Pletené košíky, ošatky, prostírání, ozdobné kytičky a plno krásných dekoračních předmětů? To vše lze snadno vyrobit z pedigu, který vám umožní nevídané věci. Odpočiňte si při tvoření a udělejte radost své rodině, známým, nebo si jen ozdobte vlastní byt. Pronikněte s námi do světa, kde jsou proutky symbolem umění.

Materiál

Pro pletení je na trhu dostupná velká škála materiálu. Pro nás bude stěžejní pedig, což je vlastně vnitřní část stonku liány Calamus rotang, známé pod názvem ratan. Jeho obrovskou výhodou je možnost volby tloušťky, která je ovšem po celé délce proutku stejná.

Pedig se po namočení stává velmi pružným a nelámavým materiálem, díky čemuž můžete proutky snáze zaplétat do sebe a používat i náročnější techniky. Tím, že jeho další vlastností je i poréznost, tak do sebe natáhne tekutinu, která může být i barevná a lze jí snadno přírodní pedig obarvit. Doporučeným postupem je v takovém případě uvaření barvy a ponoření jednotlivých stočených proutků do nádoby s vodou. Druhým způsobem je zakoupení již průmyslově obarveného pedigu.

Mezi dalšími materiály figurují kupříkladu šény, což je v podstatě plochý pedig, dále vodní hyacint nebo mořská tráva, známá pod názvem elhar.

Snímek obrazovky 2015-04-22 v 16.27.00

Co budete potřebovat

Kromě samotného pedigu se neobejdete bez pár základních pomůcek, mezi než patří zejména nádoba s vodou, ve které budete máčet proutky, aby vám při ohýbání nepraskly. Abyste si však nenacákali všude kolem, doporučuji  ještě dva ručníky, jeden do klína a druhý na utírání rukou.

Proutky bude třeba občas zastřihnout, na což se hodí speciální aranžerské (zahradnické) nůžky, které bývají ostřejší, než ty klasické. Dalším základním nástrojem, který použijete opravdu často je šídlo, sloužící např. při zdvojování osnov nebo zakončování proutků. Pomůže vám s rozšířením místa mezi těmi již zapletlými, kam zasuneme nový pedig.

Snímek obrazovky 2015-04-22 v 16.28.06

Ostatní pomůcky nejsou nezbytné, ale velmi vám ulehčí samotnou práci. Patří mezi ně například metr pro rozměření jednotlivých proutků, kolíčky pro jejich uchycení, protože ne vždy budete mít volné ruce k přidržování a provázek, kterým je můžete svázat.

Směle do tvoření

Nyní již máte vše potřebné a můžete se pustit do výroby nejrůznějších věcí! Ale jak na to? Nastíníme si, jak přibližně probíhá pletení barevné vázy. Připravte si dvacet osm proutků o délce 60 cm, které budou sloužit jako osnovy. Dále si nachystejte dno na pedig, nejlépe kulaté a právě s dvaceti osmi dírkami.

Pokud máte pedig správně namočený, nic nebrání tomu, abyste začli vytvářet osnovy, a to na spodní straně dna. Každou dírkou protáheneme jeden proutek, který necháme koukat přibližně pět centimetrů a zapleteme vlastní osnovy.

Snímek obrazovky 2015-04-22 v 16.31.51

V této chvíli můžete začít tvořit samotné tělo vázy, a to opět postupným vyplétáním pedigem, v našem případě třemi barevnými proutky. Mějte na paměti, že při utahování za ně netaháme, ale pouze je prsty umačkáváme směrem dolů. Po upletení základních řad (v tomto případě tří) se zdvojí osnovy tak, že se pomocí šídla vytvoří malé mezery těsně u prvních proutků, do kterých se přidají druhé. Tím se zdvojnásobí počet osnov a zároveň pevnost vázy.

Jestliže si chcete vázu ozdobit mašlí, je možné pro ni nechat mezi proutky připravené místo. Jakmile máte vázu hotovou, je třeba proutky ukončit. To se udělá tak, že je zastřihenete, aby koukalo přibližně pět centimetrů. Poté si pomocí šídla opět uděláte místo u osnov, kam zasunete ony zbylé kousky. Vzniknou tím nádherné obloučky, které vázu stylově zakončí.

Snímek obrazovky 2015-04-22 v 16.32.21

 

Zaujala vás myšlenka výroby vlastní vázy? Navštivte kurz Kajjky Hátleové – Pedig a naučte se zaplétat téměř cokoliv, co vás jen napadne. Vstoupit do kurzu >>