Zapomenuté šperky s tisíciletou tradicí – Chainmaille

Tajuplné a úchvatné šperky chainmaille mají své kořeny v daleké historii. Technika spojování drátěných koleček byla hojně používaná pro výrobu kovové zbroje. Co začalo v dávnověku u bojovných rytířů, pokračuje dnes jako ozdoba moderních princezen!

 

Doba bronzová – kroužková

V moderní bižuterii našla však své široké uplatnění. Je možné kombinovat kroužky s korálky, které se spojují a proplétají šňůrkami nebo ketlují. Určitě si pamatujete z prohlídek hradů drátěné rytířské „oděvy“ nejčastěji košile. Tyto zbrojařské oděvy byly tvořeny ocelovými kroužky, jejichž konce byly buď slisované, nebo nýtované. Kořeny této techniky sahají až do 5. století, kdy tuto zajímavou techniku představili Keltové.

Minulost nebyla moc štědrá na výběr materiálu a kroužky se vyráběly z bronzu či železa. To dnešní doba je mnohem přívětivější a nabízí materiály, jako jsou: mosaz, měď, hliník či nerezová ocel. Tímto se chainmaille dostává na zcela jinou úroveň a stává se kreativnější, zábavnější a určitě lákavější. Sympatická lektorka Jája Kavalírová vysype z rukávu nejen kroužky, ale i spoustu rad, návody  i triky, jak ty malé kovové blešky pospojovat.

Vstoupit do kurzu ZDE >>

Co vše je ke kroužkování potřeba

Potřebovat budete především dobrou náladu a odhodlání a trochu trpělivosti. K tomu dále pak kleště – nejlépe bez vroubků. To z toho důvodů, aby na kolečkách po zmáčknutí nezůstaly vryty zoubky. Potřebovat budete také drát nebo rovnou hotová kolečka, která se dají zakoupit v různých velikostech a tloušťkách, z různých kovových materiálů.

Photo Credit: RedPandaChainMail  cc

Photo Credit: RedPandaChainMail

Jak na kroužkování

Jak se naučit techniky kroužkování se nabízí dvě možnosti. Jednou z nich je hledání návodů na internetu, kde je toho spoustu. Ale počítejte s tím, že to zabere nějaký ten čas a budete muset hledat různá videa. Většinou nejsou ucelená a krok za krokem.
Druhá možnost je kurz online z pohodlí domova, který vás provede touto technikou do podrobnosti a je k „nezaplacení“. Protože vám ušetří mnoho času hledáním. Za tu dobu se už naučíte vyrábět japonské šperky. S přibývajícími díly se začnete zlepšovat a osvojíte si více technik. Na konci kurzu budete vyrábět šperky, jako „profík“.

To vše záleží pouze na vás. Rozhodně se jedná o docela zajímavý a originální dárek, který nikde na pultě ležet nenajdete. A pak dárky darované ze srdce a vyrobené vlastní rukou, potěší snad ze všeho nejvíce.

Mrkněte na kurz  Chainmaille a staňte se šperkařkou moderní doby ZDE >>

Malé povzdechnutí na závěr:
Kdyby se v historii více naslouchalo ženám, místo řešení konfliktů bojem s horkou hlavou, jsem si jistá, že by bylo mnohem více krásných šperků z rozpáraných neupotřebených drátěných košil. Nemyslíte?

Kroužkování -3

Photo Credit: The ChainMaille Lady cc