nos.
  10. Nux vomica je lékem vhodným na bolesti hlavy, krku a zad, problémy s trávením nebo nevolnost v dopravních prostředcích.

Snímek obrazovky 2015-04-22 v 18.22.47

Nyní už znáte několik základních homeopatik, kterými můžete nahradit průmyslové pilulky. Zaujalo vás to? Chtěli byste se dozvědět více informací o dalších přípravcích, jak je správně dávkovat, skladovat a kde je pořídit? Načerpejte veškeré potřebné vědomosti v kurzu Alžběty Matiášové – Domácí homeopatie.