Žehlení patří mezi nejotravnější domácí práce a mnohdy se k němu nepřemluvíte, dokud se na vás nepřevalí košík s nakupeným prádlem. Ale co když vám teď řekneme, že vás tohle mučení bude bavit? Žehlení totiž nemusí jen rovnat rukávy košilí, může také tvořit. Pokud jste slyšeli o technice zvané enkaustika, malby žehličkou pro vás nebudou novinkou. A jestli ne, čeká vás tvrdý pád čelisti na podlahu nad snovými výtvory, který námi tolikrát proklínaný elektrospotřebič dokáže vykouzlit.

Při enkaustice se rozvášníte nikoli roztřepeným pelichajícím štětcem, ale rozpálenou žehličkou. Ne celou její kovovou plochu můžete pokládat voskové barvy tak, jak vám vaše představivost dovolí. A samozřejmě jako u každé jiné malby i zde platí určitá pravidla. S těmi vás seznámí Jana Školaudyová, lektorka této úžasné dovednosti ve svém kurzu Enkaustika.

Enkaustika – vyžehlete si obrazy, které jsou nebudou nudné

enkaustika_1Se školitelkou se naučíte popustit uzdu fantazii zábavným a přesto velmi obohacujícím způsobem. Nečeká vás žádná rozlitá voda, ani zaschlé tempery nebo pramálo pigmentované vodovky. Nemusí vás ani děsit klasické předpotopní zátiší o jednom džbánu a třech jablkách, u nějž jsme si všichni znuděně podpírali hlavu na hodinách výtvarky. Ano, naučíte se tvořit krajinu, zátiší nebo abstraktní díla, ale nebudete se muset bát ostré kritiky obrýlené paní soudružky stojící nad vámi s rukama v bok. S naší lektorkou má každý obraz potenciál a svou vlastní krásu. Jakékoli drobné nedostatky nebo potíže s technikou pomůže paní Školaudynová odstranit a přesto vám nevezme nic z vaší osobnosti, kterou jste voskem do obrazu přenesli.

Jaké vybavení je potřeba mít po ruce? Stačí vám klasické čtvrtky a tenké papíry? Musíte si pořizovat hned na začátku speciální enkaustickou žehličku nebo vám postačí ta po babičce z půdy? Jaká voskovka se dá pro tuto metodu použít? Jak vybavit pracovní plochu a kde vůbec enkaustiku provozovat? Paní Školaudyová zodpoví veškeré otázky a dokonale vás připraví na celý proces. Pak už si jen užijete příjemné posezení plné barev a fantastických výjevů.

Vše se dozvíte v kurzu Enkaustiky > >

Enkaustika – originál od srdce a od žehličky

enkaustika_2Nelíbí se vám kýčovitá přáníčka, která jsou běžně dostupná v supermarketech a papírnictvích? Představte si, jak by vaše blízké potěšila vlastnoručně vyrobená kartička s jemným zmrzlým vánočním motivem plným modři nebo veselá barevná pohlednice k Velikonocům.

Enkaustika vám dovolí dostat se do třetího rozměru, zažijete zábavnou hru s prostorem, barvou a liniemi. Technika malby voskem je stará 2500 let a do našich krajin k nám přivála až z antického Řecka. Dříve si naši předchůdci museli vystačit se včelím voskem a omezenou škálou pigmentu. S dnešní výbavou i dostupnou technikou vznikají o to pestřejší díla. Natolik pestrá, že nebudete moci přestat.

Robert Fulghum v knize Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce říká: „Žij vyrovnaně – trochu se uč a trochu přemýšlej a každý den trochu maluj a kresli a tancuj a hraj si a pracuj.“

Odpovězte si sami: Kdy naposledy jste něco nakreslili? Pamatujete ještě tu radost z dokončeného díla? Tvořením podněcujete svou kreativitu. A kreativita slouží jako motor ženoucí vaše sny a představy ven z vaší mysli. Ty pak ožívají a vznikají ty nejhezčí věci.

Pusťte ven veškerou energii, kterou jste věznili uvnitř sebe, když jste dávali přednost povinnostem všedního dne před trochou té tvorby. Splňte Fulghumovo poselství, najděte si chvilku na malování a uvidíte, že už se nebudete chtít vrátit zpět. A žehličku už neodložíte.

Vše se dozvíte v kurzu Enkaustiky > >

Schválně, napište nám do komentářů jaký máte vztah k žehličce Vy?

A ať je sranda… 🙂