Chtěli byste se naučit kreslit správnou technikou? Mnoho lidí si myslí, že nemá talent, ale někdy je stačí pouze vhodně nasměrovat a jejich díla se náhle posunou na zcela novou úroveň. Co byste řekli tomu, kdybyste již po úvodních videích byli schopni nakeslit svoji ruku, oloupaný pomeranč a po dalších instrukcích třeba i působivé portréty, a to vše samozřejmě ve vysoké kvalitě?

Pomůcky pro kreslení

Než se pustíte do svého prvního díla, nezapomeňte si obstarat základní vybavení. Tím nejdůležitějším je bez pochyby měkká tužka, kterých se hodí rovnou více a skicák. Dále využijete plastickou gumu, pravítko pro různé rozměřování a ořezávátko.

Základní problém (ne)kreslení

Spoustu lidí, kteří zkoušejí něco nakreslit, příliš přemýšlí s tužkou v ruce. Kreslí totiž hlavně levou hemisférou mozku, která je zaměřena na logické myšlení. Člověk poté zkoumá, co a jak má být a vůbec se při kreslení neuvolní.

Základní prvky, tolik potřebné k tvorbě, kterými jsou emoce, představivost a kreativita nalezneme v naší pravé hemisféře. Je proto nutné se při kreslení přeorientovat z levé do pravé části mozku.

Autorkou systému kreslení pravou hemisférou je B. Edwardsová, která touto metodou pomohla mnoha lidem znovuobjevit jejich tvůrčí potenciál.

A jak to udělat? Pro začátek si můžete vytisknout jednoduchý obrys slona, který najdete ke stažení pod úvodním videem kurzu. Papír si otočte vzhůru nohama, abyste se dokázali odpoutat od vnímání slona jako známého celku a soustředili se jen a pouze na linie. Vůbec nepřemýšlejte nad tím, co a jak má ve skutečnosti být, ale kreslete linky tak, jak je vidíte, jednu po druhé. Všímejte si kde jaká z nich končí, jak daleko je od okraje a obkreslete slona na vlastní papír.

Snímek obrazovky 2015-04-23 v 19.49.18

Jak nakreslit ruku?

Než se pustíte do svého prvního obrazu dle instrukcí, zkuste si nakreslit obyčejnou ruku tak, jak to nyní zvládnete sami od sebe. Budete tak mít zajímavé srovnání s budoucím výkresem.

Vezměte si čistou bílou čtvrtku a vytvořte si na ní rámeček, do kterého budete kreslit ruku a tužkou jej jemně vyšrafujte. Nyní si naaranžujte ruku do nějaké působivé pozice a položte na ni fólii s mřížkou, na kterou následně fixou obtáhněte základní obrysy. Pamatujete si na překreslování koně? V tomto okamžiku to není nic jiného, a tak přeneste linie na papír. Stále platí poučka, že se soustředíme pouze na linky, nikoliv na ruku jako celek.

Od této chvíle se začneme soustředit především na světla a stíny. Vezměte si do ruky gumu, kterou postupně odmažete místa, která jsou osvětlená. Protože ještě nejste schopni okamžitě vidět veškeré přechody, můžete si pomoci při vnímání dalších stupňů šedi tím, že přivřete jedno oko.

Snímek obrazovky 2015-04-23 v 19.50.17

Tam, kde se vyskytují tmavé stíny adekvátně přitlačte na tužku a naopak tam, kde se odráží světlo, šrafování uberte. Tímto způsobem začne ruka postupně “vylézat” z výkresu a stávat se plastickou. Zároveň se zvýrazní veškeré záhyby, a to vše pouhým znázorněním světel a stínů.

Podařila se vám nakreslit ruka? Chtěli byste se naučit třeba oloupaný pomeranč, židli nebo působivé portréty? Využijte kurzu Petry Cibulkové – Naučte se kreslit správně – (kreslení pravou hemisférou).