Jak by se vám líbilo, kdybyste si mohli sami vyrábět šperky a dekorační doplňky? Vraťme se společně do dětských let a vymodelujme si je z polymerové hmoty! Fantazii se meze nekladou, a tak je kompletní vzhled od barvy až po vzor zcela na vás.

Potřebné vybavení

Pro začátek si stačí opatřit pouze několik málo věcí. Tím nejzákladnějším je bez pochyby polymerová hmota, které je na trhu mnoho různých druhů. Liší se od sebe dle tuhosti nebo lesku, ale na výběr máte i mnoho barevných variant a speciální efektové hmoty, které se po upečení stanou například průhlednými.

Nezbytným pomocníkem vaší dílny bude i klasický strojek na těstoviny. Hmotu je třeba vyválet na tenké plátky a protože válečkem nikdy nedocílíte stejné tloušťky po celé délce, není příliš vhodný. Prodávají se i speciální, profesionální strojky přímo pro polymerové hmoty, ovšem dokud nerozjedete výrobu šperků v opravdu velkém objemu, vystačíte si s tím základním.

Poslední pomůckou, bez které si téměř nic nevyrobíte, je ostrý řezák. Můžete použít například vnitřek odlamovacího nože, kterým budete krájet polymerovou hmotu.

Snímek obrazovky 2015-04-23 v 10.46.40

Vyrábíme náhrdelník

Udělejte si radost, překvapte přítele a vyrobte si okouzlující náhrdelník, který vám bude každý závidět.

Připravte si dva balíčky barevné polymerové hmoty, které rozkrojíte na polovinu, se kterou budeme pracovat. Abychom fimo mohli protáhnout strojkem, je potřeba ho nejprve lehce zpracovat válečkem, jinak hrozí poničení strojku. Jakmile máme uváleno, protáhneme jej na nejširší nastavení a postupně zužujeme až na požadovanou tloušťku. Hmotu strkáme do strojku vždy k jeho hraně, aby si udržela svůj tvar obdélníku.

V této chvíli máme připraveny dva stejně tenké plátky, kterým ještě řezákem zarovnáme okraje. Oba obdélníčky položíme na sebe a zarolujeme je jako roládu. Vznikne nám váleček, ze kterého následně budeme ukrajovat “kolečka” se vzorem. Vždy ještě odkrojíme okraje, které jsou lehce zdeformované a jsou tedy nevhodné pro zdobení.

Snímek obrazovky 2015-04-23 v 10.48.05

Potřebujeme-li zmenšit průměr válečku, lze toho dosáhnout postupným umačkáváním v ruce ze všech stran. Tímto způsobem můžeme redukovat jakýkoliv vzor na libovolnou velikost, ale vždy pouze zmenšovat. Dalším možným způsovem je tzv. postupná redukce, kdy umačkáváme jen jeden konec válečku a vznikne nám jehlan bez špičky, díky čemuž můžeme z jedné strany ukrajovat malá kolečka a z druhé strany velká.

Dostáváme se do závěrečné fáze, kdy si vyrobíme vlastní šperk. Základem je struktura, v našem případě kytička, které docílíme kreditní kartou (nebo jiným předmětem s tupou hranou), kterou budeme postupně podélně zajíždět z každé světové strany přibližně do středu válečku. Jakékoliv zbytky a odkrojky si schováváme, neboť všechny dále využijeme, třeba na tzv. zádíčka, tedy zadní stranu šperku.

Z válečku si odkrojíme tenoučké plátky, které vrstvíme na zádíčka. Po vyskládání celou plochu přejedeme válečkem, abychom zarovnali jakékoliv nerovnosti a výškové rozdíly, přičemž si dáváme velký pozor na otisky prstů, které na hotovém produktu nepůsobí profesionálně. V posledním kroku si vezmeme klasické kuchyňské vykrajovátko na cukroví, kterým vykrojíme náš šperk a takto připravený produkt můžeme zapéct v troubě.

Snímek obrazovky 2015-04-23 v 10.50.32 Snímek obrazovky 2015-04-23 v 10.51.51

Pečení

Aby produkt pěkně vytvrdl, je třeba ho zapéct. Pro tyto účely je nejvhodnější elektrická trouba, protože plynové nemají tak dobrou tepelnou regulaci a hmota by se mohla spálit. Fimo pečeme po dobu 30 minut na 110° a jako podklad nám poslouží obyčejné kachličky, na kterých jsme si šperk po celou dobu připravovali.

Chcete se naučit vytvářet další nádherné věci  z polymerové hmoty? Monika Brýdová pro vás připravila srozumitelný kurz FIMO – květinová louka, ve kterém se dozvíte vše podstatné a ještě mnohem víc! Vstoupit do kurzu >>